Jump to content

Γέμισμα ενυδρείου από θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Τότε θα μειώσω τη συχνότητα στις αλλαγές και ταυτόχρονα παρακολουθώ τα νιτρικά ή όπως είπε ο Νίκος μπορεί να συνεχίσω τις τακτικές αλλαγές αλλά με μικρότερη ποσότητα ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ βαρέλι προετοιμασίας.

Τώρα με έβαλες σε σκέψη που λες ότι ταΐζω λίγο.Το βράδυ θα κάνω παρουσίαση στην κατηγορία της Αφρικής και θα τα πούμε καλύτερα από εκεί. :)

Μιλησα αναφορικα σε σχεση με το μεγεθος των ψαριων και μονο.

Δεν ταιζεις το ιδιο οταν εχεις ψαρια τελικο μεγεθος,και οταν εχεις ψαρια των πεντε ποντων.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα επισκεύασα τον Θερμοσίφωνα μου.

Όταν τον άνοιξα έβγαλα από μέσα μια σακούλα supermarket άλατα σαν κομμάτια από ασβέστη.

Αν σε βολεύει αυτή η τεχνική φρόντισε να καθαρίζεις τον Θερμοσίφωνα :) .

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα επισκεύασα τον Θερμοσίφωνα μου.

Όταν τον άνοιξα έβγαλα από μέσα μια σακούλα supermarket άλατα σαν κομμάτια από ασβέστη.

Αν σε βολεύει αυτή η τεχνική φρόντισε να καθαρίζεις τον Θερμοσίφωνα :) .

Η επιλογή του θερμοσίφωνα απορρίφθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη. :)

Προς το παρόν συνεχίζω να προσθέτω νερό από την βρύση(αφού ρίξω αντιχλώριο) και προσπαθώ να βρω κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ βαρέλι προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του θερμοσίφωνα απορρίφθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη. :)

Προς το παρόν συνεχίζω να προσθέτω νερό από την βρύση(αφού ρίξω αντιχλώριο) και προσπαθώ να βρω κάποιον τρόπο να χρησιμοποιώ βαρέλι προετοιμασίας.

Αν κατέβεις κέντρο Αθήνας στην οδό Αθηνάς έχει πολύ καλές τιμές τα πλαστικά βαρέλια τροφίμων που βάζουν και ελιές. Πάρε ένα στα λίτρα που θες να αλλάζεις (εγώ το βαρέλι 75 λίτρων το πήρα 21 ευρώ) και βάζε εκεί το νερό. Βάνε στο νερό ότι είναι να κάνει με αντιχλώριο ή ότι άλλο προσθέτεις και με μια μικρή αντλία νερού (το πολύ 25 ευρώ) τη βάζεις και μεταφέρει το νερό από το βαρέλι στο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του θερμοσίφωνα είναι μια λύση που είναι αποδεκτή.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το νερό του θερμοσίφωνα αλλά μόνο εάν και εφ'όσον γνωρίζουμε την εσωτερική του κατάσταση. Καθαρό θερμοσίφωνα έχουμε όταν είναι καινούργιος ή όταν είναι του τύπου που μπορεί να ανοιχτεί κάθε λίγα χρόνια και να καθαρίζεται.

Εγώ χρησιμοποιώ νερό του θερμοσίφωνα εδώ και πολλά χρόνια. Τον καθαρίζω κάθε 5-6 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Αν κατέβεις κέντρο Αθήνας στην οδό Αθηνάς έχει πολύ καλές τιμές τα πλαστικά βαρέλια τροφίμων που βάζουν και ελιές. Πάρε ένα στα λίτρα που θες να αλλάζεις (εγώ το βαρέλι 75 λίτρων το πήρα 21 ευρώ) και βάζε εκεί το νερό. Βάνε στο νερό ότι είναι να κάνει με αντιχλώριο ή ότι άλλο προσθέτεις και με μια μικρή αντλία νερού (το πολύ 25 ευρώ) τη βάζεις και μεταφέρει το νερό από το βαρέλι στο ενυδρείο. :)

Προσοχή στο βαρέλι να έχει ένδειξη ότι κάνει για τρόφιμα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω:

Αν κατα τις αλλαγες νερου προσθετουμε νερο αμεσα απο την βρυση και μετα

αντιχλωριο στο τανκ , το χλωριο του νερου δεν προλαβαινει να καταστρεψει

μερος τις βιολογιας του νερου του ενυδρειου ?

πρεπει καινουργιο νερο και αντιχλωριο να μπαινουν ταυτοχρονα ?

