Jump to content

Αλλαγή απο χαλικάκι σε άμμο...


Recommended Posts

χρειάζεται το ενυδρείο μου λόγο του ότι φιλοξενεί 2 Corydoras aeneus τα οποία αργά ή γρήγορα θα έχουν πρόβλημα με τα μουστάκια τους όπως διάβασα.. Επίσης το ενυδρείο φυλοξενεί 1 Gyrinocheilus aymonieri 3 black tetra, 4 αρλεκίνους και 1 σαλυγκάρι Το θέμα είναι πως θα γίνει αυτή η αλλαγή. Και επειδή είναι αδύνατον διότι το ενυδρείο είναι φυτεμένο και στρωμένο ψάχνω εναλλακτικές λύσεις. Περιμένω τις γνώμες σας. Μια σκέψη είναι να βάλω ψιλό δυχτάκι στον βυθό και από επάνω να πέσει χοντρόκοκκη άμμος για να μην βουλιάξει κάτω απο το ποιό χοντρό χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μονο και τα κορυ δεν αξιζει να αλλαξει τον βυθο και ειδικα σε φυτεμενο,θα χασεις ολη την βιολογια του και ολα τα λιπασματα του.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι σου είναι αιχμηρό ή ανώμαλο; Πόσο χοντρό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εψαχνα τροπους/πατεντες για να αλλαξω τον βυθο μου η λυση τελικα ειναι μια....Εξω ολα, βαζεις την καινουργια αμμο γεμιζεις το ενυδρειο με νερο που εχεις φυλαξει,μαζεψει,φτιαξει μεσα τα φυτα μεσα τα ψαρακια και ολα καλα. Αν εισαι καλα οργανωμενος δεν θα παρει πανω απο 1 ωρα. Για τα φυτα μην ανησυχεις δεν θα παθουν απολυτως τιποτα. Για την βιολογια δεν υπαρχει προβλημα αφου οι αποικιες που δημιουργουνται ειναι πολλες, για τα λιπασματα ουτε λογος. Τα φυτακια να κλαδεψεις λιγο τις ριζουλες τους για καλυτερα αποτελεσματα, την αμμο που θα βαλεις Παρα πολυ καλο πλυσιμο αρχικα με νερο εν συνεχεια μουλισμα με νερο και αντιχλωριο και εν συνεχεια στο ενυδρειο. Αν θες το μονο αρνητικο και παρα πολυ σημαντικο ειναι οτι τα corys ειναι ευαισθητα σε αστρωτο βυθο και για αυτο θα πρεπει η αμμος που θα βαλεις να ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΗ. Θα εντυπωσιαστεις με το αποτελεσμα. Γινεται πιο φυσικο το ενυδρειο και τα corys κανουν παρτυ. Ελπιζω να σε βοηθησα και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!! :thumbup: Ελπιζω να μην σε κουρασα :D

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες το χαλικάκι σου είναι μεγαλούτσικο και (πιθανόν) αρκετά τραχύ. Δηλαδή ακατάλληλο για cory. Αν θες να χαρείς 100% την συμπεριφόρα τους θα πρέπει να κάνεις ένα μικρό κοπαδάκι και να βάλεις στο βυθό άμμο. Δε ξέρω όμως αν επαρκούν τα λίτρα σου. Πόσα λίτρα είναι;

Τα φυτά σου είναι πολύ λίγα και επομένως δε θα έχεις πρόβλημα να τα βγάλεις και να τα ξαναφυτέψεις. Εκεί που βλέπω πρόβλημα με την πιθανή αλλαγή βυθού είναι πως μετά την αλλαγή θα είναι άστρωτος και μπορεί να θέσεις σε κίνδυνο τα cory σου.

Και τα black tetra και οι αρλεκίνοι θέλουν κοπαδάκι τουλάχιστον 8 ατόμων για να νοιώθουν άνετα.

Το Gyrinocheilus aymonieri γίνεται πάρα πολύ μεγάλο και είναι και παλιοχαρακτήρας :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εψαχνα τροπους/πατεντες για να αλλαξω τον βυθο μου η λυση τελικα ειναι μια....Εξω ολα, βαζεις την καινουργια αμμο γεμιζεις το ενυδρειο με νερο που εχεις φυλαξει,μαζεψει,φτιαξει μεσα τα φυτα μεσα τα ψαρακια και ολα καλα. Αν εισαι καλα οργανωμενος δεν θα παρει πανω απο 1 ωρα. Για τα φυτα μην ανησυχεις δεν θα παθουν απολυτως τιποτα. Για την βιολογια δεν υπαρχει προβλημα αφου οι αποικιες που δημιουργουνται ειναι πολλες, για τα λιπασματα ουτε λογος. Τα φυτακια να κλαδεψεις λιγο τις ριζουλες τους για καλυτερα αποτελεσματα, την αμμο που θα βαλεις Παρα πολυ καλο πλυσιμο αρχικα με νερο εν συνεχεια μουλισμα με νερο και αντιχλωριο και εν συνεχεια στο ενυδρειο. Αν θες το μονο αρνητικο και παρα πολυ σημαντικο ειναι οτι τα corys ειναι ευαισθητα σε αστρωτο βυθο και για αυτο θα πρεπει η αμμος που θα βαλεις να ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΗ. Θα εντυπωσιαστεις με το αποτελεσμα. Γινεται πιο φυσικο το ενυδρειο και τα corys κανουν παρτυ. Ελπιζω να σε βοηθησα και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!! :thumbup: Ελπιζω να μην σε κουρασα :D

