Jump to content

Μια μικρη βοηθεια


rf1team

Recommended Posts

Καταρχάς για σε όλους μιας είμαι καινούργιος

Λοιπόν τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου μου είναι τα εξής

80 λίτρα

φυτεμένο με egeria densa & Echinodorus

διακόσμηση με ξύλο mopani & mangroue και πέτρες για ενυδρεία από pet shop (κόκκινες λευκές )

υπόστρωμα λίπασμα για τα φυτά και από πάνω 7cm πολύ ψιλό χαλικάκι

φίλτρο fluval 203

θερμοκρασία 24c

φωτισμός 7 ώρες από τις 5 μμ εως τις 1πμ.

Μετά από στρώσιμο δυο εβδομάδων με βακτήρια της jbl denitrol 3ml για 11 μέρες

( στις 7 μέρες έβαλα και ferropol για τα φυτά)

και η μετρήσεις να είναι

PH 6,5

KH 6d

GH 13d

NH3/NH4 0.3

N02 0.5

N03 40 (AN ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΤΕΣΤ JBL)

Μου είπαν από το pet shop ότι είναι έτοιμο να βάλω ψαριά και έβαλα τα εξής εχθές Σάββατο .

18 σύνολο (καρδινάλιους και τέτοιου μεγέθους ψαράκια )

τα ταΐζω με φιλαράκι τις omega one μια φορά την ημέρα και το βράδυ τους βάζω

ένα σνακ της sera το fd tubifed.

Και τώρα το πρόβλημα ,εχθές που έψαχνα το φόρουμ είδα ότι το NH3/NH4 πρέπει να είναι 0 και εμένα είναι 0,3 .επίσης το no2 πρέπει να είναι το πολύ 0,1 και εμένα είναι 0,3 πέστε μου τι να κάνω!

Και κάτι άλλο κάθε ποτέ κάνω αλλαγή νερού;

post-1805-1157876615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο σου τι υλικά υπάρχουν?

Τη θερμοκρασία πως την κρατάς χαμηλά στους 24 βαθμούς? Ρωτάω επειδή αν χρησιμοποιείς κάποιο μέσο για να τη διατηρείς χαμηλή, καλό είναι να για λίγο καιρό να την αφήσεις να ανέβει στους 28. Αυτό βοηθάει την ανάπτυξη των βακτηρίων στο φίλτρο που μειώνουν την αμμωνία και το νιτρίτη (ΝΟ2 & ΝΗ3/4).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε rf1team καλώς ήρθες στο aquazone!

Θα ξεκινήσω με την λάθος εκτίμηση του μαγαζιού να σου πει ότι μπορείς να βάλεις ψάρια χωρίς να έχει μηδενιστεί η αμμωνία. Όπως σωστά διάβασες και ανέφερες αν δε μηδενιστεί η τιμή σημαίνει απλά ότι δεν έχει στρώσει το ενυδρείο μας και ταλαιπωρούμε τα ψαράκια που φιλοξενούμε. Επίσης δε συνίσταται η προσθήκη τόσο μεγάλης ιχθυοφόρτωσης γιατί το βιολογικό μας φίλτρο που κρατά τις ισορροπίες στο ενυδρείο δεν είναι ακόμα σε θέση να αντιμετωπίσει το βιολογικό φορτίο. Επειδή σαν ενδεχόμενο να τα επιστρέψεις φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο, τάιζε με φειδώ για μερικές μέρες και μέτρα καθημερινά την αμμωνία. Είναι τοξική και η επιπλέον αύξηση στην τιμή της θα σκοτώσει τα ψαράκια σου. :thumbup:

Το κέλυφος πρέπει να το βγάλεις γιατί απελευθερώνει ουσίες που ανεβάζουν το GH/KH στο ενυδρείο σου. Όμοια, χρήσιμο θα ήταν να "τεστάρεις" τις πέτρες για τον ίδιο λόγο. B)

Επίσης, τα ψαράκια που φιλοξενείς είναι τροπικά και η θερμοκρασία των 24 βαθμών είναι λίγη, θα σου πρότεινα να την ανεβάσεις περίπου στους 26. Κατά τα άλλα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με μεράκι στο χώρο!

