Jump to content

Μικρή τιμή στο τεστ Αμμωνίας


Recommended Posts

Το οτι μετά απο 3 ημέρες στρωσίματος, με ένα χρυσόψαρο, η αμμωνία φαίνεται να είναι κάπου στο 0,5, σε ενυδρείο 80 λίτρων ακούγεται πολύ, λίγο ή φυσιολογικό; Ειναι νωρίς για συμπεράσματα?

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις έχει αρχίσει η αμμωνία να ανεβαίνει και θα ανέβει κι άλλο μέχρι να στρωθεί το φίλτρο σου ή να κάνεις αλλαγή νερού...

Εγώ πάντως είμαι κατά του στρωσίματος με ψάρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε όπως σου είπανε και τα παιδιά, το στρώσιμο με ψάρι είναι λίγο βάρβαρο για όσους τουλάχιστον ξέρουν και αυτό γιατί ταλαιπωρείται πολύ μέχρι να δημιουργηθεί η αποικία που θα διασπάσει την αμμωνία.

Αν μπορείς να το δώσεις κάπου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου κάντο. Πίστεψε με θα γλιτώσει αρκετό βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλή΄αρχή σου έυχομαι!

Αλλα έιναι σαν να σε έχει βάλει εσενα ένας εξωγήινος σε ένα δωμάτιο

και μέσα να έχει βάλει κανα 2 λουλουδακια και να σε έχει εσενα να παρα-

γεις Co2 ώστε να αναπτυχθουν τα φυτά και σιγα σιγα να μεγαλώσουν!

Με την προυπόθεση όταν τα φυτά αυτά γίνουν μεγάλα δέντρα να υπερκα-

λύπτουν το Co2 Που εκπνέεις και να το κάνουν O2 ώστε να αναπνεύεις

και εσυ μια χαρά ;)

Χοντρικα πραγματα παντα B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κατ'αρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Κατανοώ απόλυτα όλα σας τα σχόλια για το στρώσιμο με ψάρια. Δυστυχώς ως αρχάριος, εμπιστεύτηκα "πωλητή" καταστήματος. Το χειρότερο όλων, είναι οτι δεν έχω που να δώσω το ψαράκι.

Με όλα τα παραπάνω, θα ήθελα να συνεχίσω τις ερωτήσεις μου. Μετά απο 20 ημέρες στρωσίματος, και μία αλλαγή νερού (~20%) στις 14 ημέρες, οι τιμές των τελευταίων μετρήσεων είναι:

Αμμωνία: 0,5

Νιτρίτης(?): 1,0

Νιτράτες(?): 50!

Να συμπληρώσω οτι μετά τις 10 πρώτες ημέρες, σταμάτησα να προσθέτω βακτήρια (σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας απο εταιρία Sera). Στην αλλαγή του νερού πρόσθεσα βακτήρια.

Ειναι φυσιολογικό? μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος με το φίλτρο?

Το φίλτρο περιέχει με την σειρά των στρώσεων:

1) μακαρόνι

2) σφουγγάρι που υπήρχε στην συσκευασία του ενυδρείου

3) ανθρακα

4) υαλοβάμβακα

Το οτι οι νιτρατες έχουν αυξηθεί σημαίνει οτι το φίλτρο δουλεύει?

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις μετρήσεις;

Δεν έχεις προσθέσει άλλα ψάρια;

Φυτά έχεις;

Θα σου πρότεινα μια και έχεις το ψαράκι μέσα να κάνεις πιο συχνά αλλαγές νερού (ανάλογα με τις μετρήσεις σου) και πιο μεγάλες για να μειώνεις τις επιβλαβείς ενώσεις (ΝΟ2 & ΝΗ3-4)!

Βακτήρια θα σου πρότεινα να προσθέτεις μέχρι να μετρήσεις τιμές μηδενικές σε ΝΗ3-4 & ΝΟ2!

Ο άνθρακας δεν έχει κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα αυτή τη στιγμή και θα σου πρότεινα να τον αφαιρέσεις και να τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό!

Αν έχεις αρχίσει να μετράς ΝΟ2 και ΝΟ3 το φίλτρο σου έχει αρχίσει να λειτουργεί!

Θα σου ξαναπώ ότι πρέπει να κάνεις συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού (30% κάθε εβδομάδα)!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, για ις συμβουλές.

Αντιλαμβάνομαι (για να ξεαγχωθώ λίγο) οτι δεν έχω κάνει κάτι λάθος, απλώς θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο η διαδικασία στρωσίματος, σωστά?

Μετρήσεις κάνω κάθε 3-4 ημέρες.

Φυτά δεν έχω.

Την διαδικασία αλλαγών νερού που προτείνεις να την κρατήσω και μετά το "στρώσιμο"?

Υπάρχει περίπτωση να είναι μικρό(?) το φίλτρο παρόλο που είναι "της μάνας του"?

Να κάνω και μια άσχετη ερώτηση με το συγκεκριμένο θέμα?

Φαντάζομαι οτι τα χρυσόψαρα δεν μπορούν να συνδυαστούν με άλλα ψάρια σε "κοινωνικό ενυδρείο" ή κάνω λάθος?

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι λάθος απ’ την στιγμή που υπάρχει ψάρι μέσα!

Το ενυδρείο και με αμμωνία να το στρώσεις χρειάζεται πάνω από 2 μήνες για να σταθεροποιηθούν οι αποικίες και να μπορούν να υποστηρίξουν πλήρως και με σταθερή απόδοση ένα ενυδρείο!

Στην περίπτωση της αμμωνίας οι τιμές είναι τόσο μεγάλες που επιταχύνουν την όλη διαδικασία! Επίσης, δεν κάνεις αλλαγές νερού!

Όπως καταλαβαίνεις εσύ θα πρέπει να περιμένεις αρκετά και μετά να βάζεις με πολύ προσοχή (μετρήσεις) νέα ψάρια!

Μετρήσεις σε ΝΟ2 και ΝΗ3-4 καλό είναι να κάνεις κάθε 2-3 μέρες για να βλέπεις που βρίσκεσαι!

Φυτά μπορείς να βάλεις για να βοηθήσουν το ενυδρείο σου και το ψαράκι σου!

Αλλαγές νερού θα κάνεις όποτε το κρίνεις απαραίτητο (άνοδος τιμών) και το πρόγραμμα που σου έδωσα θα το έχεις μετά μόνιμα!

Αν έβγαλες τον άνθρακα και έβαλες μακαρόνι νομίζω πως για την ώρα είσαι μια χαρά! Ποσότητα των υλικών που έχεις τώρα;

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να τα συνδυάσεις με κάτι άλλο!

Απ’ ότι ξέρω μπορείς να βάλεις Apple Snails μέσα που είναι ένας πολύ ωραίος συνδυασμός και παράλληλα καθαρίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...