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω:

Αν κατα τις αλλαγες νερου προσθετουμε νερο αμεσα απο την βρυση και μετα

αντιχλωριο στο τανκ , το χλωριο του νερου δεν προλαβαινει να καταστρεψει

μερος τις βιολογιας του νερου του ενυδρειου ?

πρεπει καινουργιο νερο και αντιχλωριο να μπαινουν ταυτοχρονα ?

Εννοείται. Μπορεί να μην καταστρέφεται όλη η βιολογία αλλά λίγο μπορεί να επηρεαστεί. Πάντως προσωπικά είμαι τελείως κάθετος στο να μπει το αντιχλώριο μετά την προσθήκη νερού και να μην υπάρχει προετοιμασία νερού.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος ο οποιος να ειχε προβλημα με την αμεση προσθηκη νερου χωρις προετοιμασια ?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος ο οποιος να ειχε προβλημα με την αμεση προσθηκη νερου χωρις προετοιμασια ?

Σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο, που δουλεύει σωστά για σεβαστό χρονικό διάστημα (άνω των 6 μηνών) δεν θα βρεις κανέναν που να έχει πρόβλημα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο, που δουλεύει σωστά για σεβαστό χρονικό διάστημα (άνω των 6 μηνών) δεν θα βρεις κανέναν που να έχει πρόβλημα!

:)

Παραθέτω και το παρακάτω...

ΧΛΩΡΙΝΗ

ΧΗΜΙΚΟ ΟΝΟΜΑ

Σπάνια θα δείτε να αναγράφεται ο χημικός της τύπος, πάντως είναι ο εξής: ΝaClΟ

Αν αναμιχθεί με αμμωνία, παράγεται το θανατηφόρο αέριο χλωραμίνη.

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ

Καθαριστικές σκόνες, απορρυπαντικά πλυντηρίου και άλλα απορρυπαντικά.

Χαρτί υγείας, χαρτοπετσέτες, φίλτρα γαλλικού καφέ, φακελάκια τσαγιού.

ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ

Διαβρωτικό για το δέρμα, ερεθιστικό για τούς πνεύμονες, πόνος στο λαιμό, βήχας, καταρροή.

Μίγμα χλωρίνης και αμμωνίας επιφέρει θάνατο.

πηγή: http://typosnyxterinos.blogspot.com/2006/0...og-post_23.html

καθώς και το link της έρευνας του Σπύρου Δέλτα (delta66):

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48061

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του θερμοσίφωνα είναι μια λύση που είναι αποδεκτή.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το νερό του θερμοσίφωνα αλλά μόνο εάν και εφ'όσον γνωρίζουμε την εσωτερική του κατάσταση. Καθαρό θερμοσίφωνα έχουμε όταν είναι καινούργιος ή όταν είναι του τύπου που μπορεί να ανοιχτεί κάθε λίγα χρόνια και να καθαρίζεται.

Εγώ χρησιμοποιώ νερό του θερμοσίφωνα εδώ και πολλά χρόνια. Τον καθαρίζω κάθε 5-6 χρόνια.

Πιστεύω οτι αυτή είναι και η σωστή απάντηση.Οσον αφορά η κουβέντα που έγινε για τον φίλο αφρικάνο έχουν δοθεί απαντήσεις οσον αφορά την συχνότητα αλλαγής νερού στο συγκεριμένο ενυδρείο.

Αυτό που θέλω να πω μόνο είναι οτι στα αφρικάνικα μου ενυδρεία χρησιμοποιώ νερό βρύσης απευθείας Εδώ και χρόνια αρκετά χωρίς προβλήματα.Απλά τον αντιχλώριο το ρίχνω μαζί με ενα κουβά νερό την ώρα που γεμίζω από την βρύση το ενυδρείο .RIO 400 Αλλαγή κάθε 20 μέρες περίπου 20-25%.

Εγώ λέω την δική μου διαδικασία που μου βγαίνει χωρίς προβλήματα απο κει και πέρα ο καθένας ακολουθεί την δική του φόρμα.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αυτή είναι και η σωστή απάντηση.Οσον αφορά η κουβέντα που έγινε για τον φίλο αφρικάνο έχουν δοθεί απαντήσεις οσον αφορά την συχνότητα αλλαγής νερού στο συγκεριμένο ενυδρείο.

