Jump to content

Ψαροκαμμενοι νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το Χομπι μας ?


Recommended Posts

Απο μικρο παιδι μεγαλωσα με πολλα και διαφορα ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ζωα.Κρατηστε την λεξη Κατοικιδια για να κανω μετα το ερωτηση μου.

Αφορμη για να ανοιξω αυτο το θεμα μου το εδωσαν δυο καταστηματα,τα οποια με τυμπανοκρουσιες μας ανακοινωσαν οτι ,δεχονται ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ για ΑΓΡΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ.Ο ενας δε εξαυτων,ουτε λιγο ουτε πολυ μας ειπε ,οτι ο <<Κυριος>>ταδε (δεν ειμαι δισκας,αλλα απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι γνωστος στους δισκαδες) σχεδον περιμενει τις ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ μας, με την αποχη στο χερι στον Αμαζωνιο για να πιασει τους ΑΓΡΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ που ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ και να μας τους πουλησει σε εξωφρενικες τιμες.

Στην κοινωνια που ζουμε δυστυχως ολα ειναι χρημα $$$$$$$.Προσφορα και Ζητηση.Πουλας τα παντα ,Αγοραζεις τα παντα.Τα μαγαζια και ο <<Κυριος>> ταδε κανουν την δουλεια τους και πουλανε και 300 ευρο(100000 δραχμουλες) ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ.

Τωρα ερχομαι σεμας,και τι κανουμε.Γιατι υποτιθετε οτι ειμαστε ολοι, η το παιζουμε ζωοφιλοι,κατα καιρους ανεβαζουμε βιντεακια με δελφινια,καρχαριες,φαλαινες κτλ,που τα πιανουν η τα κακοποιουν,και λεμε εμεις οι <<<ζωοφιλοι>>>αισχος ντροπη η :thumbup: Και το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι τα λεμε αυτα γιατι δεν χωρανε στα ενυδρεια μας,αλλιως θα διναμε μια ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ σε καποιον <<Κυριο>> ταδε μαζι με αρκετα ευροπουλα και θα μας εφερνε μια φαλαινα στο ενυδρειο μας :D Το λεω αυτο γιατι για μενα ειναι το ιδιο πραγμα,και δεν διαφερει σε τιποτα ,απο αυτο που κανουν τα μαγαζια και οι <<Κυριοι>>ταδε.

Και τωρα τα ερωτηματα μου.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΖΩΟ ?

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΓΡΙΟ ΖΩΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ?

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΗ ΜΑΣ ?

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΙΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΡΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ?

ΨΑΡΟΚΑΜΜΕΝΟΙ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζωόφιλοι???Ποιοι εμείς??Απλά δεν υπάρχει φίλε μου αυτή η λέξη.Το κάθε ζώο το παίρνουμε από την φύση το βάζουμε στον κήπο μας στο σπίτι μας στο ενυδρείο μας ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΔΙΚΙΆ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΊΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ζωόφιλοι???Ποιοι εμείς??Απλά δεν υπάρχει φίλε μου αυτή η λέξη.Το κάθε ζώο το παίρνουμε από την φύση το βάζουμε στον κήπο μας στο σπίτι μας στο ενυδρείο μας ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΔΙΚΙΆ ΜΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΊΗΣΗ.

Ολα ξεκινουν απο την φυση και καταληγουν στην φυση.Αλλο πραγμα να παρεις ενα σκυλο ,μια γατα,ενα καναρινι και αλλο πραγμα να παρεις μια λεοπαρδαλη,ενα πιθηκο, :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα ξεκινουν απο την φυση και καταληγουν στην φυση.Αλλο πραγμα να παρεις ενα σκυλο ,μια γατα,ενα καναρινι και αλλο πραγμα να παρεις μια λεοπαρδαλη,ενα πιθηκο, :D

Όλα τα ίδια είναι απλά τους σκύλους και τις γάτες τα έχουμε συνηθίσει. Τα ζώα υπάρχουν για να ζουν ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ίδια είναι απλά τους σκύλους και τις γάτες τα έχουμε συνηθίσει. Τα ζώα υπάρχουν για να ζουν ελεύθερα.

