Jump to content

Γέμισμα ενυδρείου από θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Μέχρι τώρα τις αλλαγές νερού τις έκανα απευθείας με αλφαδολάστιχο προς το μπαλκόνι μου.Το άδειασμα είναι το μόνο εύκολο με το το νόμο των συγκοινωνούντων δοχείων.Το γέμισμα το έκανα απευθείας από την βρύση σιγά σιγά ρίχνοντας το νερό στον θερμοστάτη και η θερμοκρασία δεν έπεφτε πάνω από έναν βαθμό.

Βέβαια τώρα που χειμωνιάζει το νερό της βρύσης γίνεται όλο και πιο κρύο και σκέφτομαι να παίρνω νερό από τον θερμοσίφωνα στη σωστή θερμοκρασία.Ο θερμοσίφωνας είναι περίπου 6 χρόνων και δουλεύει αρκετά καθημερινά(είμαστε 4 άτομα στο σπίτι) άρα δεν πιστεύω να έχει τυχόν σκουριές ή άλλα βλαβερά στοιχεία για τα ψάρια.

Τι λέτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το εκανα ....

ο θερμοσιφωνας εχει χαλκοσωληνες και αλατα ... πραγματα που δεν ''κανουν'' για το ενυδρειο

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι :

Α) Η περνεις ενα βαρελι και προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου εκει μεσα με εναν μικρο θερμοστατη

Β) Η συνεχιζεις να βαζεις νερο απο τη βρυση οπως εβαζες αλλα με λιγοτερη ροη ετσι ωστε ο θερμοστατης σου να προλαβαινει να το ζεσταινει

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

χαλκοσωληνες εχει και το δυκτιο μας πιστευω οτι το προβλημα ειναι τα αλατα

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το εκανα ....

ο θερμοσιφωνας εχει χαλκοσωληνες και αλατα ... πραγματα που δεν ''κανουν'' για το ενυδρειο

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι :

Α) Η περνεις ενα βαρελι και προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου εκει μεσα με εναν μικρο θερμοστατη

Β) Η συνεχιζεις να βαζεις νερο απο τη βρυση οπως εβαζες αλλα με λιγοτερη ροη ετσι ωστε ο θερμοστατης σου να προλαβαινει να το ζεσταινει

Βαρέλι προετοιμασίας τουλάχιστον προς το παρόν δεν βολεύει λόγω χώρου.Δεν θα είναι και μικρό αφού οι αλλαγές μου είναι 100 λίτρα.

Την δεύτερη επιλογή κάνω μέχρι τώρα και μάλλον θα συνεχίσω να κάνω αλλά σκέφτομαι ότι σε 1 μήνα η ροή κατά το γέμισμα θα πρέπει να είναι πάαααρα πολύ αργή.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

χαλκοσωληνες εχει και το δυκτιο μας πιστευω οτι το προβλημα ειναι τα αλατα

Γιατι ειπα καπου οτι το δικτυο μας ειναι καλυτερο του θερμοσιφωνα ? :):)

Κατα τα αλλα δεν εχεις αδικο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

Κάθε 10 μέρες το 1/3 δηλαδή περίπου 100 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 10 μέρες το 1/3 δηλαδή περίπου 100 λίτρα.

Τι μετρήσεις ΝΟ3 βγάζεις σε αυτές τις 10 μέρες πριν την αλλαγή νερού και μετά την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρήσεις ΝΟ3 βγάζεις σε αυτές τις 10 μέρες πριν την αλλαγή νερού και μετά την αλλαγή?

Και στις δυο περιπτώσεις τα ΝΟ3 είναι κάτω από 10mg/l.

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο περιπτώσεις τα ΝΟ3 είναι κάτω από 10mg/l.

Τότε δε χρειάζεται να κάνεις αλλαγή νερού...

Δώσε μας μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου. Έχει φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Τότε δε χρειάζεται να κάνεις αλλαγή νερού...

Δώσε μας μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου. Έχει φυτά?

Φίλε Νίκο το ενυδρείο μου είναι 300 λίτρα Μαλάουι και αυτή τη στιγμή φιλοξενώ 2 χαρέμια των τεσσάρων.Τις αλλαγές θα συνεχίσω να τις κάνω ανά 10 μέρες γιατί τα αφρικάνικα χρειάζονται καθαρό και τα περισσότερα παιδιά που έχουν αφρικάνικο συμβουλεύουν οι ρουτίνες να γίνονται τακτικά. :)

Σύντομα θα κάνω αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά προσθέτεις νερό από τη βρύση απευθείας!!! Αντιχλώριο δεν μπαίνει δηλαδή;

Ελπίζω να μην κατάλαβα εγώ καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά προσθέτεις νερό από τη βρύση απευθείας!!! Αντιχλώριο δεν μπαίνει δηλαδή;

