Jump to content

Αρλεκινοι σε ενυδρειο


Recommended Posts

Αποφασισα να παρω αρκλεκινους για το ενυδρειο που σκοπευω να παρω συντομα. Μονο θα ηθελα την βοηθεια σας για διαφορα θεματα που με απασχολουν:

Θελω να παρω 10-15 αρλεκινους και οτι ψαρια βυθου μου πειτε διοτι δεν γνωριζω απο αυτα και ποσα λιτρα ενυδρειο να παρω για να τα φοραει ολα αυτα μεσα και να μην εχω κανενα προβλημα?

Ακομη να μου πειτε τι υποστρωμα να χρησιμοποιησω για τα φυτα που θα βαλω. Αυτο ειναι καλο?sera floredepot ή αυτο? sera Professional floredepot

Ευχαριστω!!

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξεχασα να σας πω οτι θα ηθελα κι ενα εξωτερικο ενυδρειο της εταιριας Eheim που ακουσα οτι ειναι απο τα καλυτερα αλλα δεν ξερω πιο να παρω..

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω οτι θα ηθελα κι ενα εξωτερικο ενυδρειο της εταιριας Eheim που ακουσα οτι ειναι απο τα καλυτερα αλλα δεν ξερω πιο να παρω..

Εξωτερικο φιλτρο θα εννοεις......... :)

Link to comment
Share on other sites

As με βοηθησει καπιος παρακαλω σε λιγες μερες θα τα παρω και θα παρω οτι και νανε χωρις να ξερω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου απαντήσω με ότι ξέρω μέχρι να πάρεις μια πιο καλή βοήθεια για σίγουρα.

Για 10 με 15 νομίζω στα 80 λίτρα περίπου.

Από εξωτερικό φίλτρο σχετικά οικονομικό από μια κορυφαία εταιρία όπως η eheim είναι το 2213.

Για υπόστρωμα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

καποιες πληροφοριες για τα ψαρακια που διαλεξες

απο εκει καταλαβενεις περιπου τι χρειαζεσαι

Πατρίδα του Harlequin ή red Rasbora είναι η νοτιοανατολική Ασία (δυτική Μαλαισία, Σιγκαπούρη, μέρη της Σουμάτρα, νοτιοανατολική Ταϊλάνδη). Ανήκει στην τεράστια οικογένεια Cyprinidae (υποοικογένεια Rasborinae). Μοιάζει πάρα πολύ με το είδος R. espei. Παρουσιάστηκε στο χώρο του hobby από τον Julius Reinhelt το 1906.

Του αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία με υπόστρωμα από σκουρόχρωμο χαλίκι και σκιές από πλατύφυλλα φυτά (Echinodorus sp). Δείχνει τα καλύτερα χρώματά του και την εντονότερη συμπεριφορά του σε τέτοιο περιβάλλον και με ποιότητες νερού χαμηλής σκληρότητας και pH.

Χρησιμοποιεί το κάτω μέρος πλατύφυλλων φυτών για να αποθέσει τα αυγά του. Επειδή είναι ψάρι που ζει σε κοπάδια, είναι καλό να μην διατηρείται σε ομάδες κάτω των οκτώ ατόμων. Για την αναπαραγωγή του στην αιχμαλωσία, απαιτούνται ιδιαίτερες συνθήκες, όπως χαμηλό φως, ενυδρείο με νερό σκληρότητας 2 °dGH, pH 5.3 - 5.7 και θερμοκρασία 25-27 °C. Η τύρφη στα φίλτρα κρίνεται απαραίτητη και η στάθμη του νερού να μην υπερβαίνει τους είκοσι πόντους.

Τα αυγά του, εκκολάπτονται σε 24 ώρες και τα μικροσκοπικά του μωρά μπορούν να τραφούν, την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους, με Rotarorians και Infusorians. Οι όποιες αποτυχίες στην αναπαραγωγική τους διαδικασία, βαρύνουν συνήθως τα γερασμένα θηλυκά άτομα (Duncker 1904). Είναι καλό να ταΐζεται με διάφορες πρωτεϊνούχες τροφές, αφού στο φυσικό του περιβάλλον, τρέφεται με μεγάλη ποικιλία φυτικών τροφών, σκουλήκια, προνύμφες, νύμφες εντόμων κλπ.

