Jump to content

Αγορά Ενυδρείου - Jebo R219


Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω βρει στην περιοχή μου το παρακάτω ενυδρείο JEBO R219 Η τιμή του είναι ιδιαίτερα καλή από όσα ξέρω [ 250 euro ] και για τον λόγο αυτό θέλω την γνώμη σας.

Μου είπε ότι έχει κάνει ο ίδιος την εισαγωγή και είναι ένα τελευταίο κομμάτι !

Βέβαια θα χρειαστώ ακόμα από ότι είπαμε με τον μαγαζάτορα μια συσκευή οξυγόνου ( 10 € ) , υλικά για το φίλτρο ( 25 € ) , 40 κιλά άμμο ( 40 € ) , θερμοστάτη ( 20 € ) και διάφορα décor ( 20 € ) .

Συνολικά περίπου 370 € .

Πείτε μου την γνώμη σας !

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πρωτη φορα βλεπω αυτην την μαρκα.οσον αφορα την τιμη μονο του ενυδρειου και τα λιτρα καλο ακουγεται.φιλτρο λογικα θα σου δινει καποιο εσωτερικο που για τα λιτρα δεν θα επαρκει.

πεσε μας λιγα πραγματα και για τι ψαρια θες να φιλοξενισεις για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δινουν εξωτερικα και οροφης αυτα τα ενυδρεια , δε μου λες εχει γυαλινες κοντρες εσωτερικα ;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πρωτη φορα βλεπω αυτην την μαρκα.οσον αφορα την τιμη μονο του ενυδρειου και τα λιτρα καλο ακουγεται.φιλτρο λογικα θα σου δινει καποιο εσωτερικο που για τα λιτρα δεν θα επαρκει.

πεσε μας λιγα πραγματα και για τι ψαρια θες να φιλοξενισεις για να σε βοηθησουμε.

Ευχαριστώ για την απάντηση , λοιπόν μιας και στο πατρικό μου σπίτι έχει ο αδελφός μου αυτό το ενυδρείο από το carrefour εμφανισιακά είναι πολύ ανώτερο ! έχει καπάκι από αλουμίνιο και το φίλτρο είναι ενσωματωμένο εκεί, στην μια πλευρά κατά μήκος χωρισμένο σε μικρά τετράγωνα συνεχόμενα κουτάκια με διάφορα υλικά μέσα και το νερό ρέει από την μια άκρη στην άλλη ! ( το έχει ο ίδιος σε λειτουργία στο μαγαζί του εδω και δυο χρόνια ).

τώρα για ψάρια έχω ήδη ένα μικρό με έναν μονομάχο και 5 πλατύ και σκοπεύω να βάλω κάποια ψαράκια που δεν ξέρω ακόμα την ονομασία τους αλλά σίγουρα θα είναι μικρά και πολύχρωμα ! χαχαχαχαχαχ !

μου αρέσουν τρελά οι δίσκοι αλλά διαβάζω ότι είναι πολύ δύσκολα ψάρια !

βέβαια θέλω και βοήθεια στο στήσιμο του με φυτά ζωντανά αλλά θα ρίξω πρώτα μια μάτια εδω και μετά θα σας ρωτήσω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δινουν εξωτερικα και οροφης αυτα τα ενυδρεια , δε μου λες εχει γυαλινες κοντρες εσωτερικα ;;;

αυτή είναι μια μεγαλύτερη φωτογραφία , κοίτα αν έχει κόντρες !

JEBO R219

Link to comment
Share on other sites

Mοιαζει το ιδιο μιας και γω απο πανω το ειδα , το καπακι διπλωνεται προς τα πισω δλδ , το ανοιγεις μια και το ξαναανοιγεις προς τα πισω;;

Εντομεταξυ ειναι χωρις ενωσεις σιλικονης μπροστα, αλλα πισω;;;

Οσο για τα συν μην παρεις τιποτα εξτρα αν δεν αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις μεσα , ακομαι και αμμο - θερμοστατη!

Link to comment
Share on other sites

Mοιαζει το ιδιο μιας και γω απο πανω το ειδα , το καπακι διπλωνεται προς τα πισω δλδ , το ανοιγεις μια και το ξαναανοιγεις προς τα πισω;;

Εντομεταξυ ειναι χωρις ενωσεις σιλικονης μπροστα, αλλα πισω;;;

Οσο για τα συν μην παρεις τιποτα εξτρα αν δεν αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις μεσα , ακομαι και αμμο - θερμοστατη!

