Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Καλησπερα!

Εχω ενα ενυδρειο 110lt και ειμαι στη φαση του στρωσηματος..το ενυδρειο τρεχει 2 βδομαδες τωρα αλλα δεν εχω βαλει ακομα ουτε φυτα ουτε ψαρια μεσα..εκανα μετρησεις σημερα που ειναι οι εξης:

θερμοκρασια 26

Αμμονια 0.5

ph 6.8

kh 6

ch >7

no2 1

Με αυτες τις μετρησεις μπορω να βαλω κανενα ευκολο φυτακι η πρεπει να περιμενω να πεσει η αμμονια στο 0?

Μεσα στο φιλτρο εχς ακομα τον ανθρακα,θα ηταν καλητερα αν το εβγαζα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα τον βγαλω και θα δω μηπως μπορω να βαλω στη θεση του αυτα τα μακαρονακια για τις αποικιες των βακτιριδιων

Link to comment
Share on other sites

το στρωσιμο πως το κανεις;τον ανθρακα τον βγαζεις.και τι φιλτρο εχεις εσωτερικο η εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

@ φίλε rastafarian

Καταρχήν μου αρέσει το nickname σου και το avatar σου :)

Θα ήθελα να μας πεις ποια διαδικασία ακολουθείς για το στρώσιμο και να μας δώσεις αναλυτικά στοιχεία του φίλτρου σου. Ανάλογα με αυτά τα στοιχεία, μπορείς να κάνεις σίγουρα προσθήκη φυτών, αλλά πιθανόν και κάποιου ψαριού...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper σε ευχαριστω..(στ αληθεια ειμαι rastafarian,δεν το εγραψα ετσι :) )

Λοιπον στο θεμα μας..για το στρωσιμο αφου γεμισα με νερο πριν 2 βδομαδες μετα εβαλα αντιχλωριο και βακτηρια..απο τοτε εχω ριξει βακτηρια αλλες 2 φορες..το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο,αυτο ποθ εχει μεσα το ενυδρειο οταν το αγωραζεις..το φιλτρο μεσα εχει 2 μπλε σφουγγαρια με μικρους πορους,1 μπλε με μεγαλους πορους,ενα πρασινο,τον ανθρακα(τον οποιο τον εβγαλα σημερα)και πανω εχει κατι σαν υαλοβαμβακα..

Τι λετε,θα ηταν καλο να βαλω κανενα ευκολο φυτακι η να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Να βγαλεις τα σφουγγαρια,βαλε μονο ενα,και το υπολοιπο γεμισετο με syporax. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι όντως ρασταφάρι έγινες προστατευόμενός μου :)

Κράτα το ένα σφουγγάρι με τους μικρούς πόρους και όλο τον άλλο χώρο γέμισέ τον με βιολογικό υλικό (Sera Siporax ή Eheim substrat ή κάτι άλλο αρκεί να είναι βιολογικό υλικό).

Φυτά μπορείς να βάλεις άνετα όποιο εύκολο θες και σου αρέσει... και όχι μόνο ένα. Προσωπικά θα σου προτείνω, άσχετα με το τι θα βάλεις, να βρεις και κάποιον από εδώ μέσα που να δίνει κερατόφυλλο και να το ρίξεις και αυτό. Θα σου απορροφάει την αμμωνία και πιθανόν να μπορέσεις πιο γρήγορα να βάλεις μέσα το πρώτο σου ψαράκι. Πάντως από φυτά μη το φοβάσαι... βάρα το αλύπητα :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε stormtrooper ειμαι rastafari, εχω rasta εδω και 3 χρονια..θα ανεβασω και φωτο στο προφιλ μου να δεις για να μη νομιζεις οτι σε κοροιδευω.. :) θα ακολουθισω τις συμβουλες σας και θα βγαλω τα σφουγγαρια..απλα εχω μια ερωτηση....το σφουγγαρι το βαζω κατω και μετα γεμιζω με το βιολογικο υλικο η το αναποδο??το ενυδρειο το ειχα και παλιοτερα,ετρεχε 3 χρονια αλλα λογο μετακομησης το χαλασα,χαρισα τα ψαρια και τωρα το ξαναστεινω απο την αρχη..για τα φυτα δεν ξερω πολλα πραγματα γιατι τοτε ειχα τις μουφες τα πλαστικα...τωρα ομως σκεφτομαι για φυτεμενο...