Καλώς ήρθες και πάλι και καλή διαμονή στην οικογένεια του aquazone! ;)

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία την κρατάω με θερμοστάτη .αν την πάω στους 28 δεν θα πάθουν καμία ζημία τα ψαράκια;

Στο φίλτρο έχω από κάτω προς απάνω: μακαρόνι ,άνθρακα carbon . και αυτό που μοιάζει με φίλτρο απορροφητήρα αν δεν κάνω λάθος λέγετε υαλοβάμβακας.

Αυτή τι φειδώ τη βρίσκω στο pet shop;

Και τι συχνότητα και ποσότητα να έχω;

Υ.Γ 1 ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρων.

Y.Γ 2 Να συμπληρώσω ότι έχω πάρει να κάνω καλλιέργεια artemia salina τους κάνει καλό;

Έγινε επεξεργασία - rf1team
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αγαπητέ φίλε rf1team δικό μου σφάλμα, με το τάιζε με φειδώ εννοούσα πολύ λίγο! ;) Επίσης ο άνθρακας κάνει καλό μόνο από εκεί που τον αγοράζεις, απομάκρυνέ τον και μην ξαναβάλεις! (χρησιμοποιείται σε ειδικές περιπτώσεις, κυρίως μετά από θεραπεία με φάρμακα) Η θερμοκρασία των 26 με 27 βαθμών είναι μια χαρά για τα ψαράκια που ξεχώρισα από τη φώτο. Δώσε μόνο προσοχή στην αμμωνία και στα κοχύλια/όστρακα που έχεις βάλει! Επειδή δεν το πρόσεξα πιο πάνω για τις αλλαγές νερού που ρωτάς, τώρα που το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα μέτρα καθημερινά αμμωνία και αν η τιμή είναι περίπου στο 0.5mg/lt κάνε αλλαγή νερού της τάξης του 30%. Χρήσιμο βέβαια θα ήταν να κάνεις καθημερινά αλλαγές νερού (20% ας πούμε) έως ότου μηδενιστεί η αμμωνία σου! B)

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία την κρατάω με θερμοστάτη .αν την πάω στους 28 δεν θα πάθουν καμία ζημία τα ψαράκια;

Αν η θερμοκρασία βρίσκεται στους 28 για 2-3 εβδομάδες δεν θα κάνει κακό στα ψάρια, θα βοηθήσει όμως στο γρηγορότερο ξεκίνημα του φίλτρου που έχεις μεγαλύτερη ανάγκη αφού έχεις βάλει ψάρια. Πρόσεξε μόνο μην ξεπεράσει τους 30.

Τάϊζε με φειδώ σημαίνει να ταϊζεις με πολύ μικρές ποσότητες. Ρίχνε τόση ποσότητα φαγητού όση τρώνε τα ψάρια σε 10-20 δευτερόλεπτα και αυτό κάνε το μια φορά την ημέρα μέχρι να γίνει η αμμωνία 0.

Σχετικά με τη συχνότητα και τον τρόπο των αλλαγών ψάξε λίγο στα forum, θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.. ;) Θα μάθεις έτσι και άλλα πράγματα μέχρι να βρεις αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τι φειδώ τη βρίσκω στο pet shop; ;)B)

Μια μικρή κοτσάνα .που θα παει θα μαθω.

Ευχαριστώ, για τις πληροφορίες που μου δώσατε!

Έγινε επεξεργασία - rf1team
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καποιο βιολογικο υλικο μιας και χρειαζεσαι βακτηρια γιατι αυξησες αποτομα το φορτιο σε ψαρια μονομιας και θα χρειαστεις αποικιες βακτηριδιων για να βοηθησουν και αυτα στο μηδενισμο της αμμωνιας.Τα βακτηρια της jbl που ριχνεις μην τα σταματησεις ριχνε καθε βδομαδα ή μετα απο αλλαγες νερου ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλες εταιρείες (συγκεκριμένα της sera το προϊόν nitrivec) συνιστά καθημερινή προσθήκη βακτηριδίων για μια εβδομάδα. Επίσης, αν συμπληρώσεις στο προφίλ σου την περιοχή διαμονής σου, μπορεί να υπάρχει κάποιος φίλος κοντά σου και να σου δώσει λίγη "λάσπη" από το φίλτρο του. Η λάσπη είναι εκατομμύρια έτοιμων βακτηριδίων! ;)

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλώ επειδή έχω πανικοβληθεί και μπερδευτεί ταυτόχρονα.

