Jump to content

Ελαφροπετρα στο φιλτρο


A1200

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει ελαφροπετρα στο φιλτρου αντι για μακαρονι?η ελαφροπετρα δεν παθαινει τιποτα,αντιθετα με το μακαρονι που θελει αλαγη καθε 6 μηνες,ειναι ποροδες υλικο και....απλα θα γουσταρω τρελα αν αυτο δουλεψει!Λοιπον,εχω βαλει τις light-stones B) ενυδρειο και σε λιγες μερες θα τις τοποθετισω σιγα σιγα στο φιλτρο,θα ειναι σε διαρκη παρακολουθιση για 7 μηνες και θα καταγραφω τις τιμες τις αμμωνιας,αν κρατισει βιολογια για 7 μηνες και πανω τοτε ;) και επειδη δε θελω να χαιρομαι μονος μου,το εχει κανεις αλλος,δουλευει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος για να δω τι αποτέλεσμα θα έχει. Μία καλή καταγραφή θα μας δείξει τις ιδιότητες της και σε βάθος χρόνου θα έχουμε μια πολύ καλή εικόνα πιστεύω. Αξίζει να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου.

Συγκριτικά οι πόροι της ελαφρόπετρας πρέπει να είναι μικρότεροι απο ότι αυτοί του μακαρονιού.

Επομένως πιστεύω ότι θα μπουκώσει πιο γρήγορα.

Αλλά σε ποιό μακαρόνι αναφέρεσαι. Στο siporax της sera.

7 μήνες μου φαίνεται λίγο χρονικό διάστημα για να θεωρηθεί το υλικό άχρηστο.

Το διάβασες κάπου αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου.

Συγκριτικά οι πόροι της ελαφρόπετρας πρέπει να είναι μικρότεροι απο ότι αυτοί του μακαρονιού.

Επομένως πιστεύω ότι θα μπουκώσει πιο γρήγορα.

Αλλά σε ποιό μακαρόνι αναφέρεσαι. Στο siporax της sera.

7 μήνες μου φαίνεται λίγο χρονικό διάστημα για να θεωρηθεί το υλικό άχρηστο.

Το διάβασες κάπου αυτό ;

den einai axrhsto,alla as poume oti den einai kai toso apotelesmatiko,trust me ;)

Link to comment
Share on other sites

den einai axrhsto,alla as poume oti den einai kai toso apotelesmatiko,trust me ;)

Συγνώμη για τα greeklish,κεντημένη ταχύτητα.Κοίτα,το κεραμικό είναι πορώδες , όπως η ελαφρόπετρα ,αν έφραζαν οι πόροι της ελαφρόπετρας , θα έπρεπε να έφραζαν και του κεραμικού,το κεραμικό φθείρετε ενώ η ελαφρόπετρα όχι,η επιφάνια της ελαφρόπετρας θεωρικά πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το κεραμικό ακόμα και από το siporax το οποίο και χρησιμοποιώ και το θεωρώ το καλύτερο της αγορας.το test θα γίνει κάτω από τις ίδιες συνθήκες σε δυο 60αρια ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να δοκιμάσεις περλίτη? είναι ενα λευκο πραγμα σαν σκόνη

;)

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Στέφανος έδωσε μια πολύ καλή ιδέα...

Ο περλίτης είναι ένα άμορφο ηφαιστειακό γυαλί το οποίο έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό. Με δεδομένο ότι και το siporax (εμπειρικά το έχουμε ακούσει και ως "γυαλάκια" εξαιτίας της κρυσταλλικής του δομής) είναι ανάλογο υλικό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πείραμα αν κάποιος (επί του προκειμένου εσύ φίλε A1200 ;)) δοκίμαζε κάτι τέτοιο!

Ό,τι κι αν δοκιμάσεις βέβαια περιμένουμε τις εντυπώσεις και τα αποτελέσματά σου!

Link to comment
Share on other sites

την ελαφροπετρα την χρησημοποιω περιππου 5 χρονια τωρα,και δουλευει αριστα.

προσοχη στον περλιτη,γιατι τον βρισκουμε σαν αγροτικο,και σαν οικοδομικο,και η εξωτερικη εμφανηση της συσκευασιας ειναι αρκετα ιδια,εκτος της υποσημειωσης με μικρα γραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν οι ελαφροπετρες ειναι ασβεστολιθηκες η οχι?

Στο γλυκο νερο επιπλεουν?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, επειδή οι ελαφρόπετρες (εξού και το όνομά τους) έχουν πολύ μικρή πυκνότητα ενδέχεται κάποιες από αυτές να επιπλέουν. Σε σύντομο όμως χρονικό διάστημα θεωρώ πως θα πάψει αυτό το φαινόμενο. ;) Για το αν είναι ασβεστολιθικές το απλό τεστ με το ξύδι (οξύ) θα σου λύσει τις όποιες απορίες!

Link to comment
Share on other sites

@oranda τοσα χρονια που την εχεις την ελαφροπετρα,εχεις την ιδια η απλα την αλαζεις κατα διαστηματα?

Link to comment
Share on other sites

@oranda τοσα χρονια που την εχεις την ελαφροπετρα,εχεις την ιδια η απλα την αλαζεις κατα διαστηματα?

την ιδια εχω ολα αυτα τα χρονια,και οταν "βουλωσει" (μετα απο πολυ χρηση),απλα την ξεπλενω ελαφρα,μα μην διωξω και οτι βακτηριδιο εχει μαζεψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...