Jump to content

καινούριο ενυδρείο


Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους............είμαι καινούριο μέλος και μπήκα στο forum με αφορμή την όρεξή μου να ασχοληθώ με τα ενυδρεία....σκοπεύω να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο 50 L περίπου και να ασχοληθώ σε πρώτη φάση με την εκτροφή ενός μόνο είδους....είμαι ανάμεσα σε Xiphophorus maculates (Platy),Poecilia reticulate(Gappy),Trigonostima heteromorfa (Ψάρι αρλεκίνος),Paracheirodon axeroldi (Καρδινάλιος Τέτρα) και Paracheirodon innesi (Τέτρα με νέον).........Ποιο μου προτείνετε να επιλέξω ως αρχάριος?Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους............είμαι καινούριο μέλος και μπήκα στο forum με αφορμή την όρεξή μου να ασχοληθώ με τα ενυδρεία....σκοπεύω να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο 50 L περίπου και να ασχοληθώ σε πρώτη φάση με την εκτροφή ενός μόνο είδους....είμαι ανάμεσα σε Xiphophorus maculates (Platy),Poecilia reticulate(Gappy),Trigonostima heteromorfa (Ψάρι αρλεκίνος),Paracheirodon axeroldi (Καρδινάλιος Τέτρα) και Paracheirodon innesi (Τέτρα με νέον).........Ποιο μου προτείνετε να επιλέξω ως αρχάριος?Ευχαριστώ!!!

Καλώς ήρθες στο Aquazone!

Προτείνω, αφού τώρα ξεκινάς με το πρώτο σου ενυδρείο, να διαλέξεις κάτι ανάμεσα σε πλάτυ ή γκάπυ.

Τα νέον και οι αρλεκίνοι, απαιτούν λίγο ιδιαίτερες συνθήκες διαβίωσης.

Με τα ζωοτόκα(guppies, platties...) θα δεις σύντομα και γέννες, γεγονός το οποίο ίσως σε ενθουσιάσει.

Πριν όμως βάλεις τα πρώτα σου ψαράκια στο ενυδρείο, πρέπει να μάθεις ορισμένα πράγματα για τον κύκλο του αζώτου που συμβαίνει μέσα στο ενυδρείο.

Ξεκίνα από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301, και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις! :)

Καλή αρχή με το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους............είμαι καινούριο μέλος και μπήκα στο forum με αφορμή την όρεξή μου να ασχοληθώ με τα ενυδρεία....σκοπεύω να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο 50 L περίπου και να ασχοληθώ σε πρώτη φάση με την εκτροφή ενός μόνο είδους....είμαι ανάμεσα σε Xiphophorus maculates (Platy),Poecilia reticulate(Gappy),Trigonostima heteromorfa (Ψάρι αρλεκίνος),Paracheirodon axeroldi (Καρδινάλιος Τέτρα) και Paracheirodon innesi (Τέτρα με νέον).........Ποιο μου προτείνετε να επιλέξω ως αρχάριος?Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα και καλός ήρθες!

Θα συμφωνίσω με τον φίλο psaroukla.Για αρχή τα καλύτερα ψάρια γιά να ξεκινήσεις είναι τα platy και τα gappy,αλλά πρώτα μάθε κάποια πράγματα για την αρχή του ενυδρείου και μετά ξεκίνα.

Εγώ π.χ. δεν γνώριζα τίποτα,ξεκίνησα και είχα αρκετά προβλήματα,τα οποία βέβαια χάρη στο aquazone τα έλυσα.Αν ψαχτείς στο forum σε λίγο καιρό θα είσαι πανέτοιμος να ξεκινήσεις το ενυδρείο σου και τότε το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

Καλή επιτυχία και καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...