Jump to content

Στρώσιμο με μπόλι


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων με γωνιακό φίλτρο της denerle, το οποίο έχει σφουγγαράκι άνθρακα και μόνο υαλοβάμβακα (όχι mini siporax ή κάτι παρόμοιο).

Επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο φίλτρο (βγάζει πολύ σκουπίδι από τον υαλοβάμβακα και βουλώνει πολύ συχνά) κάποιος φίλος μου έδωσε το hailea hx-1500a και σκέφτομαι να το αλλάξω. Το φίλτρο της Hailea έχει χώρο για βιολογικό υλικό και σκέφτομαι την διαδικασία του μπολιάσματος για να κάνω την αλλαγή στα φίλτρα.

Σκέφτομαι λοιπόν να βγάλω το σφουγγαράκι και να το προσθέσω στο καινούργιο φίλτρο και να ρίξω ζουμί από το παλιό φίλτρο στο βιολογικό υλικό για να κάνω το μπόλι. Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται για να δουλέψει το σύστημα?

Σημειώνω ότι το ενυδρείο είναι καλά στρωμένο και δουλεύει πάνω από 6μηνο με κάτοικους 1 μονομάχο, 1 apple snail και μία γαρίδα αμάνο.

Παρακαλώ βοηθήστε μπας και το επιχειρήσω σήμερα καθώς το φίλτρο είναι στα τελευταία ου (έχει ήδη βουλώσει πολύ).

Ευχαριστώ πολύ,

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Καλησπέρα και σε σένα

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων με γωνιακό φίλτρο της denerle, το οποίο έχει σφουγγαράκι άνθρακα και μόνο υαλοβάμβακα (όχι mini siporax ή κάτι παρόμοιο).

Επειδή δεν είμαι ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο φίλτρο (βγάζει πολύ σκουπίδι από τον υαλοβάμβακα και βουλώνει πολύ συχνά) κάποιος φίλος μου έδωσε το hailea hx-1500a και σκέφτομαι να το αλλάξω. Το φίλτρο της Hailea έχει χώρο για βιολογικό υλικό και σκέφτομαι την διαδικασία του μπολιάσματος για να κάνω την αλλαγή στα φίλτρα.

Σκέφτομαι λοιπόν να βγάλω το σφουγγαράκι και να το προσθέσω στο καινούργιο φίλτρο και να ρίξω ζουμί από το παλιό φίλτρο στο βιολογικό υλικό για να κάνω το μπόλι. Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα? Όχι αυτό είναι αρκετό αλλά βεβαιώσου πώς θα το κάνεις σωστά,όταν λέμε ζουμί εννοούμε την λάσπη μούργα που έχει πιάσει το σουγγάρι του φίλτρου

Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται για να δουλέψει το σύστημα? Άμμεσα Εγώ θα το άφηνα 2-3 μέρες αλλά και πιό νωρίς μπορείς

Σημειώνω ότι το ενυδρείο είναι καλά στρωμένο και δουλεύει πάνω από 6μηνο με κάτοικους 1 μονομάχο, 1 apple snail και μία γαρίδα αμάνο.

Παρακαλώ βοηθήστε μπας και το επιχειρήσω σήμερα καθώς το φίλτρο είναι στα τελευταία ου (έχει ήδη βουλώσει πολύ).Μήν το σκαίφτεσαι προχώρα το κάνερ το μπόλιασμα άσε και το παλιό να δουλεύει ταυτόχρονα με το καινούργιο 2-3 μέρες και είσαι έτοιμος

Ευχαριστώ πολύ, :)

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

Αφησε τα δυο φιλτρα να δουλευουν μαζι ενα μηνα οχι δυο-τρεις ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...