Jump to content

Παρουσιαση ενυδρειου Ταγκανικας


nubair

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):180x60x62

Συνολικά Λίτρα:670

Οργανισμοί

Φυτά:4 Anubias

1 Vallisneria

Ψάρια:7 Tropheus Chaitika

5 Tropheus Bemba

3 Altolamprologus calvus

2 Neolamprologus leleupi

3 Neolamprologus pulser

3 Cyrtocara Moori

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:Μαυρο απλο χαρτονι

Βυθός:Ψιλη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Τ5 Hagen Glo6000k(36W) 1200mm, 1 T5 Hagen(25W) Glo6000k 750mm , 1 T5 Dennerle Color plus(36W) 1200mm και 1 T5 Dennerle Color Plus(25W) 750mm

Διάρκεια φωτισμού:7 ωρες την ημερα(απο 18:00-01:00)

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:Eheim 2260 με βιολογικο υλικο(sera siporax,αστερισκους,βιοσφαιρες,eheim substract pro),καθως και υαλοβαμβακα και τζιβα

Θέρμανση:Jager 300W

Διατροφή:NLS Thera A+,NLS Cichild Formula,Dainichi Veggie Deluxe

Παράμετροι

pH:8.5

Γενική σκληρότητα (GH):16

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):12.5-25 mg

Μέση Θερμοκρασία (°C):26.5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:25%/εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:API stress coat+,Kent liquid buffer,Seachum Tanganiyka lake salt και μαγειρικη σοδα

Φωτογραφίες:

dsc00002yc.th.jpgdsc00005vm.th.jpgdsc00007vrp.th.jpgdsc00008pg.th.jpgdsc00009gq.th.jpgdsc00010rg.th.jpgdsc00011gs.th.jpgdsc00012gmx.th.jpgdsc00013t.th.jpgdsc00014dy.th.jpgdsc00015zt.th.jpg

Στο ενυδρειο δεν υπαρχουν ιδιαιτερες αψιμαχιες αλλα σκοπευω να βγαλω τα cyrtocara αφου μεγαλωνουν επικινδυνα γρηγορα.

Στο ολο setup θα προστεθει ενα χαρεμι απο cyprichromis leptosoma οταν τα βρω.

Περιμενω τα θετικα και τα αρνητικα σας σχολια ωστε να μπορεσω να βελτιωσω οσο περναει απο το χερι μου και τις συνθηκες για τα ζωντανα μου!

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες διαστάσεις, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, μίλησέ μας περισσότερο για τος συμπεριφορές μεταξύ των ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι το ενυδρειο σου φιλε μου. :)

Τα cyrtocara δυστυχως ειναι απο αλλη λιμνη,και οπως γραφεις και μονος σου καλυτερα να τα απομακρυνεις.

Για τα tropheus τι να πω.........καταπληκτικα ζωντανα,και θα τα προτιμουσα μονα τους,αν και σε πολλα ενυδρεια φιλων στο εξωτερικο τα βλεπουμε με συγκατοικους,οπως εκανες κι εσυ :) Θα σε ρωτησω και θα σου ζητησω κι εγω οπως και ο φιλος Viciouscircle να μας ενημερωσεις για τις συμπεριφορες των ειδων μεταξυ τους.

Φιλικα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κατ' αρχήν να πάρεις σοβαρά υπόψη σου τις διαφορετικές διατροφικές ανάγκες των ψαριών σου (χορτοφάγα vs σαρκοφάγα).

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω πως μολις απο πριν 15 λεπτα φανηκε η πρωτη γεννα απο τα pulser.Ειναι περιπου καμια εικοσιπενταρια μικρα.Προσπαθησα να τραβηξω φωτο αλλα ειναι τοσο μικρα που δεν φαινονται(τα pulser η αλλιως daffodil δεν ειναι mbuna οποτε τα αβγα δεν εκολαπτονται στο στομα και βγαινουν απο τα αβγα κατευθειαν ψαρακια).Ειναι εκπληκτικη η συμπεριφορα των γονιων.Δεν αφηνουν τπτ να πλησιασει σε αποσταση 20 εκατοστων απο την φωλια.Ειναι και οι δυο μονιμα εξω, σε εκγρήγορση, προστατευοντας τα μικρα.

