Jump to content

80 Lt χρυσοψαρα


costas7

Recommended Posts

Σας παρουσιαζω και εγω το πρωτο μου ενυδειο με δυο χρυσοψαρα και προσεχως κανενα σαλιγκαρι.

Το ενυδρειο αυτο φτιαχτηκε δοκιμαστηκα για να δω αν μπορω να φτιαξω ενα μεγαλυτερο στο κοντινο μελλον.

- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) 80lt

- Λειτουργία ενυδρείου (από πότε λειτουργεί) 2 μηνες

- Κάτοικοι ενυδρείου (είδος, αριθμός και μέγεθος ψαριών) 2 commet

- Εξοπλισμός (φίλτρο, φωτισμός κ.α.) εξωτερικο κρεμαστο φιλτρο- μαυρο σφουγγαρι, υαλοβαμβακας, μακαρονι. φωτισμος με led απο τισ 18:00 ως τις 23:00 και μια ωρα moonlight. fluval E100 θερμοστατης

- Φυτά 1 Anubias barteri var. nana 2 Microsorium pteropus

- Συχνότητα αλλαγών νερού 30% καθε εβδομαδα

- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταϊζετε τα ψάρια σας 2 φορες την μερα hikari goldfish gold καμια φορα flakes για αλλαγη και μερικες φορες λαχανικα.

- Θερμοκρασία 23,5

- Οξυγόνωση (ναι/όχι) ναι

- Επίπεδο αμμωνίας (ppm) 0ppm

- Επίπεδο ph 7,5

- Επίπεδο Nitrite (ppm) 0ppm

- Επίπεδο Nitrate (ppm) 20ppm

b3lvh1.jpg

20mgs5.jpg

4vstbr.jpg

169enpv.jpg

b3lvh1.jpg

1077w39.jpg

2hi2n0x.jpg

24nl85y.jpg

Link to comment
Share on other sites

o fluval E 100 απο οτι λεει καλος ειναι αλλα δεν βλεπω να πιανει το setpoint που του εχω βαλει. το εχω ρυθμισει στους 25 και ειναι μονιμα στους 23,5.

Link to comment
Share on other sites

o fluval E 100 απο οτι λεει καλος ειναι αλλα δεν βλεπω να πιανει το setpoint που του εχω βαλει. το εχω ρυθμισει στους 25 και ειναι μονιμα στους 23,5.

ειδες μηπως καλιμπραρεται;

Link to comment
Share on other sites

απο οτι λεει εχει αυτοματο setup. το εβγαλα εξω και το ανοιξα μπας και ηθελε καθαρισμα αλλα δεν ειδα διαφορα, εχει αισθητηρια για αν υπαρχει κατι λαθος στην εγκατασταση του αλλα απο οτι δειχνει δεν εχει alarm τωρα.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι λεει εχει αυτοματο setup. το εβγαλα εξω και το ανοιξα μπας και ηθελε καθαρισμα αλλα δεν ειδα διαφορα, εχει αισθητηρια για αν υπαρχει κατι λαθος στην εγκατασταση του αλλα απο οτι δειχνει δεν εχει alarm τωρα.

Εχεις συγκρινει τις ενδειξεις του με καποιο θερμομετρο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω κανει αυτο. θελω να παω να παρω ενα γιατι σ'αυτο το ενυδρειο δεν εχω. Θα παρω τωρα μαζι με το σαλιγκαρι που αυτο θα εχει το πιο μεγαλο προβλημα θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου με φυτα που λογικα δεν πηραζουν τα χρυσοψαρα και σε πολυ καλα λιτρα! να το χαιρεσαι! για το θερμοστατη ευτυχως εχεις ψαρια κρυου νερου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γιατί έβαλες θερμοστάτη; αφού τα χρυσόψαρα δεν θέλουν (έτσι έχω διαβάσει εδώ)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η γυαλα σου!

οι Microsorium pteropus ειναι φυτεμενες?αν ναι,προσπαθησε να τις στερεωσεις σε καποιο ξυλο ή πετρα,γιατι δεν φυτευονται.

επισης αν μπορεις κρυψε λιγο τον εξοπλισμο π.χ. φιλτρο με καποια valisneria για να μην πολυφαινονται οι σωληνες.

το moonlight ειναι πολυ ομορφο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γιατί έβαλες θερμοστάτη; αφού τα χρυσόψαρα δεν θέλουν (έτσι έχω διαβάσει εδώ)

φιλε σωστα εχεις διαβασει απλα νομιζω ο φιλος θελει στο μελλον να βαλει καποια σαλιγκαρια που θα θελουν.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου με φυτα που λογικα δεν πηραζουν τα χρυσοψαρα και σε πολυ καλα λιτρα! να το χαιρεσαι! για το θερμοστατη ευτυχως εχεις ψαρια κρυου νερου :buttrock:

Σε ευχαριστω πολυ. Ναι παλι καλα που τους αρεσει το κρυο... :buttrock:

Τωρα εβαλα και το σαλιγκαρι που δεν νομιζω να του πολυαρεσει ομως, παντως αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια ειναι στους 24 οC που απο'τι ειδα ειναι μεσα στα πλεσια για το σαλιγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί έβαλες θερμοστάτη; αφού τα χρυσόψαρα δεν θέλουν (έτσι έχω διαβάσει εδώ)

Ο θερμοστατης μπηκε γιατι μπηκε ενα σαλιγκαρι apple snail που δεν θελει πολυ κρυα νερα, ετσι ανεβασα λιγο την θερμοκρασια για να νιωθουν ολοι ανετα.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η γυαλα σου!

οι Microsorium pteropus ειναι φυτεμενες?αν ναι,προσπαθησε να τις στερεωσεις σε καποιο ξυλο ή πετρα,γιατι δεν φυτευονται.

επισης αν μπορεις κρυψε λιγο τον εξοπλισμο π.χ. φιλτρο με καποια valisneria για να μην πολυφαινονται οι σωληνες.

το moonlight ειναι πολυ ομορφο :buttrock:

οχι δεν τις εχω φυτεψει, τις εχω στερεωσει και τις δυο σε πετρες. Αυτο με τον εξοπλισμο εχεις απολυτο δικιο δεν μου αρεσει οπως φαινεται αλλα ειχα κανει λαθος μετρησεις στο σεταρισμα του background και μου βγηκε τοσο εξω, ψαχνω λυσεις και αυτο που μου προτεινεις φαινεται σαν μια πολυ καλη λυση μου αρεσει αυτο το φυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αρεσει και στα χρυσοψαρα... :buttrock: ξερεις μηπως αν την τρωνε η οχι;

Link to comment
Share on other sites

τελειοοοοοοοο :buttrock::buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...