Αν ειναι ετσι τοτε δεν θα αφησουμε τιποτα ορθιο.Καποτε διαβασα οτι,ενας νεοπλουτος Ρωσσος εδωσε 250000 χιλ δολαρια για να παρει το τομαρι απο μια τιγρη σιβιριας για να ξαπλωνει στο σαλονι του ,ενω εχουν απομεινει μονο 2000 ζωα στην φυση.Εκει θα καταληξουμε αν δεν γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι τοτε δεν θα αφησουμε τιποτα ορθιο.Καποτε διαβασα οτι,ενας νεοπλουτος Ρωσσος εδωσε 250000 χιλ δολαρια για να παρει το τομαρι απο μια τιγρη σιβιριας για να ξαπλωνει στο σαλονι του ,ενω εχουν απομεινει μονο 2000 ζωα στην φυση.Εκει θα καταληξουμε αν δεν γινει κατι.

Βασίλη δεν κατάλαβες τι είπα :thumbup: Δεν λέω να συμπεριφερθούμε στα άγρια ζώα όπως και στα σκυλιά και στα γατιά. Λέω ότι ούτε αυτά θα έπρεπε να ζουν σε διαμερίσματα ή αλυσοδεμένα σε κήπους.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σοβαροί προβληματισμοί...! Όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπι, είχα προβληματιστεί κι εγώ έντονα πάνω σε αυτό το θέμα. Προσωπικά έχω δώσει κάποιες απαντήσεις τις οποίες θα μοιραστώ, αλλά δεν περιμένω να τις ασπαστούν κι όλοι...

Καταρχήν πρέπει να δοθούν κάποιοι ορισμοί στις λέξεις "ζωόφιλος" και "κατοικίδιο".

Για τη λέξη "ζωόφιλος" μπορείς να δώσεις 2 ερμηνείες... Μία ανάλαφρη του τύπου "ζωόφιλος είναι αυτός που αγαπάει τα ζώα" και μία λίγο πιο "ψαγμένη" που θα συμπεριλαμβάνει και την έννοια "σεβασμός" με όλη τη σημασία της λέξης. Δηλαδή ζωόφιλος είναι αυτός που σέβεται τα ζώα. Η άποψή μου είναι πως δεν είμαστε ζωόφιλοι, βάση της "ψαγμένης" ερμηνείας, αλλά είμαστε ζωόφιλοι βάση της ανάλαφρης ερμηνείας. Αυτοί που πραγματικά σέβονται τα ζώα, αυτοί που πραγματικά έχουν φιλοσοφήσει το θέμα, δεν είναι κάτοχοι ενυδρείων, ζωολογικών κήπων, κλουβιών κ.ο.κ.... Αυτοί βρίσκονται με σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον των ζώων και ξημεροβραδιάζονται προσπαθώντας μέσω μίας αλυσιδωτής διαδικασίας να προστατέψουν από το περιβάλλον που ζουν τα ζώα, την τροφή τους (φυτά ή θηράματα) μέχρι φυσικά και το ίδιο το ζώο. Αυτοί οι άνθρωποι (που ονομάζονται ακτιβιστές), ανά καιρούς έχουν χαρακτηριστεί και ως γραφικοί.

Εμείς οι υπόλοιποι από την άλλοι, πάμε να κάνουμε το εξής παράδοξο... Ζούμε ηθελημένα σε ένα μη φυσικό περιβάλλον το οποίο απεχθανόμαστε (και όλο γκρινιάζουμε για την ποιότητα ζωής, για το ότι καταστρέφεται η υγεία μας, "που είναι το πράσινο?" κ.ο.κ.) και φέρουμε σε αυτό και άλλα ζώα, ψάρια, πουλιά ή ερπετά γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε ότι ακριβώς προσφέρει η φύση (σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορούμε να προσφέρουμε ούτε το 5%), αλλά ικανοποιούμε το προσωπικό μας βίτσιο, δηλαδή να κλείσουμε ένα κομμάτι της φύσης μέσα σε μία γυάλα ή ένα κλουβί. Αν το δεις σχηματικά, σκέψου έναν κύκλο όπου είναι το σύνολο του φυσικού μας περιβάλλοντος και παρέχεται απλόχερα και δωρεάν σε όλα τα πλάσματα του πλανήτη. Μέσα σε αυτό τον κύκλο σκέψου έναν μικρότερο κύκλο, όπου είναι το μη φυσιολογικό και φυσικό περιβάλλον ή αλλιώς, η τεχνητή διάσταση που έχουμε δώσει εμείς οι ίδιοι στο περιβάλλον που ζούμε... Και μέσα στο μικρότερο κύκλο σκέψου έναν ακόμα μικρότερο όπου είναι το τεχνητό φυσικό περιβάλλον που δημιουργούμε για να μας θυμίζει το πως είναι το πραγματικό.