Για την συμπεριφορα τωρα των υπολοιπων ψαριων βλεπω 2-3 βασικα πραγματα.

Πρωτον κανενα ψαρι δεν κυνηγαει διαφορετικο ειδος ψαριων(τουλαχιστων ακομα).

Δευτερον δεν υπαρχει ακομα αυτο που λεμε αρχηγος στο ενυδρειο.Το καθε ειδος εχει τον δικο του αρχηγο αλλα κανενα δεν ειναι αρχηγος σε ολο το ενυδρειο.

Τωρα συγκεκριμενα για το καθε ψαρι:

Τα cyrtocara κολυμπουν δεξια και αριστερα συνεχεια.Υπαρχουν αψιμαχιες μεταξυ των 2 απο τα 3 αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.Κολυμπουν συνεχεια μαζι.

Στα bemba εχουν ειδη ξεχωρισει 2 αρσενικα τα οποια δυστηχως μαλωνουν.Ελπιζω ενας απο τους δυο να κανει πισω γιατι διαφορετικα θα χασω το ενα:-(.Κολυμπουν κοπαδιαστα.

Τα chaitika που ειναι και η πιο νεα προσθηκη στο ενυδρειο εχουν ξεχωρισει 2 αρσενικοι.Ο ενας μαλιστα εχει βρει το ταιρι του και σκαβει ωστε να ορισει την περιοχη του.Ο δευτερος απλα κυνηγαει οτι chaitika βρεθει μπροστα του.

Οι καλβοι εχουν σχηματισει ενα ζευγαρι και ειναι οι 2 μαζι και ο ενας μονος του.Κλασσικοι ακινητοι καλβοι που απλα διωχνουν οποιον βρεθει στο μερος του.Αν μπορει και καποιος που γνωριζει ας με βοηθησει να αναγνωρισω πιο ειδως καλβου ειναι το δικο μου.Πιο πολυ για white chaitika μου μοιαζουν αλλα ειμαι σιγουρος.

Και τελος τα leleupi τα οποια ειναι ενα αρσενικο και ενα θυληκο κυνηγιουνται αλλα οχι τοσο οσο στην αρχη.Ο αρσενικος εχει βρει την φωλια του και το θυληκο ειναι γυρω γυρω.Ελπιζω να δω γεννες και απο εκει συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κατ' αρχήν να πάρεις σοβαρά υπόψη σου τις διαφορετικές διατροφικές ανάγκες των ψαριών σου (χορτοφάγα vs σαρκοφάγα).

Καλή συνέχεια!

Οι τροφες που χρησημοποιω κατα κορον ειναι οι nls οι οποιες ειναι ολοκληρωμενες τροφες.Δεν εχει παρουσιαστει κανενα απολυτος προβλημα τουλαχιστων μεχρι τωρα στο φαγητο.

Αν εβλεπα οτι ειχα καποιο θεμα θα τα χωριζα.Αλλα ειμαι ικανοποιημενος απο το μεχρι τωρα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τροφες που χρησημοποιω κατα κορον ειναι οι nls οι οποιες ειναι ολοκληρωμενες τροφες.Δεν εχει παρουσιαστει κανενα απολυτος προβλημα τουλαχιστων μεχρι τωρα στο φαγητο.

Αν εβλεπα οτι ειχα καποιο θεμα θα τα χωριζα.Αλλα ειμαι ικανοποιημενος απο το μεχρι τωρα αποτελεσμα.

Μιας και τα tropheus είναι αυστηρά χορτοφάγα, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα.

Και, το άσχημο είναι, ότι πιθανότατα θα παρουσιαστεί το bloat χωρίς να το προλάβεις και να το καταλάβεις.