το ότι οι ενώσεις είναι πίσω δεν είναι καλό αυτό ???

το καπάκι δεν θυμάμαι αλλά νομίζω πως είναι διπλό σπαστό δηλαδή ανοίγει ολόκληρο αλλά στην πίσω μεριά έχει ένα πιο μικρό ξεχωριστό που κλείνει το φίλτρο !

καμία ιδέα σας παρακαλώ για ψαράκια ? αγγελόψαρα μαζί με πλατύ , μονομάχο και guppy είναι καλά ?

αν ναι τι υλικά να βάλω για το υπόστρωμα και για ζωντανά φυτά ? και τι φυτά ?

ξέρω σας ζαλίζω αλλά ….

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο εσυ βλεπεις μεγεθος τζαμιου και τι δουλεια εχει γινει στις κολλησεις .

Αγγελοψαρα με πλατυ οχι , οριακα με ροδοστομομους λογο μηκους 1.20

Μονομαχο με Γκαπυ οχι ...δαγκωνει ο μονομαχος τα γκαπυ !

Κανε μια βολτα στις παρουσιασεις ενυδρειων δες ποια σου αρεσει καλυτερα και ανοιξε ενα σχετικο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα οτι εισαι απο την Ηλεια αν ερχοσουν αθηνα θα μπορουσαμε να σου προτεινουμε να δεις καποια

ενυδρεια μεγαλων κταστηματων απο κοντα..προσωπικα κατι τετοια ενυδρεια δεν μου πολυ γεμιζουν το ματι..

μπες εδω μηπως σου αρεσει κατι.

παντως μην κοιτας μονο το ενυδρειο αλλα να υπολογζειςι στην τιμη ενα εξωτερικο φιλτρο με τα υλικα..τα

εσωτερικα απο μονα τους δεν επαρκουν εκτος αν εχεις ελαχιστα ψαρια και γενικα οι ριποι που παραγνται ειναι

λιγοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω βρει στην περιοχή μου το παρακάτω ενυδρείο JEBO R219 Η τιμή του είναι ιδιαίτερα καλή από όσα ξέρω [ 250 euro ] και για τον λόγο αυτό θέλω την γνώμη σας.

Μου είπε ότι έχει κάνει ο ίδιος την εισαγωγή και είναι ένα τελευταίο κομμάτι !

Βέβαια θα χρειαστώ ακόμα από ότι είπαμε με τον μαγαζάτορα μια συσκευή οξυγόνου ( 10 € ) , υλικά για το φίλτρο ( 25 € ) , 40 κιλά άμμο ( 40 € ) , θερμοστάτη ( 20 € ) και διάφορα décor ( 20 € ) .

Συνολικά περίπου 370 € .

Πείτε μου την γνώμη σας !

Ευχαριστώ πολύ !

Την μαρκα δεν την ξερω αλλα η τιμη του ειναι πολυ καλη.Ειναι μαζι με τη βαση?Θα πρεπει να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο,βιολογικο υλικο,αμμο η χαλικι και θερμοστατη.Τα διαφορα ντεκορ τι ειναι?Καλυτερα να βαλεις αληθινα φυτα για να μοιαζει φυσικο.Οσο για τα ψαρια δες τι προτιμας αν ταιριαζουν μεταξυ τους και τη απαιτησεις νερου θελουν ετσι ωστε να ετοιμασεις το νερο στις παραμετρους των ψαριων.Καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Την μαρκα δεν την ξερω αλλα η τιμη του ειναι πολυ καλη.Ειναι μαζι με τη βαση?Θα πρεπει να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο,βιολογικο υλικο,αμμο η χαλικι και θερμοστατη.Τα διαφορα ντεκορ τι ειναι?Καλυτερα να βαλεις αληθινα φυτα για να μοιαζει φυσικο.Οσο για τα ψαρια δες τι προτιμας αν ταιριαζουν μεταξυ τους και τη απαιτησεις νερου θελουν ετσι ωστε να ετοιμασεις το νερο στις παραμετρους των ψαριων.Καλη συνεχεια :buttrock:

δυστυχώς είναι χωρίς την βάση !

