Jump to content

Προβλημα με Μονομάχο


Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους. ;)

Η συζυγος έχει έναν μονομάχο (εδώ και 6 μήνες) σε ένα ενυδριάκι azoo (με φως + φιλτράκι) γύρω στα 5 λίτρα, μην είναι και μικρότερο.

Μέσα βάλαμε χώμα για φυτά SERA και ένα νούφαρο.

Πριν από 5 ημέρες ο μονομάχος σταμάτησε να τρώει και με το παραμικρό χτύπαγε μέχρι και στα τοιχώματα του ενυδρείου όταν τρόμαζε και άλλες φορές απλώς καθόταν εντελώς ακίνητος σε αγχωτικές στάσεις (κλίση στο σώμα του κ.α)

Κάναμε μια αλλαγή νερού γιατί σκέφτηκα μήπως κάτι δεν πήγαινε καλά στην ποιότητα του νερού. Τίποτα.

Τον έβαλα σε ένα ποτήρι και άδειασα τα πάντα από το ενυδρειάκι (νερό, χώμα, νούφαρο, φίλτρο)

Τώρα έβαλα αληθινό γαλαζία, το νούφαρο πάλι και στο φίλτρο του έβαλα εκτός του μηχανικού και λίγο άνθρακα.Σαν να είναι λίγο καλύτερα αλλά πάλι δεν τρώει.. B)

Αύριο θα κάνω post μια φωτογραφία του γιατί έτσι...που να καταλάβετε

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάνατε καμιά αλλαγή πριν 5-10 μέρες?

Το χώμα πότε το βάλατε?

Νερό κάθε πότε αλλάζετε και ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το κάνετε?

Η θερμοκρασία πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλωσόρισες στο Aquazone!

Θερμοστάτη έχει το ενυδρείο σου;

Τα υλικά του φίλτρου φαντάζομαι ότι δεν τα πείραξες εκτός από την προσθήκη άνθρακα;

Μπορείς να μας δώσεις και μετρήσεις από το ενυδρείο σου;

Τι τον ταΐζει η σύζυγος;

Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο;

Καλή συνέχεια και περιμένουμε πληροφορίες και φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καλυτερέψει το συντομότερο, βγάλε τα πάντα από το ενυδρείο και βάλε μόνο φρέσκο νερό στους 27-28 βαθμούς, πρόσθεσε ενυδρειακό αλάτι σε αναλογία 2 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερού, σιγουρέψου ότι το φίλτρο είναι στρωμένο και μην βάλεις τίποτα άλλο μέσα (μόνο το γυαλί από το ενυδρείο, το νερό και το φίλτρο - χωρίς άνθρακα). Αν έχεις, βάλε και λίγο κερατόφυλλο ή elodea και άστονε ήσυχο για μια εβδομάδα.

- Τι τον ταίζεις και πόσο?

- Μήπως κάνατε εργασίες καθαρισμού, βαψίματα ή κάτι άλλο στο γενικότερο περιβάλλον του δωματίου του ενυδρείου, που μπορεί να έβλαψε το νερό ή το ψάρι? Σκέψου κάτι άλλο που μπορεί να άλλαξε στις ρουτίνες της ζωής του...

- Πρόσεξε η φωτοπερίοδος να είναι μικρή (5-6 ώρες).

- Φαντάζομαι αντιχλώριο βάζεις...

- Βάλτου και λίγη βιταμίνη αν έχεις.

- Η ροή του φίλτρου πρέπει να είναι ΠΟΛΥ χαμηλή.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλο ηρθες στο φορουμ

Τον μονομαχο ποσο καιρο το εχεις;

Το ενυδρειο πριν να μπει ειχε στρωσει;

Μετρησεις εχεις κανει; αν οχι κανε και πες μας

Σε αυτη την φαση καλο ειναι να μην το ταλαιπωρεις παραπανω με επιπλεον αλλαγες νερου και ξυλωμα ολου του ενυδρειου. Απ τη στιγμη που εκανες αλλαγη νερου, φυσικα μονο αν οι τιμες σου ειναι σωστες γι αυτο παντα μιλαω, αστον ησυχο

Τι τροφη του δινεις και ποσες φορες την ημερα;

Εχεις αδυνατησει ή απλως δεν τρωει;

