Jump to content

Συχνοτητα γεννας Σκαλαριων


tsaftsouf

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Ασχολουμε με το χομπι 2.5 χρονια περιπου κ 1.5 περιπου με σκαλαρια. Στο 1ο ενυδρειο που ειχα 120λτ τα σκαλαρια οταν ωριμασαν σεξουαλικα μου γενουσαν μια φορα καθε 1.5 με 2 μηνες αλλα δεν ειχα επιτυχια μιας κ ηταν κ τα 2 θυλικα. Προσθεσα αλλα 2 σκαλαρια κ σταθηκα τυχερος γιατι αμεσως δημιουργηθηκε 1 ζευγαρι κ το καταλαβα οταν μετα απο 1 μηνα ειχα την πρωτη επιτυχημενη γεννα απο αποψη γονιμοποιησης αλλα δεν ολοκληρωθηκε ποτε μαλον λογο απειριας του ζευγαριου. Με αυτην την αφορμη πηρα την αποφαση να παρω μεγαλητερο ενυδρειο κ να το στησω εντελως βιοτοπικο μονο για σκαλαρια. Στην διαδρομη το ενα θυληκο που δεν ηταν ζευγαρι μας αφησε χρονους απο αγνωστη αιτια κ το αζευγαρωτο αρσενικο χαριστηκε στον νεο ιδιοκτητη του παλιου μου ενυδρειου.Τωρα στο θεμα μας. Το νεο ενυδρειο τρεχει 1.5 μηνα με παραμετρους σκληροτητας νερου 4ΚΗ κ 7GH. Απο Ph εχω ακομα ενα θεμα (7.5-8) αλλα ειμαι κοντα στην λυση του.Σημερα ηταν μερα αλλαγης νερου. Η 2η που εγινε απο την αρχη του στησιματος. Στο μεταξυ τα σκαλαρια μου απο την στιγμη που μπηκαν μονα τους στον νεο ενυδρειο 230λτ μαζι με τον πλεκο εχουν τρελαθει να γεννανε με συχνοτητα 13-15 ημερων. Συγκεκριμενα μιας κ κραταω λεπτομερεις ημερολογιο εχουν γεννησει 3 φορες. Στις 16/10, 1/11, 14/11. Ειναι λογικο-σωστο? Μηπως συμβαινει κατι μεσα στο ενυδρειο μου που δεν καταλαβαινω κ τα εχει βαλει σε ξεφρενη αναπαραγωγη?? Τα πληρη στοιχεια του ενυδρειου μου ειναι: 220lt καθαρα με μαυρη αμμο κοκκομετριας 0.5-1χλ.Εχει μια ριζα κ 1 ξυλο μοπανι. Απο φυτα εχει ανουμπιες, εχινοδορο, ντοματια κ λιγες βαλισνεριες. Απο φωτισμο εχει 2 Τ8 30w.Μια gro-lux κ μια daylight με φωτοπεριοδο 8 ωρες.Το φιλτρο ειναι της Eheim το 2075 pro3. Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

:) Οι Δισκοι μου γεννανε καθε Σαββατο απογευμα.Δεν τιποτε παραξενο.

Για ξαναδες τις παραμετρους.ph 8 ,gh 7?

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Το αξιοπερίεργο στις παραμέτρους δεν είναι τόσο το GH όσο το ΚΗ.

Είναι πολύ περίεργο να υπάρχει ΚΗ 4 και το pH να είναι 8.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την μερα εχουν και καποιο ωραριο ? 18:00-20:30 πχ ?

Κ ομως ναι... Τις 2 πρωτες φορες ηταν Δευτερα κ μεσημερι. Σημερα πηγαν μια μερα πισω κ πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Το αξιοπερίεργο στις παραμέτρους δεν είναι τόσο το GH όσο το ΚΗ.

Είναι πολύ περίεργο να υπάρχει ΚΗ 4 και το pH να είναι 8.

