Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Καλησπερα!!Σημερα οπως κοιτουσα το ενυδρειο παρατηρησα οτι στο ενα φυτο που πηρα χθες πανω στο ενα φυλλο του υπηρχε ενα μικρο σαλιγκαρι...θα εχω προβλημα?γιατι ειναι τοσο μικροσκοπικο που δεν μπορω να το ξαναβρω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!Σημερα οπως κοιτουσα το ενυδρειο παρατηρησα οτι στο ενα φυτο που πηρα χθες πανω στο ενα φυλλο του υπηρχε ενα μικρο σαλιγκαρι...θα εχω προβλημα?γιατι ειναι τοσο μικροσκοπικο που δεν μπορω να το ξαναβρω ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146063

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα! :thumbup:

Λοιπον φιλε μου stormtrooper σημερα το απογευματακι θα παω να παρω τα πρωτα μου ψαρακια(6-7 αρλεκινους).απο θεμα διακοσμησης δεν εχω τελειωσει ακομη αλλα θα το κανω σιγα σιγα τις επομενες μερες!τωρα θελω να μου πεις λεπτομεριες οσον αφορα την προσαρμογη των ψαριων που πρεπει να κανω(ξερω πως γινεται απλα επειδη εχω υψηλο ph)και λεπτομεριες για το ταισμα...Ρωταω απο τωρα για να ειμαι ετοιμος για το απογευμα :thumbup: Και παλι καλημερααα!!!

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper την βοηθεια σου για την προσαρμογη και το ταισμα plzzzzzz...σε λιγο παω να παρω τα ψαρια!!!περιμενω οδηγειες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα το pH που έχουν στα ενυδρεία τους (το WI κρατάει στοιχεία και θα σου τα δώσουν) ή μέτρα το νερό της σακούλας το πολύ μισή ώρα εφόσον τα πάρεις για να δεις το pH που έχει. Λογικά η απόκλιση δεν θα είναι πάνω από μισή μονάδα. Σε αυτή τη περίπτωση, μέσα στην ίδια τη σακούλα που θα τοποθετήσεις μέσα στο ενυδρείο ή σε ένα μπολ που θα ρίξεις το νερό της σακούλας με τα ψάρια, θα κάνεις προσαρμογή 30-45 λεπτά, βγάζοντας με ένα ποτήρι μία δόση νερού σακούλας και βάζοντας μία "ποτηριά" νερό ενυδρείου. Μετά από λίγο το ίδιο κ.ο.κ.. Το νερό της σακούλας θα το πετάς. Κάνοντας το αυτό μερικές φορές, σιγά σιγά θα έχεις αντικαταστήσει το νερό της σακούλας, σχεδόν πλήρως με το νερό του ενυδρείου, οπότε με την απόχη σου βάζεις τα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο.

Ρίξει μία διπλή δόση αντιχλώριο και σβήσε τα φώτα για σήμερα... Αύριο πάλι θα τα ανάψεις βάση του προγράμματός σου. Αύριο θα ταΐσεις πάρα πολύ περιορισμένα, ίσα ίσα να πάρουν γεύση. Επίσης θα μετρήσεις αμμωνία πριν το τάισμα και μία ώρα μετά το τάισμα. Λογικά όλα θα σου είναι ΟΚ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..να ρωτησω 2 πραγματακια μονο..

1)τι κανω σε περιπτωση ποθ το ph τους ειναι διαφορερικο απο μιση μοναδα?κανω μεγαλητερη προσαρμογη?

2)οταν λεσ διπλη δοση αντιχλοριου,εννοεις διπλη απο αυτη που γραφει για το στρεσαρισμα των ψαριων?πχ εμενα λεει 1 καπακι για 38 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..να ρωτησω 2 πραγματακια μονο..

1)τι κανω σε περιπτωση ποθ το ph τους ειναι διαφορερικο απο μιση μοναδα?κανω μεγαλητερη προσαρμογη?

2)οταν λεσ διπλη δοση αντιχλοριου,εννοεις διπλη απο αυτη που γραφει για το στρεσαρισμα των ψαριων?πχ εμενα λεει 1 καπακι για 38 λιτρα..

Και στις δύο ερωτήσεις η απάντηση είναι "Ναι" :thumbup:

Μεγαλύτερη διάρκεια προσαρμογής, αλλά θα πρέπει να προσέξεις να μη σου πέσει πολύ η θερμοκρασία και η διπλάσια δόση για το στρεσάρισμα βάση του συνόλου των λίτρων σου.

