Jump to content

red parrot


aquarius70

Recommended Posts

post-1715-1157919204_thumb.jpgpost-1715-1157919256_thumb.jpgγεια σας,

θα ηθελα τη συμβολη σας,

διαπιστωσα μια περιεργη συμπεριφορα στα δυο parrots που εχω,

παροτι μεχρι στιγμης μου ειχαν δωσει την εντυπωση "ειρηνικης" συμπεριφορας

απεναντι στον υπολοιπο πλυθησμο,μετα απο παραμονη τους στο ενυδρειο 2 μηνων,

διαπιστωσα τα εξης:

το μικροτερα απ ολα, πιο "στρουμπουλο" πια, με τασεις να σκαβει συνεχεια

διπλα σε βραχια,σαφως πιο ενεργητικο..σαν να δινει την εντυπωση οτι δεν το χωρα το ενυδρειο..

με ταση να υπερασπιζετε το χωρο απο οποιοδηποτε ψαρι πλησιασει..κατι σαν μαχη στομα με στομα

ακομα και με τα πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος του,απλα γιατι βρεθηκαν διπλα του!

Απο την αλλη το μεγαλοσωμο να το ακολουθει χωρις επιθετικες διαθεσεις σε αυτο,καμμια φορα να παρακολουθει το μικροτερο στις διαμαχες και να περνει μερος και αυτο..

για μενα μου φαινετε σαν ζευγαρωμα η ισως να ειναι μια τυχαια συμπεριφορα..

παραθετω καποιες φωτο,ισως να μπορεσετε να καταλαβετε και να μου δωσετε τα φωτα σας,

αν εχει συμβει καποιο ζευγαρωμα..και το τι πρεπει να κανω..

σημειωση,αν βοηθαει και αυτο,το μεγαλυτερο απ ολα εχει μια ταση να επιτηθετε συνεχεια σε ενα ισομεγεθες oscar (κατι που δεν εκανε ποτε)

το οποιο αρωστησε..χωρις να ξερω γιατι απο ick

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο; Να ξέρεις ότι γενικά τα παπαγαλόψαρα δε θεωρούνται ειρηνικά και φιλικά προς άλλα είδη. Μάλλον το αντίθετο. Επίσης απ' ότι ξέρω είναι και στείρα.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις αυγα; Τα παπαγαλοψαρα γεννανε.

Παρατηρησε το σημειο που ειναι συνεχεια για να δεις αν εχουν κανει τπτ γιατι απ τη συμπεριφορα τους και μενα σε ζευγαρωμα με παραπεμπει

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια συμπεριφορά έχουν και τα δικά μου. Το μικρότερο είναι το θηλυκό, που ετοιμάζει τη φωλιά (πέτρα με κλίση-λάκος στην άμμο) το αρσενικό προστατεύει την ευρύτερη περιοχή. Στο σημείο που θα εναποθέσουν τα αυγά, μέσρι το σβήσιμο της λάμπας και τα δύο θα προστατεύουν την περιοχή από τα άλλα...Μετά μάλλον θα γίνουν σνάκ, ειδικά αν έχεις γατόψαρα ή botia στο ενυδρείο σου ...θεωρώ πάντως ούτως η άλλως δύσκολο το να δεις ψάρια καθότι στείρα ως υβρίδια...αν και έχουν υπάρξει σπάνιες περιπτώσεις γέννας, κυρίως αλμπίνο του είδους...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΘΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΘΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ.

Katarxas kalispera,ego exo ena enidreio 40l kai dio papagalopsara 5 kai 7.5 cm kokkino kai aspro antistoixa.

Kai eno d boro oti ta prosexo idiaitera gennisan kai malista dio fores!!!distixos omos kai tis dio fores d epezisan kai d xero poia einai i aitia....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΘΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ.

Katarxas kalispera,ego exo ena enidreio 40l kai dio papagalopsara 5 kai 7.5 cm kokkino kai aspro antistoixa.

Kai eno d boro oti ta prosexo idiaitera gennisan kai malista dio fores!!!distixos omos kai tis dio fores d epezisan kai d xero poia einai i aitia....

