Jump to content

Ψαροκαμμενοι νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το Χομπι μας ?


Recommended Posts

Αυτά δεν είναι ψάρια; :rolleyes:

Και αυτά Φώτη ψάρια είναι αλλά είναι από αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ειναι ψαρια ειτε απο αναπαραγωγη ειτε οχι..... δεν υπαρχουν αγρια και ημερα ΟΛΑ προηλθαν απο την φυση ασχετα εαν κατεληξαν μεσω αναπαραγωγης [ενυδρειου] στο δικο μας ενυδρειο... ενοειτε οτι οι δισκοι δεν ειναι το μονο ψαρι το οποιο καταληγει με τον ενα ή τον αλλο τροπο στα ενυδρεια μας... Εγω ενα ξερω... θα προτιμουσα να ζησω 2 χρονια και καλα στο περιβαλλον που με ευχαριστει εμενα στο πραγματικο μου περιβαλλον.... παρα να ζησω 15 χρονια σε ενα ενυδρειο φυλακισμενος και δυστυχισμενος... Κατα την γνωμη μου κανεις απο εμας που εχουμε ενυδρεια,,,,,φυτααα,,,,αμμους,,,, φιλτρα,,, και οοοοοοτι αλλο υπαρχει για να προσπαθισουμε να δημιουργησουμε ενα ψευτικο περιβαλλον στα ψαρια αυτα δεν ειναι φιλοζωος... οσα χρηματα και αν σπαταληθουν το πραγματικο περιβαλλον δεν συγκρινεται με το ''πλαστο'' που δημιουργουμε εμεις.... Για παραδειγμα εγω ή ο οποιοσδηποτε που μπορει να ζει σε χωριο ή μικρη πολη παει στην Αμερικη [τυχαιο ονομα] ....δεν θα του λειψει το σπιτι του?? Και ας ηταν φτωχο...Και ας εχει η αμερικη ολες τις ανεσεις....δεν παυει να ειναι το σπιτι του...

Και θα κλεισω με την αγαπημενη μου φραση.... ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Άννα με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά με τα λεγόμενα σου πρέπει να αφήσεις τους μονομάχους και να ασχοληθείς με κάποιο άλλο χόμπι!

Δες το λίγο και από την άλλη πλευρά από την στιγμή που υπάρχουν (καλός η κακός) ενυδρεία και ο άνθρωπος τα έχει βάλει στην ζωή του τότε μπορεί να λέγετε φιλόζωος υπό την προϋπόθεση πως τους προσφέρει καλύτερες συνθήκες από ότι στα εκτροφεία αναπαραγωγής!

Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε υπερβολικές καταστάσεις με πολύ άγρια και μεγάλου μεγέθους ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά καλό είναι που κάνουμε αυτή τη συζήτηση(αλίμονο και αν δεν είχαμε έστω και ένα μικρό αίσθημα ενοχής για το hobby μας...).

Δείτε το παρακάτω link όσοι έχετε facebook: https://www.facebook...02355685&type=3

Σίγουρα κατά τη γνώμη μου οι άνθρωποι της ομάδας ANIMA είναι φιλόζωοι και σίγουρα ο ιδιοκτήτης του αλιγάτορα που βρέθηκε στην Αχαρνών δεν είναι...!

Όσο για κάποιον φίλο που είπε ότι φιλόζωοι μόνο οι ακτιβιστές και οι χορτοφάγοι διαφωνώ ειδικά για τους χορτοφάγους. Και έχει και άμεση σχέση με αυτό που λένε πολλοί, πως μπορείς και τρως ψάρια ενω έχεις ενυδρείο; Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το να ακολουθούμε τη τροφική αλυσίδα είναι μέρος της φύσης! Δεν έχω κάποιο πρόβλημα σε όσους το επιλέγουν πάντως δεν είναι και αντι-φιλοζωικό να μην είσαι...

