Jump to content

Στόχος Ph=7


Recommended Posts

Καλησπέρα

Προσπαθώ να κατεβάσω το pH στο 7 και δεν μπορώ.

Χρησιμοποιώ α/ο κι έχω φτάσει τις σκληρότητες gh=kh=3.

Έκλεισα για μια βδομάδα την αεραντλία χωρίς αποτέλεσμα. Την ξανάνοιξα χωρίς μεταβολή στο pH.

Γενικά όσο λιγότερο οξυγόνο τόσο το καλύτερο;

Να περιμένω;

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο προσπαθεις;

Με τι μετρας;

Με τις σκληροτητες που αναφερεις ειναι καθαρα θεμα χρονου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο ήταν το ΡΗ σου και πόσο είναι τώρα; Πόσες αλλαγές νερού έχεις κάνει και με τι αναλογία αο/νερου βρύσης. Να ξέρεις πάντος, ότι θα πρέπει να έχεις υπομονή με την αο και να μην βιάζεσαι με το ΡΗ. Εφόσον το ΚΗ είναι στο επιθυμητό θα έρθει και το ΡΗ (και με ΚΗ=3 νομίζω ότι σύντομα θα δεις να πέφτει). Πρόσεχε με τις αλλαγές σου, γιατί μπορεί να δεις απότομα το ΡΗ να μεταβάλλεται και τότε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστ api και tetra οπότε η μέτρηση είναι αξιόπιστη καθώς δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα. Σκληρότητες είχα αρχικά kh10 και gh 13 αρχικά με μικρές τακτικές αλλαγές και ύστερα με τις εβδομαδιαίες βάζω σταθερής σκληρότητας νερό. Προσπαθώ περίπου 5 μήνες αλλά τον τελευταίο μήνα είμαι στο gh kh=3.

Οπότε δηλαδή να περιμένω...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και πάλι...

Το pH είναι το πρωί στο 7.2 και το βράδυ περίπου στο σβήσιμο των φώτων στο 7.5. Οι σκληρότητες όπως αναφέρω και παραπάνω είναι GH = KH = 3.

Έχω κλείσει την αεραντλία χωρίς να δω καμία διαφορά.

Συζητώντας μ' ένα χημικό μου πρότεινε να ρίξω μέσα σουρωτή καθώς λέει είναι ρυθμιστικός παράγοντας και θα ρίξει το pH στο 7. Κάποιο σχόλιο γι' αυτό;

Αν προσθέσω κι άλλα φυτά και αυξηθεί η παραγωγή CO2 στο ενυδρείο θα πέσει το pH ή θα είναι αμελητέα η μεταβολή(ή καθόλου);

Τι άλλες επιλογές έχω για να ρίξω το pH κι άλλο;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

τι εχεις μεσα? ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? βαλε τυφρη η κανα apple snail.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι...

Το pH είναι το πρωί στο 7.2 και το βράδυ περίπου στο σβήσιμο των φώτων στο 7.5. Οι σκληρότητες όπως αναφέρω και παραπάνω είναι GH = KH = 3.

Έχω κλείσει την αεραντλία χωρίς να δω καμία διαφορά.

Συζητώντας μ' ένα χημικό μου πρότεινε να ρίξω μέσα σουρωτή καθώς λέει είναι ρυθμιστικός παράγοντας και θα ρίξει το pH στο 7. Κάποιο σχόλιο γι' αυτό;

Αν προσθέσω κι άλλα φυτά και αυξηθεί η παραγωγή CO2 στο ενυδρείο θα πέσει το pH ή θα είναι αμελητέα η μεταβολή(ή καθόλου);

Τι άλλες επιλογές έχω για να ρίξω το pH κι άλλο;

Ευχαριστώ

Τα φυτά κατα τη φωτοσύνθεση παράγουν Ο2. Co2 παράγουν μόνο με την αντίστροφη διαδικασία που γίνεται το βράδυ που δεν φωτοσυνθέτουν. Και πάλι όμως τα φυτά προσθέτουν οξυγόνο στο ενυδρείο. Δεν αφαιρούν.

Όσο για το ph δεν είναι πάντα θέμα χρόνου. Εξαρτάται από τι έχεις μέσα στο ενυδρείο. Από προσωπική μου εμπειρία είχα φτάσει το ΚΗ στο 2 και το ph δεν έπεσε ποτέ στο 6.5. Ακόμα και τώρα με ΚΗ 4 έκανε 3 μήνες να πέσει στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν μερικά ξύλα ένα κομμάτι καρύδα και φυτά. Το υπόστρωμα είναι ακουαλίτης. Επίσης ζουν και μερικές γαρίδες.