παιδιά καλωσορίσατε........ΚΑΤΕΡΙΝΑ γράφε με μικρά γιατί ΜΟΙΑΖΕΙΣ σαν να φωνάζεις!!!!! :D;)

επίσης φίλε bouklis γράψε με ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες........σας εύχομαι καλή διαμονή στο forum :huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλωσορίσατε........ΚΑΤΕΡΙΝΑ γράφε με μικρά γιατί ΜΟΙΑΖΕΙΣ σαν να φωνάζεις!!!!! :D;)

επίσης φίλε bouklis γράψε με ελληνικούς μικρούς χαρακτήρες........σας εύχομαι καλή διαμονή στο forum :unsure::unsure:

To θεμα ειναι του 2006 και η τελευταια απαντηση του 2007... :huh:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι του 2006 και η τελευταια απαντηση του 2007... :D

oxxxxxxxxxxxx.....δεν το ειδα νικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει αν το θεμα ειναι παλιο, καλο ομως ειναι να πουμε δυο τρια σωστα πραγματακια για οποιον διαβαζει το θεμα και γενικα για τα παπαγαλοψαρα. Εν συντομια, οι παπαγαλινες κανουν αυγα και αυτα μπορουν να εκκολαφτούν με απολυτη επιτυχια εαν και εφοσον τα γονιμοποιήσει καποιος γονιμος αρσενικος. Οι αρσενικοι παπαγαλοι εχουν το προβλημα, ειναι στείροι (αν και σε πολυ λιγες περιπτώσεις εχει αναφερθει το αντιθετο).

Link to comment
Share on other sites

... Οι αρσενικοι παπαγαλοι εχουν το προβλημα, ειναι στείροι (αν και σε πολυ λιγες περιπτώσεις εχει αναφερθει το αντιθετο).

Μου ακουγεται αναμενομενο.

Και εγω αν εφτιαχνα ψαρια οπως τα θελω, θα κοιταγα να μη γεννανε ευκολα για να αναγκαζεται ο κοσμος να αγοραζει απο μενα αντι να τα αναπαραγει.

;)

Αλλα ισως γινεται και για καλο.

Σε περιπτωση που απελευθερωθουν στη φυση να μη μπορουν να αναπαραχθουν (αν και δεν επιβιωνε ως ειδος με τα ελλατωματα που εχει στον ανταγωνισμο που θα ειχε απο αλλα ειδη)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγεται αναμενομενο.

Και εγω αν εφτιαχνα ψαρια οπως τα θελω, θα κοιταγα να μη γεννανε ευκολα για να αναγκαζεται ο κοσμος να αγοραζει απο μενα αντι να τα αναπαραγει.

;)

Αλλα ισως γινεται και για καλο.

Σε περιπτωση που απελευθερωθουν στη φυση να μη μπορουν να αναπαραχθουν (αν και δεν επιβιωνε ως ειδος με τα ελλατωματα που εχει στον ανταγωνισμο που θα ειχε απο αλλα ειδη)

Εχεις απολυτο δικιο για το δευτερο σκελος αλλα το αποτελεσμα της στειρότητας στα αρσενικα παπαγαλοψαρα δεν ειναι "επιλογη" του διμιουργου τους αλλα πιθανη γενετικη ανωμαλία υβριδισμού. Διοτι με τις θυλικες παπαγαλινες μπορεις πανευκολα να ξαναβγαλεις παλι παπαγαλους βαζοντας τες μαζι με αρσενικα cintrinelum "midas" Ετσι βγαζεις τα "ΚΚΡ" king kong parrot που ειναι πιο μεγαλόσωμα απο τα κλασικα παπαγαλακια.

Ps: παντως γενικα τους παπαγαλους μην τους υποτιματε γιατι υπαρχουν πολλα και διαφορα ειδη αυτων, υπαρχουν παπαγαλακια χαζα που δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα και υπαρχουν παπαγαλοι πιο νευρικοι και τσαμπουκαδες και απο "managuensis". Εγω παλια ειχα παπαγαλο που μου ειχε βγαλει το λαδι, μου ειχε σκοτώσει οτι και αν εβαζα μαζι του, ηταν απλα ψυχασθενης. Πρεπει να εχω καπου ενα βιντεακι του, αξιζει αν το βρω να σας το ανεβασω. Τρελο ψαρι και οσο τιποτα πιο ενεργητικο.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε έχω διαβάσει πολλά θέματα σου,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις αναπαραγωγές σου αν και είμαι αντίθετος με τον υβριδισμό.....είσαι άψογος γνώστης του υδάτινου κόσμου όπως και πολλοί "σινχομπιστες" του forum!!!!!

1.θα ήθελα να σε ρωτήσω κάθε πότε γίνετε η αναπαραγωγή και μέχρι poses φορές???και αν ξέρεις λεπτομερής πληροφορίες αναπαραγωγής "μανανγυεσις"(jaguar)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε έχω διαβάσει πολλά θέματα σου,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στις αναπαραγωγές σου αν και είμαι αντίθετος με τον υβριδισμό.....είσαι άψογος γνώστης του υδάτινου κόσμου όπως και πολλοί "σινχομπιστες" του forum!!!!!