κοιτά μου αρέσουν τα ενυδρεία που τα ονομάζετε malawi και συγκεκριμένα αυτό

pocou malawi

είναι δύσκολο να φτιάξω κάτι παρόμοιο ? για αρχάριο σαν εμένα ?

p.s.

τα πλατυ ταιριάζουν με τον μονομάχο ? έβαλα προχθές 5 και δυστυχώς έχω χάσει ήδη τα τρία από αυτά σε μια γυάλα που έχω.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είναι χωρίς την βάση !

κοιτά μου αρέσουν τα ενυδρεία που τα ονομάζετε malawi και συγκεκριμένα αυτό

pocou malawi

είναι δύσκολο να φτιάξω κάτι παρόμοιο ? για αρχάριο σαν εμένα ?

p.s.

τα πλατυ ταιριάζουν με τον μονομάχο ? έβαλα προχθές 5 και δυστυχώς έχω χάσει ήδη τα τρία από αυτά σε μια γυάλα που έχω.

ευχαριστώ.

Ναι ειναι ευκολο να το κανεις malawi.Εχεις μετρησει το νερο της βρυσης σου?Τα πλατι με τον μονομαχο δεν ταιριαζουν και στις απαιτησεις στο νερο και σαν συμπεριφορα.Ομονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι.

Σε γυαλα σκετη τα ειχες χωρις φιλτρο?Αν ναι λογικο ειναι που εχεις απωλειες.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα οτι εισαι απο την Ηλεια αν ερχοσουν αθηνα θα μπορουσαμε να σου προτεινουμε να δεις καποια

ενυδρεια μεγαλων κταστηματων απο κοντα..προσωπικα κατι τετοια ενυδρεια δεν μου πολυ γεμιζουν το ματι..

μπες εδω μηπως σου αρεσει κατι.

παντως μην κοιτας μονο το ενυδρειο αλλα να υπολογζειςι στην τιμη ενα εξωτερικο φιλτρο με τα υλικα..τα

εσωτερικα απο μονα τους δεν επαρκουν εκτος αν εχεις ελαχιστα ψαρια και γενικα οι ριποι που παραγνται ειναι

λιγοι.

καλησπέρα , μου προτείνεις κάποια από αυτά .

εάν καταλήξω σε κάποιο εκτός από οξυγόνο θα χρειαστώ και φίλτρο έχτρα ? για να κάνω malawi σαν αυτό ?

ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ευκολο να το κανεις malawi.Εχεις μετρησει το νερο της βρυσης σου?Τα πλατι με τον μονομαχο δεν ταιριαζουν και στις απαιτησεις στο νερο και σαν συμπεριφορα.Ομονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι.

Σε γυαλα σκετη τα ειχες χωρις φιλτρο?Αν ναι λογικο ειναι που εχεις απωλειες.Ελπιζω να βοηθησα.

Εχεις μετρησει το νερο της βρυσης σου?

μπορείς να με βοηθήσεις ? μπορείς να μου προτείνεις κάποιο από όλα αυτά τα σετ που κυκλοφορούν για να παραγγέλλω από κάπου ? και τι ακριβώς μετρήσεις χρειάζονται να κάνω ?

ευχαριστώ και πάλι !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λοιπόν παιδιά τελικά το πήρα !!! θα βάλω φωτογραφίες αργότερα !!

το έχω γεμίσει εδω και τρεις μέρες με νερό αφού έβαλα μέσα άμμο χαλίκι πέτρες και ένα ξύλο.

Αγόρασα το τεστ aquavital multitest 6in1 και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω:

---------------------------------

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14 - <21

dKH = 10

PH = 7,2 - 7,6

CL2 = 0

--------------------------------

ειναι εντάξει ??

Θέλω να βάλω Platy & Guppy , και θέλω να μου προτείνετε και κάποια άλλα ψαράκια μεγαλύτερου μεγέθους αλλά που να ταιριάζουν !

p.s.

ο μονομάχος μου είναι άρρωστος ?? έχει κάπως ξεθωριάσει η έτσι νομίζω !!

post-28590-1290788363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...