Jump to content

αποτελέσματα σε τεστ


Recommended Posts

Γεια σας επειδή πήρα από τον συμφορουμίτη (γεια σου θανάση!!!) μερικές ανούμπιες και έχουν αρχίσει λίγο να μαυρίζουν στις άκρες των φύλλων τους, αγόρασα σήμερα το πρωί ένα τεστ με στικς για ph, no2, NO3 και GH..

οι μετρήσεις μου έιναι Ph 8.2 // ΝΟ2 0.5 mg/lt // NO3 250mg/lt //GH >21od

οι φυσιολογικές τιμές* Ph 7.2 // ΝΟ2 <0.3 mg/lt // NO3 25-100 mg/lt //GH 6-12od σύμφωνα με το βιβλίο οδηγιών....

άρα αν λοιπόν μειώσω την σκληρότητα του νερού (θα δούμε πως) ,αυτό πιθανώς να ανεβάσει την τιμή του ph??

το νερό στο ενυδρείο που εξατμίζετε (περιπου 20λιτρα κάθε 2 βδομάδες) το αντικαθιστώ με βρύσης (υγρό αντιχλώριο+βακτήρια)...

άρα δεν αδειάζω νερό από το ενυδρείο στις αλλαγές μου, αλλά λόγω αρκετής εξάτμισης απλά συμπληρώνω με "φρέσκο"

τι να αλλάξω στην διαδικασία αυτήν??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή πήρα από τον συμφορουμίτη (γεια σου θανάση!!!) μερικές ανούμπιες και έχουν αρχίσει λίγο να μαυρίζουν στις άκρες των φύλλων τους, αγόρασα σήμερα το πρωί ένα τεστ με στικς για ph, no2, NO3 και GH..

οι μετρήσεις μου έιναι Ph 8.2 // ΝΟ2 0.5 mg/lt // NO3 250mg/lt //GH >21od

οι φυσιολογικές τιμές* Ph 7.2 // ΝΟ2 <0.3 mg/lt // NO3 25-100 mg/lt //GH 6-12od σύμφωνα με το βιβλίο οδηγιών.... Βάλε και καμία φωτογραφία μήπως είναι άλγη. Πόσες ώρες έχεις ανοιχτό το φως; Βάζεις κάποιο λίπασμα;

άρα αν λοιπόν μειώσω την σκληρότητα του νερού (θα δούμε πως) ,αυτό πιθανώς να ανεβάσει την τιμή του ph?? Να την ανεβάσει αποκλείεται. Να την μειώσει με τον καιρό, ίσως. Αλλά τι σχέση έχει με το φυτό;

το νερό στο ενυδρείο που εξατμίζετε (περιπου 20λιτρα κάθε 2 βδομάδες) το αντικαθιστώ με βρύσης (υγρό αντιχλώριο+βακτήρια)...

άρα δεν αδειάζω νερό από το ενυδρείο στις αλλαγές μου, αλλά λόγω αρκετής εξάτμισης απλά συμπληρώνω με "φρέσκο" Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; όταν εξατμίζεται το νερό δεν σημαίνει ότι φεύγουν και τα συστατικά όλα που περιέχει στα αντίστοιχα λίτρα. Τα άλατα δηλαδή δεν εξατμίζονται, και με τον καιρό θα σκληραίνει το νερό. Απαραίτητες οι αλλαγές.

τι να αλλάξω στην διαδικασία αυτήν??

Εκτός από αυτά τα ΝΟ3 δεν πρέπει να είναι από 25 - 100 αλλά μέχρι 25 σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Και ακόμα καλύτερα μέχρι 10. Με τις εξατμίσεις προφανώς έφτασες σε τόσο μεγάλα επίπεδα ΝΟ3, όπως και σε πολύ μεγάλη γενική σκληρότητα(GH). Κάνε αλλαγή νερού 50% και ξανά μέτρα την επόμενη μέρα.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και απαντώ στα ερωτήματά σου ένα προς ένα (με τα κόκκινα)

1) δεν χρησιμοποιώ λίπασμα καιφως ανοικτό περίπου 10 ώρες κάθε μέρα με χρονοδιακόπτη (ίδια ώρα)

Δεν νομίζω να είναι άλγη γιατί είναι μαυρισμένα στις μύτες των φύλων.. ούτε από πάνω ούτε από κάτω τα φύλλα.

2) Επειδή δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα φυτά γι αυτό ρωτάω... (Δεν ξέρω από τι επηρεάζονται τα φυτά για να "αρρωστήσουν")

3) Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και εξάτμιση περίπου 20-25 λίτρα στις 2 βδομάδες όπου εκεί συμπληρώνω (χωρίς να αδειάζω καθόλου νερό) νερό..

δηλαδή προτείνεις να κάνω την αλλαγή μια φορά την εβδομάδα,δλδ πριν προλάβει να εξατμιστεί το νερό που θέλω να αλλάξω??

οκ θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα..!!

ευχαριστώ για όλα..!! (οι ανούμπιες δεν είναι φυτεμένες, απλώς οι ρίζες τους λίγο έχουν γαντζωθεί στα χαλίκια)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και απαντώ στα ερωτήματά σου ένα προς ένα (με τα κόκκινα)

1) δεν χρησιμοποιώ λίπασμα καιφως ανοικτό περίπου 10 ώρες κάθε μέρα με χρονοδιακόπτη (ίδια ώρα)

Δεν νομίζω να είναι άλγη γιατί είναι μαυρισμένα στις μύτες των φύλων.. ούτε από πάνω ούτε από κάτω τα φύλλα.

2) Επειδή δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα φυτά γι αυτό ρωτάω... (Δεν ξέρω από τι επηρεάζονται τα φυτά για να "αρρωστήσουν")

3) Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και εξάτμιση περίπου 20-25 λίτρα στις 2 βδομάδες όπου εκεί συμπληρώνω (χωρίς να αδειάζω καθόλου νερό) νερό..

δηλαδή προτείνεις να κάνω την αλλαγή μια φορά την εβδομάδα,δλδ πριν προλάβει να εξατμιστεί το νερό που θέλω να αλλάξω??

οκ θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα..!!

ευχαριστώ για όλα..!! (οι ανούμπιες δεν είναι φυτεμένες, απλώς οι ρίζες τους λίγο έχουν γαντζωθεί στα χαλίκια)

1. Κατάλαβα. Δεν πρέπει να είναι τίποτα. Τα άφησες καθόλου εκτός νερού μήπως; Έστω και για λίγο; Η ανούμπια γενικά ξεραίνεται πάρα πολύ εύκολα εκτός νερού. Από φωτισμό είσαι οκ. 8-12 είναι συνήθως. Ανάλογα το ενυδρείο.

2. Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, αλλά σίγουρα μπορούν να επηρεαστούν και πολύ μάλιστα από φάρμακα. Είχες κάποια πρόσφατη αρρώστια ή χρησιμοποίησες κάποιο ειδικό φάρμακο;

3. Τι θερμοκρασία έχεις και έχεις τόση εξάτμιση; Σίγουρα κάνε αλλαγές στο 30-35% περίπου. Με αυτόν τον τρόπο κάνεις λιγότερη προσθήκη. Αλλά όπως σου εξήγησα δεν πιάνονται σαν αλλαγές.

Προς το παρών κάνε 50% αλλαγή και την επόμενη μέρα μέτρα. Να δούμε πως θα πάει και βλέπουμε για επόμενη αλλαγή. Σίγουρα θα πρέπει να γίνουν συχνές αλλαγές μέχρι να πας στα επιθυμητά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...