Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Σημερινες μετρησεις

Θερμοκρασια 26

PH:6.8

KH:6

GH:>7

NO2:1

NO3:25

Αμμονια:0

stormtrooper εχω το δυχτακι που ειχα αγορασει κρεμασμενο μεσα στο ενυδρειο εδω και μια εβδομαδα,να κανω την αντικατασταση τωρα η να περιμενω και αλλο?δεν εχω παει να παρω αλλο δυχτι με μεγαλητερα ανοιγματα γιατι εδω και 5 μερες ειμαι ειμαι ταβλα στο κρεβατι αρρωστος :rasp: Επεισης σημερα πατατηρησα οτι πανω στη 3d πλατη της juwel που εχω βαλει εχει πιασει πρασινη αλγη(οι ωρες που εχω αναμενα τα φωτα ειναι 9 απο τις 11-20.00).τι να κανω?να κλεισω τελειως τα φωτα?ετσι και αλλιως τωρα ακομα δεν εχω φυτα μεσα...περιμενω οδηγειες φιλε stormtrooper!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερινες μετρησεις

Θερμοκρασια 26

PH:6.8

KH:6

GH:>7

NO2:1

NO3:25

Αμμονια:0

stormtrooper εχω το δυχτακι που ειχα αγορασει κρεμασμενο μεσα στο ενυδρειο εδω και μια εβδομαδα,να κανω την αντικατασταση τωρα η να περιμενω και αλλο?δεν εχω παει να παρω αλλο δυχτι με μεγαλητερα ανοιγματα γιατι εδω και 5 μερες ειμαι ειμαι ταβλα στο κρεβατι αρρωστος :rasp: Επεισης σημερα πατατηρησα οτι πανω στη 3d πλατη της juwel που εχω βαλει εχει πιασει πρασινη αλγη(οι ωρες που εχω αναμενα τα φωτα ειναι 9 απο τις 11-20.00).τι να κανω?να κλεισω τελειως τα φωτα?ετσι και αλλιως τωρα ακομα δεν εχω φυτα μεσα...περιμενω οδηγειες φιλε stormtrooper!! :rasp:

Ο κύκλος σου σχεδόν ολοκληρώνεται. Η βιολογία σου δεν είναι ακόμα ισχυρή, αλλά έχει θέσει κάποιες γερές βάσεις. Αντικατάσταση των υλικών μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις, αλλά αυτό εξαρτάται από σένα και το κατά πόσο έχεις πρόθεση να αλλάξεις το διχτάκι. Κρίνε όπως νομίζεις εσύ καλύτερα.

Για το θέμα της άλγης, είναι λογικό να δημιουργείται πλέον. Έχεις αρχίσει να αναπτύσσεις νιτρικά (ΝΟ3) και δεν έχεις κάτι να τα απορροφήσει (φυτά), οπότε σε συνδυασμό με τον φωτισμό, άρχισε η ανάπτυξη των αλγών. Πιθανότατα σύντομα να αντιμετωπίσεις και θέμα με την καφέ άλγη που θα πιάσει πάνω στα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου σου.

Από θέμα ψαριών που κατέληξες τελικά? Έχεις βρει στην αγορά κάποιο από τα είδη που θες να βάλεις? Την διακόσμηση με ξύλα, πέτρες και φυτά την έχεις σκεφτεί? Πλέον είσαι σχεδόν έτοιμος για όλα αυτά.

