Jump to content

PO4


Recommended Posts

Καλησπερα κυριοι μολις εκανα τα τεστ στο 100 λιτρων ενυδρειων που εχω και βρηκα PO4 1ppm.τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Ειναι επικυνδινη τιμη για τα ψαρια?Τα φωτα σας παιδια.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά άλατα είναι οι κύριες θρεπτικές ουσία της αλγης. Τα υπερβολικά επίπεδα φωσφορικών αλάτων προωθούν την ανεπιθύμητη αύξηση των αλγών. Οι κύρια πηγη φωσφορικών αλάτων είναι η τροφή

που ριχνουμε στο ενυδρειο.Μηπως ταιζεις πολυ?

Κατα την γνωμη μου να κανεις αλλαγες νερου συχνα και χρήση χημικού υλικού στο φίλτρο σου.

Ααα. 1ppm η 1mg/lt

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Kouzman το αρθρο του γιαννη το εχω διαβασει.φαγητο δεν βαζω πολυ.αλλαγεσ νερου 30% καθε 15 μερες. τι να πω την μια παω να ριξω το ΝΟ3 την αλλη ανεβαινουν τα φωσφορικα.παλαβα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς αυτό που σου είπαν οι υπόλοιποι φίλοι με τα φωσφορικά άλατα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι οι συχνές αλλαγές νερού, πέρα από τον εμπλουτισμό του νερού σε θρεπτικά συστατικά και τα τα οφέλη που έχεις για τους οργανισμούς που φιλοξενείς μειώνεις δραστικά και σημαντικά τη συγκέντρωση όλων των αλάτων! (νιτρικά, φωσφορικά κλπ)

Πολλές περιπτώσεις φίλων έχουν αναφέρει την ύπαρξη αλάτων στο νερό τη βρύσης, είναι συχνά χρήσιμο να πραγματοποιούμε μετρήσεις και στο νερό της βρύσης μας ώστε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων τι βάζουμε στο ενυδρείο μας. ;)

Μπορείς με πιο δραστικά μέσα (αν και για να είμαι ειλικρινής δεν τα συμπαθώ) να προβείς σε μείωση των τιμών αυτών με προσθήκη στο φίλτρο σου κάποιου αντιφωσφόρου.

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...