Μεγάλη προσοχή στην επιλογή των ψαριών. Η γυάλα να είναι καθαρή, να μην έχει νεκρά ψάρια και να έχουν ζωντανά χρώματα και κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σε καταλαβα!!ξεχασα να σε ρωτησω και κατι αλλο...παρατηρησα οτι πανω στην επιφανεια του νερου κανει κατι σχεδια...πως ειναι οταν πεφτει πετρελαιο σε νερο που κανει χρωματιστα σχεδια?καπως ετσι αλλα χωρις χρωματα....κακο???

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σε καταλαβα!!ξεχασα να σε ρωτησω και κατι αλλο...παρατηρησα οτι πανω στην επιφανεια του νερου κανει κατι σχεδια...πως ειναι οταν πεφτει πετρελαιο σε νερο που κανει χρωματιστα σχεδια?καπως ετσι αλλα χωρις χρωματα....κακο???

Αυτό με ένα ποτηράκι προσπάθησε να το αφαιρέσεις. Πρόκειται για ένα φιλμ που προέρχεται από οργανικά που δεν έχουν καταναλωθεί με κάποιον τρόπο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η τροφή που έριχνες. Δεν είναι τραγικό, αλλά δεν είναι και καλό να τα έχεις.

Τα ΝΟ3 σου σε τι επίπεδο είναι?

Link to comment
Share on other sites

η χθεσινες μου μετρησεις ηταν:

ph:8

kh:6

gh:>7

no2:0

no3:10

αμμονια :0

Σημερα αλλαξα και το ενυδρειακο βαμβακι που ηταν λιγο μαυρο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα και το ενυδρειακο βαμβακι που ηταν λιγο μαυρο

Αυτό μη το πειράζεις αν δεν σου πέφτει η ροή του φίλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παω για τα ψαρια..αυτο με το φιλμ θα προσπαθισω να το αφαιρεσω με ενα ποτηρακι..ελπιζω να τα καταφερω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε εχουμε αλλαγη...πηγα WI Ν παρω ψαρια,ρωτησα το ph και μου ειπε οτι ειναι 6.7...του ειπα το δικο μου και μου ειπε να μη παρω αρλεκινους γιατι θα μου ψοφισουν...μου εδωσε τυρφη να βαλω στο φιλτρο μου και μου εδωσε για αρχη 3 μαυρες χηρες που ειναι πιο ανθεκτικες μεχρι να φτιαξω το νερο μου..εβαλα την τυρφη μεσα σε διχτακι και μεσα στο φιλτρο μου και μου ειπε να μετραω για 3 μερες καθε μερα το ph...ελπιζω να μην εκανα πατατα...

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα γράψει κάποια πράγματα ΕΔΩ. Για μένα η τύρφη κάνει λιγότερο από μισή δουλειά μέσα στο φίλτρο και είναι και ασύμφορη. Κατά τη γνώμη μου, εφόσον είχε τέτοιες αποκλίσεις, ούτε τις χήρες έπρεπε να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εκανα πατατα...θα τις ριξω τωρα και θα δω και με την τυρφη που εβαλα αν θα κανει κατι και θα σε ενημερωσω....μη με μαλωνεις...klaps klaps :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Σημερα παρατηρησα οτι καποια φυτα εχουν πιασει κατι σαν καφε τριχουλες(μαλλον ειναι καποιο ειδος αλγης) τι κανω??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Σημερα παρατηρησα οτι καποια φυτα εχουν πιασει κατι σαν καφε τριχουλες(μαλλον ειναι καποιο ειδος αλγης) τι κανω??

Είδα πως άνοιξες θέμα μέσα στο φυτεμένο, οπότε θα λάβεις πλέον συμβουλές από τους ειδικούς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανοιξα εκει θεμα,δεν το ειχα σκεφτει πιο πριν..μαλλον εχω και την ασθενεια της κρυπτοκορινας..θα δουμε..Ααααααα φιλε stormtrooper μετρησα ph σημερα και εχει πεσει στο 7.6 απο το 8..νομιζω οτι κατι εκανε η τυρφη αλλα θα το παρακολουθω με μετρησεις καθε μερα.να σε ρωτησω ποτε μπορω να βαλω κανενα pleco η κατι αναλογο γιατι εχω μερικες πρασινες αλγεις??

