Jump to content

Επιλογή εξωτερικού φίλτρου


Recommended Posts

Καλημέρα

Προβληματίζομαι για την επιλογή εξωτερικού φίλτρου για ένα Juwel vision 180. Το εσωτερικό φίλτρο θα το κρατήσω αλλά θα έχω συνδιασμό μηχανικής φίλτρανσης και τύρφης. Θέλω να βάλω και ένα εξωτερικό για βιολογική φίλτρανση αλλά δεν ξέρω ποιό. Ειμαι ανάμεσα στο eheim classic 2215 ή 2217.ποιο μου προτείνετε για τα λίτρα μου.

Να προσθεσω οτι το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν φυτεμενο το ενυδρειο δεν θελει παρα πολυ φιλτρανση , γιατι υπαρχουν και τα φυτα που κρατουν χαμηλα τα επιπεδα της αμμωνιας !!! Σαν αγορα ομως εξωτερικου φιλτρου θα ελεγα οτι συμφερει το 2217 , καθοτι και πιο πολλα λιτρα φιλταρει και θα μπορει να ανταπεξελθει και σε πιο απαιτητηκες καταστασεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν φυτεμενο το ενυδρειο δεν θελει παρα πολυ φιλτρανση , γιατι υπαρχουν και τα φυτα που κρατουν χαμηλα τα επιπεδα της αμμωνιας !!! Σαν αγορα ομως εξωτερικου φιλτρου θα ελεγα οτι συμφερει το 2217 , καθοτι και πιο πολλα λιτρα φιλταρει και θα μπορει να ανταπεξελθει και σε πιο απαιτητηκες καταστασεις !!!

εχω το 2215 και ειναι σουπερ... δουλεύει ασταματητα εδώ και χρόνια.... το 2217 μάλλον ειναι καλυτερη επιλογή λόγω μεγαλυτερης κυκλοφορίας του νερού... ειναι καλά φίλτρα....

Link to comment
Share on other sites

το 2217 θα σου ελεγα.αλλα και τα 20 βατ που καιει δεν ειναι και λιγα στις μερες μας.τα βιολογικα υλικα τα εχει μεσα στο κουτι του; 6 λιτρα καδο εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...