Για αυτό και δεν πρέπει να μας φαίνεται περίεργο ότι κάποιοι άνθρωποι τρώνε πχ δίσκους (και άγριους μάλιστα, γιατί να μην ψαρεύουν και να προσπαθούν για αναπαραγωγή... :bigemo_harabe_net-127: )

Εδώ ανοίγεται πολύ το θέμα και για τον κύριο Heiko που τον γνώρισα πρόσφατα και είμαι πολύ χαρούμενος γι' αυτό... Και μου είπε ότι πολλά ψάρια στη φύση όπως πχ κάποια είδη tetra θα ζήσουν στη φύση έως 1 χρόνο(αν δεν φαγωθούν...).Επίσης μου είπε ότι πολλά ψάρια δεν μετακινούνται σε μεγάλες αποστάσεις, γιατί μπορεί να έχουν βρει ένα συγκεκριμένο σημείο που να είναι ιδανικό και να μην μεταναστεύουν...

Τώρα όσων αφορά στα άγρια ψάρια για τον αν πρέπει ή όχι να έχουμε.

Πρόσφατα είχα διαβάσει για μια ιστοσελίδα που τους έστελνες mail τι ψάρια έχεις με σκοπό όσους έχουν στην κατοχή τους ψάρια που υπάρχει κίνδυνος για εξαφάνιση να βοηθηθούν , να ενημερωθούν, να ενημερώσουν και να διανείμουν τα ψάρια αυτά σε άλλους χομπίστες ώστε να μειωθεί ζήτηση για άγρια και να αναπαραχθούν όσο γίνεται τα tank-bred. Όποιος τη βρει ας την δημοσιεύσει...

Το να ζητάς ένα άγριο ψάρι το οποίο στη φύση έχει αρχίσει να μειώνεται επικίνδυνα ο πληθυσμός του, δεν νομίζω πως σε καθιστά φιλόζωο...

Για τα ψάρια που δεν διατρέχουν κίνδυνο εκεί πάλι απόψεις υπάρχουν πολλές... Η δική μου είναι ότι αφού μπορείς να έχεις ένα γεννημένο στο ενυδρείο καλύτερα άσε το άγριο στη φύση... Άμα το σκεφτείς διαφορετικά μπορείς να πεις ότι ακόμα και αυτό δεν θα έπρεπε να ισχύει... Τότε θα φτάναμε να μην πωλούνται ενυδρεία, να σταματήσει γενικά το χόμπυ... Αλλά και με ένα μεγάλο ίσως αντίκτυπο:

Άνθρωποι που ζουν από αυτό το χόμπυ να σταματήσουν να ενδιαφέρονται αν υπάρχουν ή όχι οι βιότοποι των ψαριών που εξάγουν και να σταματήσουν να τους προστατεύουν...

Για να καταλήξω κάπου, είναι πως θα το σκεφτεί ο καθένας.... Πάντως δεν είμαστε ούτε άγγελοι, ούτε εγκληματίες(τουλάχιστον όχι όλοι από εμάς...)

Link to comment
Share on other sites

ebenos... Εγω προσπαθω να δω απο την μερια του ψαριου... κανονικα κανεις μας [κατα την αποψη μ] δεν θα επρεπε να εγκλοβιιζει τα ζωα αλλα οπως λες και συ εχουμε επεμβει στην φυση... Λατρευω τους μονομαχους και πιστευω πως ολοι θελουν να τα εχουν ευτυχισμενα και υγειης τα ψαρια τους αλλα δυστυχως οπως ειπα και προηγουμενως το πλαστο περιβαλλον δεν συγκρινεται με το φυσικο... ας προσπαθισουμε τουλαχιστον να του μοιασουμε εστω και λιγο για να ζησουν μακροχρονια και υγειη τα ψαρια μας....

