Jump to content

Τρομάζουν όταν τα φώτα σβήνουν....


Recommended Posts

....ναι το έχω πρσέξει ότι όταν τα φώτα σβήνουν το βράδυ (εχει χρονοδιακόπτη) επικρατεί ένας μικρός πανικός στο ενυδρείο κυρίως απο τα Black tetra μου και τους αρλεκίνους για μερικά δευτερόλεπτα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

....ναι το έχω πρσέξει ότι όταν τα φώτα σβήνουν το βράδυ (εχει χρονοδιακόπτη) επικρατεί ένας μικρός πανικός στο ενυδρείο κυρίως απο τα Black tetra μου και τους αρλεκίνους για μερικά δευτερόλεπτα. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Mαζευοντε στη μια μερια του ενυδρειου ολα μαζι ? :D

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω το εχω προσεξει πολλες φορες! γιαυτο πολυ εχουν κατι φωτα που ριθμιζονται να σβηνουν αργα ή σβηνουν μια μια τις λαμπες του ενυδρειου. οπως πιστευω βοηθαει και το moonlight

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το κάνουν οι αρλεκίνοι..

Link to comment
Share on other sites

Ποσες λαμπες εχει το φως σου? Μηπως αν εχεις μια το αποτομο αναμα/σβησιμο ειναι αυτο που τα στρεσαρει.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένο φαινόμενο γαι τα μικρά κοπαδόψαρα.

Οταν κλείνουν τα φωτα τρέχουν προς την πλησιέστερη πηγή φωτός γιατι οι θηρευτές την νύχτα στον αμαζόνιο (και οχι μόνο) θερίζουν.Ενστικτο επιβίωσης :D

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup: ευτυχώς και εγώ νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει τρόπος να σβήνει η λάμπα σιγά σιγά..., είναι φθορίου δεν νομίζω ότι υπάρχει dimer για φθορίου
Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup: ευτυχώς και εγώ νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει τρόπος να σβήνει η λάμπα σιγά σιγά..., είναι φθορίου δεν νομίζω ότι υπάρχει dimer για φθορίου

Αν είσαι σε θέση να δώσεις 30 με 40 ευρώ πάρε μια μπλέ λεντοταινία και βαλ' τη να ανάβει πριν ανάψει η λάμπα και πριν σβήσει σαν ενδιάμεση ένταση φωτός ώστε να μην τρομάζουν με το απότομο άνοιγμα και κλείσιμο. Και θα είναι και πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε θέση να δώσεις 30 με 40 ευρώ πάρε μια μπλέ λεντοταινία και βαλ' τη να ανάβει πριν ανάψει η λάμπα και πριν σβήσει σαν ενδιάμεση ένταση φωτός ώστε να μην τρομάζουν με το απότομο άνοιγμα και κλείσιμο. Και θα είναι και πολύ όμορφο.

απο αυτό κ αν δεν έχω, απλά δεν είναι συνδεδεμένο να ανάβει όταν σβήνει ο κεντρικός φωτισμός, ρίξε μια ματιά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry383971

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις moonlight; Βαλ' τον να ανάβει λίγο πριν κλείσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τρομάζουν και στο απότομο άνοιγμα και στο απότομο σβήσιμο του φωτιστικού μας!

Εγώ θέλοντας να εξαφανίσω αυτού του είδους το μικρο-στρες (γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μορφή στρες και αυτό) προσομοίωσα ανατολή και δύση βέβαια με το αντίστοιχο κόστος αλλά πλέον έχω ηρεμία στα ενυδρεία και επίσης βλέπω άλλες συμπεριφορές όταν "ξημερώνει" και άλλες όταν "νυχτώνει"... πιο φυσικές αντιδράσεις θα έλεγα και καλύτερη αποδοχή του "τεχνητού ωραρίου" που εφαρμόζουμε όλοι μας πάνω κάτω στα ενυδρεία μας!

:D

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τρομάζουν και στο απότομο άνοιγμα και στο απότομο σβήσιμο του φωτιστικού μας!

Εγώ θέλοντας να εξαφανίσω αυτού του είδους το μικρο-στρες (γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μορφή στρες και αυτό) προσομοίωσα ανατολή και δύση βέβαια με το αντίστοιχο κόστος αλλά πλέον έχω ηρεμία στα ενυδρεία και επίσης βλέπω άλλες συμπεριφορές όταν "ξημερώνει" και άλλες όταν "νυχτώνει"... πιο φυσικές αντιδράσεις θα έλεγα και καλύτερη αποδοχή του "τεχνητού ωραρίου" που εφαρμόζουμε όλοι μας πάνω κάτω στα ενυδρεία μας!

:D

θες να μας πεις περισσοτερα, πως το έκανες , τι υλικά χρησιμοποιησες, ποσο κόστισε κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τρομάζουν και στο απότομο άνοιγμα και στο απότομο σβήσιμο του φωτιστικού μας!

Εγώ θέλοντας να εξαφανίσω αυτού του είδους το μικρο-στρες (γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μορφή στρες και αυτό) προσομοίωσα ανατολή και δύση βέβαια με το αντίστοιχο κόστος αλλά πλέον έχω ηρεμία στα ενυδρεία και επίσης βλέπω άλλες συμπεριφορές όταν "ξημερώνει" και άλλες όταν "νυχτώνει"... πιο φυσικές αντιδράσεις θα έλεγα και καλύτερη αποδοχή του "τεχνητού ωραρίου" που εφαρμόζουμε όλοι μας πάνω κάτω στα ενυδρεία μας!

:D

θες να μας πεις περισσοτερα, πως το έκανες , τι υλικά χρησιμοποιησες, ποσο κόστισε κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ο φιλος μας πηγε σε ετοιμη αλλα <<αλμυρη>> λυση.......

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ο φιλος μας πηγε σε ετοιμη αλλα <<αλμυρη>> λυση.......

Ναι... :hysterical: αλλά χαλάλι! :thumbup: Ελέγχω 2 ενυδρεία με αυτό το μαραφέτι και τώρα πάμε για το 3ο :D

IKS Aquastar...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...