Jump to content

κατάλληλα ψάρια!!!τα φώτα σας


Recommended Posts

την καλησπέρα μου,

θα προσπαθήσω να κάνω μια οσον το δυνατον καλυτερη παρουσίαση του φτωχού μου ενυδρείου.Δεν γνωρίζω εαν είναι στη σωστή κατηγορία η παρουσίαση συνεπώς να το προσέξουν οι συντονιστές.

Για να δούμε:ενυδρείο απο το carrefour 100 λίτρων ή καλυτερα για 100 μου το έδωσαν(χάρησαν!!) οι διαστάσεις είναι 80-30-40(τι ακριβώς μετράμε για ύψος δεν ξέρω).Εγώ θεωρώ οτι έχω περίπου 80 λίτρα καθαρά(διορθώστε με εαν κάνω λάθος).Εσωτερικο φίλτρο με άσπρο πως να το πω τώρα...υαλοβάμβακα της sera, ενα μπλέ που μιάζει περισσότερο με σφουγγάρι(τωρα μπορείτε να γελάσεται),και ενα δίχτυ με κάτι πλαστικό που μιάζει με μακαρόνι(οθφ τέλειωσα με το εσωτερικό φίλτρο).Κυκλοφορητής eheim 600lt/h.Αντισταση HYDOR 100watt.Αεραντλία της EHEIM100.

:D Διακόσμηση: ενα ξύλο μοπάνι(αν θυμάμε καλά..)vallisneries,anubiesx5,hygrophylla difformis,java moss,windelow fen.

Υπόστρωμα χαλίκι αγορασμένο απο pet shop, ποταμίσια άμμο.πέτρε ποταμίσιες(της πέρασα αρχικά με ξίδι για να διαπιστώσω εαν άφριζαν..)

Ψάρια:1χCapoeta tetrazona (ροζ τιγράκι),1χ θηλυκό ξιφοφόρο,9χ γαρίδες αμάνο.

το ενυδρείο είναι σε λειτουργία εδω και ένα χρόνο περίπου ,με αρκετά πειράματα ,ειδικά με τα ψάρια διστυχώς.Το καλοκαίρι πριν τις διακοπες είχα πέντε τιγράκια και ενα αρσενικο ξιφοφορο με τρεις θυληκές και τις γαρίδες αμάνο.Γυρνόντας απο τις διακοπες και κάνοντας την αλλαγή του νερού είχα μαζικές απώλειες...όλο αυτό το διάστημα δεν είχα κάνει τεστ παρα μόνο μία φορά(τις οποίες βρήκε καλές τις μετρήσεις...μη μου ρωτάτε πως).

Οπότε τέλος σεπτεμβρίου αποφάσισα να δράσω διαφορετικα: αγόρασα φυτά(μέχρι τότε είχα μονο anubia),και το στήσιμο ολοκληρώθηκε αρχές νοέμβρη.Τα υγρά τεστ τα παράγγειλα απο το internet και ήρθαν την προηγούμενη δευτέρα.

Οι πρώτες μετρήσεις έδειξαν τα εξής νούμερα:

-pH 7,8

-NH4 0,25

-NO2,0 μηδεν

-NO3, 10-20

Με ανησυχησε η αμμωνία και είχα υποψία οτι θα φταίει το φίλτρο και ειδικά το μακαρόνι και το μπλέ σφουγγάρι(άντε πάλι!!).Έκανα αλλαγή νερού εχθές και καθάρησα εσωτερικά το φίλτρο.

Σήμερα το πρωϊ έκανα μετρήσεις:

-pH 7,6 με 7,8

-NH4,0 μηδεν

-NO2,0 μηδεν

-NO3,5 (ξαναέκανα μέτρηση καθότι δεν είχα διαβάσει σωστα τις οδηγείες και είχα βγάλει το πρωϊ 0 μηδεν).