1.θα ήθελα να σε ρωτήσω κάθε πότε γίνετε η αναπαραγωγή και μέχρι poses φορές???και αν ξέρεις λεπτομερής πληροφορίες αναπαραγωγής "μανανγυεσις"(jaguar)

Φίλτατε Κωνσταντίνε, ειναι θεμα της θυλικιας σου για το ποσες φορες θα βρεθει σε θεση να βγαλει αυγα. Απο σενα χρειαζετε μερικα κολπα του στυλ, ανετο ενυδρειο, σωστό φαγητο, σωστες συνθηκες νερου, ιδανικο φωτισμό και θερμοκρασιες, ηρεμο περιβαλον και καλο αερισμο. Αν ολα αυτα ειναι καλα τοτε θες συμβατο ζευγαρι γιατι μπορει να σου τυχει κανα αταίριαστο. Καλη σου τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω οτι αν καταφερεις να ζευγαρωσεις managuensis, κατι που δεν ειναι δυσκολο αλλα να εισαι προετοιμασμενος για μεγαλο χαμο γιατι βγαζουν πανω απο 2000 αυγα/γεννα!!! Καμια φορα φτανουν και τα 3000 οποτε ετοιμασου να κανεις την αποπειρα σε πολυ μεγαλο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Κωνσταντίνε, ειναι θεμα της θυλικιας σου για το ποσες φορες θα βρεθει σε θεση να βγαλει αυγα. Απο σενα χρειαζετε μερικα κολπα του στυλ, ανετο ενυδρειο, σωστό φαγητο, σωστες συνθηκες νερου, ιδανικο φωτισμό και θερμοκρασιες, ηρεμο περιβαλον και καλο αερισμο. Αν ολα αυτα ειναι καλα τοτε θες συμβατο ζευγαρι γιατι μπορει να σου τυχει κανα αταίριαστο. Καλη σου τυχη!

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή γνωρίζω πως έχεις εμπειρία με τις αναπαραγωγές ποια είναι η διαδικασία που ακόλουθης απτήν αρχή έως το τέλος;

Καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι μεγάλη και σύνθετη η απάντηση αλλά πιστεύω πως αξίζει να κάνεις ένα καινούργιο άρθρο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, και να περιγράψεις αναλυτικά tips και μεθοδολογία ως προς την αναπαραγωγή και ανατροφή των γόνων.

Εκτός των κατάλληλων συνθηκών του νερού τη άλλο μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να παροτρύνουμε ένα ζευγάρι να αναπαράγει;

πχ

θερμοκρασία νερού;

κάποιο γλαστρακι η πέτρα ;

σε ποια θέση του ενυδρείου πρέπει να;

πρέπει να υπάρχουν και άλλα ψάρια στον ίδιο χώρο;

Κλπ,!

Πιστεύω πως είσαι το πλέον κατάλληλο άτομο για την ανάλυση αυτού του περιεχομένου και πως οι συν φοριτες θα επωφεληθούν και θα έχουν έναν κατάλληλο οδηγό ως προς το θέμα στα χέρια τους! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Κωνσταντίνε, ειναι θεμα της θυλικιας σου για το ποσες φορες θα βρεθει σε θεση να βγαλει αυγα. Απο σενα χρειαζετε μερικα κολπα του στυλ, ανετο ενυδρειο, σωστό φαγητο, σωστες συνθηκες νερου, ιδανικο φωτισμό και θερμοκρασιες, ηρεμο περιβαλον και καλο αερισμο. Αν ολα αυτα ειναι καλα τοτε θες συμβατο ζευγαρι γιατι μπορει να σου τυχει κανα αταίριαστο. Καλη σου τυχη!

Λυσε μου και μενα την απορια....

Τι εννοεις σωστες συνθηκες??

Ποιες ειναι οι σωστες συνθηκες νερου για τα παπαγαλόψαρα??

Οπου κι αν εψαξα... ΔΕΝ βρηκα κατι....

Link to comment
Share on other sites

Λυσε μου και μενα την απορια....

Τι εννοεις σωστες συνθηκες??

Ποιες ειναι οι σωστες συνθηκες νερου για τα παπαγαλόψαρα??

Οπου κι αν εψαξα... ΔΕΝ βρηκα κατι....