Επίσης θα ήθελα, αν κάνεις την αντικατάσταση υλικών τώρα, να κάνεις μία μέτρηση 24 ώρες μετά την αντικατάσταση και μετά από αυτό να κάνεις μία αλλαγή νερού περίπου 50% (πάντα προετοιμασμένο) και να ξαναμετρήσεις 2-3 ώρες μετά και φυσικά να μας ενημερώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο αρρωστος ακομα και δεν μπορω να παω για διχτακι,να κανω αντικατασταση τωρα μαυτο που εχω και μολισ ειμαι οκ να παω να παρω αλλο και να το αλλαξω?θα εχω προβλημα?Για φυτα θα παρω απλα τωρα εχω ξεμεινει απο λεφτα ;) πετρα εχω ηδη μια λαβας και σκεφτομαι να παρω αλλη μια.Απο ψαρια λεω να βαλω Gourami οπως ειπαμε,αρλεκινους,cory και καποιο ειδοσ pleco.και αν μπορω να βαλω και ενα ζευγαρι ramirezi.τωρα για τον αριθμο θα μου πεις εσυ ποσα μπορω να βαλω απο καθε ειδος.Στο μαγαζι που ψωνιζω ειχε μονο gourami τωρα,τα αλλα δεν τα ειχε...οσο για την τυρφη που λεγαμε θα το κανω γιατι ρωτησα και εκει και μου ειπαν οτι χρειαζεται..μου εδειξε ενα σακουλι με τυρφη και μου ειπε να την βαλω στο φιλτρο 1 βδομαδα πριν βαλω ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα τα βήματα, αλλά σταθερά και σωστά.

Αυτή τη στιγμή έχεις μηδενική αμμωνία. Αυτό σημαίνει πως πρέπει άμεσα σχεδόν να αρχίσεις να βάζεις πηγή που να παράγει αμμωνία. Αυτά είναι τα ψάρια. Με ΝΟ2 στο 1 σημαίνει πως ο κύκλος δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένος. Αλλά αν με κάποιον τρόπο δεν παράγεις αμμωνία, τότε θα σου καταστραφεί πλήρως η όποια βιολογία έχτισες μέχρι τώρα.

Κανονικά η διακόσμηση πρέπει να γίνει πριν την εισαγωγή ψαριών, κι αυτό γιατί όσο επεμβαίνεις στο ενυδρείο με ψάρια μέσα, τόσο τα στρεσάρεις. Δες και αποφάσισε.

Όπως σου είπα θα ήθελα να κάνεις τις μετρήσεις του νερού πριν και μετά από αλλαγή νερού. Αυτό θα μας δείξει το αν θα βάλεις από αύριο κι όλας ψάρια. Φρόντισε πάντως, να μην αφήσεις να περάσει αυτή η εβδομάδα ανεκμετάλλευτη.

Για την είσοδο των ψαριών, καλό θα ήταν και αυτή να γίνει με μία σειρά. Αν πχ βάλεις τώρα ένα Γκουράμι, θα νιώσει κυρίαρχος του χώρου και μετά πιθανόν να σου κυνηγήσει τους αρλεκίνους. Οπότε εγώ θα προτείνω σε πρώτη φάση να προμηθευτείς ένα κοπαδάκι 10 ατόμων (για αρχή) αρλεκίνων και σιγά σιγά να προχωρήσουμε.

Προσοχή... Πρώτα μετρήσεις και μετά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να κανω τωρα την αντικατασταση του βιολογικου υλικου και να μετρησω αυριο το πρωι?θα εχω προβλημα αν αντικαταστησω αυριο πχ το διχτακι?καποια φυτα μπορει να παρω και αυριο..αλλα δεν ξερω ποσα και τι..θα στρεσαριστουν πολυ τα ψαρια αν κανω παρεμβασεις στο setup μετα?και κατι ακομα..αρλεκινους δεν ξερω που να βρω,στο waterinn που παω δεν ειχε..και επεισης δεν ειναι πολλα 10 ατομα να βαλω με τη μια?δεν θα ανεβει παρα πολυ η αμμονια?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να κανω τωρα την αντικατασταση του βιολογικου υλικου και να μετρησω αυριο το πρωι?θα εχω προβλημα αν αντικαταστησω αυριο πχ το διχτακι?καποια φυτα μπορει να παρω και αυριο..αλλα δεν ξερω ποσα και τι..θα στρεσαριστουν πολυ τα ψαρια αν κανω παρεμβασεις στο setup μετα?και κατι ακομα..αρλεκινους δεν ξερω που να βρω,στο waterinn που παω δεν ειχε..και επεισης δεν ειναι πολλα 10 ατομα να βαλω με τη μια?δεν θα ανεβει παρα πολυ η αμμονια?