Δηλαδή υπάρχει ενδεχόμενο μακροπρόθεσμα να πέσει;

Με χρήση CO2 θα πέσει το pH;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι το pH πέφτει με την αλλαγή νερού. Με μέτρηση γύρω στις 6 ώρες μετά και φώτα περίπου 2 ώρες αναμμένα το pH είναι 7.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Το νερό που βάζω στις εβδομαδιαίες αλλαγές είναι περίπου 27 λίτρα όσμωσης και 4 λίτρα βρύσης. Το νερό αυτό έχει ph=6.4 και kh=gh=3. Το pH στο νερό του ενδυρείου μέχρι να έρθει η επόμενη αλλαγή νερού έχει φτάσει στο 7.2. Αν δεν κάνω αλλαγή νερού πάνω στη βδομάδα το pH συνεχίζει να ανεβαίνει. Το μέτρησα μέχρι 7.4 κι αν το αφήσω κι άλλο ίσως ανέβει κι άλλο. Τι μπορεί να μου ανεβάζει το pH;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Το νερό που βάζω στις εβδομαδιαίες αλλαγές είναι περίπου 27 λίτρα όσμωσης και 4 λίτρα βρύσης. Το νερό αυτό έχει ph=6.4 και kh=gh=3. Το pH στο νερό του ενδυρείου μέχρι να έρθει η επόμενη αλλαγή νερού έχει φτάσει στο 7.2. Αν δεν κάνω αλλαγή νερού πάνω στη βδομάδα το pH συνεχίζει να ανεβαίνει. Το μέτρησα μέχρι 7.4 κι αν το αφήσω κι άλλο ίσως ανέβει κι άλλο. Τι μπορεί να μου ανεβάζει το pH;

Ευχαριστώ

Να υποθέσω έχεις φυτά μέσα αρκετά ή κάποιο που αναπτύσσεται πολύ γρήγορα; Επίσης στο ενυδρείο τι kh και gh έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω gh=kh=3, ακριβώς ίδιες σκληρότητες με το νερό της αλλαγής.

Τα φυτά που έχω είναι δύο ανούμπιες που τελευταία αναπτύχθηκαν αρκετά, δύο microsorum pteropus σε στάσιμη κατάσταση και μία valisneria που υπάρχει υποτυπωδώς καθώς είχε ένα ατύχημα και πλέον έχει ύψος 1-2 εκατοστά. Δεν έχω φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Ρωτάς μήπως κι έχω χαμηλά επίπεδα CO2;

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Έχει μαζευτεί πολύ υλικό στο υπόστρωμα και διάβασα σε κάποιο άρθρο ότι μπορεί να αυξάνονται έτσι πολύ τα φωσφορικά και να δημιουργείται αστάθεια στο pH. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Τα φωσφορικά τι επίδραση μπορεί να έχουν στο pH;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω gh=kh=3, ακριβώς ίδιες σκληρότητες με το νερό της αλλαγής.

Τα φυτά που έχω είναι δύο ανούμπιες που τελευταία αναπτύχθηκαν αρκετά, δύο microsorum pteropus σε στάσιμη κατάσταση και μία valisneria που υπάρχει υποτυπωδώς καθώς είχε ένα ατύχημα και πλέον έχει ύψος 1-2 εκατοστά. Δεν έχω φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Ρωτάς μήπως κι έχω χαμηλά επίπεδα CO2;

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Έχει μαζευτεί πολύ υλικό στο υπόστρωμα και διάβασα σε κάποιο άρθρο ότι μπορεί να αυξάνονται έτσι πολύ τα φωσφορικά και να δημιουργείται αστάθεια στο pH. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Τα φωσφορικά τι επίδραση μπορεί να έχουν στο pH;

Ευχαριστώ

Ναι, για το co2 ρώτησα. Αλλά δεν νομίζω κάποιο από τα φυτά που έχεις να κάνεις τόσο μεγάλη απορρόφηση ώστε να έχεις τόσο μεγάλη αύξηση ph. Από τη στιγμή που δεν σου ανεβαίνει η σκληρότητα δεν υπάρχει θέμα κάποιο ασβεστολιθικού υλικού. Είναι καθαρά θέμα ph. Σχετικά με το υπόστρωμα δεν γνωρίζω πως μπορεί να επηρεάσει. Ίσως επηρεάζει άμεσα το ph αλλά να σου πει κάποιος που ξέρει. Όσο για τα φωσφορικά αν επηρεάζουν το ph, δεν νομίζω. Στο παλιό ενυδρείο είπα άπυρα φωσφορικά (πολύ πιο πάνω από την ανώτατη ένδειξη του τεστ) και το ph μου ήταν σταθερό στο 6.7

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μπορείς να βάλεις τύρφη... για να κατεβάσεις το PH σου( αυτή είναι η δικία μου γνώμη)

Με ΚΗ=3 δεν κάνουμε τέτοιες προτάσεις

Το νερό που βάζω στις εβδομαδιαίες αλλαγές είναι περίπου 27 λίτρα όσμωσης και 4 λίτρα βρύσης. Το νερό αυτό έχει ph=6.4 και kh=gh=3. Το pH στο νερό του ενδυρείου μέχρι να έρθει η επόμενη αλλαγή νερού έχει φτάσει στο 7.2. Αν δεν κάνω αλλαγή νερού πάνω στη βδομάδα το pH συνεχίζει να ανεβαίνει. Το μέτρησα μέχρι 7.4 κι αν το αφήσω κι άλλο ίσως ανέβει κι άλλο. Τι μπορεί να μου ανεβάζει το pH;

Ευχαριστώ

1. Καταρχήν πόσο καιρό εχεις να καλιμπράρεις το pHμετρο?

