Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Ωραια καταλαβα!να σε ρωτησω,ποτε μπορω να βαλω καποιο ψαρι που να τρωει την πρασινη αλγη??Το παλικαρι στο WI μου ειπε να βαλω καλητερα οτοκυκλουσ(3-4) γιατι οι pleco μεγαλωνουν πολυ και τα ανσιστρους θα μου τρωνε τα φυτα..Εσυ τι λες γι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια καταλαβα!να σε ρωτησω,ποτε μπορω να βαλω καποιο ψαρι που να τρωει την πρασινη αλγη??Το παλικαρι στο WI μου ειπε να βαλω καλητερα οτοκυκλουσ(3-4) γιατι οι pleco μεγαλωνουν πολυ και τα ανσιστρους θα μου τρωνε τα φυτα..Εσυ τι λες γι αυτα?

Όχι οτόκυκλους, τουλάχιστον όχι τώρα. Είναι πολύ καλά αλγοφάγα ψάρια, αλλά είναι υπερευαίσθητα και σχεδόν ποτέ δεν "κάθονται" σε ένα ένα νεοστημένο ενυδρείο.

Από Pleco-ειδή υπάρχουν πολλά και εγώ θα σου προτείνω Ancistrus που είναι μικρά και τα φυτά δεν θα στα αγγίξουν, τουλάχιστον όχι αν δε λιμοκτονήσουν. Βέβαια υπάρχουν και σαλιγκάρια που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Όπως και να έχει, μη το σκέφτεσαι ακόμα. Άσε το ενυδρείο σου να τρέξει μέχρι το νέο έτος, να στρώσει η επιφάνεια του βυθού και από κει και πέρα βλέπουμε.

Τις χήρες θα τις κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν θα βαλω ακομη μεχρι να στρωσει ο βυθος μου απλα φοβαμαι μη γεμισω αλγεις..για ανσιστρους μου ειπε οτι θα μου τρωει τα πλατυφυλλα φυτα και εγω εχω εχινοδορο..τεσπα θα ξαναμιλησουμε γι αυτο οταν ερθει η ωρα..

Οι χηρες ωραιες ειναι αλλα μαλλον οταν στρωσει το νερο μου θα βαλω αγγελια να τις χαρισω..

Θα παω στα ψαρια που ειπαμε αν και στο WI ειχε μαυρους αρλεκινους και οχι κοκκινους..επεισης ελεγα μηπως εβαζα και ενα μικρο κοπαδακι απο καποιο τετρα πχ κατι κοκκινα μικρα που δεν θυμαμαι το ονομα τους μαζι με 3 γκουραμι,αρλεκινους και ενα ζευγαρακι ραμιρεζι που εχει φαγωθει να μου παρει η κοπελα μου..χαχαχαχαχα

και για βυθοψαρα μερικα cory..μηπος ειναι πολλα??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα ψαρια που σου ελεγα πιο πανω τα βρηκα..η Red Phantom Tetra η Ember Tetra..θα ηθελα να μου πεις αν γινεται ποσα μπορω να βαλω απο το καθε ενα..δηλαδη ποσα γκουραμι,ποσους αρλεκινους,ποσα Red Phantom Tetra η Ember Tetra,ποσα cory και αν μπορω να βαλω και ενα ζευγαρι ραμιρεζι..και καποιο ψαρι για την αλγη..Μηπος ζηταω πολλα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν θα βαλω ακομη μεχρι να στρωσει ο βυθος μου απλα φοβαμαι μη γεμισω αλγεις..για ανσιστρους μου ειπε οτι θα μου τρωει τα πλατυφυλλα φυτα και εγω εχω εχινοδορο..τεσπα θα ξαναμιλησουμε γι αυτο οταν ερθει η ωρα..

Οι χηρες ωραιες ειναι αλλα μαλλον οταν στρωσει το νερο μου θα βαλω αγγελια να τις χαρισω..

Θα παω στα ψαρια που ειπαμε αν και στο WI ειχε μαυρους αρλεκινους και οχι κοκκινους..επεισης ελεγα μηπως εβαζα και ενα μικρο κοπαδακι απο καποιο τετρα πχ κατι κοκκινα μικρα που δεν θυμαμαι το ονομα τους μαζι με 3 γκουραμι,αρλεκινους και ενα ζευγαρακι ραμιρεζι που εχει φαγωθει να μου παρει η κοπελα μου..χαχαχαχαχα

και για βυθοψαρα μερικα cory..μηπος ειναι πολλα??