Ετσι ακριβως το εκανα στα 700 λιτρα και δεν ειχα κανενα προβλημα,εκτος απο τους συνοδοντιδες που επαθαν ζημια στο στωμα τους,για τα cory δεν ξερω αλλα επιδη και αυτα ειναι με μουστακια θα σου ελεγα αν μπορεις να τα βαλεις για 15 μερες σε αλλο ενυδρειο με τον βυθο που εχεις τωρα ,εως οτου να στρωσει ο καινουργιος

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες το χαλικάκι σου είναι μεγαλούτσικο και (πιθανόν) αρκετά τραχύ. Δηλαδή ακατάλληλο για cory. Αν θες να χαρείς 100% την συμπεριφόρα τους θα πρέπει να κάνεις ένα μικρό κοπαδάκι και να βάλεις στο βυθό άμμο. Δε ξέρω όμως αν επαρκούν τα λίτρα σου. Πόσα λίτρα είναι;

Τα φυτά σου είναι πολύ λίγα και επομένως δε θα έχεις πρόβλημα να τα βγάλεις και να τα ξαναφυτέψεις. Εκεί που βλέπω πρόβλημα με την πιθανή αλλαγή βυθού είναι πως μετά την αλλαγή θα είναι άστρωτος και μπορεί να θέσεις σε κίνδυνο τα cory σου.

Και τα black tetra και οι αρλεκίνοι θέλουν κοπαδάκι τουλάχιστον 8 ατόμων για να νοιώθουν άνετα.

Το Gyrinocheilus aymonieri γίνεται πάρα πολύ μεγάλο και είναι και παλιοχαρακτήρας :D

Το ενυδρείο είναι 60λτ. Τώρα το ερώτημα είναι 8 όλα μαζί (αρλεκίνοι και tetra) ή απο 8 + 8 διότι νομίζω ότι είναι πάρα πολλά μετά για 60αρι ενυδρίο. Συμφωνώ για το παλιοχαρακτήρας όσο αναφορά το Gyrinocheilus aymonieri.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εψαχνα τροπους/πατεντες για να αλλαξω τον βυθο μου η λυση τελικα ειναι μια....Εξω ολα, βαζεις την καινουργια αμμο γεμιζεις το ενυδρειο με νερο που εχεις φυλαξει,μαζεψει,φτιαξει μεσα τα φυτα μεσα τα ψαρακια και ολα καλα. Αν εισαι καλα οργανωμενος δεν θα παρει πανω απο 1 ωρα. Για τα φυτα μην ανησυχεις δεν θα παθουν απολυτως τιποτα. Για την βιολογια δεν υπαρχει προβλημα αφου οι αποικιες που δημιουργουνται ειναι πολλες, για τα λιπασματα ουτε λογος. Τα φυτακια να κλαδεψεις λιγο τις ριζουλες τους για καλυτερα αποτελεσματα, την αμμο που θα βαλεις Παρα πολυ καλο πλυσιμο αρχικα με νερο εν συνεχεια μουλισμα με νερο και αντιχλωριο και εν συνεχεια στο ενυδρειο. Αν θες το μονο αρνητικο και παρα πολυ σημαντικο ειναι οτι τα corys ειναι ευαισθητα σε αστρωτο βυθο και για αυτο θα πρεπει η αμμος που θα βαλεις να ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΗ. Θα εντυπωσιαστεις με το αποτελεσμα. Γινεται πιο φυσικο το ενυδρειο και τα corys κανουν παρτυ. Ελπιζω να σε βοηθησα και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!! :thumbup: Ελπιζω να μην σε κουρασα :D

Οκ βοήθησες όσο αναφορά τουλάχιστον με ποιο τρόπο θα αλλάξω το ήδη υπάρχον βυθό. Ευχαριστώ. Για πες μου όμως εάν απλώσω ψιλό δίχτακι (σήτα) στον βυθό χωρίς να βγάλω το ήδη υπάρχον υπόστρωμα και απο επάνω βάλω μια στρώση από άμμο (έτσι δεν θα αλλάξω και την βιολογία του βυθού) θα έχω πρόβλημα;

Έγινε επεξεργασία - kakos71
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογω να το κανεις αυτο? Το ξερω και εγω το σκεφτομουν αλλα στο τελος νικησε η λογικη. Κανοντας αυτο που λες η αμμος με τον καιρο θα εξαφανιστει και στην επιφανεια θα εχεις παλι χαλικι. Για δες εδω και διαβασε Αλλαγη υποστρωματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...