Σου πρότεινα με τη σειρά αντικατάσταση του υλικού, μέτρηση μετά από μία μέρα, αλλαγή 50% και ξανά μέτρηση μετά από μερικές ώρες. Το διχτάκι μπορείς να το αλλάξεις όποτε θες. Δική σου είναι η ταλαιπωρία, κάντην ότι θες :rasp:

Το στρες έχει να κάνει με τις όποιες αλλαγές κάνεις μέσα στο ενυδρείο. Από τη στιγμή που βάζεις χέρι, σκάβεις και γενικώς δημιουργείς μία ανακατωσούρα, λογικό είναι να στρεσάρονται. Όχι ότι όταν θα έχεις ψάρια δεν θα κάνεις επεμβάσεις. Φυσικά και θα κάνεις. Απλά σου λέω τι είναι καλύτερο.

Σε πρώτη φάση σου προτείνω να προμηθευτείς αρκετό κερατόφυλλο. Την Τετάρτη που έχουμε συνάντηση στο Meeting Point του ΑΖ, θα μπορείς να βρεις αρκετά φυτάκια που θα έχουν φέρει φίλοι και δεν θα χρειαστεί και να ξοδευτείς.

Τα εύκολα φυτά θα σε βοηθήσουν και στην προστασία, εν μέρη, από τις υψηλές και περίεργες τιμές του νερού.

Για τους αρλεκίνους, ρίξε μία ματιά ΕΔΩ. Πάρε τηλέφωνα, στείλε mail, ψάξου γενικότερα και θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Δεν είναι δύσκολο να βρεθούν αυτά τα ψαράκια. Και η ομάδα των 10 που σου λέω είναι μία χαρά. Θα προσέξεις μόνο στη διατροφή τους την οποία θα συζητήσουμε όταν με το καλό τα πάρεις και έχουμε και νέες μετρήσεις.

Αλλά όπως είπα... Ένα ένα τα βήματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,οπωτε καλητερα να παω αυριο το πρωι να παρω διχτακι,να βαλω μεσα το υλικο και να κανω και τα υπολοιπα που μου ειπες...ισως να παρω και καποιο ευκολο φυτακι.θα κανω αυτα και θα σου στειλω τισ μετρησεις που θα εχω παρει 24 ωρες μετα την αντικατασταση του υλικου ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε stormtrooper εχουμε και λεμε..πηγα σημερα και πηρα διχτακι με μεγαλες τρυπες,εκανα την αντικατασταση,ολα πηγαν καλα!αγορασα και 2 φυτα που δεν θυμαμαι το ονομα τους(θα ψαξω και θα σου πω ποια ειναι) κερατοφυλλο δεν ειχε αλλα θα φερει μου ειπε!πηρα και υγρο τεστ για το ph και αυριο τι πρωι θα μετρησω και μετα θα κανω αλλαγη νερου οπως ειπαμε!αρλεκινους τελικα ειχε απλα αυτα τα ψαρια τα ειχε αλλου και δεν τα ειδα ο καφροσ..γενικα ειχε ολα τα ψαρια που θελω να βαλω..αυριο θα γραψω τισ μετρησεις που θα κανω πριν και μετα την αλλαγη του νερου..

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο φυτα που πηρα ειναι τα εξης:

mayaca fluviatilis

echinodorus cordifolius

Μου ειπε οτι ειναι ευκολα φυτα για αρχη..δεν ειχε και πολλα τωρα που πηγα αλλα θα φερει..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε stormtrooper!Λοιπον εκανα οτι ειπαμε..εκανα χθες την αντικατασταση των υλικων,φυτεψα 2 φυτα,μετρησα σημερα,εκανα αλλαγη νερου και ξαναμετρησα μετα απο 3 ωρες.Επεισης αγορασα υγρο τεστ για το ph και μετρησα μ αυτο και παρατηρησα τεραστια αποκληση απο τα στικακια...Γραφω τις μετρησεις που πηρα:

Πριν την αλλαγη νερου(μετα την αντικατασταση των υλικων)

