Jump to content

Η λάσπη


Recommended Posts

Όταν ανοίγουμε μετά από πολύ καιρό ένα φίλτρο βλέπουμε ότι έχει δημιουργηθεί λάσπη ειδικά στο πρώτο στάδιο .

Η λάσπη αυτή είναι ζωντανά βακτήρια ;

Ή κάτι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι παραπανισια τροφη που δεν φαγωθηκε απο τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορει να ειναι,δηλ.αν ειναι ωφελιμο η βλαβερο.Παντος εχω την αισθηση οτι ειναι καλο γιατι μυριζει σαν φρεσκοσκαμμενο χωμα και οχι σαπια τροφη η αποβλητα.

Link to comment
Share on other sites

σταματη αν ενοεις την ''μπιχλα'' που λεμε αυτη ειναι γεματη βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι παραπανισια τροφη που δεν φαγωθηκε απο τα ψαρια.

Τροφή σίγουρα δεν είναι γιατί η τροφή σαπίζει και μυρίζει άσχημα .

Δεν ξερω τι μπορει να ειναι,δηλ.αν ειναι ωφελιμο η βλαβερο.Παντος εχω την αισθηση οτι ειναι καλο γιατι μυριζει σαν φρεσκοσκαμμενο χωμα και οχι σαπια τροφη η αποβλητα.

Καλό για το ενυδρείο ;

Γιατί όταν συσσωρεύεται μας δημιουργεί προβλήματα στις παραμέτρους του ενυδρείου .

σταματη αν ενοεις την ''μπιχλα'' που λεμε αυτη ειναι γεματη βακτηρια.

Είσαι σίγουρος ; Θα μπορούσε ενα ενυδρείο να δουλέψει χωρίς βιολογικό υλικό , έχοντας άφθονη λάσπη ;

Για να το ψάξουμε όλοι μαζί να δούμε που θα καταλήξουμε !

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ; Θα μπορούσε ενα ενυδρείο να δουλέψει χωρίς βιολογικό υλικό , έχοντας άφθονη λάσπη ;

Δεν θα έπρεπε κάτι να την συγκρατεί μέσα στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα σταδια του φίλτρου... στο σφουγγαρι δηλαδη εχω παρατηρηση μεγάλη συγκεντρωση αυτου του είδους λάσπης.

Βεβαια... εχει και τροφη.. έστω λίγη, αλλα έχει.

Ειναι οτι τράβηξε το φιλτρο από την παραπανισια τροφη αυτό το λίγο της προηγουμενης ημερας.

Το υπολυπο καφε πραγμα.. νομιζω οτι είναι τα απορηματα των ψαριων που συσσορευονται και παραρατουνται στο πρωτο αυτό κομματι της δικης μου φιλτρανσης.

Σε όλα τα ενυδρείο εχω στο φιλτρο πρωτα σφουγγαρι και μετα βιολογικό υλικο. Αναλογα με το είδος των ψαριων αλλα και την ποσοτητα ειναι και η ποσοτητα της βρωμιας αυτής.

Εχω λοιπον δινω την αιτία στα αποριματα (κακακια) των ψαριων.

Τωρα θα μου πεις αφου εχουμε συσορευμενα κακακια γιατι δεν εχουμε αμμωνια??

Θα απαντησω οτι μεχρι μια ποσοτητα μπορει το υπόλοιπο φιλτρο με το βιολογικό μας υλοκί να μας καλύψει, απο κει και πέρα χανεται η ισορροπία και αρχιζει να ανεβαινει η αμμωνία γιατι η βιολογία μας δε μπορει να μας καλύψει, γιαυτο ειναι καλό καθε 3-6 μηνες να ανοιγουμε το φιλτρο και να το καθαρίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν και άσχετος από ενυδρεία να ρισκάρω μια μαντεψιά βασισμένος στην λογική.

Πρόκειται για λυματολάσπη σαν και αυτή που παράγεται σε μια μονάδα βιολογικού καθαρισμού. η λυματολάσπη αποτελείται από τα ανόργανα στοιχεία που παραμένουν μετά την αποσύνθεση οργανικών καταλοίπων. Λογικά το μεγαλύτερο μέρος της λυματολάσπης θα κατακάθεται στον βυθό, αλλά ένα μικρό μέρος μπορεί να παρασύρεται με το νερό και να φτάνει στο φίλτρο. Λογικό επίσης είναι να είναι γεμάτη βακτήρια μια και είναι το πρώτο επίπεδο του φίλτρου άρα και το νερό έχει την μεγαλύτερη συγκέντρωση αμμωνίας. Δεν είναι κατάλληλη για υλικό φίλτρου γιατί έχει την τάση να γίνεται συμπαγής, επομένως δεν παρέχει αρκετή επιφάνεια συγκριτικά με τον όγκο της. Ακριβώς επειδή γίνεται συμπαγής, εμποδίζει την ροή του νερού και πρέπει να αφαιρείται.

Όπως είπα και στην αρχή δεν είμαι ειδικός, τα παραπάνω βασίζονται στην λογική και σε κάποιες γενικές γνώσεις που έχω. Είναι πιθανών να μου ξεφεύγει κάτι και όσα είπα να είναι εντελώς λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...