Εγώ θα έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι είτε να αφαιρέσεις τα tropheus είτε όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ενυδρείο με πολλές δυνατότητες.Συμφωνούμε νομίζω όλοι οτι ,δυστυχώς πρεπει τα cyrtocara, να βγούν και βέβαια ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή,μην ξεχνάμε τα tropheus είναι χορτοφάγα και θέλουν προσοχή στο φαγητό τους για να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες.

Κατεψυγμένο όπως mysis θα μπορούσες να δίνεις.Εμείς που έχουμε μόνο trοpheus δίνουμε περίπου μια φορά την εβδομάδα ,δεν είναι απαγορευτικό αλλά οχι υπερβολές.

Μου αρέσουν τα κοινωνικά Ταγκανίκα αλλά πάντα παρακολουθούμε και προσέχουμε.

Οπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω μας ενδιαφέρει πολύ οι συμπεριφορές που θα αναπτυχθούν σε ενα τέτοιας σύνθεσης ενυδρείο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα tropheus είναι αυστηρά χορτοφάγα, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα.

Και, το άσχημο είναι, ότι πιθανότατα θα παρουσιαστεί το bloat χωρίς να το προλάβεις και να το καταλάβεις.

Εγώ θα έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι είτε να αφαιρέσεις τα tropheus είτε όλα τα υπόλοιπα.

Με πρόλαβε ο αγαπητός Moutralewn και ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό έχεις τα ψάρια μαζί και τρέχει με αυτή την σύνθεση το ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα tropheus είναι αυστηρά χορτοφάγα, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα.

Και, το άσχημο είναι, ότι πιθανότατα θα παρουσιαστεί το bloat χωρίς να το προλάβεις και να το καταλάβεις.

Εγώ θα έλεγα ότι αυτό που προέχει είναι είτε να αφαιρέσεις τα tropheus είτε όλα τα υπόλοιπα.

Γιατι θα εχω σιγουρα προβλημα?

Οι τροφες της NLS χρησιμοποιουνται(και η cichild formula και η thera a+)απο παρα πολυ κοσμο ιδιαιτερα στο εξωτερικο και θεωρουνται απο τiς καλυτερες για tropheus.Δεν ξερω ισως και να ειμαι λαθος,αλλα θα ηθελα να μου πεις απο που βγαινει αυτη η σιγουρια ωστε να τα αλλαξω τωρα που ειναι καιρος.

Με πρόλαβε ο αγαπητός Moutralewn και ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό έχεις τα ψάρια μαζί και τρέχει με αυτή την σύνθεση το ενυδρείο.

Τα ψαρια αν εξαιρεσεις τα chaitika που βρισκονται 2 εβδομαδες στο ενυδρειο ολα τα υπολοιπα ειναι περιπου εναμιση με δυο μηνες

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες διαστάσεις, καλό στήσιμο με προοπτικές (θέλει πέτρες ακόμη κατά τη γνώμη μου) ωραία λίτρα συνολικά. Πολύ όμορφο ενυδρείο.

Τώρα για το θέμα της διατροφής, επειδή χρησιμοποιώ κι εγώ (όχι όμως ως κύρια τροφή) την NLS, θα έλεγα ότι δε θα βασιζόμουνα μόνο σε αυτή τη τροφή ειδικά για τα tropheus που είναι πράγματι αυστηρά χορτοφάγα. Υπό αυτή την έννοια, στην προσπάθειά σου να διατηρήσεις ψάρια ασύμβατης διατροφής ίσως ταΐζεις ελλειπώς ή και ασύμβατα και ίσως να έχεις πρόβλημα αργότερα. Βέβαια σε πολλά αμερικάνικα και καναδικά sites η NLS προτείνεται πανηγυρικά ως η απόλυτη τροφή για tropheus και όχι μόνο αλλά στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού έχουν γενικότερα αρκετά διαφορετικές προσεγγίσεις στη διατήρηση ψαριών (μερικές φορές μάλλον πιο χαλαρά από εμάς και ίσως έχουν δίκιο- μερικές φορές όμως).