Αυτό που θέλω να πω μόνο είναι οτι στα αφρικάνικα μου ενυδρεία χρησιμοποιώ νερό βρύσης απευθείας Εδώ και χρόνια αρκετά χωρίς προβλήματα.Απλά τον αντιχλώριο το ρίχνω μαζί με ενα κουβά νερό την ώρα που γεμίζω από την βρύση το ενυδρείο .RIO 400 Αλλαγή κάθε 20 μέρες περίπου 20-25%.

Εγώ λέω την δική μου διαδικασία που μου βγαίνει χωρίς προβλήματα απο κει και πέρα ο καθένας ακολουθεί την δική του φόρμα.

:)

Κι εγω το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το παραπάνω (αν και δεν το κάνω με αυτόν τον τρόπο) αλλά θα ήθελα να διευκρινίσω πως ναι μεν θεωρητικά είναι όλα ΟΚ, αλλά το χλώριο είναι ουσία που συγκρατείται από τον οργανισμό σε συκώτι και νεφρά και δεν αποβάλλεται. Έως ότου να γίνει η όποια ανακύκλωση νερού με το αντιχλώριο, το χλώριο εισχωρεί στο ενυδρείο και τα ψάρια.

Πρακτικά αυτό μπορεί να αργήσει να δημιουργήσει πρόβλημα ή να μη δημιουργήσει ποτέ, αλλά τα οφέλη τις προετοιμασίας νερού (συμπεριλαμβανομένης της αποχλωρίωσης) είναι πολύ περισσότερα.

Με άλλα λόγια... Δεν κάηκε κι ο κόσμος, αλλά το σωστό (κατ'εμέ) είναι ένα και δεν είναι άλλο από την προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα δισκάκια μου μεθερμοσίφωνα τα μεγαλώνω :)

Βέβαια το νερακι περνάει απο προφίλτρο στερεών σωμάτων, ανθρακα και προσθέτω αντιχλώριο στο ενυδρειο..

σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται αντιχλώριο.Επίσης περνάει και από μεμβράνη το ζεστό νερό ?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται αντιχλώριο.Επίσης περνάει και από μεμβράνη το ζεστό νερό ?

Το αντιχλώριο δεν συνεισφέρει μόνο στην αποχλωρίωση... Ανάλογα κι από την εταιρία φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο δεν συνεισφέρει μόνο στην αποχλωρίωση... Ανάλογα κι από την εταιρία φυσικά!

το λέω όχι από θέμα αποχλωρίοσης το λέω γιατί άμα διάβασες το παιδί που του απαντάω περνάει το νερό από προφιλτρο άνθρακα που το καθαρίζει από το χλώριο γιατί το χλώριο καταστρέφει τη μεμβράνη επίσης η μεμβράνη καταστρέφεται και από τις υψηλές θερμοκρασίες νερού και γι'αυτό τον ρωτάω άμα το περνάει και από μεμβράνη μιας και έχει και δισκοενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μου πεις για πιο λόγο ακριβώς κάνουμε όλοι μας τις αλλαγές νερού και θα ήθελα και γνώμες παλαιότερων αφρικάνων.

Ειδικός στην Αφρική δεν είμαι και γι'αυτό θέλω γνώμες των ειδικών επί του θέματος, αλλά από τη στιγμή που έχεις νιτρικά κάτω των 10, κάνεις περιττές αλλαγές νερού. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ελέγχεις τις τιμές σου και όταν αυτές πάνε να ξεπεράσουν τα 20-25, τότε να κάνεις αλλαγές νερού.

Στους παλαιότερους Αφρικανούς δεν ανήκω, αλλά θα πω την γνώμη μου με βάση τις δικές μου εμπειρίες.

Στα ενυδρεία μου έκανα πάντα αλλαγή 30% κάθε εβδομάδα. Νιτρικά δεν είχα ποτέ πάνω από 5mg/l. Γιατί δεν αραίωνα τις αλλαγές; Γιατί έβλεπα τα ψάρια μου ότι είναι καλά με αυτή τη ρουτίνα και όποτε οι υποχρεώσεις μου με έκαναν να καθυστερήσω κάποια αλλαγή, τα ψάρια μου σε χρώμα και συμπεριφορά δεν ήταν τα ίδια.

Ο γενικός κανόνας στην Αφρική είναι καθαρό νερό και σταθερότητα στις παραμέτρους του νερού. Από εκεί και πέρα αυτός που χειρίζεται το ενυδρείο βλέπει τα ψάρια του και κρίνει ποια ρουτίνα είναι καλύτερη για το σύστημα του.

Προσωπικά προτιμώ μικρές και πιο συχνές αλλαγές.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...