Με άλλα λόγια δεινοπαθείς για να φτιάξεις ένα τεχνητό περιβάλλον που δεν σε ικανοποιεί, για να ξαναδεινοπαθήσεις ώστε να φτιάξεις μέσα σε αυτό ένα τεχνητό φυσικό περιβάλλον που είναι δείγμα του πραγματικού... Παράδοξο μέχρι εκεί που δεν παίρνει :D

Πάμε τώρα στην έννοια "κατοικίδιο"...

Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος έχει επέμβει έτσι στη φύση (επιλεκτικές αναπαραγωγές, υβριδισμούς κλπ), ώστε με τα χρόνια έχει δημιουργήσει πραγματικά κατοικίδια ζώα. Για παράδειγμα, ράτσες σκυλιών, ψαριών, πουλιών, γατιών... Αυτά τα ζώα, όπως και αυτά της φύσης, είναι υγιέστατα μεν, αλλά χωρίς ελπίδα επιβίωσης στο φυσικό περιβάλλον. Κάποιου εδώ μπαίνουμε εμείς, οι ανάλαφροι φιλόζωοι, όπου τα παίρνουμε, τα αγαπάμε, τα φροντίζουμε και με μοναδικό αντάλλαγμα τις στιγμές χαλάρωσης και αφοσίωσης που μας προσφέρουν. Με βάση αυτό θα πω πως κάτι θετικό προσφέρουμε τελικά κι εμείς στην έννοια "φιλόζωος".

Επειδή έγραψα ήδη πολλά, αυτό που θα πω είναι πως είναι επιλογή μας τα πάντα. Είτε να γίνουμε ακτιβιστές, είτε να ζούμε σε πόλεις, είτε να ζούμε στη φύση (την οποία μπορούμε να προσέχουμε, αλλά μπορούμε και να τη καταστρέφουμε), είτε να έχουμε κάποιο κατοικίδιο και να το φροντίζουμε (ή και να μη το φροντίζουμε), είτε να μην έχουμε... Όλα στο χέρι μας είναι! Αυτό που θα πω εγώ είναι πως καλό είναι, ότι κι αν επιλέξουμε να το κάνουμε σωστά και καλά, σεβόμενοι, όσο γίνεται, την ίδια τη φύση.

Μη ξεχνάτε πως με τα δικά μας τα τεχνάσματα και την αδιαφορία, καταστρέφονται λίμνες, ποτάμια, θάλασσες, ζούγκλες, ο αέρας που αναπνέουμε... Πιθανόν σε μερικά χρόνια τα μόνα κοράλλια, οι μόνοι άγριοι δίσκοι, οι τελευταίες βασιλικές τίγρης κ.ο.κ. να βρίσκονται υπό αιχμαλωσία και πιθανόν εμείς που τώρα δεν είμαστε πραγματικοί φιλόζωοι, κάποια στιγμή να είμαστε η ελπίδα για την αναζωογόνηση της ίδιας της φύσης (εφόσον πρώτα έχουμε προσφέρει ένα μικρό λιθαράκι για την καταστροφή της).

Προσωπικά, σαν Νίκος, αποφεύγω την αγορά του όποιου άγριου ζώου συνειδητά. Προτιμώ το υβρίδιο ή την επιλεκτική αναπαραγωγή, από το άγριο... Τουλάχιστον στη φάση που βρίσκομαι τώρα και με το χρόνο και το χρήμα που μπορώ να διαθέσω για τη συντήρηση αυτών.

Αυτά τα λίγα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δεν κατάλαβες τι είπα :thumbup: Δεν λέω να συμπεριφερθούμε στα άγρια ζώα όπως και στα σκυλιά και στα γατιά. Λέω ότι ούτε αυτά θα έπρεπε να ζουν σε διαμερίσματα ή αλυσοδεμένα σε κήπους.