PH:8

KH:6

GH:>7

NO2:0

NO3:25

Αμμονια:0

Μετρησεις μετα την αλλαγη νερου

PH:8

KH:6

GH:>7

NO2:0

NO3:10

Αμμονια:0

Οπως βλεπεις το ph εχει τεραστια διαφορα μ αυτο που μετρουσα και ειναι πολυ υψηλο..Τωρα περιμενω οδηγειες σου για τη συνεχεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΑΜΕΣΑ αύριο θα πρέπει να βάλεις τα πρώτα σου ψάρια. Αν δεν το κάνεις θα χαλάσει η βιολογία σου και απ'ότι φαίνεται το ενυδρείο σου είναι στρωμένο πλέον. Αν δεν βάλεις ψάρια, πάρε τροφή (κατά προτίμηση ταμπλέτες, βάλτες μέσα σε ένα τούλι και κρέμασέ τες μέσα στο ενυδρείο σου μέχρι να λιώσουν, να σαπίσουν και να δημιουργήσουν αμμωνία.

Το pH είναι πρόβλημα για τα ψάρια που συζητάμε... Ποιας εταιρίας υγρό test πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!το τεστ για το ph ειναι της tropic marin,μου ειπε ο τυπος εκει οτι ειναι πολυ καλο!!τι να κανω?πρεπει να ριξουμε το ph..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα μια τροφη που ειχα για γατοψαρα και pleco σε ταμπλετουλες,να ριξω μερικες σε ενα τουλι μεσα στο ενυδρειο και να παω να παρω το απογευμα να βαλω τυρφη στο φιλτρο για να ριξουμε το ph?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή τη χρήση της τύρφης, δηλαδή μέσα στο φίλτρο του ενυδρείου. Συν το ότι δεν θα σου φέρει τα αποτελέσματα που θες (δηλαδή τουλάχιστον μία μονάδα κάτω). Βαρέλι προετοιμασίας νερού έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω βαρελι προετοιμασιας...τι να κανω?

Θα σου πω εγώ τι έκανα κι από κει και πέρα κρίνεις.

Το pH της βρύσης μου ήταν 8.2-8.5 και ήθελα να έχω περίπου στο 6.5. Είχα 2 βαρέλια. Στο ένα είναι νερό από αντίστροφη όσμωση (ΑΟ) και στο άλλο είχα νερό βρύσης. Μέσα σε αυτό με το νερό βρύσης είχα ένα εσωτερικό φίλτρο με όγκο κάδου περίπου 1 λίτρο. Γέμιζα το φίλτρο μόνο με τύρφη, έβαζα αντιχλώριο και ότι άλλο χρειαζόμουν για το ενυδρείο μου και στο τέλος έβαζα 50% από το ένα βαρέλι και 50% από το άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν να παίζω σε pH από 6.2-7 περίπου.

Το πόσο θα ρίξεις το pH του νερού σου μόνο με τύρφη, παίζει ρόλο η αναλογία όγκου νερού και τύρφης (άλλο 1 λίτρο τύρφη στα 60 λίτρα και άλλο στα 20 λίτρα), το πόσο φρέσκια είναι τύρφη, αλλά και το για πόση διάρκεια κάνεις την προετοιμασία (άλλο μία μέρα και άλλο μία εβδομάδα).

Επανερχόμαστε στην περίπτωσή σου...

Καταρχήν να ξέρεις πως το νερό του ενυδρείου σου αυτή τη στιγμή δεν έχει κατασταλάξει όσον αφορά τις σκληρότητες και το pH. Αυτές οι τιμές μεταβάλλονται από την διακόσμηση του ενυδρείου σου, από τα ξύλα, τις πέτρες, τα φυτά τα ζωντανά που θα έχεις μέσα... Οπότε τώρα με σχεδόν άδειο ενυδρείο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Δηλαδή αν ας πούμε φτιάξεις το pH σου στο 7 και αρχίσει μετά και βάζεις μέσα σαλιγκάρια, φυτά, ξύλα κλπ το 7 μπορεί να σου γίνει 6.5.

Τι προτείνω...

