Jump to content

Βοήθεια για τα καινούργια μου ψάρια...


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!

Θέλω βοήθεια. Τα καινούργια μου ψάρια είναι 3 σκαλάρια και 6 Rummy-Nose Tetra. Δεν είχα ποτέ τετοια ψαράκια και θέλω να μάθω πως να τα έχω εντάξει. Από όσο έψαξα είδα μερικά πράγματα αλλά έχω κάποιες απορίες. Θέλουν κάποια συγκεκριμένη ένταση ροής του φίλτρου (κυρίως για τα σκαλάρια); 'Οποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του από την εμπειρία του για να αποφύγω τίποτα τραγικά λάθη.

Γενικά:

Έχω εδώ και 6 μήνες το ενυδρείο, είναι 50 λίτρα (Εσωτερικό φίλτρο-θερμοστάτης) με χαλίκι και έχω κάποια έυκολα φυτά και με ξύλο. Είχα έναν μονομάχο για ένα χρόνο ο οποίος πέθανε και μου έμεινε μόνο ο πλέκο τον οποίο έχω για 2 μήνες.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι:

Θερμοκρασία 26C (ελέγχεται με θερμόμετρο)

no3: 10

no2: 0

gh: >7d

kh: 6d

ph: 6.8

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρο το ενυδρειο σου φιλε μου για να εχεις τετοια ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρο το ενυδρειο σου φιλε μου για να εχεις τετοια ψαρια.

Είναι μικρά σε μέγεθος τα σκαλάρια.Δλδ το σώμα τους είναι 2 το πολύ 3 εκατοστά... Εν το μεταξύ δεν μου είπαν τίποτα στο pet shop...

Link to comment
Share on other sites

σιγα μην σου λεγανε. να πουλησουν θελουν. τα σκαλαρια μεγαλωνουν πολυ γρηγορα.και θελουν μεγαλο ενυδρειο και σε υψος. καλο ειναι να τα εδινες και ναεβαζες κατι αλλο.

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Θα τα παω πίσω (κρίμα και μου άρεσαν).Αλλά πάντα το καλύτερο για τα ψάρια μας.Οπότε να μείνω με το πλέκο που το έχω από παλιά και να πάρω κάτι άλλο? Τι προτείνετε?? Τα Rummy-Nose Tetra (έχουν πιο απλό ονομα?) θα τα κρατήσω είναι μικρά αυτα ε?

Link to comment
Share on other sites

ροδοστομοι λεγονται ειναι κοπαδοψαρα θελεις τουλαχιστον 10-12 ατομα

και χωρο πολυ για κολυμπι.ειναι απιστευτοι κολυμβητες περα-δωθε συνεχεια κανουν για να ευχαρηστειθεις θελεις 1 μετρο μινιμουμ μηκος ενυδρειου.αμα οι συνθηκες του νερου σου ειναι καλες για αυτα τα ψαρια

εχουν εντονο κοκιννο κεφαλι και εντονες μαυρες γραμες στην ουρα.απο τα πιο ομορφα κοποαδοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδόστομοι μου έχουν πολύ καλά χρώματα και πράγματι κολυμπάνε μπροστά πίσω δεξιά αριστερά...Να βάλω μόνο ροδόστομα στο ενυδρείο μου;; Ή ούτε αυτά μπορώ να έχω... :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα αμα σου πω να τους πας πισω θα με φας.σε 50 λιτρα για ροδοστομα.... αφου θες να τους κρατησεις.βεβαια για να δεις καλυτερη συμεριφορα κοπαδιου θα σου ελεγα να βαλεις 3-4 ακομη και τιποτα αλλο μεσα.εχε υποψη σου οτι ο πλεκο σου θα γινει καποια στιγμη γαιδουρι.

Link to comment
Share on other sites

Καταλήξαμε στο ότι έχω μόνο ακατάλληλα ψάρια στο ενυδρείο μου... :bowdown: Τσάμπα τόσα λεφτά. Κάνουν κατασχέσεις ενυδρείων? :) Να αρχίσω να ανησυχώ?? :):bowdown: Άλλη φορά πριν πάω στο pet shop θα ζητάω τις συμβολές σας για αυτά που σκέφτομαι... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις καθολου!!! ξερεις ποσοι απο μας την εχουν πατησει ετσι.οντας αρχαριοι και πανω στον ενθουσιασμο μας παιρναμε οτι ψαρι μας αρεσε χωρις να ξερουμε τιποτα γιαυτα.και ποσα ψαρακια στειλαμε στον αλλο κοσμο.αρκει να τα βαλουμε μεσα να τα βλεπουμε.αμα δεν παθεις δεν θα μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις καθολου!!! ξερεις ποσοι απο μας την εχουν πατησει ετσι.οντας αρχαριοι και πανω στον ενθουσιασμο μας παιρναμε οτι ψαρι μας αρεσε χωρις να ξερουμε τιποτα γιαυτα.και ποσα ψαρακια στειλαμε στον αλλο κοσμο.αρκει να τα βαλουμε μεσα να τα βλεπουμε.αμα δεν παθεις δεν θα μαθεις.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...