:D

Κωστη αυτη ειναι μια πραγματικοτητα που δεν μπορουμε τελικα να την αποφυγουμε,μπορουμε ομως να μην συμμετεχουμε στην αγοροπωλησια αγριων ζωων.Γιαυτο ανοιξα αυτο το θεμα,γιατι δεν ηξερα που ολα αυτα γινονται και επισημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και κάτι λίγο offtopic.Εχθές στην Σβόλου(ένα δρόμο πάνω από την Τσιμισκή που είναι ο πιο κεντρικός δρόμος την Θεσσαλονίκης) υπάρχει ένα μεγαλούτσικο πετσοπ.Στην βιτρίνα λοιπόν είδα ένα κροκόδειλο cayman περι τα 4 κιλά και 40εκατοστά...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και κάτι λίγο offtopic.Εχθές στην Σβόλου(ένα δρόμο πάνω από την Τσιμισκή που είναι ο πιο κεντρικός δρόμος την Θεσσαλονίκης) υπάρχει ένα μεγαλούτσικο πετσοπ.Στην βιτρίνα λοιπόν είδα ένα κροκόδειλο cayman περι τα 4 κιλά και 40εκατοστά...

και εδω στην αθηνα εχω δει πανω απο 10, και εχω ακουσει ιστοριες για αλλους που το επαιζαν ζωοφιλοι και πηγαν και εφτιαξαν ενα λιμνοενυδρειο θηριο και το χειμωνα πεθανε απο το κρυο γιατι δεν διαβασαν για τις αναγκες του!

τα παραδειγματα απειρα για παρα πολλα ζωα!!!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο ζωόφιλος είναι αυτός που σέβεται τα ζώα, όπως είπε ο Νίκος.

Όσο για τους σωστούς χομπίστες που διαβάζουν και φροντίζουν το ψάρι τους όπως πρέπει νομίζω ότι το σέβομαστε, αλλά είμαστε και λίγο εγωιστές και το θέλουμε δίπλα μας από ότι στη λίμνη.

Θεωρώ ότι είμαστε πλασμένοι για να ζούμε στη φύση, έχουμε ανάγκη το πράσινο, τα ζώα, τα νερά, αλλά επιλέγουμε (ή τουλάχιστον δεν κάνουμε το μεγάλο βήμα να απεξαρτηθούμε από αυτή την κατάσταση) να ζούμε στο τσιμέντο. Επειδή όμως μας ηρεμεί η φύση προσπαθούμε να πάρουμε ένα μέρος της κοντά μας. Αυτό είναι εγωιστικό.

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και παλιότερα και μάλιστα είχαμε πει ότι τα ψάρια στα ενυδρεία μας μπορεί να ζήσουν παραπάνω από ότι στη φύση, η οποία σιγά σιγά καταστρέφεται (εξαιτίας μας). Ωστόσο τα πολλά χρόνια δε σημαίνουν και ευτυχισμένα..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βεβαια και μια αλλη πτυχη, που θεωρω πολυ σημαντικη..

Χομπιστες που αναλαμβανουν να αναπαραγουν καποια σπανια και υπο εξαφανιση ειδη

με σκοπο την προστασια τους..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βεβαια και μια αλλη πτυχη, που θεωρω πολυ σημαντικη..

Χομπιστες που αναλαμβανουν να αναπαραγουν καποια σπανια και υπο εξαφανιση ειδη

με σκοπο την προστασια τους..

Το να αναλάβεις την αναπαραγωγή υπό εξαφάνιση ειδών δεν σε κάνει απαραίτητα φιλόζωο... Μπορείς να αναπαράγεις για να τα αφήσεις στο φυσικό τους περιβάλλον, μπορείς να τα αναπαράγεις για το κέρδος, μπορείς να τα αναπαράγεις κρατώντας τα για την πάρτη σου...

Φυσικά και όταν κάποιος κατέχει ένα υπό εξαφάνιση είδος (εις γνώση του ή χωρίς), καλό είναι να το αναπαράγει, ότι σκοπό κι αν έχει μετά, καθότι ακόμα και εμπόριο να κάνει, άσχετα με το ότι κερδίζει ο ίδιος οικονομικά, κερδίζει μέχρι ενός βαθμού και η φύση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όταν κάποιος κατέχει ένα υπό εξαφάνιση είδος (εις γνώση του ή χωρίς), καλό είναι να το αναπαράγει, ότι σκοπό κι αν έχει μετά, καθότι ακόμα και εμπόριο να κάνει, άσχετα με το ότι κερδίζει ο ίδιος οικονομικά, κερδίζει μέχρι ενός βαθμού και η φύση.

Εννοω να το κανει εις γνωση του και παντα με σκοπο τη διασωση του ειδους και μονο..