Πόσο καιρό έχεις αυτή τη σύνθεση ? Πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ το εγχείρημα αυτό.

Αν θα πρόσθετα πάντως κάτι θα ήταν οπωσδήποτε ένα ακόμη εξωτερικό φίλτρο. Το 2260 είναι θηριώδες αλλά ένα μόνο έστω και μεγάλο για μένα είναι ανασφαλές. Δεν θέλω ν α σε βάλω σε έξοδα αλλά θα μπορούσες να προσθέσεις ένα 2080 ή ένα ακόμη 2260 ή έστω πιο οικονομικά ακόμη κι ένα ένα 2217.

Ή να πας σε κάποιο fluval όπως το 404 που είναι και πιο οικονομικό.

Edit:

γράφαμε όλοι σχεδόν ταυτόχρονα, δεν σε πιάνει κανείς από τη μύτη φίλε μου εδώ έχεις ένα εγχείρημα όχι συχνό που είναι τάισμα με NLS σε προσπάθεια διατήρησης διατροφικά ασύμβατων, Πραγματικά είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον όλο αυτό απλά ελπίζω να πάνε καλά και τα ψαράκια :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα εχω σιγουρα προβλημα?

Οι τροφες της NLS χρησιμοποιουνται(και η cichild formula και η thera a+)απο παρα πολυ κοσμο ιδιαιτερα στο εξωτερικο και θεωρουνται απο τiς καλυτερες για tropheus.Δεν ξερω ισως και να ειμαι λαθος,αλλα θα ηθελα να μου πεις απο που βγαινει αυτη η σιγουρια ωστε να τα αλλαξω τωρα που ειναι καιρος.

Τα ψαρια αν εξαιρεσεις τα chaitika που βρισκονται 2 εβδομαδες στο ενυδρειο ολα τα υπολοιπα ειναι περιπου εναμιση με δυο μηνες

Να εξηγήσω γιατί:

Τα tropheus είναι αυστηρά χορτοφάγα και έχουν μεγάλη ευαισθησία στο bloat.

Τί είναι το bloat...

....είναι μία ασθένεια κατά την οποία το έντερο του ψαριού γεμίζει απο υγρά λόγω κάποιου παρασίτου. Λόγω αυτού τις περισσότερες φορές φράζει το έντερο, φουσκώνει η κοιλιά και τέλος ο θάνατος.

Το βασικό "συστατικό" αποφυγής του bloat είναι η κορυφαίας ποιότητας φυτική τροφή σε συνδυασμό με όσο το δυνατόν λιγότερο στρεσάρισμα και νερό "κρύσταλλο".

Έχει παρατηρηθεί ότι μπορούν να πάθουν την εν λόγω ασθένεια ακόμα και αν ταΐζονται αποκλειστικά με τροφή φυτικής προέλευσης, με κύριο ύποπτο το στρες ή τις όχι πολύ καλές συνθήκες γενικότερα και σίγουρα την όχι και τόσο καλή ποιότητα τροφής.

Οπότε αρχίζοντας απο την τροφή που αν δεν είναι απολύτως φυτικής προέλευσης, απλά δεν κάνει. Εκτός αυτού πρέπει να είναι και καλής ποιότητας με μπόλικη περιεκτικότητα σε σπιρουλίνα.

Απ΄την άλλη θεωρώ ότι οι συγκάτοικοι δεν είναι οι σωστοί όπως επίσης και το στήσιμο δεν παρέχει αρκετή "ασφάλεια" στα ψάρια.

Πιστεύω ότι όλα αυτά μαζί είναι συνταγή καταστροφής.