2. Με τι το καθαρίζεις?

Μπορεί η ένδειξη σου να μην ειναι πραγματική.

Μπορεί να μην εχεις και καλή διάχυση του co2

Το pH=6.4 που μετράς στην αρχή το μετράς φαντάζομαι αμέσως με την αλλαγή του νερού το οποίο δεν ειναι σωστό.

3. Τι γίνεται όμως αν το μετρήσεις 3-4 ώρες μετά την αλλαγή του νερού?

Μπορείς να απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα?

Υποπτεύομαι οτι το pH σου ειναι ήδη χαμηλότερο απ'όσο μετράς

Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχήν πόσο καιρό εχεις να καλιμπράρεις το pHμετρο?

Μετρούσα με δύο υγρά τεστ, api και tetra. Το tetra τελείωσε κι έχω μείνει με το api. Κάθε μέτρηση που πήρα και με τα δύο τεστ ήταν η ίδια χωρίς απόκλιση.

Μπορεί να μην εχεις και καλή διάχυση του co2

Δε χρησιμοποιώ παροχή διοξειδίου στο ενυδρείο. Ότι δίνουν τα φυτά.

Το pH=6.4 που μετράς στην αρχή το μετράς φαντάζομαι αμέσως με την αλλαγή του νερού το οποίο δεν ειναι σωστό.

Η μέτρηση αυτή γίνεται στο νερό της αλλαγής πριν την αλλαγή, δηλαδή στο βαρελάκι.

Τι γίνεται όμως αν το μετρήσεις 3-4 ώρες μετά την αλλαγή του νερού?

Πριν την αλλαγή νερού το ενυδρείο έχει ph περίπου 7.3. Καμιά ώρα μετά την αλλαγή έχει 6.8 και σε 24 ώρες περίπου έχει πάλι 7.3.

Φίλε μου με kh 3 δεν φοβάσαι να μην γίνει ph crash;;;;

Όπως βλέπεις κάθε εβδομάδα έχω μια πολύ μεγάλη αυξομείωση με την αλλαγή νερού.

Η ώρα που κάνω μέτρηση είναι περίπου 2-3 ώρες αφού σβήσουν τα φώτα.

Σκέφτομαι να πάρω τεστ για CO2 μήπως κι έχω έλλειψη γι' αυτό κρατιέται ψηλά το pH. Μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ παροχή διοξειδίου στο ενυδρείο. Ότι δίνουν τα φυτά.

Τα φυτά σου δίνουν μηδαμινό διοξείδιο που σημαίνει ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιείς έστω με DIY

Σκέφτομαι να πάρω τεστ για CO2 μήπως κι έχω έλλειψη γι' αυτό κρατιέται ψηλά το pH. Μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ

Δεν χρειάζεσαι τεστ co2 γιατί το co2 βγαίνει από συνδυασμό pH & KH

Όμως μέτρηση ΚΗ δεν μας έχεις δώσει.......ακόμη, οπότε πως θα γνωρίζεις το co2

Σου προτείνω να κάνεις 3 πραγματάκια

1. DIY co2

2. test KH

3. Να ανεβάσεις το ΚΗ στο 4

και μόλις κάνεις αυτά εδώ είμαστε πάλι

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.

Με KH=3 και pH=7.2 το co2 ειναι 5.6 ppm

Με KH=3 και pH=7.4 το co2 ειναι 3.6 ppm

Πολύ μακράν του ελαχίστου co2=11 ppm

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες test ΚΗ; Αφού παραθέτω τις τιμές. ΚΗ=3 και στο νερό αλλαγής και στο ενυδρείο. Υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να τεστάρω;

Εφόσον το νερό της αλλαγής είναι pH=6.4 γιατί ανεβαίνει στο 7.2 στο ενυδρείο; Όταν προσθέτεις συνέχεια μίας σταθερής τιμής pH στο ενυδρείο δεν πρέπει να ισορροπήσει τελικά εκεί; Στο ενυδρείο δραπετεύει το CO2;

Μήπως εάν πάρω μέτρηση CO2 θα είμαστε πιο σίγουροι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν ανεβάσω το KH στο 4 και ξαφνικά παρέχω διοξείδιο στο ενυδρείο κάθε φορά που αλλάζω νερό δε θα έχω διακύμανση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...