Αν δε γνωριζει οτι συντηρει ενα υπο εξαφανιση ειδος, τοτε απλα κατατασσεται στην ''κατηγορια'' που βισκομαστε οι περισσοτεροι απο εμας, δηλαδη ευχαριστει απλα τον εαυτο του με τη φροντιδα καποιων ζωντανων οργανισμων..

Γενικα να πω οτι συμφωνω με οσα εχουν αναφερθει παραπανω, απλως παρουσιασα κι ενα πιο εξεζητημενο παραδειγμα για να υπαρξει καποιος αντιλογος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το θέμα αυτό δεν θα τελειώσει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαροί προβληματισμοί...! Όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπι, είχα προβληματιστεί κι εγώ έντονα πάνω σε αυτό το θέμα. Προσωπικά έχω δώσει κάποιες απαντήσεις τις οποίες θα μοιραστώ, αλλά δεν περιμένω να τις ασπαστούν κι όλοι...

Καταρχήν πρέπει να δοθούν κάποιοι ορισμοί στις λέξεις "ζωόφιλος" και "κατοικίδιο".

Για τη λέξη "ζωόφιλος" μπορείς να δώσεις 2 ερμηνείες... Μία ανάλαφρη του τύπου "ζωόφιλος είναι αυτός που αγαπάει τα ζώα" και μία λίγο πιο "ψαγμένη" που θα συμπεριλαμβάνει και την έννοια "σεβασμός" με όλη τη σημασία της λέξης. Δηλαδή ζωόφιλος είναι αυτός που σέβεται τα ζώα. Η άποψή μου είναι πως δεν είμαστε ζωόφιλοι, βάση της "ψαγμένης" ερμηνείας, αλλά είμαστε ζωόφιλοι βάση της ανάλαφρης ερμηνείας. Αυτοί που πραγματικά σέβονται τα ζώα, αυτοί που πραγματικά έχουν φιλοσοφήσει το θέμα, δεν είναι κάτοχοι ενυδρείων, ζωολογικών κήπων, κλουβιών κ.ο.κ.... Αυτοί βρίσκονται με σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον των ζώων και ξημεροβραδιάζονται προσπαθώντας μέσω μίας αλυσιδωτής διαδικασίας να προστατέψουν από το περιβάλλον που ζουν τα ζώα, την τροφή τους (φυτά ή θηράματα) μέχρι φυσικά και το ίδιο το ζώο. Αυτοί οι άνθρωποι (που ονομάζονται ακτιβιστές), ανά καιρούς έχουν χαρακτηριστεί και ως γραφικοί.

Εμείς οι υπόλοιποι από την άλλοι, πάμε να κάνουμε το εξής παράδοξο... Ζούμε ηθελημένα σε ένα μη φυσικό περιβάλλον το οποίο απεχθανόμαστε (και όλο γκρινιάζουμε για την ποιότητα ζωής, για το ότι καταστρέφεται η υγεία μας, "που είναι το πράσινο?" κ.ο.κ.) και φέρουμε σε αυτό και άλλα ζώα, ψάρια, πουλιά ή ερπετά γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να τους προσφέρουμε ότι ακριβώς προσφέρει η φύση (σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορούμε να προσφέρουμε ούτε το 5%), αλλά ικανοποιούμε το προσωπικό μας βίτσιο, δηλαδή να κλείσουμε ένα κομμάτι της φύσης μέσα σε μία γυάλα ή ένα κλουβί. Αν το δεις σχηματικά, σκέψου έναν κύκλο όπου είναι το σύνολο του φυσικού μας περιβάλλοντος και παρέχεται απλόχερα και δωρεάν σε όλα τα πλάσματα του πλανήτη. Μέσα σε αυτό τον κύκλο σκέψου έναν μικρότερο κύκλο, όπου είναι το μη φυσιολογικό και φυσικό περιβάλλον ή αλλιώς, η τεχνητή διάσταση που έχουμε δώσει εμείς οι ίδιοι στο περιβάλλον που ζούμε... Και μέσα στο μικρότερο κύκλο σκέψου έναν ακόμα μικρότερο όπου είναι το τεχνητό φυσικό περιβάλλον που δημιουργούμε για να μας θυμίζει το πως είναι το πραγματικό.