Είχα 3 χρόνια ανσίστρους (κάποια ήταν μωρά του Storm) μαζί με πάρα πολλά φυτά και 3 διαφορετικούς εχινόδορους.

ποτέ δεν μου πείραξαν τίποτα και ποτέ δεν μου έφαγαν φυτό. Φυσικά τα τάϊζα.

Θεωρώ ότι και για τα cory πρέπει να περιμένεις λίγο! Καλό είναι να στρώσει ο βυθός σου και στην συνέχεια να προσθέσεις ψάρια βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Είχα 3 χρόνια ανσίστρους (κάποια ήταν μωρά του Storm) μαζί με πάρα πολλά φυτά και 3 διαφορετικούς εχινόδορους.

ποτέ δεν μου πείραξαν τίποτα και ποτέ δεν μου έφαγαν φυτό. Φυσικά τα τάϊζα.

Θεωρώ ότι και για τα cory πρέπει να περιμένεις λίγο! Καλό είναι να στρώσει ο βυθός σου και στην συνέχεια να προσθέσεις ψάρια βυθού.

αυτό με τα ancistrus δεν είναι απόλυτο... Τα ancistrus τραβάνε κάποιο ιδιαίτερο ζόρι με τους εχινοδόρους και τους σκίζουν :thumbup:

το έχω δει πολλές φορές το έργο στο δικό μου ενυδρείο και άλλες τόσες σε φίλων... Παρόλο που είχα φτάσει στο σημείο να ρίχνω ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα τους εχινοδόρους τους είχαν για γλυκό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα ancistrus δεν είναι απόλυτο... Τα ancistrus τραβάνε κάποιο ιδιαίτερο ζόρι με τους εχινοδόρους και τους σκίζουν :bigemo_harabe_net-117:

το έχω δει πολλές φορές το έργο στο δικό μου ενυδρείο και άλλες τόσες σε φίλων... Παρόλο που είχα φτάσει στο σημείο να ρίχνω ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα τους εχινοδόρους τους είχαν για γλυκό :thumbup:

Και μενα ετσι μου ειπαν για τα ancistrus,οτι τρωνε τα πλατυφυλλα φυτα γιαυτο σκεφτομαι για οτοκυκλους(οχι ακομα βεβαια)

Εννοειτε οτι και τα cory δεν θα μπουν ακομα,θα μπουν οταν στρωσει ο βυθος...Απλα εγω ρωτησα τον stormtrooper να μου πει ποσα ατομα να βαλω απο καθε ειδος.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαληψα οτι οι χηρες μου πανε και μασουλανε τα φυτα...τι κανω???

Δυστυχώς μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις τώρα. Όταν λες τσιμπάνε, κόβουν κομμάτια ή απλά βλέπεις να τους κινούν το ενδιαφέρον χωρίς απώλειες για τα φυτά.

Στα ψάρια που αναφέρεις πιο πάνω, προσωπικά διαφωνώ. Εγώ σου είχα προτείνει ένα είδος κοπαδόψαρων και 2-3 γκουραμάκια. Οτιδήποτε άλλο προσωπικά δεν θα το εγκρίνω, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.

Προηγουμένως ρωτούσες για την αμμωνία που έχεις και την επικινδυνότητά της στο ενυδρείο σου. Αν και σου απάντησα πιο πάνω πως δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο, σου παραθέτω και το παρακάτω πινακάκι...

http://i949.photobucket.com/albums/ad337/a...icity/Amm05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις επιασα να κοβουν κομματια απο τις κρυπτοκορινες,μασουλαγαν τις ακρες...

Για τα ψαρια πιο πανω δεν εννοουσα για τωρα..μιλαω συνολικα και σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites

Τις επιασα να κοβουν κομματια απο τις κρυπτοκορινες,μασουλαγαν τις ακρες...

Για τα ψαρια πιο πανω δεν εννοουσα για τωρα..μιλαω συνολικα και σιγα σιγα..