έβγαλα τον άνθρακα και ο pan μου έγραψε να βάλω βιολογικό υλικό

ποιο είναι έψαξα όλο το φόρουμ και δεν βρήκα τίποτα (έχω διαθέσιμα μακαρονι &

υαλοβάμβακα jbl symec )

εάν δεν κάνουν αυτά θα υπάρχει πρόβλημα αν μείνει κενή η θήκη του φίλτρου μέχρι αύριο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να μην πανικοβάλλεσαι μια και το χόμπι μας θέλει υπομονή ακόμα και στις κρίσιμες καταστάσεις μια και έτσι αντιμετωπίζουμε πιο αποτελεσματικά τα προβλήματα που προκύπτουν!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μείνει κενή η θήκη!

Όταν μιλάμε για βιολογικό υλικό αναφερόμαστε σε οποιοδήποτε πορώδες υλικό (κατάλληλο για ενυδρεία), όπως μακαρόνι, σφουγγάρι κ.α.!

Εκεί που είχες τον άνθρακα μπορείς να βάλεις όποιο υλικό επιλέξεις ανάλογα με τις ανάγκες σου!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας οτι προτιμάς τα προϊόντα της jbl (ή τουλάχιστον αυτά βρίσκεις διαθέσιμα στο κατάστημα που ψωνίζεις) μια πρόταση σύνθεσης του φίλτρου σου είναι και η εξής:

Στο κάτω μέρος βάζεις το μακαρόνι που έχεις. Μετά βάζεις το JBL MicroMec που θα αγοράσεις. Στο πάνω μέρος του φίλτρου μπορείς να βάλεις jbl symec που έχεις, όμως να ξέρεις οτι βρωμίζει γρήγορα και κάθε 15-20 μέρες πρέπει να ανοίγεις το φίλτρο και να το αλλάζεις. Αντί γι' αυτό μπορείς να βάλεις ένα σφουγγάρι (πχ JBL Fine Filter Foam) που θα αγοράσεις και θα κόψεις στο μέγεθος του φίλτρου σου.

Καθώς θα βάζεις αυτά τα υλικά στο φίλτρο σου, ρίξε πάνω τους και λίγο από το JBL Denitrol που έχεις.

Τα παραπάνω υλικά εκτός από το υαλοβάμβακα (symec) δεν τα πετάς αλλά τα ξεπλένεις σε νερό από το ενυδρείο όταν παρατηρήσεις να μειώνεται η ροή του φίλτρο σου.

Το κυριότερο από όλα είναι να χαλαρώσεις και να κάνεις μερικές μέρες υπομονή, διαβάζοντας τα άρθρα του forum μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν ηθελα ηταν να σε αγχωσω ειλικρινα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.Οπως σου ειπαν η ηρεμια στα ενυδρεια ειναι απολυτα σημαντικη μην κανεις βιαστικες κινησεις και μην αγχωνεσαι και οι πιο δυσκολες καταστασεις αντιμετωπιζονται με ηρεμια παντα καλυτερα.Διαβασε στο φορουμ σχετικα αρθρα που μπορουν να σε βοηθησουν, οταν ελεγα βιολογικο υλικο ελεγα οπως σου ειπαν οτιδηποτε υλικο βρεις και εσυ προτιμας καθετι πορωδες για αναπτυψη βακτηριδιων

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!! ;)

Pan Προς θεού δεν με άγχωσες εσύ είχα ήδη αγχωθεί όταν είδα της μετρήσεις

Απλά δεν μπορούσα να καταλάβω και να βρω μια αντιστοιχία για το τι είναι βιολογικό υλικο

Αυριο θα παω να αγορασω αυτά που εγραψε ο liquid

Έγινε επεξεργασία - rf1team
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρωί γίνανε οι αλλαγές

στο φίλτρο, και 20% νερού

Η μετρήσεις που έκανα πριν από λίγο είναι

Αμμωνία 0 jbl

Νο2 0,5-1ppm red sea

Ph 7 sera

Όσο αφορά την τροφή θρυμματίζω 3-4 φυλλαράκια τρεις φορές την ημέρα

και την κατασπαράζουν σε δευτερόλεπτα

Πάντως είναι αρκετά ζωηρά τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...