Με άλλα λόγια δεινοπαθείς για να φτιάξεις ένα τεχνητό περιβάλλον που δεν σε ικανοποιεί, για να ξαναδεινοπαθήσεις ώστε να φτιάξεις μέσα σε αυτό ένα τεχνητό φυσικό περιβάλλον που είναι δείγμα του πραγματικού... Παράδοξο μέχρι εκεί που δεν παίρνει :thumbup:

Πάμε τώρα στην έννοια "κατοικίδιο"...

Καλώς ή κακώς, ο άνθρωπος έχει επέμβει έτσι στη φύση (επιλεκτικές αναπαραγωγές, υβριδισμούς κλπ), ώστε με τα χρόνια έχει δημιουργήσει πραγματικά κατοικίδια ζώα. Για παράδειγμα, ράτσες σκυλιών, ψαριών, πουλιών, γατιών... Αυτά τα ζώα, όπως και αυτά της φύσης, είναι υγιέστατα μεν, αλλά χωρίς ελπίδα επιβίωσης στο φυσικό περιβάλλον. Κάποιου εδώ μπαίνουμε εμείς, οι ανάλαφροι φιλόζωοι, όπου τα παίρνουμε, τα αγαπάμε, τα φροντίζουμε και με μοναδικό αντάλλαγμα τις στιγμές χαλάρωσης και αφοσίωσης που μας προσφέρουν. Με βάση αυτό θα πω πως κάτι θετικό προσφέρουμε τελικά κι εμείς στην έννοια "φιλόζωος".

Επειδή έγραψα ήδη πολλά, αυτό που θα πω είναι πως είναι επιλογή μας τα πάντα. Είτε να γίνουμε ακτιβιστές, είτε να ζούμε σε πόλεις, είτε να ζούμε στη φύση (την οποία μπορούμε να προσέχουμε, αλλά μπορούμε και να τη καταστρέφουμε), είτε να έχουμε κάποιο κατοικίδιο και να το φροντίζουμε (ή και να μη το φροντίζουμε), είτε να μην έχουμε... Όλα στο χέρι μας είναι! Αυτό που θα πω εγώ είναι πως καλό είναι, ότι κι αν επιλέξουμε να το κάνουμε σωστά και καλά, σεβόμενοι, όσο γίνεται, την ίδια τη φύση.

Μη ξεχνάτε πως με τα δικά μας τα τεχνάσματα και την αδιαφορία, καταστρέφονται λίμνες, ποτάμια, θάλασσες, ζούγκλες, ο αέρας που αναπνέουμε... Πιθανόν σε μερικά χρόνια τα μόνα κοράλλια, οι μόνοι άγριοι δίσκοι, οι τελευταίες βασιλικές τίγρης κ.ο.κ. να βρίσκονται υπό αιχμαλωσία και πιθανόν εμείς που τώρα δεν είμαστε πραγματικοί φιλόζωοι, κάποια στιγμή να είμαστε η ελπίδα για την αναζωογόνηση της ίδιας της φύσης (εφόσον πρώτα έχουμε προσφέρει ένα μικρό λιθαράκι για την καταστροφή της).

Προσωπικά, σαν Νίκος, αποφεύγω την αγορά του όποιου άγριου ζώου συνειδητά. Προτιμώ το υβρίδιο ή την επιλεκτική αναπαραγωγή, από το άγριο... Τουλάχιστον στη φάση που βρίσκομαι τώρα και με το χρόνο και το χρήμα που μπορώ να διαθέσω για τη συντήρηση αυτών.

Αυτά τα λίγα... :hysterical:

Συγχαρητηρια Νικο,χαιρομαι καθε φορα που επικοινωνω μαζισου,γιατι ο λογος σου εκτος του οτι ειναι τελειος,δειχνει και εναν βαθια σκεπτομενο ατομο.Στο πρωτο τμημα του λογου σου ,περι ζωοφιλιας,συμφωνω απολυτα και εκτος αυτου εγω που νομιζα οτι ειμαι ζωοφιλος μου εδωσες ενα καλο μαθημα για να καταλαβω τελικα οτι δεν ειμαι ζωοφιλος. :D

Και στο δευτερο τμημα θα συμφωνησω,αλλα εγω δεν ειπα για επιλεκτικες αναπαραγωγες και γενικα για καποια ζωα που πιανονται στην φυση για αναπαραγωγες,εγω λεω για τα ζωα που πιανονται κατα παραγγελια και τα βαζουμε στα σπιτια μας.Αν δεν τα αγωραζαμε εμεις,δεν θα τα πιανανε αυτοι για μας.

