Jump to content

αρχαριος!


nigesi

Recommended Posts

Οντας καινουριος στο site δεν ειχα ανακαλυψει το forum αποκλειστικα για κιχλιδες κ απευθυνθηκα στο κυριως.Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι αριθμος ψαριων malaui ειναι ιδανικος για το διαστασεων 96χ50χ40 ενυδρειο μου κ με τι ρυθμο θα πρεπει αυτα να αγοραστουν;post-1877-1157753677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τελικό μέγεθος των ψαριών που θα επιλέξεις. Προσπάθησε να επιλέξεις μια αναλογία αρσενικά προς θυληκά 1 αρσενικό : 3-4 θυληκά. Αφού τελειώσεις το στρώσιμο με τον τρόπο που επέλεξες θα πρέπει τα νέα ψάρια να μπουν σιγά σιγά ώστε να μην έχεις απότομη αύξηση αμμωνίας/νιτρωδών. Δηλ. 4-5 ανά εβδομάδα (πιστεύω ότι είναι καλά).

Γνώμη μου είναι να βάλεις κι άλλες πέτρες για να μπορούν να κρύβονται πιο εύκολα τα ψάρια σου.

Τις ρίζες δεν νομίζω ότι τις χρειάζεσαι από τη στιγμή που μιλάμε για αφρικάνες.

Δες κι ΕΔΩ ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!Σχετικα με τις ριζες σκοπευω να αφαιρεσω καποιες απο αυτες κ να προσθεσω πετρες-κρυψωνες.Ξερω πως δεν χρειαζονται,απλα εχουν τοποθετηθει καθαρα για αισθητικους λογους.Προσανατολιζομαι στην τοποθετηση συνολικα 15 ατομων,μικρομεσαιου μεγεθους,ειναι ορθη επιλογη;Δεν θελω το ενυδρειο μου να ειναι αδειο,ουτε πυκνοκατοικημενο,απλα το καθε ψαρι να εχει τον χωρο του.Ξερω πως οντας αρχαριος δεν ειναι ευκολο να διακρινω διαφορες αναμεσα σε αρσενικα-θυληκα,μηπως υπαρχει,ομως,καποιος γενικος κανονας διαχωρισμου η θα πρεπει να εμπιστευθω απλα την εμπνευση-επιλογη του καταστηματαρχη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!Σχετικα με τις ριζες σκοπευω να αφαιρεσω καποιες απο αυτες κ να προσθεσω πετρες-κρυψωνες.Ξερω πως δεν χρειαζονται,απλα εχουν τοποθετηθει καθαρα για αισθητικους λογους.Προσανατολιζομαι στην τοποθετηση συνολικα 15 ατομων,μικρομεσαιου μεγεθους,ειναι ορθη επιλογη;Δεν θελω το ενυδρειο μου να ειναι αδειο,ουτε πυκνοκατοικημενο,απλα το καθε ψαρι να εχει τον χωρο του.Ξερω πως οντας αρχαριος δεν ειναι ευκολο να διακρινω διαφορες αναμεσα σε αρσενικα-θυληκα,μηπως υπαρχει,ομως,καποιος γενικος κανονας διαχωρισμου η θα πρεπει να εμπιστευθω απλα την εμπνευση-επιλογη του καταστηματαρχη;

δε θελω να σε απογοητευσω αλλα προς το παρον θα εμπιστευεσαι τους επαγγελματιες... με τον καιρο θα τα μυριζεις και χωρις να τα βλεπεις... αναφορικα με τα υπολοιπα εχεις περιπου 160lt ενυδρειου.. για αφρικανες malawi mbuna μπορεις να βαλεις το πολυ 10 ψαρια και οχι τα πολυ μεγαλα ειδη... βεβαια ετοιμασου για αγορα 2 ακομα ενυδρειων με τον καιρο και θα με θυμηθεις... ενα για κυριως πανω απο 200lt και ενα ακομα για τις γεννες... επισης ξεκινα να μαζευεις πετρες... ;)

Link to comment
Share on other sites

στον συνολικο αριθμο των 10 ατομων που αναφερεις μπορουν να συμπεριληφθουν περισσοτερα απο 2 ειδη,η θα ηταν καλυτερα να τοποθετηθουν 2 ειδη το καθενα αποτελουμενο απο 1 αρσενικο κ 4 θυληκα;

Link to comment
Share on other sites

στον συνολικο αριθμο των 10 ατομων που αναφερεις μπορουν να συμπεριληφθουν περισσοτερα απο 2 ειδη,η θα ηταν καλυτερα να τοποθετηθουν 2 ειδη το καθενα αποτελουμενο απο 1 αρσενικο κ 4 θυληκα;

θα μπορουσες να βαλεις και 3 ειδη.. απο 1Μ-3F το συνολο 12. ας μην ειμαστε και μιζεροι .. τι 10 , τι 12?

απλα να μην ξεφυγεις γιατι μετα θα τρεχεις για ενυδρειο μεγαλυτερο μεσα στη νυχτα σε εφημερευον pet shop ;) που βεβαια ειναι καλυτερο αλλα αν δεν εχεις να παρεις μπορεις να ζησεις και ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...