Αυτα ειχα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλο καρβουνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ebenos... Εγω προσπαθω να δω απο την μερια του ψαριου... κανονικα κανεις μας [κατα την αποψη μ] δεν θα επρεπε να εγκλοβιιζει τα ζωα αλλα οπως λες και συ εχουμε επεμβει στην φυση... Λατρευω τους μονομαχους και πιστευω πως ολοι θελουν να τα εχουν ευτυχισμενα και υγειης τα ψαρια τους αλλα δυστυχως οπως ειπα και προηγουμενως το πλαστο περιβαλλον δεν συγκρινεται με το φυσικο... ας προσπαθισουμε τουλαχιστον να του μοιασουμε εστω και λιγο για να ζησουν μακροχρονια και υγειη τα ψαρια μας....

Αυτα ειχα να πω...

Aννα εχει δικιο ο ebenos...αν εχεις αυτη την αποψη δεν θα επρεπε να ασχοληθεις καθολου με αυτο το χομπυ...Τωρα για τα αγρια και της εκτροφης υπαρχει μια μεγαλη διαφορα...Π.χ. αν παρεις εναν μονομαχο κατευθειαν απο την φυση δεν θα δεχτει αμεσως τροφη απο εσενα και θα μαθει ομως σιγα σιγα να την δεχεται και ειναι ικανο.. Εχει συνηθισει σε διαφορες θερμοκρασιες,ξερει πως να επιβιωσει αν κι στη φυση ειναι ολα πεινασμενα τα ψαρια και αλλοι πολλοι λογοι..αν παρουμε εναν μονομαχο εκτροφης που οντως εχουμε κι οι δυο,καθε φορα που να παμε να ταισουμε δεν ερχεται κατευθειαν σε μας?αυτο σημαινει πως τα ψαρια εκτροφης εχουν συνηθισει εμας και περιμενουν την τροφη απο εμας και αφου λες δεν κανει τα εχουμε στο ενυδρειο μας γτ δεν δοκιμαζουμε να τα ελευθερωσουμε εκει απο οπου προηλθαν οι προγονοι τους?κι επισης δεν ειναι ικανα να επιβιωσουν σε ελευθερο περιβαλλον οπου δεν υπαρχει καποιος φιλοζωος να τα φροντιζει......Αν κι προσφατα ενδιαφερθηκα πολυ για καποια ψαρια που υπαρχουν μονο σε αγρια μορφη αλλα δεν θα το επιχειρησω και θα περιμενω να βρεθει καποιο ψαρι εκτροφης απο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Απλα εκφραζω την αποψη μου αυτο ειναι ολο... ή συμφωνειτε ή οχι! Γιαννη ευχαριστω για τις επισημανσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καπου διαβασα οτι μερικοι υποστηριζουν οτι το να εχεις αγριους δισκους δεν ειναι εγκλημα αφου στον αμαζωνιο οι ντοπιοι τους ψαρευουν για τροφη, Ισχυει κατι τετιο;

το να εχεις αγριους δισκους που τους ψαρεψες και τους στερεις την ελευθερια τους ναι ειναι κακο.αλλα το να τους σκοτωσεις ειναι πολυ χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα πετυχει το θεμα του φιλου kixlidatou..

+φωνω απολυτα μαζι του! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Να σας πω και εγώ λοιπόν την αποψή μου πως θεωρώ το χόμπυ μας εγωιστικό.

Πιστεύω πως είναι διαφορετικό να έχεις ένα ζώο το οποίο σου προσφέρει κάτι,από ένα ζ'ωο που το διατηρείς για να το βλέπεις,

όλα τα ζώα κάποιος τα αιχμαλώτισε ώστε να είνα στην κατοχή του ανθρώπου, έτσι ένα κοτόπουλο το οποίο μας προσφέρει το αυγό και το κρέας του κάποτε θα ξεκίνησε και αυτό ως άγριο και θα αιχμαλωτίστηκε.Είναι όμως πλέον μέρος της διατροφής μας - επιβίωσης.

Δεχόμενοι λοιπόν ότι αρχικά όλα τα έμβια είναι άγρια μήπως θα έπρεπε να μιλάμε για ψάρια ας πούμε πρώτου ή δεύτερου χεριού ως προς τη φύση?