-ΚΗ, 5,1

Μετά απο τόσο γράψημο θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω την άποψή σας με το τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου.όλες οι απόψεις δεκτές. :thumbup:

Σας ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να επισυνάψω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα! τα λιτρα σου ειναι 96 και τα καθαρα οπως το ειδα και στη φωτο γυρω στα 80-85 πρεπει να ειναι. κοιτα με τετοιο ph εγω στα ζωοοτα θα πηγαινα. αρχικα κοιταξε στα προφιλ των ψαριων ψαρια που σου αρεσουν και τις συνθηκες ζωης τους και αν μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου. ελπιζω το φιλτρο να μην το καθαρισες εσωτερικα με νερο βρυσης και σκοτωσες μερος ή ολη τη βιολογια του. την αεραντλια νομιζω με το φυτεμα που εχεις οτι δεν θα τη χρειαστεις.

κατα τα αλλα καλο διαβασμα και καλη συνεχεια και παραθετω 2 λινκ που θα σε βοηθησουν:

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

να με συμπαθάτε,αλλά διάβαζοντας αρκετές φορές το προφίλ των ψαριών,έχασα την μπάλα.Με τέτοιο pH το νερό είναι κατάλληλο για κιχλίδες αφρικάνικες,το ενυδρείο μου μικρό και φυτεμένο.....α!!να πάω σε ....μάλλον δεν ξερω,γιαυτό :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

την γνώμη σας για αυτο:Pelvicachromis pulcher

Νομίζω πως το προφίλ του φόρουμ μας τα λέει όλα. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ή ενδοιασμό ρώτα εδώ. Γενικά είναι ένα πανέμορφο, σχετικά εύκολο στη διατήρηση και κυριαρχικό ψαράκι με το ταπεραμέντο και την συμπεριφορά που έχουν οι περισσότερες κιχλίδες. Πολύ σωστή επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το προφίλ του φόρουμ μας τα λέει όλα. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ή ενδοιασμό ρώτα εδώ. Γενικά είναι ένα πανέμορφο, σχετικά εύκολο στη διατήρηση και κυριαρχικό ψαράκι με το ταπεραμέντο και την συμπεριφορά που έχουν οι περισσότερες κιχλίδες. Πολύ σωστή επιλογή...

να ρωτήσω:θα βάλω μόνο ενα ζευγάρι στο ενυδρείο(και πως ακριβώς βρίσκω ζευγάρι;θα βρω σε pet shop ζευγάρι:D; μπορώ να βάλω και κανένα είδος corydoras ή θα γίνει η μάχη του ελ αλαμέιν;!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο παραπάνω προφίλ γράφει :

Διαχωρισμός φύλλου: Ο διαχωρισμός του φύλου σε αυτά τα ψάρια μπορεί να γίνει εύκολα και σε μικρή ηλικία. Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα με λιγότερο χρωματισμό, έχουν πλουσιότερα πτερύγια με μυτερό ραχιαίο και μεγαλύτερο πρωκτικό πτερύγιο σε σχήμα βέλους που έχει και βούλες. Τα θηλυκά έχουν στρογγυλεμένο ραχιαίο πτερύγιο και ουρά. Και τα δύο εμφανίζουν ένα κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή περιοχή, απλά στα θηλυκά καταλαμβάνει μεγαλύτερη επιφάνεια και είναι πιο έντονο.

Μπορείς επομένως εύκολα να βρεις ζευγάρι και σε pet shop. Καλό είναι να μπορείς και εσύ να τα αναγνωρίσεις και να τα ξεχωρίσεις για να μη σου δώσουν ότι νάναι.

Βέβαια, όπως επίσης γράφει το προφίλ : Καλύτερος τρόπος να αποκτηθεί ένα ζευγάρι είναι η δημιουργία μιας ομάδος των έξι ατόμων, απ' όπου θα ξεχωρίσει το ζευγάρι, ενώ θα αφαιρεθούν τα υπόλοιπα ψάρια.