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των υλικών εξαρτάται από τη ροή που έχει το φίλτρο... Συνήθως ξεκινάς από κάτω με σφουγγάρι, μετά μπαίνει το βιολογικό υλικό και τέλος μπαίνει το filter wool ή ενυδρειακό βαμβάκι, που λανθασμένα αναφέρεις ως υαλοβάμβακα :)

Ποιο ενυδρείο και ποιο φίλτρο έχεις για να επιβεβαιώσουμε τη σειρά των υλικών? Juwel?

Link to comment
Share on other sites

Ναι juwel 110 record εχω και το φιλτρο ειναι το μαμησιο που εχει

Οπότε όπως σου είπα... Από κάτω προς τα πάνω. Το βιολογικό υλικό φρόντισε να το βάλεις σε δίχτυ με μεγάλα ανοίγματα για να μπορείς να καθαρίζεις εύκολα το σφουγγάρι όποτε χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

πως τα καθαριζω?τα βγαζω ολα εξω και τα καθαριζω με νερο απο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πως τα καθαριζω?τα βγαζω ολα εξω και τα καθαριζω με νερο απο το ενυδρειο?

Θα καθαρίζεις μόνο όταν θα πέφτει η ροή του φίλτρου σου. Θα ανοίγεις το καπάκι από πάνω, θα βγάζεις και θα πετάς το filter wool, θα βγάζεις το δίχτυ με το βιολογικό υλικό και θα το βάζεις σε κουβά με νερό ενυδρείου και τέλος θα βγάζεις και θα καθαρίζεις το μπλε σφουγγάρι καλά μέσα σε νερό ενυδρείου και πάλι. Όταν τελειώσεις, απλά τα ξαναβάζεις στη θέση τους.

- Εννοείται πως βγάζεις τον κυκλοφορητή από τη πρίζα

- Το βιολογικό υλικό δεν το πειράζεις. Απλά το έχεις μέσα στο νερό με τον κουβά και το ξαναβάζεις μέσα στο φίλτρο όταν τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαααα!!!την αλλαγη των σφουγγαριων με το βιολογικο υλικο φανταζομαι οτι καλο ειναι να την κανω τωρα ε?πριν φτιαξουν αποικιες τα βακτηρια πανω στα σφουγγαρια που ηδη εχω,,,γιατι φανταζομαι μετα παω παλι απο την αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε από την αρχή...

Τι ψάρια σκοπεύεις να βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη θα ηταν η επομενη μου ερωτηση...δεν εχω αποφασησει ακομη..παλιοτερα ειχα οτι ναναι ψαρια..πηγαιναν μεταξυ τους αλλα ηταν οτι ναναι...τωρα θελω να φτιαξω κατι πιο σωστο..θα ηθελα κατι με χρωμα και κινηση..ελεγα να βαλω κανενα σκαλαρι η κανενα γκουραμι αλλα δεν ξερω ακομη..ξερω οτι θα μου πεις οτι για σκαλαρια δεν εχω πολυ υψος(εχω 46)..οπωτε θα ηθελα να ακουσω τι προτεινεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη θα ηταν η επομενη μου ερωτηση...δεν εχω αποφασησει ακομη..παλιοτερα ειχα οτι ναναι ψαρια..πηγαιναν μεταξυ τους αλλα ηταν οτι ναναι...τωρα θελω να φτιαξω κατι πιο σωστο..θα ηθελα κατι με χρωμα και κινηση..ελεγα να βαλω κανενα σκαλαρι η κανενα γκουραμι αλλα δεν ξερω ακομη..ξερω οτι θα μου πεις οτι για σκαλαρια δεν εχω πολυ υψος(εχω 46)..οπωτε θα ηθελα να ακουσω τι προτεινεις...