Όταν λέω "σε αυτή τη φάση τουλάχιστον", εννοώ στα λίτρα που έχεις τώρα. Αν κάποια στιγμή αποκτήσεις κάτι μεγαλύτερο, το συζητάμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τωρα το καταλαβα..Δηλαδη στα λιτρα μου ποσα ατομα και τι θα μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τωρα το καταλαβα..Δηλαδη στα λιτρα μου ποσα ατομα και τι θα μπορω να βαλω?

Εγώ θα πρότεινα 10-15 από κάποιο κοπαδόψαρο μεσαίου στρώματος ενυδρείου, 1 αρσενικό με 2 θηλυκά γκουράμι, 1 αρσενικό με 2 θηλυκά Ancistrus και 1 αρσενικό με 1-2 θηλυκά ραμιρέζι. Αυτή θα ήταν η τελική ιχθυφόρτωση που θα επέλεγα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Α οκ και να μη βαλω λες καθολου cory..ναι γιατι οχι!μηπως αντι για Ancistrus να βαλω 2-3 οτοκυκλους?φοβαμαι για τα φυτα μηπως μου τα τσακισουν..

Link to comment
Share on other sites

Α οκ και να μη βαλω λες καθολου cory..ναι γιατι οχι!μηπως αντι για Ancistrus να βαλω 2-3 οτοκυκλους?φοβαμαι για τα φυτα μηπως μου τα τσακισουν..

Αν θες οτόκυκλους, μπορεί να βάλει μία ομαδούλα των 7-8 ατόμων.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω για να ειμαι πιο σιγουρος και για τα φυτα..

Τωρα για τα κοπαδοψαρα δεν εχω αποφασισει ακομα..ειδα τα Red Phantom Tetra και τα Ember Tetra και μου αρεσαν..τωρα ειμαι αναμεσα σε 3..αρλεκινους η Red Phantom Tetra η Ember Tetra..σκεφτομαι επειδη τα 2 τελευταια ειναι κοκκινα μπορει να φαινονται ωραια μαζι με τα αλλα ψαρια και τα φυτα...

Και μια ακομη ερωτηση,μπορω να βαλω στα λιτρα μου μονο το pearl gourami η μπορω να βαλω και αλλο ειδος?(ενα ειδος εννοω,οχι πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! :)

Σημερινες μετρησεις:

ph:7

kh:3

gh<6

no2:0

no3:25

Αμμωνια:1

θερμοκρασια 25

Stormtrooper τελικα η τυρφη νομιζω κατι εκανε..χθες που μετρησα το ph ηταν 7.5 και αλλαξα την τυρφη μετα απο 3 μερες..ξαναμετρησα τωρα και ειναι 7..Η αμμωνια ανεβηκε λιγο αλλα πιστευω οτι θα ξαναπεσει..εχω ενα αλλο προβλημα ομως..το φιλμ στην επιφανεια ξαναεμφανιστικε...τι να κανω μ αυτο???

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Stormtrooper να σε ρωτησω κατι...αυτο το φιλμ στην επιφανεια μηπως οφειλεται στην πρασινη αλγη που εχω στο ενυδρειο?Επεισης εκανα εναν υπολογισμο του co2 που βρηκα εδω και μου βγαζει οτι εχω χαμηλο co2..μηπως παιζειι και αυτο λογο?η μονο για τα φυτα χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το pH σου πέφτει τόσο εύκολα, οφείλεται στο σχετικά χαμηλό kH που έχεις. Βέβαια αν πρέπει κάθε 3 μέρες να αλλάζεις την τύρφη για να έχεις τέτοια αποτελέσματα, παράτα το ενυδρείο και σε ένα χρόνο θα έχεις μαζέψει τα λεφτά για Τζαμάικα :thumbup:

Θα ξαναπροτείνω το βαρέλι προετοιμασίας με ένα εσωτερικό φιλτράκι για να γίνει πιο οικονομικός.

Το φιλμ στην επιφάνεια μπορεί να οφείλεται και από την τύρφη. Αλήθεια, ποιας εταιρείας τύρφη χρησιμοποιείς? Την έχεις μέσα σε διχτάκι? Αν ναι, μήπως είναι το μαύρο της Sera?

