Jump to content

ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


chrisbouzinis

Recommended Posts

Καλημέρα θα ηθελα να μου πείτε που μπορώ να πάρω ιδέες για το βιότοπο που ζούν oscar και τι άλλο μπορω να ταιριάξω μαζί τους σε ένα ενυδρείο 300 λίτρων. Έχω είδη βάλει 3 oscar ( 1 tiger, 1 red, 1 albino). Με ενδιαφέρει να βάλω και μερικά φυτά αν είναι εφικτό. Όσον αφορά τα φυτά προτιμώ να είναι εύκολα και χαμηλών απαιτήσεων διότι δεν έχω βάλει ούτε υπόστρωμα και είμαι αρχάριος.

Προκαταβολικά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βλεψεις να πας σε μεγαλυτερο ;;; γιατι τα 300 λιτρα ειναι κατω του οριου για ενα ζευγαρι ,οχι και για 3 ...

διαβασε εδω -->Προφιλ Οσκαρ

Ειμαι στην ιδια φαση αλλα εγω θα τα βαλω σε μεγλαυτερο το καλοκαιρακι...720 λιτρα .

Απο φυτα μπορεις να βαλεις εχινοδορους μεγαλους , ξυλα και ισως καποια μη ασβεστολιθικη πετρα αυτα για οσο ειναι μικρα μεγαλωνοντας και αν δεν αλλαξεις την ιχθυοφορτοση ή το ενυδρειο τοτε πρεπει να βγαλεις οτι ξυλα εχεις μεσα και πετρες !!!

Συμβουλη: Αν ειναι μικρα ακομα δωσε τα πισω και παρε κατι αλλο που να μην σου "κλεινει" το ενυδρειο τοσο οσο τα οσκαρ !

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το γεγονός του μεγέθους και μάλλον θα μείνουν μόνα τους (δεν θα προστεθούν άλλα εννοώ) θα ήθελα όμως να δω μερικές φωτογραφίες ενυδρείων με oscar για να πάρω μια γεύση.

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το γεγονός του μεγέθους και μάλλον θα μείνουν μόνα τους (δεν θα προστεθούν άλλα εννοώ) θα ήθελα όμως να δω μερικές φωτογραφίες ενυδρείων με oscar για να πάρω μια γεύση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44154

Link to comment
Share on other sites

ωραία ψαρια αλλα ζητάνε πολλά λύτρα ρε γαμώτο για ένα ζευγάρι..k αν δεν σου κάτσει ζευγάρι τι κανεις??

με αυτό το σκοπό ξεκίνησα και εγώ αλλα παίζει να το γυρίσω στους δίσκους. ένα ωραίο φυτεμένο με ξυλα και δίσκους πιστεύω θα δείχνει πιο ωραίο το σύνολο..

αν δεν έχεις σκοπό να τους χαρίσεις μεγαλύτερο σπίτι, τότε μήπως να ξανασκεφτόσουν όπως εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι να αφήσω μόνο 3 ψαράκια. Αν αργότερα τα βαρεθώ θα πάρω το ψαροντούφεκο και τότε ... βοήθεια τους! Επίσεις στο βασικό εξοπλισμό της κουζίνας έχω ένα τηγάνι που τα χωράει... χαχα. Σοβαρά τώρα μάλλον θα μείνουν μόνο τα 3 τους. Σας στέλνω και μια φωτογραφία να μου πείτε αν πλησιάζω καθόλου το φυσικό τους περιβάλον. Θα ήθελα να βάλω μερικά φυτά ακόμα κυρίως anubias συμφωνείτε?

post-939-1290022444_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chrisbouzinis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...