Ελπίζω να μην κατάλαβα εγώ καλά. :)

Αντιχλώριο βάζω πριν προσθέσω το νερό υπολογίζοντας το σύνολο των λίτρων και όχι μόνο αυτό που προσθέτω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο βάζω πριν προσθέσω το νερό υπολογίζοντας το σύνολο των λίτρων και όχι μόνο αυτό που προσθέτω. :)

Είναι σωστή η τεχνική αυτή; Προλαβαίνει το νερό έτσι αμέσως να αποχλωριωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστή η τεχνική αυτή; Προλαβαίνει το νερό έτσι αμέσως να αποχλωριωθεί;

Από αυτά που έχω διαβάσει ναι δεν χρειάζεται κάποιος χρόνος για να δράσει το αντιχλώριο.Τώρα ας μας πουν και οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μου πεις για πιο λόγο ακριβώς κάνουμε όλοι μας τις αλλαγές νερού και θα ήθελα και γνώμες παλαιότερων αφρικάνων.

Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα εδω και πολλα χρονια το νερο που συμπληρωνω ειναι απο τον θερμοσιφωνα χωρις

κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση κατεμε ειναι να γεμιζεις το νερο απευθειας απο την βρυση και ανα διαστηματα προσθετεις και αντιχλωριο που δρα σχεδον αμεσως.

Τωρα για την θερμοκρασια λογω χειμωνα το καλυτερο ειναι να γεμιζεις σιγα σιγα και να προσεχεις να μην πεσει περισσοτερο απο 3 βαθμους δηλαδη εχεις θερμοκρασια ενυδρειου 27 βαθμους να μην πεσει κατω απο 24.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μου πεις για πιο λόγο ακριβώς κάνουμε όλοι μας τις αλλαγές νερού και θα ήθελα και γνώμες παλαιότερων αφρικάνων.

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι με τις αλλαγές μειώνονται τα νιτρικά και αναπληρώνονται ιχνοστοιχεία απαραίτητα για το ενυδρείο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι με τις αλλαγές μειώνονται τα νιτρικά και αναπληρώνονται ιχνοστοιχεία απαραίτητα για το ενυδρείο μας.

Είσαι απόλυτα σωστός!

Όλοι μας ακούμε για τον κύκλο του αζώτου ο οποίος θεωρούμε ότι ολοκληρώνεται με το μηδένισμα των ΝΟ2 και την διάσπασή τους σε ΝΟ3. Ο πλήρης κύκλος του αζώτου συμπεριλαμβάνει και βακτήρια απονιτροποίησης, δηλαδή την διάσπαση των ΝΟ3 μέσα κάποιων διαδικασιών, ώστε να φτάσουμε στο σημείο απελευθέρωσης αζώτου (Ν2). Αυτή η διαδικασία είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιτευχθεί σε ένα οικιακό ενυδρείο. Οπότε γι'αυτό τον λόγο κάνουμε αλλαγές νερού.

Όσον αφορά τα ιχνοστοιχεία... Τα ιχνοστοιχεία του νερού τα χρειάζονται μόνο τα φυτά (και πιθανόν κάποια ασπόνδυλα-δεν είμαι βέβαιος). Τα ψάρια δέχονται τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία δια μέσω της τροφής τους.

Ο λόγος που σε ρώτησα τι ενυδρείο έχεις, είναι για να δω αν έχεις φυτεμένο, όπου εκεί οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πιο τακτικά.

Ειδικός στην Αφρική δεν είμαι και γι'αυτό θέλω γνώμες των ειδικών επί του θέματος, αλλά από τη στιγμή που έχεις νιτρικά κάτω των 10, κάνεις περιττές αλλαγές νερού. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ελέγχεις τις τιμές σου και όταν αυτές πάνε να ξεπεράσουν τα 20-25, τότε να κάνεις αλλαγές νερού.

Η όλη κουβέντα γίνεται γιατί αναφέρεις το πρόβλημα των 100 λίτρων αλλαγών νερού. Δηλαδή κάνω την παρακάτω πρόταση:

Δεν κάνεις αλλαγές νερού κι ελέγχεις τις τιμές του ΝΟ3. Όταν αυτές φτάσουν τα 20-25, τότε κάνεις μερική αλλαγή νερού κατά 50-60 λίτρα και ξαναμετράς. Αν τα νιτρικά σου πέσουν κοντά στο 10-15, τότε είναι ΟΚ. Αν όχι θα πρέπει να προβείς σε μεγαλύτερη αλλαγή νερού. Τι κερδίζεις? Μπορείς να κάνεις είτε πολύ μικρότερες αλλαγές νερού σε κάποια τακτά χρονικά διαστήματα (πχ 20 λίτρα ανά 10 μέρες), είτε μεγαλύτερες αλλαγές νερού ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα (πχ 60 λίτρα ανά μήνα). Αυτομάτως γλιτώνεις τις αλλαγές νερού των 100 λίτρων, μειώνεις τον όγκο και με ένα δοχείο είτε των 20 είτε των 60 λίτρων, μπαίνεις στη διαδικασία προετοιμασίας νερού από θέμα αποχλωρίωσης και θερμοκρασίας.