Τωρα εχει την ιδια συμπεριφορα με χθες ή ειναι καλυτερα και απλως δεν τρωει;

Εχει στραβωσει το σωμα του;

Θα μπορουσε να βαλεις φωτο για να δουμε καλυτερα;

Περιμενω τις απαντησεις σου και ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

...Σε αυτη την φαση καλο ειναι να μην το ταλαιπωρεις παραπανω με επιπλεον αλλαγες νερου και ξυλωμα ολου του ενυδρειου. Απ τη στιγμη που εκανες αλλαγη νερου, φυσικα μονο αν οι τιμες σου ειναι σωστες γι αυτο παντα μιλαω, αστον ησυχο...

Την πρόταση την έκανα για τον λόγο ότι αφού δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει, πρέπει να αποκλειστούν όλοι οι παράγοντες, σε ποσοστό 100%. Οσο και αν φαίνεται παράξενο, μπορεί να είναι κάτι από το υπόστρωμα ή ακόμα και από το νούφαρο! (αν και δεν νομίζω, αλλά όταν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος, λειτουργείς με τέτοιο τρόπο).

Πάντως κάτι σε εσωτερικό μου κάνει περισσότερο, παρά κάτι άλλο - μην ξεχνάμε ότι είπε ότι χτυπιέται στα τοιχώματα. Η άλλη περίπτωση είναι να έχει τιμές νερού στα ύψη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπορει να ειναι κατι εσωτερικο αλλα να εχει ανεβασει και αμμωνια για αυτο και ρωταω τιμες

Το χαλικι θα επρεπε να το εχει πλυνει πριν να μπει στο ενυδρειο παρα πολυ καλα οπως και τα φυτα θα πρεπει να εχουν απολυμανθει πριν μπουν στην δεξαμενη. Αν τα εχει κανει που εγω υποθετω πως εχουν γινει οι ενεργειες αυτες καλο θα ειναι να μην το ταλαιπωρει το ζωο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας. B)

Δυστυχώς και ντρέπομαι που το λέω, δεν ξέρω σχεδόν τίποτα γι τους μονομάχους, απλώς όταν μας τον έκαναν δώρο τον λυπόμουν μέσα στο ποτηράκι και του πήραμε ένα mini ενυδρειάκι.

Το ενυδρειάκι είναι 3 ετών, έχουν περάσει άλλα 2 ψαράκια εκτός από τον τωρινό.

Το έχει αναλάβει εξ' ολοκλήρου η σύζυγος και εγώ επεμβαίνω μόνο όταν μου ζητηθεί :D (π.χ άμα κολλήσει η αντλία, για τρελό καθάρισμα, άμα αρρωστήσει-λες και ξέρω να τον κάνω καλά... κ.α)

-Τον μονομάχο τον έχουμε 10 μήνες (όχι 6 που είπα στο προηγούμενο post)

-Το χώμα με το νούφαρο μπήκε πριν από 5-6 μήνες.

-Να επαναλάβω ότι πριν 3 μέρες έγινε γενικό καθάρισμα και μετακόμισε για 24ώρες ο τύπος σε ένα ποτηράκι.Τώρα είναι πάλι μέσα.

-To φιλτράκι του είχε μόνο μηχανικό φίλτρο, τώρα με τις αλλαγές αφού πέταξα το χώμα και του έβαλα γαλαζία έβαλα πάλι μέσα το νούφαρο και έβαλα μέσα (στο φίλτρο) και λίγο άνθρακα.

-Αλλαγές νερού κάνει κάθε εβδομάδα 1/3. Με ποτηράκι βγάζει και με ποτηράκι ξαναβάζει νερό, με προσοχή της έχω πει να μην αναμοχλέβει το χώμα. :D

-Αντιχλώριο βάζει

-Στην φωτοπερίοδο Filoxene με έπιασες εντελώς αδιάβαστο γιατί παίζει 12ωρο! ;)

-Τροφή του δίνει SERA FD Rote Muckenlarven Bloodworms, 5-6 τέτοια/1 φορά την ημέρα και της έχω πει άμα δεν τα τρώει όλα να τα βγάζει από μέσα.