Κ αν εχω φαει τρελο σκαλωμα σε αυτο το θεμα... :D:thumbup:

Οπου κ αν εχω διαβασει λενε οτι η ΚΗ θα παρασυρει εν καιρο κ το pH. Ελα ομως που εδω κ ενα μηνα ειμαι κολημενος εκει... :hysterical: Εχω παραγγειλει εναν διαχυτηρα co2 της Ferplast κ ειμαι σε αναμενα καρβουνα μιας κ εχω καταλαβει οτι μονο με προσθηκη co2 θα καταφερω να το ριξω... Επισης να αναφερω οτι απο σημερα ειμαι με ΚΗ3 κ GH7

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Κ ομως ναι... Τις 2 πρωτες φορες ηταν Δευτερα κ μεσημερι. Σημερα πηγαν μια μερα πισω κ πρωι...

αρα ΔΕΝ υπαρχει στανταρ ημερα ωρα για τη γεννα .

αυτο λεω ποιο πανω .

Link to comment
Share on other sites

αρα ΔΕΝ υπαρχει στανταρ ημερα ωρα για τη γεννα .

αυτο λεω ποιο πανω .

Εννοουσα τις 2 φορες στην σειρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βάλε την μπουκάλα και θα δεις τρελή διαφορα στο ph σου, αλλα και στην σταθερότητα του. Εγω έχω καταφέρει με μόνο Co2 την μείωση του ph κατα μια βαθμίδα και την σταθεροποίησή του εκεί!

Οσων αφορα τα ψάρια..ΝΑΙ.. τελικά το όξινο νερό τους αρέσει πολυ!!!

Το ότι οι γέννες τους χαρακτηρίζονται από μια σχετική περίοδο είναι σημάδι καλής διαβίωσης. Το περιβάλλον τους αρέσει. Παρ αυτά τα αυγάκια σου μπορει να καταστρέφονται και από το υψηλό ph. Κατέβασέ το και βλέπεις!

Τα δικά μου γεννάγαν κάθε εβδομάδα στις αρχες. Εδω και καιρό έχουν επιτυχείς γέννες.

Καλή επιτυχία

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την μπουκάλα και θα δεις τρελή διαφορα στο ph σου, αλλα και στην σταθερότητα του. Εγω έχω καταφέρει με μόνο Co2 την μείωση του ph κατα μια βαθμίδα και την σταθεροποίησή του εκεί!

Οσων αφορα τα ψάρια..ΝΑΙ.. τελικά το όξινο νερό τους αρέσει πολυ!!!

Το ότι οι γέννες τους χαρακτηρίζονται από μια σχετική περίοδο είναι σημάδι καλής διαβίωσης. Το περιβάλλον τους αρέσει. Παρ αυτά τα αυγάκια σου μπορει να καταστρέφονται και από το υψηλό ph. Κατέβασέ το και βλέπεις!

Τα δικά μου γεννάγαν κάθε εβδομάδα στις αρχες. Εδω και καιρό έχουν επιτυχείς γέννες.

Καλή επιτυχία

Φιλικα...

Κ γω αυτην την εντυπωση εχω οτι δλδ λογω ph φουγκιαζουν παραπανω αυγα απο το αναμενομενο. Βεβαια εχω κ εναν πλεκο στεγνο εκτελεστη. Παει κ τρωει τα αυγα χυμα στο κυμα αγνοωντας τα χτυπηματα απο τα σκαλαρια. Εφτιαξα πριν 2 μερες μια γενηστρα 60λτ οποτε θα το παλεψω ακομα περισσοτερο... Εδω κ μια βδομαδα εχω βαλει τον διαχυτη κ ειδα πτωση 1 μοναδας. Μεχρι εκει ομως. Εβαλα κ ενα ξυλο κανονικου μεγεθους mopani κ περιμενω ακομα μια βδομαδα να δω αποτελεσματα. Αν κ τοτε δεν εχει πεσει λιγο ακομα τοτε θα μεταφερω στην γενηστρα μερικα φυτα απο το μεγαλο ενυδρειο μηπως κ εχω υπερβολικη οξυγονωση απο την φωτοσυνθεση των φυτων... Ειδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...