Προσωπικά είμαι 100% εναντίον του νερού του θερμοσίφωνα. Όποιος έχεις δει χρησιμοποιημένο θερμοσίφωνα ανοιχτό, θα καταλάβει γιατί. Επίσης είμαι εναντίον της χρήσης νερού από τη βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο. Το αντιχλώριο δεσμεύει μεν αμέσως το χλώριο του νερού, αλλά μέχρι να γίνει η ανακύκλωση και να πάει το αντιχλώριο παντού, το χλώριο ήδη "χτυπάει" τα ψάρια. Και το χλώριο δεν αποβάλλεται από τον οργανισμό.

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να βρεις μία χρυσή τομή ώστε να βολέψεις τις ανάγκες των ψαριών σου και να κάνεις πιο εύκολη και πρακτική τη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα δισκάκια μου μεθερμοσίφωνα τα μεγαλώνω :)

Βέβαια το νερακι περνάει απο προφίλτρο στερεών σωμάτων, ανθρακα και προσθέτω αντιχλώριο στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kostas100 θα ηθελα να μας πεις την συχνοτητα που ταιζεις,αν τα ψαρια που εχεις ειναι μεγαλα η οχι,και με τι τεστ μετρας.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kostas100 θα ηθελα να μας πεις την συχνοτητα που ταιζεις,αν τα ψαρια που εχεις ειναι μεγαλα η οχι,και με τι τεστ μετρας.

Ευχαριστω :)

Ταΐζω 2 φορές τη μέρα.Τα ψάρια που έχω είναι 4 acei περίπου 5-7 εκ. και 4 labidos 3-4 εκ.

Μετράω με υγρά τεστ της τετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ταΐζω 2 φορές τη μέρα.Τα ψάρια που έχω είναι 4 acei περίπου 5-7 εκ. και 4 labidos 3-4 εκ.

Μετράω με υγρά τεστ της τετρα.

Αρα λοιπον εκ των πραγματων,ταιζεις λιγο,μιας και τα ψαρια ειναι μικρα,και φανταζομαι δεν θα περισσευει τροφη στον πατο του ενυδρειου,γι'αυτο και εχεις και χαμηλα νιτρικα.

Θα συμφωνησω λοιπον με τον Νικο(Stormtrooper),πως δεν χρειαζεται τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο να εχεις αυτη τη συχνοτητα στις αλλαγες σου.

Ασε παραπανω μερες να περασουν,ξαναμετρα,και αν δεις οτι τα νιτρικα σου ανεβαινουν αρκετα,τοτε κανε την αλλαγη.

Προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις μια αλλαγη στις 20-25 μερες.

Μεγαλωνοντας τα ψαρια,που θα αλλαξει και η ποσοτητα ταισματος,αναλογα πραττεις. :)

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον εκ των πραγματων,ταιζεις λιγο,μιας και τα ψαρια ειναι μικρα,και φανταζομαι δεν θα περισσευει τροφη στον πατο του ενυδρειου,γι'αυτο και εχεις και χαμηλα νιτρικα.

Θα συμφωνησω λοιπον με τον Νικο(Stormtrooper),πως δεν χρειαζεται τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο να εχεις αυτη τη συχνοτητα στις αλλαγες σου.

Ασε παραπανω μερες να περασουν,ξαναμετρα,και αν δεις οτι τα νιτρικα σου ανεβαινουν αρκετα,τοτε κανε την αλλαγη.

Προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις μια αλλαγη στις 20-25 μερες.

Μεγαλωνοντας τα ψαρια,που θα αλλαξει και η ποσοτητα ταισματος,αναλογα πραττεις. :)

Φιλικα :)

Τότε θα μειώσω τη συχνότητα στις αλλαγές και ταυτόχρονα παρακολουθώ τα νιτρικά ή όπως είπε ο Νίκος μπορεί να συνεχίσω τις τακτικές αλλαγές αλλά με μικρότερη ποσότητα ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ βαρέλι προετοιμασίας.

Τώρα με έβαλες σε σκέψη που λες ότι ταΐζω λίγο.Το βράδυ θα κάνω παρουσίαση στην κατηγορία της Αφρικής και θα τα πούμε καλύτερα από εκεί. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...