Jump to content

Στάδιο εγκυμοσύνης


mikesf

Recommended Posts

Καλημέρα.

έχω δύο θυληκά γκάπυ και είναι, όλως περιέργως, κυοφορούσες. Δεν έχω όμως πρότερη εμπειρία και θα ήθελα να έχω μια εικόνα για το πότε περίπου θα γεννήσουν. Οι φώτογραφίες είναι όσο καλύτερες μπορώ να βγάλω, τους λέω "ακίνητες!!!" αλλά δεν πολυακούνε... :D

Ευχαριστώ πολύ...

ΥΓ. Επίσης θα παρατηρήσετε ένα μαύρο στίγμα στην πλάτη της μίας θυληκιάς ακριβώς πάνω απο τα "ματια" των μικρών? Γνωρίζετε κάτι γιαυτό? Τα ψάρια έχουν φυσιολογική συμπεριφορά.

ΝΗ3/ΝΗ4=0 GH=5 PH=7 KH=6 PH=7.5 60L καθαρά, φυτεμένο με 6 white cloud και δυο μικρά χρυσόψαρα που θα μετοικίσουν σύντομα. Φίλτρα 2Χ350Λ/ω με σίποραξ και αλλαγές 40% εβδομαδιαίως. Θερμοκρασία 23* Κελσίου

post-27491-1289981219_thumb.jpg

post-27491-1289981254_thumb.jpg

post-27491-1289981263_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mikesf
Link to comment
Share on other sites

και εμενα έτσι σε άλλο post που έχω κάνει αλλα ακόμα απ όσο κατάλαβα είναι πολύ νωρίς

Link to comment
Share on other sites

την εχεις αγοραση και ηταν ετσι η...εγυνε στο ενυδριο σ?

Τις αγόρασα έγκυες, όπως όλα τα θυληκά γκάπυ απο πετσοπ.

Έγινε επεξεργασία - mikesf
Link to comment
Share on other sites

ενταξει.....λιπον...

εχεις φυτα μεσα στο ενυδριο???

και πρεπει να φυγουν τα χρισοψαρα οπος δηποτε....γιατι θα σε φανε τα μικρα.....

εκτος αν εχεις γενιστρα???

Link to comment
Share on other sites

ενταξει.....λιπον...

εχεις φυτα μεσα στο ενυδριο???

και πρεπει να φυγουν τα χρισοψαρα οπος δηποτε....γιατι θα σε φανε τα μικρα.....

εκτος αν εχεις γενιστρα???

Έχω τρείς ρίζες ανούμπιες, μία βαλισνέρια και μία ριτσια. Γιαυτό ρωτάω για το στάδιο εγκυμοσύνης, να δώ πόσο χρόνο έχω περίπου μπάς και σώσω τα μικρά. Γεννήστρα δεν θέλω να βάλω, θα κρυφτούν στην ρίτσια...

Link to comment
Share on other sites

να ξες οτι και φουλ φυτεμενο να ειναι....ζουγλα....αμα εχεις χρυσοψαρα...δεν θα μινει τπτ.....απο προσοπικη εμπιρια....

ασε που με τρωγαν σινεχεια το κερατοφιλο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! λοιπον τα χρυσοψαρα πρεπει να φυγουν σιγουρα κ αφου δεν θελεις γεννηστρα (ουτε κ σε εμενα αρεσει) να βαλεις κερατοφυλλο,αφησε το να επιπλεει κ για να μην παρασυρεται πιαστο με ενα κομματι σπαγγο κ κολησε τον σε μια γωνια με ταινια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ένα μήνα μετά τίποτα ακόμα, έχω το ενυδρείο-γεννήστρα έτοιμο και μπολιασμένο και δεν ξέρω πότε να την βάλω μέσα. Την πήρα τούμπανο και ένα μήνα τώρα δεν λέει να γεννήσει... Δεν θέλω να την βάλω και να περιμένει μέσα στο μικρό, τι με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε μια νέα φωτογραφία από το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

πάτα στην κοιλίτσα,ίσως σπάσουν τα νερά.πλάκα κάνω,λογικά θα έπρεπε να είχε γεννήσει εξαλλου φαίνεται πως είναι έγκυος και δεν είναι κάποια πάθηση.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις αν βαλεις φυτα οπος κερατοφυλο, cabomba και αλλα ευκολα δεν θα εχεις κανενα προβλημα θα γλιτωσουν αρκετα μικρα και θα ειναι μια χαρα. Εγω προσωπικα εχω γεννα εδω και 1 μηνα και απο την αρχη που βρηκα μικρα στο ενυδρειο ταιζω σπανιοτερα με κατεψυγμενες τροφες και ειδα οτι δεν τα κυνηγουν τα μεγαλα, περνουν απο διπλα τους και δεν τρεχει τιποτα βεβαια τα μικρα τρεχουν να κρυφτουν μεσα στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το γκάπυ πρέπει να μπεί στο ενυδρείο γεννήστρα γιατί στο συγκεκριμένο προς το παρών φιλοξενώ και δυο μικρά χρυσόψαρα μέχρι να ανοίξει ο καιρός να φτιάξω την λιμνούλα μου... Τα χρυσόψαρα θα το κάνουν το κερατόφυλλο σαλάτα εποχής...

Απλώς ρωτάω τα έμπειρα μάτια για το πότε να την βάλω για να μην την ταλαιπωρώ μιας και το ενυδρείο-γεννήστρα είναι μικρό...

Link to comment
Share on other sites

χρυσόψαρα με γκάπυ δεν κολλάνε,καλύτερα να τα διαχωρίσεις και να μην τα βάλεις στην λίμνη μαζι αυτά τα δύο ειδη.θερμαντήρα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω αλλά στην παρούσα είναι αδύνατο να διαχωριστούν. Η λίμνη θα φτιαχτεί την άνοιξη, το μικρό ενυδρείο δεν την χωράει μέχρι τότε. Θερμαντήρα δεν έχω, το νερό έχει 24*Κελσίου.

Θα μου δώσει κάποιος μία απάντηση στην ερώτηση μου αν δεν του κάνει κόπο? Πότε να την βάλω στο μικρό ενυδρείο? Δεν θέλω να την βάλω μετά την γέννα που τα χρυσόψαρα θα έχουν φάει τα μικρά, ούτε πολύ νωρίς και την ταλαιπωρήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις στον θέμα μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...