Οπότε, προσωπική μου άποψη είναι να αποφασίσεις αν θα κρατήσεις τα tropheus ή όχι. Αν όχι, απλώς τα απομακρύνεις. Αν ναι, τότε απομακρύνεις τα υπόλοιπα και εμτά συζητάμε για τα υπόλοιπα.

Edit:

Ανδρέα, μαζί γράφαμε.

Θα συμφωνήσω με την πρόταση του Ανδρέα αναφορικά με την φίλτρανση.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις τροφές κάνω και εγώ χρήση της NLS μέσα στα πλαίσια της διατροφής.

Εδώ υπάρχει το ζήτημα Herbivorous - carnivorous.Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ανδρέα όσον αφορά την αντίληψη των συνάδελφων Αμερικάνων για την διατήρηση και διατροφή των ψαριών ,μιλούμε πάντα για Αφρική.

Δεν μπορούμε να αδικήσουμε τον φίλο moutralewn που εκφράζει τους φόβους του για προβήματα που μπορεί αν προκύψουν.

Εγώ είπα να είμαι λίγο πιο χαλαρός αλλά βέβαια και εγώ έχω τους φόβους μου γιαυτό προτείνω να προσθέσεις Σπιρουλίνα στη διατροφή που πιστεύω οτι σε όλα τα ψάρια θα τα βοηθήσει αλλά να βάλεις επίσης και καμμιά άλλη χορτοφαγία όπως για παράδειγμα http://www.tropical.com.pl/vegetabin-a,d87,0,en.html , http://www.tropical.com.pl/vegetable,d160,0,en.html

Εγώ θα σε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον :)

Υ.Γ.Moutalewn μαζί γράφαμε

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

εγω απο πλευρα μου θα πω.... εεεεε tanganika χωρις frontoza σε τοσα λιτρα????? για σκεψου το.... ειναι απιστευτα ψαρια και θα ειναι πανεμορφα μια τριαδα εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο πλευρα μου θα πω.... εεεεε tanganika χωρις frontoza σε τοσα λιτρα????? για σκεψου το.... ειναι απιστευτα ψαρια και θα ειναι πανεμορφα μια τριαδα εκει μεσα!

Αγαπητέ Σάκη θα διαφωνήσω και θα το γράψω ακόμια φορά Οι φροντόζες είναι κοπαδόψαρα και δεν μπαίνουν με όλα αυτά τα ψάρια μαζί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να αδικήσουμε τον φίλο moutralewn που εκφράζει τους φόβους του για προβήματα που μπορεί αν προκύψουν.

Να σημειώσω στο παραπάνω, ότι ακούγομαι (και ίσως είμαι) λίγο υπερβολικός.

Προσωπικά, είμαι λιγότερος ελαστικός σε τέτοια θέματα χωρίς να κατακρίνω τους...ελαστικότερους.

Εκφράζω την άποψη μου και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω στο παραπάνω, ότι ακούγομαι (και ίσως είμαι) λίγο υπερβολικός.

Προσωπικά, είμαι λιγότερος ελαστικός σε τέτοια θέματα χωρίς να κατακρίνω τους...ελαστικότερους.

Εκφράζω την άποψη μου και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.

:)

Κανείς δεν παραξηγεί κανένα εξαλλου μέσα από την κουβέντα παρουσιάζονται πάντα πληροφορίες και εμπειρία και αυτό είναι η μεγάλη αξία ενός φόρουμ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγω και συγνωμη αν φανηκε οτι πιαστηκα απο κατι.Ειμαι εδω οπως ειπα στην αρχη γιατι θελω να μου πειτε τα αρνητικα στα δικα σας ματια.

Οσο αναφορα την τροφη χρησιμοποιω και την Dainichi vegie η οποια περιεχει spirulina και ειναι καθαρα φυτοφαγα τροφη!Ε λοιπον οπως την πεταω μεσα ετσι μενει.Δεν την ακουμπανε.Επισης εχω δοκιμασει την tropical veggietable.Την κολλαγα στο τζαμι και διαλυοταν σιγα σιγα χωρις κανενα tropheus να την πλησιασει.Το bloat δυστηχως ξερω τι ειναι απο πρωτο χερι μιας και ενα χαρεμι απο duboisi ξεπαστρευτικε.Απο 13 ψαρια εμειναν τα 6 τελικα.