Δεν έχει σημασία το τι προτείνω εγώ... Το θέμα είναι τι σου αρέσει. Μπορείς να φτιάξεις βιοτοπικό, αλλά μπορείς να φτιάξεις και κοινωνικό διαφόρων ηπείρων (πχ Ν.Αμερική με Ασία) με ίδιες ή παρόμοιες συνθήκες νερού.

Αν θες βάλε μία λίστα από τα ψάρια που σου αρέσουν (άσχετα αν ταιριάζουν ή όχι μεταξύ τους) κι από κει και πέρα θα αρχίσουμε να αφαιρούμε. Πρέπει να συνυπολογίσουμε μέσα σε όλα και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ψαριού... πχ αν βάλεις Γκουράμι, στα λίτρα σου, θα είναι το κυρίαρχο είδος στο μέσο και στον αφρό του ενυδρείου σου, οπότε δεν μπορούμε να βάλουμε άλλο κυρίαρχο είδος.

Επίσης θα πρέπει να δούμε και το νερό σου. Θες να μπεις σε διαδικασία να φτιάχνεις το νερό από θέμα συνθηκών ή θες να χρησιμοποιείς άμεσα της βρύσης σου με μόνη επεξεργασία της αποχλωρίωσης? Καλό θα ήταν να μας έδινες και τις σκληρότητες του νερού της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να φτιαξω ενα κοινονικο απο διαφορες ηπειρους!τωρα απο θεμα λιστας θα φτιαξω μια και θα μου πεις τι μπορω να βαλω και ποσα αναλογα με τα λιτρα μου,βεβαια και αναλογα με τι ψαρια θα μπορω να βρω,αν και παω σε μαγαζι αποκλειστικα για ενυδρεια και εχει αρκετα .τωρα για το νερο νομιζω πως δεν θα ειχα προβλημα να το φτιαχνω αν ειναι να εχω ενα ωραιο ενυδρειο..θα κανω τις μετρησεις της βρησης μου και θα τισ γραψω,να ξερεις ομως οτι εκτως απο το τεστ αμμονιας τα αλλα τα κανω με στικακια(μη με κραξεις,μετα διαβασα οτι δεν ειναι αξιοπιστα) :)

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να φτιαξω ενα κοινονικο απο διαφορες ηπειρους!τωρα απο θεμα λιστας θα φτιαξω μια και θα μου πεις τι μπορω να βαλω και ποσα αναλογα με τα λιτρα μου,βεβαια και αναλογα με τι ψαρια θα μπορω να βρω,αν και παω σε μαγαζι αποκλειστικα για ενυδρεια και εχει αρκετα .τωρα για το νερο νομιζω πως δεν θα ειχα προβλημα να το φτιαχνω αν ειναι να εχω ενα ωραιο ενυδρειο..θα κανω τις μετρησεις της βρησης μου και θα τισ γραψω,να ξερεις ομως οτι εκτως απο το τεστ αμμονιας τα αλλα τα κανω με στικακια(μη με κραξεις,μετα διαβασα οτι δεν ειναι αξιοπιστα) :)

Κανείς δε θα σε κράξει για τίποτα :)

Τα στικάκια δεν είναι αξιόπιστα μεν, αλλά είναι ένας μπούσουλας δε. Οπότε δώσε μας ότι μετρήσεις έχεις κι όταν το κάνεις, διευκρίνισέ μας πάλι ποια είναι με στικς και ποια με υγρά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου stormtrooper θα κανω μετρησεις αυριο και θα γραψω τις τιμες,επεισης θα γραψω τι ειναι με sticks και τι με υγρα τεστ!Λοιπον παρακατω εχω φτιαξει μια λιστα με καποια ψαρια που βρηκα,αν εχεις καμια ιδεα και εσθ για καποιο ψαρι που δεν βρηκα πες μου :) θα ηθελα να μου πεις τι μπορω να βαλω και ποσα στα λιτρα που εχω!