Μπορείς όμως να βρεις ψαράκια και από χομπίστα καθώς είναι αρκετά διαδεδομένα ψάρια και με συχνές γέννες

Τώρα στα 100 λίτρα μικτά, ίσως είναι ρίσκο να βάλεις οποιοδήποτε άλο βυθόψαρο με τα Kribensis γιατί αν σχηατιστεί ζευγάρι (διόλου δύσκολο) και έχεις γέννα, θα γίνουν πολύ επιθετικά και δε θα αφήσουν σε ησυχία κανένα άλλο ψάρι βυθού, προκειμένου να υπερασπίσουν την περιοχή τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο παραπάνω προφίλ γράφει :

Διαχωρισμός φύλλου: Ο διαχωρισμός του φύλου σε αυτά τα ψάρια μπορεί να γίνει εύκολα και σε μικρή ηλικία. Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα με λιγότερο χρωματισμό, έχουν πλουσιότερα πτερύγια με μυτερό ραχιαίο και μεγαλύτερο πρωκτικό πτερύγιο σε σχήμα βέλους που έχει και βούλες. Τα θηλυκά έχουν στρογγυλεμένο ραχιαίο πτερύγιο και ουρά. Και τα δύο εμφανίζουν ένα κόκκινο χρώμα στην κοιλιακή περιοχή, απλά στα θηλυκά καταλαμβάνει μεγαλύτερη επιφάνεια και είναι πιο έντονο.

Μπορείς επομένως εύκολα να βρεις ζευγάρι και σε pet shop. Καλό είναι να μπορείς και εσύ να τα αναγνωρίσεις και να τα ξεχωρίσεις για να μη σου δώσουν ότι νάναι.

Βέβαια, όπως επίσης γράφει το προφίλ : Καλύτερος τρόπος να αποκτηθεί ένα ζευγάρι είναι η δημιουργία μιας ομάδος των έξι ατόμων, απ' όπου θα ξεχωρίσει το ζευγάρι, ενώ θα αφαιρεθούν τα υπόλοιπα ψάρια.

Μπορείς όμως να βρεις ψαράκια και από χομπίστα καθώς είναι αρκετά διαδεδομένα ψάρια και με συχνές γέννες

Τώρα στα 100 λίτρα μικτά, ίσως είναι ρίσκο να βάλεις οποιοδήποτε άλο βυθόψαρο με τα Kribensis γιατί αν σχηατιστεί ζευγάρι (διόλου δύσκολο) και έχεις γέννα, θα γίνουν πολύ επιθετικά και δε θα αφήσουν σε ησυχία κανένα άλλο ψάρι βυθού, προκειμένου να υπερασπίσουν την περιοχή τους.

σε ευχαριστώ πολύ καταρχην για τον χρόνο σου.Μεταφορικά μου έδωσες τα φώτα σου με τα παραπάνω.Να ρωτησω; εαν ζητήσω στις αγγελείες για το συγκεκριμένο ψάρι θα'χω τύχη;(τι ρωτάω ,τέλος πάντων τόχασα τελείως!!!!!!0

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να ρωτησω : με τις γαρίδες αμάνο τι γίνεται; τεριάζουν με το παραπάνω ψάρι; ή θα τα αποχωριστώ(και με ποιό τρόπο;!;!)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά γαρίδες και κιχλίδες δε πάνε μαζί. Θα γίνουν μεζές. Τώρα για τις αμάνο που γίνονται μεγαλούτσικες δε μπορώ να σου πω με σιγουριά. Όσο είναι μικρές πάντως δε θα γλυτώσουν τις επιθέσεις των κριμπένσις. Εγώ δε θα τα έβαζα μαζί.

Περίμενε όμως τις εμπειρίες άλλων ...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.Προς το παρον δεν βιάζομε ,θέλω να κάνω σωστά βήματα.Επίσης σκέυτομε για μελανοταινία πραέκοξ(το γράφω ελληνιστί!!!)τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...