πηγη γη και υδωρ

Link to comment
Share on other sites

Pavlos t ευχαριστω για τον χρονο σου αλλα αυτα τα εχω διαβασει 1000 φορες αυτα που εχω ρωτησεις θελω να απαντηθουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τι διάσταση ενυδρείου μπορείς να παρεις και τη χρήματα έχεις σκοπό να διαθέσεις για ενυδρείο και εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

Χρηματα εχω εως 500 ευρω για ολα.. Τωρα για τα λιτρα και τις διαστασεις θα ηθελα ενα 200λιτρα η και λιγα περισσοτερα αν βρω φτηνο..

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα μια χαρα μου ακουγονται για αρλεκινους. εχεις δει καθολου στα μαγαζια για τιμες και διαστασεις?για εξωτερικο φιλτρο μπορεις να κοιταξεις και για jbl. εχω 2 φιλτρα αγορασμενα απο aquaristic εδω και 2 χρονια περιπου και δεν ειχα ποτε προβλημα. Κυπρο μενεις? παλιοτερα ειχα διαβασει στο φορουμ οτι οι τιμες στα ενυδρειακα ειδη ειναι τσιμπημενες.

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

με τα 500 ευρο για ολα και για πανω απο 200 λιτρα μπορεις να ψαξεις για κανενα κινεζικο που ειναι πιο οικονομικα.για εξωτερικο φιλτρο της eheim ειναι μια χαρα.απο εκει και περα αναλογα τα λεφτα σου μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας στα ενυδρειακα μαγαζια στο ιντερνετ.στο φιλτρο να κοιταξεις για ποσα λιτρα βιολογικο υλικο χωραει.

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper αυτη τη σελιδα την εμαθα απεξω για τους αρλεκινους..

Jimh κινεζικα ενυδρεια που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

καποιες πληροφοριες για τα ψαρακια που διαλεξες

απο εκει καταλαβενεις περιπου τι χρειαζεσαι

Πατρίδα του Harlequin ή red Rasbora είναι η νοτιοανατολική Ασία (δυτική Μαλαισία, Σιγκαπούρη, μέρη της Σουμάτρα, νοτιοανατολική Ταϊλάνδη). Ανήκει στην τεράστια οικογένεια Cyprinidae (υποοικογένεια Rasborinae). Μοιάζει πάρα πολύ με το είδος R. espei. Παρουσιάστηκε στο χώρο του hobby από τον Julius Reinhelt το 1906.

Του αρέσουν τα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία με υπόστρωμα από σκουρόχρωμο χαλίκι και σκιές από πλατύφυλλα φυτά (Echinodorus sp). Δείχνει τα καλύτερα χρώματά του και την εντονότερη συμπεριφορά του σε τέτοιο περιβάλλον και με ποιότητες νερού χαμηλής σκληρότητας και pH.

Χρησιμοποιεί το κάτω μέρος πλατύφυλλων φυτών για να αποθέσει τα αυγά του. Επειδή είναι ψάρι που ζει σε κοπάδια, είναι καλό να μην διατηρείται σε ομάδες κάτω των οκτώ ατόμων. Για την αναπαραγωγή του στην αιχμαλωσία, απαιτούνται ιδιαίτερες συνθήκες, όπως χαμηλό φως, ενυδρείο με νερό σκληρότητας 2 °dGH, pH 5.3 - 5.7 και θερμοκρασία 25-27 °C. Η τύρφη στα φίλτρα κρίνεται απαραίτητη και η στάθμη του νερού να μην υπερβαίνει τους είκοσι πόντους.