Λιστα:

Mikrogeophagus ramirezi

Paracheirodon axelrodi

Paracheirodon innesi

Trigonostigma heteromorpha

Corydoras

Trichogaster leerii η καποιο αλλο ειδος gourami

Danio margaritatus

Gymnocorymbus ternetzi

Capoeta tetrazona

Εpalzeorynchus frenatus

Marbled Hatchetfish

Pterophyllum altum

Hasemania nana

Hyphessobrycon erythrostigma

και καποιο ειδος pleco

Ελπιζω οτι θα βρω καποια απο αυτα τα ψαρια στο μαγαζι που παω,αν και ειναι μεγαλο..Επεισης σ ευχαριστω για την βοηθεια σου και sorry που σε εχω πρηξει με τισς ερωτησεις μου.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να παρέμβω στην κουβέντα σας? :)

Προτείνω να βάλεις ένα κοπάδι από Paracheirodon axelrodi ή Paracheirodon innesi, ένα ζευγαράκι Mikrogeophagus ramirezi, και στο βυθό ένα κοπαδάκι επίσης από cory (υπάρχουν αρκετά είδη, σίγουρα κάποιο θα σου αρέσει) και αν θες-σου περισσεύει χώρος και ένα ζευγάρι pleco πχ ancistrus sp3

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω, θα σου έλεγα να ξεχάσεις τα Εpalzeorynchus frenatus (labeo) καθότι έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ κτητικό ψάρι όσον αφορά το θέμα της περιοχής του και θέλει μεγάλο ενυδρείο για να μπορέσουμε να πούμε ότι θα του βάλουμε και συγκατοίκους.

Κατά τ'άλλα...

Μου έχεις επιλέξει πολλά κοπαδόψαρα που κινούνται στο μέσο του ενυδρείου. Από όλα αυτά θα έλεγα να επιλέξεις ένα μόνο είδος, από 15-30 άτομα, ανάλογα με το ποιο είδος τελικά θα επιλέξεις (παίζει ρόλο το τελικό μέγεθος).

Άλλο ένα κοπαδόψαρο είναι τα σκαλάρια... που υπάρχει πιθανότητα να κάνουν τσιμπούσι με τα μικρά κοπαδόψαρα. Προσωπικά μου έχει τύχει να δω σκοτωμό σε νέον από σκαλάρι. Άλλος μπορεί να σου πει πως ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Θα σου έλεγα να μη το ρισκάρεις συν το ότι θεωρώ το ενυδρείο σου μικρό για να μπορέσεις να βάλεις 5-6 σκαλάρια, που είναι ένας minimum αριθμός για να νιώθουν ασφαλή. Εκτός κι αν... Θα το αναλύσω πιο κάτω.

Τα γκουράμι είναι επίσης κτητικά ψάρια, κυρίως την περίοδο της αναπαραγωγής. Μπαίνουν σε χαρέμια (1 αρσενικό με 2-3 θηλυκές). Τα leerii είναι μια καλή επιλογή για τα λίτρα σου, αλλά να ξέρεις πως θα είναι και οι άρχοντες του ενυδρείου. Δεν θα βάλεις κάποιο άλλο ψάρι με προσωπικότητα μέσα στο ενυδρείο. Μπορούν να συνδυαστούν με κάποια από τα μικρά κοπαδόψαρα που ανέφερες στη λίστα σου.

Για τον βυθό επιλέγεις κάποιο είδος Corydoras, κάποιο είδος Pleco (σε κάποιο είδος ancistrus ή hypancistrus θα έλεγα να κινηθούμε) συν τα ramirezi που συνήθως κινούνται στον βυθό. Με σωστές κινήσεις, σωστό πληθυσμό και σωστή διακόσμηση, μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα 3 είδη.