Προσπάθησε να αφαιρείς αυτό το φιλμ όσο μπορείς. Δοκίμασε και χαρτί κουζίνας... Θα το περνάς απαλά πάνω από την επιφάνεια του νερού και θα στο μαζεύει.

Το CO2 παράγεται από τα ψάρια και όταν δεν είναι αρκετό χρησιμοποιείς είτε DIY κατασκευή CO2 είτε μπουκάλες εμπορίου με μανόμετρα κ.ο.κ. Θα σου έλεγα να μη μπλέξεις για την ώρα με το CO2. Δες πως αναπτύσσονται τα φυτά σου και θα το κρίνεις στην πορεία.

Λεπτομέρειες θα πούμε και αύριο από κοντά :)

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη που χρεισημοποιω ειναι της fluval και την βαζω σε μια ασπρη σαν κατσα.. μαλλον της sera ηταν..δεν θυμαμαι...και βαζω το 1/3 καθε 3 μερες μεχρι να φτασω στα επιπεδα που θελω...

Βαρελι προετοιμασιας εχω αλλα δεν εχω φιλτρο και επεισης δεν ξερω τι πρεπει να κανω...

Εβαλα και το ξυλο που αγορασα μεσα αλλα επιπλεει και του εβαλα απο πανω το καραβι για βαρος μεχρι να βουλιαξει..αχαχααααχ

Αυριο εχουν απεργεια ολα τα ΜΜΜ και δεν ξερω πως θα κατεβω Πατησια..θα δω και θα σε παρω τηλ αυριο να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Το δέσιμο αυτής της κάλτσας πως είναι? Αν είναι με ένα πλαστικό κλιπ όπως είναι σε κάποια μπουφάν που πιάνουν τα κορδονάκια, έχει μέσα ένα ελατήριο. Αυτό το ελατήριο σκουριάζει. Καλό είναι να βγάλεις αυτό το πλαστικό κλιπ εντελώς και να δένεις τη κάλτσα με κόμπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη καλτσα δεν εχει τιποτα για να δενει,την κανω εγω κομπο...αλλα τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι το διχτακι που εχω μεσα το βιολογικο υλικο ειναι με τετοιο κλιπακι που λες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Παρατηρησα οτι στην εξοδο του φιλτρου μου-κυκλοφορητη την οποια την εχω γυρισει προς την επιφανεια εχει καλη αναταραξη αλλα στο υπολοιπο μερος τησ επιφανειασ το νερο ειναι σταθερο..μπορω να κανω κατι για να εχω περισσοτερη αναταραξη στη επιφανεια απο τωρα?γιατι εχω αυτο το προβλημα με το φιλμ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Παρατηρησα οτι στην εξοδο του φιλτρου μου-κυκλοφορητη την οποια την εχω γυρισει προς την επιφανεια εχει καλη αναταραξη αλλα στο υπολοιπο μερος τησ επιφανειασ το νερο ειναι σταθερο..μπορω να κανω κατι για να εχω περισσοτερη αναταραξη στη επιφανεια απο τωρα?γιατι εχω αυτο το προβλημα με το φιλμ...

Το φιλμ δεν είναι κάτι που διαλύεται ή εξατμίζεται. Αν δημιουργήσεις μεγαλύτερη ανατάραξη, απλά θα είναι διαλυμένο αυτό το φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το ότι συγκεντρώνεται μ'αυτόν τον τρόπο, γιατί μπορείς να το αφαιρείς ευκολότερα. Τους λόγους που δημιουργείται στους ανέφερα λίγο πολύ.

Όσον αφορά την ανατάραξη, για το αν μπορείς να κάνεις κάτι στο συγκεκριμένο φίλτρο, δεν το γνωρίζω, καθότι ποτέ μου δεν είχα Rio. Ίσως να ξέρει κάποιος άλλος να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

juwel record 110 ειναι το ενυδρειο μου..το φιλμ ειναι παντου στην επιφανεια εκτος απο εκει που ειναι η εξοδο του φιλτρου..θα προσπαθισω να το μαζεψω με χαρτι κουζινας οπως μου ειπες και θα δω μηπως μπορω να στρεψω την εξοδο του λιγο πιο κεντρικα..

Ψαρια ποτε πιστευεις οτι μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...