-Θερμοκρασία μέτρησα σήμερα για πρώτη φορά :wootwoot: , 26 βαθμούς με σβηστό το φως.Θερμοστάτη δεν έχει. :wootwoot:

- Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ! :thumbup: (...ντροπή μου, έχω και reef!)

- Ο γαλαζίας ξεπλύθηκε πολύ καλά με νερό πριν μπει, στο νούφαρο απλώς έκοψα κάποια σάπια φυλλαράκια και το ξέπλυνα..δεν ήξερα τι άλλο να του κάνω.

Έχω άπειρες ερωτήσεις όπως καταλαβαίνετε γενικώς και σε πράγματα που προτείνατε.Τουλάχιστον να ρωτήσω τα βασικά.

1) Πόσα χρόνια περίπου ζουν οι μονομάχοι σε ενυδρείο?

2) Τι τροφή προτείνετε?

3) Τι μετρήσεις κάνετε? Φαντάζομαι PH,NO3, φωσφορικά, αμμωνία .....τουλάχιστον.PH πόσο θέλουμε? (Ενημερώνω ότι η ποιότητα νερού της περιοχής μου είναι τραγική)

4) Έχει ένα φως 7W, 7200K. 5-6 ώρες μόνο τελικά να ανάβει το φως?

5) Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 27-28 βαθμούς?

6) Filoxene είπες για ενδρειακό αλάτι? Τι είναι αυτό?Αλάτι για γλυκό νερό?

7) Φιλτρο στρωμένο? Από βιολογικής απόψεως?-δεν έχω κάτι για βακτηρίδια πάντως.

8) Κερατόφυλλο - elodea :D - ....ego de xserei.Να πάω να αγοράσω?? Τον άνθρακα να τον βγάλω, έκανα βλάκειά?

8) Να του πάρω κάποια βιταμίνη? Ποια προτείνετε?

Το ψαράκι δείχνει να είναι λίγο καλύτερα αλλά συνεχίζει και δεν τρώει.Μου δώσανε από pet shop μια δειγματική ποσότητα τροφής (δεν θυμάμαι δυστυχώς την μάρκα-είχε φωτο έναν μονομάχο πάντως)...αλλά ούτε με αυτό τίποτα.

Το σώμα του είναι πολλές φορές στραβό, τα βράγχια του είναι πολλές φορές πρησμένα και με συμπτώματα΄''βαριας ανάσας''.Επίσης η ουρίτσα του φαίνεται να είναι λίγο φαγωμένη...από τι?!

Έβγαλα καμιά 20αρια φωτογραφίες να σας δείξω και είναι όλες απαράδεκτες-δεν με βοηθάει καθόλου η ψηφιακή χωρίς φλας.

Εδώ βάζω τις 2 καλύτερες αφού τις έβγαλα που τις έβγαλα...φανταστείτε πως είναι οι υπόλοιπες.

Θα ξαναπροσπαθήσω πάντως.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας :thumbup:

post-1881-1157711943_thumb.jpg

post-1881-1157712003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε αυτό το άρθρο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Μετράς pH, kH, gH, NH3-4, NO2, NO3 (& Fe, PO4 αν έχεις φυτά)!

Τι εχει μέσα το φίλτρο (σφουγγάρι);

Άνθρακας μετά απο φάρμακα και για αποχρωματισμό του νερού!

Βιταμίνες έχει Sera & Kent!

Γενικά δες τα άρθρα που υπάρχουν στην βιβλιοθήκη!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Kouzman.

Πολυ χρήσιμο άρθρο για τα βασικά!!!

Είναι απίστευτο, όλα αυτά τα test??!!

To φιλτράκι είναι κάτι σαν υπερχείλισης με μια ενσωματωμένη αντλία, ανοίγει από πάνω και βάζεις σε καλτσάκια ότι θες.

Χρησιμοποιώ αυτό που είναι σαν υαλοβαμβάκας, της SERA νομίζω.

Είχα την εντύπωση ότι ο άνθρακας θα βοηθούσε την βιολογία του συστήματος/νερού αφαιρώντας αχρηστες & βλαβερές οργανικές ουσίες.Η αποχρωματισμός του νερού είναι το τελευταίο που κοιτάμε από τα θετικά που έχει ο άνθρακας γενικότερα ;)

Αυτά τα λέω από την εμπειρία μου στο reef ενυδρειο που έχω, για το γλυκό μπορεί να ισχύουν άλλα πράγματα.....sorry.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην έχεις μονο υαλοβάμβακα στο φίλτρο σου!