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Σημερινες μετρησεις:

PH:7.5->με υγρο τεστ

KH:3-> με στικακι

GH:>7-> με στικακι

NO2:0->με στικακι

NO3:25->με στικακι

Αμμωνια:0.5-> με υγρο

Το ph επεσε στο 7.5 απο 8 που ηταν με την τυρφη αλλα ανεβασα λιγο αμμωνια,μαλλον γιατι μπηκαν τα πρωτα ψαρακια!χθες τα ταισα 1 φορα το πρωι,ελαχιστη τροφη και σκεφτομαι να ταισω παλι αυριο..ειναι πολυ κακο που ανεβασα αμμωνια φιλε stormtrooper?υπαρχει περιπτωση να ανεβει και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, με μερικές τύρφες να ανεβαίνει η αμμωνία από λίγο έως πολύ. Μπορεί η αμμωνία σου να έχει να κάνει με αυτό, μπορεί με τα ψάρια, μπορεί με συνδυασμό των δύο. Θεωρητικά αύριο, κι εφόσον δεν ταΐσεις για μία μέρα θα είσαι ΟΚ.

Η τοξικότητα της αμμωνίας έχει να κάνει με άλλους 2 παράγοντες... το pH και την θερμοκρασία.

Τι θερμοκρασία έχεις εσύ στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι 25 βαθμους..τωρα πηγα και πηρα ενα ξυλο(ριζα)την οποια την εχω σε ζεστο νερο γιατι αποφασισα να βγαλω το καραβι για να γινει πιο φυσικο..

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι 25 βαθμους..τωρα πηγα και πηρα ενα ξυλο(ριζα)την οποια την εχω σε ζεστο νερο γιατι αποφασισα να βγαλω το καραβι για να γινει πιο φυσικο..

Με 25 βαθμούς και pH 7.5 η πραγματική τοξικότητα της αμμωνίας σου είναι μόλις 0.009ppm δηλαδή τίποτα. Σίγουρα η ένδειξη που πρέπει να βγάζεις, πρέπει να είναι μηδέν, αλλά δεν έχεις κάτι να φοβάσαι για την ώρα.

Το ξύλο σε τι ζεστό νερό το έχεις και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ που εκανα μου εδειχνε 0.5 αμμωνια,το νερακι ηταν λιγο πρασινο.στο WI που πηγα τωρα για το ξυλο μου ειπε οτι αν συνεχισω να μετραω 0.5 μεχρι την Δευτερα να ριξω λιγα βακτιρια..σωστο?

Το ξυλο μου ειπε να το βρασω για να ψωφισουν τυχον βακτιρια που μπορει να εχει πανω του και μετα να το βαλω σε νερο για μερικες μερες ωστε να κατσει στο πατο και να μην επιπλεει..Δοκιμασα να το βρασω σε κατσαρολα αλλα δεν εχω τοσο μεγαλη οποτε γεμισα την μπανιερα με καυτο νερο και το εριξα μεσα...λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ που εκανα μου εδειχνε 0.5 αμμωνια,το νερακι ηταν λιγο πρασινο.στο WI που πηγα τωρα για το ξυλο μου ειπε οτι αν συνεχισω να μετραω 0.5 μεχρι την Δευτερα να ριξω λιγα βακτιρια..σωστο?

Το ξυλο μου ειπε να το βρασω για να ψωφισουν τυχον βακτιρια που μπορει να εχει πανω του και μετα να το βαλω σε νερο για μερικες μερες ωστε να κατσει στο πατο και να μην επιπλεει..Δοκιμασα να το βρασω σε κατσαρολα αλλα δεν εχω τοσο μεγαλη οποτε γεμισα την μπανιερα με καυτο νερο και το εριξα μεσα...λαθος?

Αν σήμερα δεν ταΐσεις και αύριο έχεις ακόμα αμμωνία, να ρίξεις από αύριο βακτήρια.

Το ξύλο ξέπλυνέ το καλά με καυτό νερό, αλλά μη το βράζεις, ακόμα και να μπορείς. Θα του καταστρέψεις όλα τα χρήσιμα χουμικά οξέα που έχει. Προσωπικά, ακόμα και να επιπλέει, θα σου έλεγα να το βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Έτσι, ότι χουμικά έχει θα μείνουν μέσα στο ενυδρείο και όχι σε κάποιον κουβά.

Το ξύλο όπως και το οποιοδήποτε διακοσμητικό, μπορεί να έχει βακτήρια. Όπως και τα χέρια μας, όπως και η σακούλα μεταφοράς, όπως και ο σωλήνας αλλαγών... Τίποτα από τα παραπάνω δεν βράζουμε όμως. Το σωστό βέβαια είναι να μη μπουν καθόλου βακτήρια που δεν θέλουμε μέσα στο ενυδρείο. Παρ'όλα αυτά, το ρίσκο που είχες βάζοντας μέσα το καραβάκι χωρίς να το βράσεις θα έχεις αντίστοιχο και με το ξύλο. Απλά καλό πλύσιμο και μπλουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...