Πας στο pet shop συ και ρωτάς σε τι pH διατηρεί αυτός τα ψάρια. Αν μπορείς και έχεις το θάρρος να επιμείνεις να σου κάνει κι εκεί επί τόπου ένα τεστάκι, θα ήταν το καλύτερο απ'όλα. Αν αυτό είναι 7.5 με 8 τότε μπορείς να πάρεις τα ψάρια, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να φτιάχνεις και τη διακόσμηση. Σιγά σιγά και σε διάρκεια 2-3 μηνών, κι εφόσον έχεις σχεδόν ολοκληρώσει με τους κατοίκους και τη διακόσμηση, θα φέρεις το pH στα επιθυμητά επίπεδα, κάνοντας τις απαραίτητες κινήσεις, είτε με ΑΟ, είτε με τύρφη, είτε με οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..τεστακι σε ποιο νερο να κανει?στο δικο του με τα ψαρια η στο δικο μου για να δουμε αν μετραω σωστα?αν αυτος εχει χαμηλοτερο ph απο 7.5 τι κανω?απο θεμα διακοσμησης θα παρω αλλη μια πετρα λαβας και καποια φυτα ακομα..τωρα που πηγα δεν ειχε πολλα φυτα,θα φερει απο βδομαδα μου ειπε..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..τεστακι σε ποιο νερο να κανει?στο δικο του με τα ψαρια η στο δικο μου για να δουμε αν μετραω σωστα?αν αυτος εχει χαμηλοτερο ph απο 7.5 τι κανω?απο θεμα διακοσμησης θα παρω αλλη μια πετρα λαβας και καποια φυτα ακομα..τωρα που πηγα δεν ειχε πολλα φυτα,θα φερει απο βδομαδα μου ειπε..

Εσύ σωστά πρέπει να μετράς αν ακολουθείς τις οδηγίες. Και τα τεστάκια της Tropic Marine είναι όντως πολύ καλά. Το δικό του νερό να μετρήσει, κατευθείαν μέσα από ένα ενυδρείο. Η λογική λέει πως δεν θα έχει μεγάλη απόκλιση από το 8 το δικό σου, καθότι κανένα μαγαζί δεν μπορεί να μπει στη διαδικασία να προετοιμάζει το νερό και να αλλάζει τις τιμές. Οπότε αν είναι και μαγαζί κοντά στο σπίτι σου και έχει το ίδιο δίκτυο με σένα, πιθανότατα να έχετε και παρόμοιες τιμές με ελάχιστες αποκλίσεις.

Αν τώρα οι αποκλίσεις είναι κάτω του 7.5, τότε πάλι θα πάρεις τα ψάρια, αλλά θα κάνεις πάρα πολύ καλή προσαρμογή (1-2 ώρες) με τρόπο θα αναλύσουμε ανάλογα με το ποια και πόσα ψάρια θα επιλέξεις.

Αν δεν σου κάνει τεστ νερού ο μαγαζάτορας ή δεν έχεις το θάρρος να του το ζητήσεις, πάρε τα ψάρια και εντός μισής ώρας που θα πας σπίτι σου, θα μετρήσεις το νερό της σακούλας. Ανάλογα με τη τιμή που θα έχει η σακούλα, θα ορίσουμε και τον χρόνο και τρόπο προσαρμογής.

Βέβαια έχεις άλλες 2 επιλογές...

1) Να μη πάρεις ψάρια τώρα, αλλά να συνεχίσεις να δίνεις ταμπλέτες για να διατηρήσεις τη βιολογία σου. Στο εν τω μεταξύ διακοσμείς το ενυδρείο σου, μετράς, συγκρίνεις, βλέπεις και κρίνεις. Πιθανότατα να είναι και η πιο σωστή μέθοδος.

2) Να πάρεις ένα "δοκιμαστικό" ψαράκι που να ταιριάζει στις τιμές νερού που έχεις για να συντηρεί την βιολογία σου, να κάνεις στο εν τω μεταξύ τις όποιες κινήσεις διακόσμησης και όταν ολοκληρώσεις, να επιστρέψεις το ψάρι στο pet shop (αυτό θα πρέπει να το έχεις συνεννοηθεί εξ αρχής) και να πάρει το όποιο ψάρι τελικά σε ενδιαφέρει. Σε αυτή τη περίπτωση δεν μιλάμε για δημιουργία βιολογίας, οπότε το ψάρι δεν θα ταλαιπωρηθεί. Μιλάμε για διατήρηση βιολογίας. Οπότε πρέπει, αν επιλέξεις αυτή τη μέθοδο, να τονίσεις στον καταστηματάρχη πως το ψαράκι του θα του επιστραφεί υγιέστατο και καθόλου ταλαιπωρημένο! (εννοείται πως θα το πληρώσεις, αλλά όταν το επιστρέψεις θα σου κάνει πίστωση για τα νέα σου ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