Οσο αναφορά τώρα τις βλαβερές συνέπειες της αιχμαλωσίας άγρια ψαριού αυτό έχει καθαρά να κάνει με τις ποσότητες της φύσης σε σχέση με τις ποσότητες της ζήτησης.

Εάν κάποιος ξεκινήσει να αιχμαλωτίζει άγριες κατσαρίδες έ δεν θα βλαψει και κανέναν. Το έθεσα λίγο άκομψα αλλά για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου και όχι να προσβάλλω κάποιον.

Ναι είμαι και εγώ εγωιστής και θέλω ένα κομμάτι φύσης στο σπίτι μου για να χαίρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Να σας πω και εγώ λοιπόν την αποψή μου πως θεωρώ το χόμπυ μας εγωιστικό.

Πιστεύω πως είναι διαφορετικό να έχεις ένα ζώο το οποίο σου προσφέρει κάτι,από ένα ζ'ωο που το διατηρείς για να το βλέπεις,

όλα τα ζώα κάποιος τα αιχμαλώτισε ώστε να είνα στην κατοχή του ανθρώπου, έτσι ένα κοτόπουλο το οποίο μας προσφέρει το αυγό και το κρέας του κάποτε θα ξεκίνησε και αυτό ως άγριο και θα αιχμαλωτίστηκε.Είναι όμως πλέον μέρος της διατροφής μας - επιβίωσης.

Δεχόμενοι λοιπόν ότι αρχικά όλα τα έμβια είναι άγρια μήπως θα έπρεπε να μιλάμε για ψάρια ας πούμε πρώτου ή δεύτερου χεριού ως προς τη φύση?

Οσο αναφορά τώρα τις βλαβερές συνέπειες της αιχμαλωσίας άγρια ψαριού αυτό έχει καθαρά να κάνει με τις ποσότητες της φύσης σε σχέση με τις ποσότητες της ζήτησης.

Εάν κάποιος ξεκινήσει να αιχμαλωτίζει άγριες κατσαρίδες έ δεν θα βλαψει και κανέναν. Το έθεσα λίγο άκομψα αλλά για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου και όχι να προσβάλλω κάποιον.

Ναι είμαι και εγώ εγωιστής και θέλω ένα κομμάτι φύσης στο σπίτι μου για να χαίρομαι.

Την αλυσιδα τις φυσης!

Γιατι ολοι μας τις θεωρουμε σιχαμερα οντα και κανενας δεν θα το εκανε κατοικιδιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κοιταξτε ημερομηνια

 

Το ανοιξα ακριβως 5 χρονια πριν,Οποτε ας αφησουν καποιοι να ειρωνεύονται.

 

Εγω είμαι σταθερος στις αποψεις μου,αλλοι είναι Ολιγον ετσι,και ολιγον γιουβετσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ημερομηνια

 

Το ανοιξα ακριβως 5 χρονια πριν,Οποτε ας αφησουν καποιοι να ειρωνεύονται.

 

Εγω είμαι σταθερος στις αποψεις μου,αλλοι είναι Ολιγον ετσι,και ολιγον γιουβετσι.

 

Κοίταξε και εσύ τι κάνεις τώρα .

Μετά απο δύο χρόνια που θα το διαβάσει κάποιος , θα μπορέσει να βγάλει συμπέρασμα για το τί θέλεις εσύ να πείς με αυτό το πόστ ;

 

Τι μισόλογα είναι αυτά και χαλάς το θέμα ;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,χαλασα τοθεμα μου εγω ο ιδιος,αλλα και εσυ χαλασες το άλλο θεμα μου.. Δυστυχως όμως ,εγω δεν μπορω να ζητησω συγνωμη από τον συντακτη του θεματος.Εσυ όμως μπορεις να ζητήσεις συγνωμη από τον συντακτη του αλλου θεματος,και εγινες αφορμή,να γινει μπαχαλο.,ενώ το θεμα ετρεχε περιπου 3 μερες ομαλα Σταματη μου.