Όπως θα ξερεις και απο το reef κάτι πρέπει να κάνει βιολογικό καθαρισμό στο νερό!

Ένα σφουγγάρι ή λίγο μακαρόνι νομίζω ότι θα είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες να βάλω και 2-3 ciporaxakia αφού έχω ήδη τέτοια.

Αντιφώσφορο να του βάλω?

Τον άνθρακα τον κρατάω φυσικά φαντάζομαι .....δεν τρέχει τιποτα.

Η πορεία του ψαριού είναι δυστυχώς η ίδια, ενώ φαινομενικά φαίνεται ότι είναι καλύτερα (κάποιες γρήγορες αναπνοές του λίγο με αγχώνουν) παρ' όλα αυτά συνεχίζει και δεν τρώει ;) (κοντεύει εβδομάδα)

Για την φωτοπερίοδο μπορεί να μου πει κάποιος πως να την ρυθμίσω?

Μέσα είναι μόνο ο μονομάχος και το νούφαρο.

Κατάφερα και έβγαλα λίγο καλύτερες φωτο

post-1881-1157973935_thumb.jpg

post-1881-1157974033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι φωτο δεν ειναι καλες να σε ρωτησω το χρωμα του εχει αλλαξει;

Να ξερεις πως η στρογγυλη γυαλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρια γενικα.

Εχει αδυνατησει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι φωτο δεν ειναι καλες να σε ρωτησω το χρωμα του εχει αλλαξει;

Να ξερεις πως η στρογγυλη γυαλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρια γενικα.

Εχει αδυνατησει;

Το χρώμα του δεν νομίζω να έχει αλλάξει.

Προχθές είχε κάποιες άσπρες κάθετες γραμμές.Νομίζω stress είναι αυτό?

Το ενυδρειάκι δεν είναι στρογγυλό, είναι τετράγωνο αλλά σε μπερδεύουν οι στρογγυλεμένες του γωνίες.

Δεν έχει αδυνατήσει ιδιαίτερα αλλά και σίγουρα δεν έχει φάει. ;)

Ειδικά τώρα τις τελευταίες μέρες που έχει δείξει κάποια ζωντάνια, αν έτρωγε κιόλας ίσως να ησύχαζα.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε του βιταμινες και αν εχεις μελαφιξ βαλτου. Μηπως εχεις της ocean nutrisian την ειδικη για μονομαχους που ειναι μπιλακια αν εχεις δωστου απ αυτη και μην του δινεις σκουληκι. Αν κι αυτην δεν την τρωει ριχνε μεσα στο νερο βιταμινες της ΣΕΡΑ οσες μερες δεν τρωει και σκονη τροφη που ειναι για μωρα, μικρη ποσοτητα να δουμε πως θα παει για τις επομενες 2-3 μερες.

Να μας κρατας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε του βιταμινες και αν εχεις μελαφιξ βαλτου. Μηπως εχεις της ocean nutrisian την ειδικη για μονομαχους που ειναι μπιλακια αν εχεις δωστου απ αυτη και μην του δινεις σκουληκι. Αν κι αυτην δεν την τρωει ριχνε μεσα στο νερο βιταμινες της ΣΕΡΑ οσες μερες δεν τρωει και σκονη τροφη που ειναι για μωρα, μικρη ποσοτητα να δουμε πως θα παει για τις επομενες 2-3 μερες.

Να μας κρατας ενημερους

Δυστυχώς ο μονομάχος δεν άντεξε και τον χάσαμε χθές το μεσημέρι. ;)

Ocean Nutrisian είχα δοκιμάσει να του δώσω αλλά δεν είχε φάει.

Το πρωί του είχα πάρει βιταμίνες αλλά δεν τον προλάβαμε όταν γύρισαμε. :thumbup:

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον σας.

Έγινε επεξεργασία - ArisReef
Link to comment
Share on other sites

Πολυ λυπαμαι για τον ψαρουλη σου κριμα ελπιζω την επομενη φορα να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...