Δεν εννοώ κατι εξωπραγματικο, απλα οσο δυνατον πιο καθαρα νερα, σωστο ph, νιτρώδη, νιτρικα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή γνωρίζω πως έχεις εμπειρία με τις αναπαραγωγές ποια είναι η διαδικασία που ακόλουθης απτήν αρχή έως το τέλος;

Καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι μεγάλη και σύνθετη η απάντηση αλλά πιστεύω πως αξίζει να κάνεις ένα καινούργιο άρθρο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, και να περιγράψεις αναλυτικά tips και μεθοδολογία ως προς την αναπαραγωγή και ανατροφή των γόνων.

Εκτός των κατάλληλων συνθηκών του νερού τη άλλο μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να παροτρύνουμε ένα ζευγάρι να αναπαράγει;

πχ

θερμοκρασία νερού;

κάποιο γλαστρακι η πέτρα ;

σε ποια θέση του ενυδρείου πρέπει να;

πρέπει να υπάρχουν και άλλα ψάρια στον ίδιο χώρο;

Κλπ,!

Πιστεύω πως είσαι το πλέον κατάλληλο άτομο για την ανάλυση αυτού του περιεχομένου και πως οι συν φοριτες θα επωφεληθούν και θα έχουν έναν κατάλληλο οδηγό ως προς το θέμα στα χέρια τους! :)

Εν τάχη.

28 βαθμους θερμοκρασια τουλαχιστον, μια μεγαλη γλαστρα (πήλινη) η πιατακι πήλινο (τιποτε αλλο για διακοσμηση και γενικα τιποτε αλλο μεσα στο ενυδρειο). Ενα αποδεδειγμενα συμβατο ζευγαρι (εδω θελει λιγη τυχη και αρκετες αλλαγες μεχρι να βρεθει το κατάλληλο). Απαραιτητο ειναι ενα δευτερο ενυδρειο ουτοσωστε να "φυγει" ο αρσενικος μετα το περας της αποστολης του (διοτι σιγουρα θα φαει τα μικρα). Σε αλλες περιπτωσεις πρεπει να φευγει και η μανα διοτι και αυτη μπορει να τα φαει. Οχι δεν πρεπει να υπαρχει τιποτε αλλο μεσα εκτως του ζευγους που αναπαραγετε.

Ρωτηστε καλυτερα γιατι μπορει να γραφω πολλα που μπορει να βαρεθειτε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ κατι εξωπραγματικο, απλα οσο δυνατον πιο καθαρα νερα, σωστο ph, νιτρώδη, νιτρικα κλπ...

Δε διαφωνω....

Αλλα παλι δε με βοηθας....

Ισως δεν εθεσα σωστα την ερωτηση...

Ποιο ειναι το σωστο ph?? gh?? kh?? θερμοκρασια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω νεο θεμα με λεπτομερειες! Θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω νεο θεμα με λεπτομερειες! Θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω!

Θα το περιμενουμε λοιπον... :)

Υ.Γ. ΘΑ ηταν προτιμότερα φυσικα να βαλεις στο τελος και τις πηγες σου.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα το περιμενουμε λοιπον... :)

Υ.Γ. ΘΑ ηταν προτιμότερα φυσικα να βαλεις στο τελος και τις πηγες σου.... :thumbup:

καμια πηγη, προσωπικές μου αποψεις θα γραψω :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εν τάχη.

28 βαθμους θερμοκρασια τουλαχιστον, μια μεγαλη γλαστρα (πήλινη) η πιατακι πήλινο (τιποτε αλλο για διακοσμηση και γενικα τιποτε αλλο μεσα στο ενυδρειο).

Δε διαφωνω....

Αλλα παλι δε με βοηθας....

Ισως δεν εθεσα σωστα την ερωτηση...

Ποιο ειναι το σωστο ph?? gh?? kh?? θερμοκρασια?? :)

παιδιά όλα αυτά που λέμε είναι σχετικά .....το δικό μου τυχαίο ζευγάρι "μαναγυενσις" δεν είχε τις super θερμοκρασίες και τα πήλινα γλαστράκια και τίποτα άλλο μέσα......απλά πλούσιες τροφές σε spirulina και πρωτεΐνες το a και το ο τον πιο πολλών ψαριών για την αναπαραγωγή και από θερμοκρασία 26 βαθμούς και με τις υπόλοιπες μέτρησης αρκετά καλές!!!!!!!!και πάντα με την βοήθεια του θεού......

μας βγήκε tzertzeliaris ο αρσενικός και καλός πατέρας...... :thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

:)

και πάντα με την βοήθεια του θεού......

Κωσταντινε.... Εσυ εισαι ο θεος στη συγκεκριμενη στιγμη, γιατι εσυ οριζεις τις συνθηκες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...