Jump to content

Πρόβλημα με Kribensis


gapiman

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Έχω 115 L ενυνδρείο τρέχει 9 μήνες, χωρίς ζωντανα φυτά, χαλίκι, φωτισμό 8 ώρες.

μερήσεις :

25 θερμοκρασια

Ph 7.6

dKH 6

dGH 18

No2 0

No3 100

ΝΗ4 0

Μέσα έχει 1 Κοι 15cm , 2 μελανοταινίες, 1 πλέκο 7cm, 1 μπαγάσιους 10cm και εδώ και 12 μέρες ενα ζευγάρι KRIBENSIS μαζι μετις κρυψώνες και τις σπηλιές.

Μέχρι και προχθές όλα ήταν καλά εμπεναν στην σπηλιά που έβαλα και δεν άφηναν αλλα να πλησιάσουν, τώρα βλέπω τα KRIBENSIS δεν τρώνε και το αρσενικό είναι νωχελικό και στον πάτο του ενυδρείου, δεν έχει χρώματα, ηταν 2 μέρες μεσα στη σπηλιά και δεν έβγενε....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω 115 L ενυνδρείο τρέχει 9 μήνες, χωρίς ζωντανα φυτά, χαλίκι, φωτισμό 8 ώρες.

μερήσεις :

25 θερμοκρασια

Ph 7.6

dKH 6

dGH 18

No2 0

No3 100

ΝΗ4 0

Μέσα έχει 1 Κοι 15cm , 2 μελανοταινίες, 1 πλέκο 7cm, 1 μπαγάσιους 10cm και εδώ και 12 μέρες ενα ζευγάρι KRIBENSIS μαζι μετις κρυψώνες και τις σπηλιές.

Μέχρι και προχθές όλα ήταν καλά εμπεναν στην σπηλιά που έβαλα και δεν άφηναν αλλα να πλησιάσουν, τώρα βλέπω τα KRIBENSIS δεν τρώνε και το αρσενικό είναι νωχελικό και στον πάτο του ενυδρείου, δεν έχει χρώματα, ηταν 2 μέρες μεσα στη σπηλιά και δεν έβγενε....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

Ευχαριστώ.

Διαβασε και ενημερωσου για τα ζωντανα που εχεις μεσα φιλε μου.

Στα νιτρικα εχεις βαρεσει κοκκινο.

Τι ρουτινες ακολουθεις;Απο αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και ενημερωσου για τα ζωντανα που εχεις μεσα φιλε μου.

Στα νιτρικα εχεις βαρεσει κοκκινο.

Τι ρουτινες ακολουθεις;Απο αλλαγες νερου;

Κάνω 1 φορά την εβδομάδα 30-40% αλλαγή νερου αλλα δεν πέφτει άλλο. Και στο μικρό 60λ που έχω φυτα και 4 guppy παλι τόσο έχω.

Έχουμε πρόβλημα με το νερό της βρύσης μάλλον γιατι και κατευθείαν να μετρήσω απο την βρύση θα βγάλει 60-70 νιτρικά....

Το ξέρω οτι το κοι θέλει πιο πολλά λίτρα και ο μπαγάσιους.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και προχθές όλα ήταν καλά εμπεναν στην σπηλιά που έβαλα και δεν άφηναν αλλα να πλησιάσουν, τώρα βλέπω τα KRIBENSIS δεν τρώνε και το αρσενικό είναι νωχελικό και στον πάτο του ενυδρείου, δεν έχει χρώματα, ηταν 2 μέρες μεσα στη σπηλιά και δεν έβγενε....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

Ευχαριστώ.

Χαρίζεις τα kribensis για μια καλύτερη ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω 115 L ενυνδρείο τρέχει 9 μήνες, χωρίς ζωντανα φυτά, χαλίκι, φωτισμό 8 ώρες.

μερήσεις :

25 θερμοκρασια

Ph 7.6

dKH 6

dGH 18

No2 0

No3 100

ΝΗ4 0

Μέσα έχει 1 Κοι 15cm , 2 μελανοταινίες, 1 πλέκο 7cm, 1 μπαγάσιους 10cm και εδώ και 12 μέρες ενα ζευγάρι KRIBENSIS μαζι μετις κρυψώνες και τις σπηλιές.

Μέχρι και προχθές όλα ήταν καλά εμπεναν στην σπηλιά που έβαλα και δεν άφηναν αλλα να πλησιάσουν, τώρα βλέπω τα KRIBENSIS δεν τρώνε και το αρσενικό είναι νωχελικό και στον πάτο του ενυδρείου, δεν έχει χρώματα, ηταν 2 μέρες μεσα στη σπηλιά και δεν έβγενε....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

Ευχαριστώ.

Χαρίζεις τα kribensis για μια καλύτερη ζωή!

Αγαπητέ lasal έχω την εντύπωση οτι δεν έιναι μοναδικό πρόβλημα τα kribensis αλλά η όλη συνθέση των ψαριών δεν είναι συμβατή και θα έχει προβλήματα ο φίλος μας.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο!

Περισσότερο ήθελα να του επιστήσω την προσοχή για να δημιουργηθεί ο προβληματισμός. (ο τρόπος μου)

Σε καμία περίπτωση δεν είναι συμβατά τα ψάρια μεταξύ τους.

Δεν είναι πρόβλημα μόνον των kribensis αλλά δυστυχώς όλων των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση μάλλον είναι να τα δώσεις όλα και να κράτησης τα KRIBENSIS.

Για αυτό μπορούν να σε πληροφορήσουν καλύτερα βέβαια οι μαου μαου μας, λεγόμενοι Αφρικανοι, μην φοβάσαι δεν δαγκώνουν, αλλά πέρα από την πλάκα εάν έχεις όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα και στο νερό του δικτύου σου σε βλέπω και για ΑΟ αναγκαστικά. Αυτό που μπορείς να κάνεις προσωρινά είναι να του βάλεις κερατοφυλλο μια που ρουφά αρκετά ΝΟ3 αλλά τα ψάρια σου δυστυχώς θα πρέπει να μετακομίσουν το συντομότερο. Καταλαβαίνω πως μπορεί να έχεις δεθεί αλλά πραγματικά είναι κρίμα και όσο περνά ο καιρός θα έχεις όλο και ποιο πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση μάλλον είναι να τα δώσεις όλα και να κράτησης τα KRIBENSIS.

Για αυτό μπορούν να σε πληροφορήσουν καλύτερα βέβαια οι μαου μαου μας, λεγόμενοι Αφρικανοι, μην φοβάσαι δεν δαγκώνουν, αλλά πέρα από την πλάκα εάν έχεις όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα και στο νερό του δικτύου σου σε βλέπω και για ΑΟ αναγκαστικά. Αυτό που μπορείς να κάνεις προσωρινά είναι να του βάλεις κερατοφυλλο μια που ρουφά αρκετά ΝΟ3 αλλά τα ψάρια σου δυστυχώς θα πρέπει να μετακομίσουν το συντομότερο. Καταλαβαίνω πως μπορεί να έχεις δεθεί αλλά πραγματικά είναι κρίμα και όσο περνά ο καιρός θα έχεις όλο και ποιο πολλά προβλήματα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές....Θα τα δώσω σε ένα φίλο τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...