Θα πω και κάτι λίγο offtopic.Εχθές στην Σβόλου(ένα δρόμο πάνω από την Τσιμισκή που είναι ο πιο κεντρικός δρόμος την Θεσσαλονίκης) υπάρχει ένα μεγαλούτσικο πετσοπ.Στην βιτρίνα λοιπόν είδα ένα κροκόδειλο cayman περι τα 4 κιλά και 40εκατοστά...

Ακριβως γιαυτο ανοιξα το θεμα.Αν τωρα αυτον τον κορκοδηλο δεν τον αγωρασει κανενας,ο μαγαζατορας δεν θα εχει κανενα οφελος να τον ξαναφερει.

παιδιά το θέμα αυτό δεν θα τελειώσει ποτε...

Τοτε κατσε εκει που καθεσαι και ολα ειναι μια χαρα (για σενα)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατσε εκει που καθεσαι και ολα ειναι μια χαρα (για σενα) :D

σεβομαστε την αποψη σου και εσυ των συνομιλητων σου.

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

σεβομαστε την αποψη σου και εσυ των συνομιλητων σου.

Ο φιλος δεν εξεφρασε καμια αποψη,απλα κανει μια δικη του διαπιστωσει ακαιρη και ατοπη.Στο θεμα αυτο οσοι συμμετειχαν εξεφρασαν τις αποψεις τους.Το να λες δεν βγαζει πουθενα ειναι τουλαχιστον απρεπη ως προς τον συντακτη του θεματος.Δικαιωμα του να εχει αποφανθει για οτιδηποτε αλλα εφοσον συμμετασχει στο θεμα ας καταθεσει μια αποψη και οχι σαν να μου λεει ωχ ρε αδελφε δεν βαριεσαι,αυτα θα λεμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία παιδιά, όποιος θέλει να συζητήσει το θέμα συμμετέχει. Όποιος νοιώθει οτι δεν τον αφορά, απλά το προσπερνάει.

Παρακαλώ να συνεχίσουμε με την ουσία του θέματος.

:D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Νίκο (Stroomper) για την ανάπτυξη του θέματος, +1000000000 :D

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι μερικοι υποστηριζουν οτι το να εχεις αγριους δισκους δεν ειναι εγκλημα αφου στον αμαζωνιο οι ντοπιοι τους ψαρευουν για τροφη, Ισχυει κατι τετιο;

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι μερικοι υποστηριζουν οτι το να εχεις αγριους δισκους δεν ειναι εγκλημα αφου στον αμαζωνιο οι ντοπιοι τους ψαρευουν για τροφη, Ισχυει κατι τετιο;

Το ότι οι ντόπιοι τρώνε δίσκους είναι γεγονός. Στο κάτω κάτω, όλοι οι ντόπιοι της κάθε περιοχής τρώνε αυτά που τους παρέχει το περιβάλλον τους. Το αν είναι έγκλημα ή όχι να έχεις στο ενυδρείο σου αυτά τα ψάρια, αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζαν αγριους δισκους ή καποιο αλλο ψαρι πιασμενο απο το φυσικο του περιβαλλον , με εξαιρεση ισως τα ψαρια του θαλασσινου που δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Το επιχειρημα ομως " τα 1.000 ( τυχαιος αριθμος ) ψαρια που ψαρευονται για ενυδρειακους σκοπους ειναι σταγονα στον ωκεανο μπροστα στα πολλες χιλιαδες ψαρια που ψαρευονται για τροφη" εχει μια βαση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και μια σταγόνα στο νερό όπως λες violet αλλά εξακολουθεί να είναι έγκλημα. Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης αυτό παιδιά :D .

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα εβαζαν αγριους δισκους ή καποιο αλλο ψαρι πιασμενο απο το φυσικο του περιβαλλον , με εξαιρεση ισως τα ψαρια του θαλασσινου που δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Το επιχειρημα ομως " τα 1.000 ( τυχαιος αριθμος ) ψαρια που ψαρευονται για ενυδρειακους σκοπους ειναι σταγονα στον ωκεανο μπροστα στα πολλες χιλιαδες ψαρια που ψαρευονται για τροφη" εχει μια βαση.

Για ποια χιλιάδες ψάρια που ψαρεύονται για τροφή μιλάμε, γιατί νομίζω πως κάτι δεν καταλαβάτε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...