Οι προτάσεις μου βάση των προτιμήσεών σου είναι:

1) Επιβεβαιωμένο και λειτουργικό ζεύγος σκαλάρια που θα προμηθευτείς από χομπίστα. Το ενυδρείο σου θα έχει μαύρο νερό (black water), πολλά κάθετα ξύλα, κατά προτίμηση άσπρη άμμο στον βυθό, ένα κοπάδι Corydoras και 2-4 ίδια πλέκο. Σε αυτή τη περίπτωση θα μπορέσεις να δεις κάποιες αναπαραγωγές από σκαλάρια, αλλά δύσκολα από τα άλλα είδη που θα έχεις μέσα.

2) Ασιατικό ενυδρείο με ένα χαρέμι Pearl Gurami, ένα κοπάδι αρλεκίνους (Trigonostigma heteromorpha) ή Danio margaritatus, μία ομαδούλα από Hara Jerdoni ή/και Akysis Vespa και πιθανόν κάποιες γαριδούλες. Οι επιλογές για τα κοπαδόψαρα δεν είναι μόνο αυτές, αλλά μπορείς να βάλεις και αρκετά άλλα είδη. Το ενυδρείο σου θα είναι φυτεμένο, με εύκολα φυτάκια, μερικές μη ασβεστολιθικές πέτρες και μερικά ξύλα και θα κινηθείς πάλι στη λογική του black water. O βυθός μπορεί να είναι από ψιλόκοκκο χαλικάκι μέχρι και άμμο.

3) Παρόμοιο με το παραπάνω, αλλά αντί για τα γατόψαρα που σου έγραψα, μπορείς να βάλεις Corydoras και κάποιο πλέκο, όπως στην περίπτωση (1).

4) Διαλέγεις κάποιο κοπαδόψαρο μικρόσωμων ψαριών που θα κινούνται στο μέσω του ενυδρείου (σε μεγαλύτερη ομάδα από τις παραπάνω περιπτώσεις), βάζεις κι έναν αρσενικό μονομάχο και για τον βυθό επιλέγεις αν θα κινηθείς προς Ασία πλευρά ή προς Ν.Αμερική.

Γενικώς οι επιλογές είναι αρκετές. Δες ποια από τις παραπάνω είναι ποιο κοντά στις προτιμήσεις σου ώστε να παρέμβουμε και να την κάνουμε ακριβώς την προτίμησή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω οτι μαλλον θα παω στο 2 αλλα με cory και pleco και αν μπορω και ενα ζευγαρι ramirezi...

θα πρεπει να βαλω μονο ενα ειδος κοπαδοψαρου που κινητε στο μεσαιο στρωμα ε?δεν μπορω να βαλω λιγα απο το ενα και λιγα απο το αλλο?Επεισης πρεπει να το κανω οπωσδηποτε black water?μπορω να βαλω και καποιες γαριδουλες αργοτερα και καποια σαλιγκαρια?

Αυτες ειναι οι μετρησεις που μου ζητησες stormtrooper:

Νερο βρυσης

PH:6.8

KH:3

GH:>7

NO2:0

NO3:0

Αμμονια:0

Σημερινες μετρησεις ενυδρειου

PH:6.8

KH:3

GH:>7

NO2:5

NO3:25

Αμμονια:0

Το τεστ αμμονιασς γινεται με υγρο τεστ της sera,τα υπολοιπα τεστ γινονται γινονται με sticks..

Επεισης βρηκα και αυτα τα ψαρακια που θα μου αρεσαν

Hemigrammus rhodostomus

Hyphessobrycon amandae

Hyphessobrycon columbianus

Hyphessobrycon eques

Red Phantom Tetra

Colisa lalia (Hamilton, 1822)

Colisa lalia

Αν εχεις και καποια αλλη προταση για τα παραπανω θα την ακουγα ευχαριστως :)

Οσο για φυτα σκεφτομαι να βαλω ευκολα,εχω και υποστρωμα λυπασματος..

Σ ευχαριστω για την βοηθεια σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...