Τα αυγά του, εκκολάπτονται σε 24 ώρες και τα μικροσκοπικά του μωρά μπορούν να τραφούν, την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους, με Rotarorians και Infusorians. Οι όποιες αποτυχίες στην αναπαραγωγική τους διαδικασία, βαρύνουν συνήθως τα γερασμένα θηλυκά άτομα (Duncker 1904). Είναι καλό να ταΐζεται με διάφορες πρωτεϊνούχες τροφές, αφού στο φυσικό του περιβάλλον, τρέφεται με μεγάλη ποικιλία φυτικών τροφών, σκουλήκια, προνύμφες, νύμφες εντόμων κλπ.

πηγη γη και υδωρ

Nομιζω οτι το PH: 5.5-7 (Ιδανικά: 6-6.5) και GH: 2-12°dGΗ (Ιδανικά: 4-6°dGH).Και οχι pH 5.3 - 5.7 και 2 °dGH.Και 2 ερωτησης σε ενυδρειο με αμμο πανε οι αρλεκινοι; η μονο χαλικη; και αρλεκινοι,cory,και γαριδες πανε μαζι σε 100λιτρα ενυδρειο;

Έγινε επεξεργασία - peristerigeo
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το PH: 5.5-7 (Ιδανικά: 6-6.5) και GH: 2-12°dGΗ (Ιδανικά: 4-6°dGH).Και οχι pH 5.3 - 5.7 και 2 °dGH.Και 2 ερωτησης σε ενυδρειο με αμμο πανε οι αρλεκινοι; η μονο χαλικη; και αρλεκινοι,cory,και γαριδες πανε μαζι σε 100λιτρα ενυδρειο;

Οι αλεκίνοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ούτε με την άμμο ούτε με το χαλικάκι. Αρκεί βέβαια να μην είναι ασβεστολιθικά και σου ανεβάζουν τις σκληρότητες και το pH. Γενικά, όσον αφορά τον προβληματισμό σου για την άμμο σε σχέση με τα ψάρια, μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν μερικά ψάρια που έχουν ανάγκη την άμμο και επομένως είναι επιβεβλημένη η χρήση της. Τέτοια είναι όλα τα corydoras, τα loach (ιδιαίτερα τα kuhli και horseface loach), τα mikrogeophagus altispinosus και οι γεοφάγοι γενικότερα, τα σαλάχια γλυκού νερού και γενικά όποιο ψάρια αρέσεται να θάβεται κρύβεται στην άμμο ή να βρίσκει βρίσκει την τροφή του στη άμμο.

Αρλεκίνοι, cory και γαρίδες μπορούν να μπουν μαζί.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Οκ οσο για τις ερωτησεις που εκανα για το πρωτο ποστ θα μου απαντησει κανεις γιατι ακομα να απαντηθουν?

Link to comment
Share on other sites

Για τον αριθμό των ψαριών και τα απαραίτητα λίτρα θα συμφωνήσω με τον IoSpy. Αν όμως προσθέσεις και κάποιο κοπαδάκι βυθόψαρα πας σε περισσότερα λίτρα...

Για το υπόστρωμα και δε χρησημοποιώ και δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλω 15 αρλεκινους και 15 corydoras aeneus σε 180 ή 200 λιτρα ενυδρειο θα ειμαι ενταξει..?

Για το υποστρωμα μπορει καποιος να μου πει τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν βαλω 15 αρλεκινους και 15 corydoras aeneus σε 180 ή 200 λιτρα ενυδρειο θα ειμαι ενταξει..?

Για το υποστρωμα μπορει καποιος να μου πει τι να κανω?

Μια χαρά είσαι. Και μάλιστα προτείνω να βάλεις άλλους τόσους αρλεκίνους.Είναι πολύ όμορφα ψάρια! :)

Το ενυδρείο θες να το κάνεις φουλ φυτεμένο, ή σχετικά λίγα και εύκολα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω (αν τα καταφερω) να ντισω πολλες πετρες και ξυλα με java moss και να παρω και λιγα πλατυφυλλα. Α και θελω να κανω και πλατη με moss

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ηθελα να ρωτησω τωρα που το σκευτηκα καλα γιατι να παρω ενα ακριβο εξωτερικο φιλτρο και να μην παρω ενα εσσωτερικο μεγαλης χωρητικοτητας φτηνο? Εχει μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...