πωπω ειμαι σε διλημα..τι να κανω??αυτο με το δανικο ψαρακι το βλεπω λιγο δυσκολο..δεν παω σε πετ σοπ,παω στο water inn..τι μου προτεινεις εσυ να κανω?κοιτα δεν με πειραζει να μη βαλω ακομα ψαρια,δεν βιαζομαι...να παρω μερικα ατομα αρλεκινων σημερα η να ριξω καμια ταμπλετα για τωρα και να δω μηπως εχει κανενα φυτο?αλλα γαμωτο δεν ειχε πολλα ευκολα φυτα τωρα που πηγα,θα φερει την αλλη βδομαδα...τι λες να κανω?please help ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω τίποτα συγκεκριμένο... Μόνο μπορώ να σου δώσω εναλλακτικές και να επιλέξεις. Αν ερχόσουν και στη συνάντηση της Τετάρτης (εγώ δεν ήμουν βέβαια αυτή την Τετάρτη) θα βρίσκαμε κάποια άκρη... Όλο και κάποιος θα μπορούσε να σου δανείσει κάποιο ψαράκι για αρχή.

Το καλό είναι ότι είσαι υπομονετικός και δεν βιάζεσαι να κάνεις κινήσεις και να βάλεις άμεσα ψάρια μέσα. Από την άλλη όμως πρέπει να παράγεις με κάποιον τρόπο αμμωνία.

Πάντως, μέχρι να πάρεις κάποια απόφαση, ρίχνε καθημερινά 3-4 ταμπλέτες μέσα στο τούλι, αδειάζοντας τα υπολείμματα των παλιών.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω πατησει παλιοτερα με το ιδιο ενυδρειο..πριν το στρωσω εριξα 6 ψαρια με τη μια και μετα ετρεχα και δεν εφτα να γιατι η αμμωνια ειχε χτυπησει κοκκινα...μεχρι να την κατεβασω παλι ειδα και επαθα..απο τοτε εμαθα οτι το ενυδρειο για να πετυχει σωστα θελει υπομονη..τωρα ειμαι σε διλημα..ψαρια η ταμπλετες και να ψαξω και φυτα?δεν ξερω τι αποφαση να παρω...οσο για την συναντηση της τεταρτης που μου ειπες ειμουν αρρωστος γαμωτο..

Link to comment
Share on other sites

οσο για την συναντηση της τεταρτης που μου ειπες ειμουν αρρωστος γαμωτο..

Κι εμείς, όταν με το καλό μας γνωρίσεις, θα δεις πως είμαστε "άρρωστοι" ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχ!!!νομιζω πως αποφασησα τι θα κανω φιλε!θα παω μετα σε ενα πετ σοπ εδω κοντα μου να δω τι φυτα εχει και αν εχει κανενα ευκολο να παρω κανα δυο ακομα...θα βαλω και ενα τουλι τωρα με 2-3 ταμπλετες απο τη τροφη του pleco που ειχα και ψαρακια λεω να βαλω απο βδομαδα...τι λες??

Link to comment
Share on other sites

Αλλα 2 φυτα μπηκαν και φυτευτικαν στο ενυδρειο.τα φυτα ειναι τα εξης:

Bacopa australis

Cryptocoryne (δεν ξερω ποιο ειδος ακριβος :rasp: )

Απο βδομαδα θα μπουν και τα πρωτα ψαρακια ;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα 2 φυτα μπηκαν και φυτευτικαν στο ενυδρειο.τα φυτα ειναι τα εξης:

Bacopa australis

Cryptocoryne (δεν ξερω ποιο ειδος ακριβος :rasp: )

Απο βδομαδα θα μπουν και τα πρωτα ψαρακια ;)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...