 

Και για να είμαι ειλικρινείς απενατι σου,δεν τα πηρα μαζι σου,αλλα με τον αλλον που συγονταρε εσενα,καθαρα γιατι δενμε γουσταρει.

Αντίθετα να ελεγα ,και αυτος αντίθετα θα ελεγε,γιατι τα ειπα εγω.

 

Ξερεις ότι σε εκτιμω,αλλα με την εμπειρια σου,και οντας από τους ιδρυτες αυτου του φορουμ,αντικειμενικα,ηταν πρεπον αυτό που εγραψες?Δεν θελω απαντηση,αλλα δες το και θα καταλάβεις,γιατι εισαι εντιμος ανθρωπος ,με τα κουσούρια σου που εχω και εγω πολλα.

 

Φιλικα και μην ξεχνας και σε εκτιμω και εισαι δάσκαλος μου και σε σεβομαι.

Απλα ειμαστε σε ηλικια που οι σκεψεις μας δεν κρατιουνται πλεον μονο στο μυαλο,αλλα πρεπει να ειμαστε χυμα,και σε οποιον αρεσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,χαλασα τοθεμα μου εγω ο ιδιος,αλλα και εσυ χαλασες το άλλο θεμα μου.. Δυστυχως όμως ,εγω δεν μπορω να ζητησω συγνωμη από τον συντακτη του θεματος.Εσυ όμως μπορεις να ζητήσεις συγνωμη από τον συντακτη ( δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς ;  απο ποιόν να ζητήσω συγγνώμη ; ) του αλλου θεματος,και εγινες αφορμή,να γινει μπαχαλο.,ενώ το θεμα ετρεχε περιπου 3 μερες ομαλα Σταματη μου. Σου έβαλα το λίνκ απο κάτω δεν ξέρω αν εννοείς γι αυτό .

 

Και για να είμαι ειλικρινείς απενατι σου,δεν τα πηρα μαζι σου,αλλα με τον αλλον που συγονταρε εσενα,καθαρα γιατι δενμε γουσταρει.

Αντίθετα να ελεγα ,και αυτος αντίθετα θα ελεγε,γιατι τα ειπα εγω. Δεν μπορώ τα μισόλογα , αν θέλεις πες για ποιόν εννοείς για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε .

 

Ξερεις ότι σε εκτιμω,αλλα με την εμπειρια σου,και οντας από τους ιδρυτες αυτου του φορουμ,αντικειμενικα,ηταν πρεπον αυτό που εγραψες?Δεν θελω απαντηση,αλλα δες το και θα καταλάβεις,γιατι εισαι εντιμος ανθρωπος ,με τα κουσούρια σου που εχω και εγω πολλα. Αντικειμενικά είναι η άποψή μου και το έχω ξαναγράψει για τα ψάρια οτι αν πράγματι είμαστε τόσο φιλόζωοι θα πρέπει να αφήσουμε τα ψαράκια στη φύση τους .

 

Φιλικα και μην ξεχνας και σε εκτιμω και εισαι δάσκαλος μου και σε σεβομαι.

Απλα ειμαστε σε ηλικια που οι σκεψεις μας δεν κρατιουνται πλεον μονο στο μυαλο,αλλα πρεπει να ειμαστε χυμα,και σε οποιον αρεσουμε. Συμφωνώ αλλά θα πρέπει όμως και να υποστούμε τη βάσανο της κριτικής είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει .

 

Μιλάς γι αυτό που έγραψα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι σε υποτιμουσα,θα σου απαντουσα στα κοκκινα σου.

Αλλα και εσυ μην με υποτιμας.

 

Αν δεν καταλαβες καλη καρδια Σταματη μου.

Εγω παντα θα σε σεβομαι,,και θα εκτιμω,για τις γνωσεις που μου εδωσες,και θα σε ευχαριστω για παντα,,οσο ασχολουμε με αυτό το χομπι.,και εχω τα κουράγια .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...