Jump to content

11τετραγ/δοματιο-400lit/ενυδρειο


farao

Recommended Posts

Καλημέρα, η ερώτηση μου είναι η εξής,

Μπορώ σε ένα δωμάτιο 11 τετραγωνικών να βάλω ένα ενυδρείο 400 lit;

Η θα έχω απίστευτη υγρασία;

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάπου ένα άρθρο το οποίο αναφερόταν στην εκπεμπόμενη υγρασία ενός ενυδρείου αλλά δεν θυμάμαι πού.

Έχω την εντύπωση ότι ένα ενυδρείο υπο Κ.Σ ΄παράγει ίση υγρασία με έναν ενήλικο στο δωμάτιο.

Επομένως δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, εκτός βέβαια και αν στο δωμάτιο αναπτύσονται υπερβολικές θερμοκρασίες και σε συνδυασμό με ανοιχτό καπάκι χάνεις 10 λίτρα τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι παράθυρα έχει το δωμάτιο... Και φαντάζομαι ότι τα ανοίγεις για να αεριστεί... Άρα γιατί να μην μπορείς να βάλεις το ενυδρειάκι σου? ;) Άσε που το χειμώνα η εξάτμιση είναι σαφώς λιγότερη από το καλοκαίρι (όπου τότε συνήθως έχουμε και ανοιχτά τα παράθυρα)

Link to comment
Share on other sites

Για να περιορίσεις την εξάτμιση φρόντισε ώστε:

α) το ενυδρείο να έχει καπάκι

β) η θερμοκρασία του νερού να μην έχει μεγάλη διαφορά από αυτή του χώρου

γ) αν είναι εφικτό, το ενυδρείο να μην έχει μεγάλη επιφάνεια, δηλ. να έχει μεγαλύτερο βάθος παρά πλάτος και μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο δωμάτιό μου που είναι γύρω στα 10-12 τετραγωνικά έχω 3 ενυδρεία με συνολικά 500 λίτρα. Το καλοκαίρι που η εξάτμιση ήταν πολύ μεγάλη, λόγω και των ανεμιστήρων που έχουν τα ενυδρεία, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Εκτός από μερικές φορές, όταν έκλεινα όλα τα τζάμια του δωματίου, που υπήρχε μια πιο βαριά ατμόσφαιρα στο δωμάτιο.

Το χειμώνα δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Πέρσυ με 4 ενυδρεία και περίπου 300 λίτρα δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Είναι πολύ σημαντικό το αν θα έχει καπάκι το ενυδρείο σου ή όχι, καθώς και τη συνολική επιφάνεια που έχει το ενυδρείο σου. Στην περίπτωση που δεν έχει καπάκι αλλάζουν τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε δωμάτιο 12 τετραγωνικών, έχω 900 λίτρα.

Το καλοκαίρι τα καπάκια είναι ανοιχτά και τα ανεμιστηράκια δουλεύουν στο φούλ. Δηλαδή το μέγιστο της εξάτμισης. Ταυτόχρονα, όμως έχω και το μοναδικό παράθυρο του δωματίου, συνέχεια ανοιχτό.

Το χειμώνα έχω τα καπάκια κλειστά και το παράθυρο επίσης κλειστό.

Προβλήματα υγρασίας, τόσο στο δωμάτιο όσο και στο υπόλοιπο σπίτι δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σε δωμάτιο περίπου 10 τετραγωνικών έχω ένα 220 λίτρων,

με ανοικτά καπάκια τώρα το καλοκαίρι,

το ηλεκτρονικό βαρόμετρο που έχω στο δωμάτιο έδειχνε ιδανικές συνθήκες, ίχνος υγρασίας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...