Jump to content

ειμαι υπο διαλυση


Recommended Posts

σημερα το πρωι που κοιταζα τα ενυδρεια μου βλεπω απο το ενα ενυδρειο τα νεον και τα black νεον να ειναι στην επιφανεια και να ανασαινουν πολυ γρηγορα σαν να μην εχουν οξυγονο...τι να κανω εχω τρελαθει τελειως.δεν θελω να χασω και αλλα ψαρακια :):)

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

μια μεγαλη αλαγη νερου και μετρησης για να δουμαι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια αεραντλία να δουλεύει στο full και σε λίγα λεπτά θα είναι εντάξει.

Πρέπει να βρείς τον λόγο που συνέβη αυτό για να μην ξανασυμβεί στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι που κοιταζα τα ενυδρεια μου βλεπω απο το ενα ενυδρειο τα νεον και τα black νεον να ειναι στην επιφανεια και να ανασαινουν πολυ γρηγορα σαν να μην εχουν οξυγονο...τι να κανω εχω τρελαθει τελειως.δεν θελω να χασω και αλλα ψαρακια :):)

Επειδή το έχω πάθει και εγώ το ενυδρείο σου δεν οξυγονώνεται καλά.Αν έχεις αεραντλία βάλε την να κάνει μεγάλη ανατάραξη στο νερό σου και θα φτιάξουν τα πράγματα.

Αυτό σου έγινε ξαφνικά?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έτσι δεν μας βοηθάς και δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κι εμείς. Κάνε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου, ανέβασε και φωτογραφίες μαζί με σημερινές μετρήσεις. Γράψε τις τελευταίες δουλειές που έκανες στο ενυδρείο. Κάνε μια αλλαγή νερού, μην ταΐσεις, δημιούργησε ανατάραξη με την έξοδο του φίλτρου και βλέπουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το ενυδρειο το ειδα πολυ θωλο σε σχεση με εχτες το βραδυ.δεν ξερω απο τι μπορει να δημιουργηθηκε παντως για καλο και για κακο τα ψαρακια τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο και ειναι μια χαρα τωρα.η πρωτη σκεψη που εκανα ηταν....καποιες φορες που επαιρνα κλαδεματα απο παιδια,εβγαζα τα παλια τα φυτα με αποτελεσμα να ανακαταευεται το υποστρωμα με το αμμοχαλικο και να δημιουργειται αλγη(με τα ψαρια μεσα...[setup στα φυτα με λιγα λογια].το ενυδρειο τωρα το ξεστησα,τα εβγαλα ολα(φιλτρο,θερμοστατη,κλπ)και θα προχωρισω στην αγορα καινουριου υποστρωματος και χαλικιου.αυτα

Link to comment
Share on other sites

σημερα το ενυδρειο το ειδα πολυ θωλο σε σχεση με εχτες το βραδυ.δεν ξερω απο τι μπορει να δημιουργηθηκε παντως για καλο και για κακο τα ψαρακια τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο και ειναι μια χαρα τωρα.η πρωτη σκεψη που εκανα ηταν....καποιες φορες που επαιρνα κλαδεματα απο παιδια,εβγαζα τα παλια τα φυτα με αποτελεσμα να ανακαταευεται το υποστρωμα με το αμμοχαλικο και να δημιουργειται αλγη(με τα ψαρια μεσα...[setup στα φυτα με λιγα λογια].το ενυδρειο τωρα το ξεστησα,τα εβγαλα ολα(φιλτρο,θερμοστατη,κλπ)και θα προχωρισω στην αγορα καινουριου υποστρωματος και χαλικιου.αυτα

Δεν αντιμετωπίζεις το πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν το έχεις εντοπίσει. Μην ξοδεύεσαι άδικα με αγορές που ίσως δεν σου χρειάζονται. Επιμένω στις μετρήσεις, στην παρουσίαση και σ'ενα μικρό ιστορικό του ενυδρέιου.

:)

Link to comment
Share on other sites

γιατι εμενα το θολωμα μου λεει οτι δεν προερχεται απο τα κλαδεμετα; φιλε μου μετρησεις εκανες;ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;κατι μου λεει οτι πρεπει να εχεις και αμμωνια.κανε μια περιγραφη του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

απο τα κλαδεμτα ηταν η θολουρα γιατι οταν εβγαιναν οι ριζες στην επιφανεια επαιρναν και ποσοτητα απο υποστρωμα οπου διασκορπιζωταν σε ολο το ενυδρειο...το σαββατο ειχα παει στα pet city ανω πατησια.εψαξα για υλικα για πραγματα diy co2 τα βρηκα και τα πηρα.οταν ξαναγυρισα πισω να ρωτησω αυτο που μου συνεβει μου ειπαν πως γι αυτο ευθυνεται το υποστρωμα το οποιο οταν βγαινει στην επιφανεια και δημιουργει αυτη τη λασπουρα κολλαει υστερα στα βραγχια των ψαριων με αποτελεσμα να μπαινουν στον οργανισμο τους διαφορες ουσιες και τα κανει να ανασαινουν ποιο δυσκολα.καπως ετσι μου τα ειχε πει δεν θυμαμαι και πολυ καλα :) (μυαλο ειναι ξεχναει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...