Οσο αναφορα την φιλτρανση δεν ειμαι τωρα για αλλα εξοδα δυστηχως.Στο eheim εχω βαλει και μια δευτερη εισαγωγη για να μειωσω τα νεκρα σημεια.Συγκεκριμενα εχω βαλει ενα eheim surface skimmer.ολο τον εξοπλισμο τον εχω πανω σε ενα ups της apc.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες των απαντησεων,εκτος απο μια η οποια ηταν απλα αοριστη,νομιζω οτι σε καλυψαν.

Εγω φιλε μου εκει που θα σταθω,ειναι τα daffodil ,τα οποια πιστευω πως η θα πρεπει να βγαζεις τα μικρα απο τις γεννες αμεσα αν εχεις τη δυνατοτητα,η να απομακρυνεις το ζευγαρι.

Τα ψαρια αυτα γεννα με τη γεννα γινονται ολο και πιο επικινδυνα για τους συγκατοικους τους,οποιοι και αν ειναι.Και αυτο σου το λεω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι για να σας πω ,οτι προστεθηκαν 9 leptosoma Mpulungu σε αναλογια 3 αρσ./6 θυληκων.

Μπηκαν το απογευματακι στο ενυδρειο και τα φωτα εμειναν σβηστα!Αυριο αν θα φανε θα τραβηξω και μερικες φωτο να θαυμασετε τα υπεροχα αυτα ζωντανα.

Επισης περιμενω απο μερα σε μερα να σκασουν αυγουλακια και απο τα leleupi μου.Μετα τα daffodil θα γινω δευτερη φορα πατερας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανηλθα με καποιες φωτο που δυστηχως ειναι τραγικες.Αλλα βγαινει ακρη!

dsc00029nz.th.jpg

Σε αυτην φενεται η γεννα απο τα dafondil μου.Ειναι η δευτερη γεννα που εχω σε αυτο το ενυδρειο απο αυτα τα εκπληκτικα ψαρια!

dsc00031es.th.jpg

Εδω ειναι ενας αρσενικος leptosoma mpulungu blue flash!

dsc00033f.th.jpg

Eδω ειναι τα καλβακια μου που δειχνουν τα εκπληκτικα χρωματα τους,και ενα chaitika!

dsc00034ff.th.jpg

Εδω ειναι η μανα των dafondil(Δια αυτη ειναι η μανα των δικων σου dafondil)

dsc00032yf.th.jpg

Και τελος ενα ζευγαρι leptosoma κατα την αναπαραγωγη!Η θυληκια ειναι ηδη μπουκωμενη ενω μια δευτερη θυληκη leptosoma εχει επωαση τα αυγα και εχει τα μικρα στο στομα της.

Ειχα και μια chaitika μπουκομενη αλλα δυστηχως τα εφτυσε την 4η μερα ;)

Δυστηχως η photo αδικουν τα ζωντανα μου!

Την αλλη εβδομαδα θα βγουν απο μεσα τα cyrtocara!

Έγινε επεξεργασία - nubair
Link to comment
Share on other sites

dsc00034ff.th.jpg

Εδω ειναι η μανα των dafondil(Δια αυτη ειναι η μανα των δικων σου dafondil)

Εβγαλε απιστευτα ψαρια η ατιμη ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο ενα και πλεον μηνα επανερχομαι με video αυτη την φορα!

Εχω τραβηξει τα leptosoma μου κατα την αναπαραγωγη!Επισης φαινεται αλλo ενα θηλυκο leptosoma "μπουκομενο" με μωρα και η τεταρτη γεννα των pulser μου!

Ελπιζω να το απολαυσετε οσο και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...