Jump to content

Διατροφή Ψαριών


Manogr

Recommended Posts

Η διατροφή των ψαριών μας αποτελεί μια από τις σημαντικότερες παραμέτρους για την σωστή διατήρηση τους και επηρεάζει πολλούς τομείς όπως ή ανάπτυξη τους, η εμφάνιση τους αλλά και η υγεία τους. Πολλές από τις πιο κοινές ασθένειες που παρουσιάζονται στην αιχμαλωσία θα μπορούσαν να αποφευχθούν με μία ολοκληρωμένη διατροφή των ψαριών μας!

Όλοι οι θαλασσινοί φίλοι, ανεξάρτητα από τον τύπο του ενυδρείου τους, ας γράψουμε εδώ πως ταΐζουμε τα ψάρια μας αλλά και άλλες σχετικές ιδέες και μυστικά.

Εγώ για reef ενυδρείο μπορώ να πω ότι ταΐζω αρκετά καθώς δεν μου αρέσει η ιδέα του νηστικού ενυδρείου! ;) Ξέρω ότι πολλοί ταΐζουν ελάχιστα για να μην επηρεάζουν άλλες παραμέτρους (Nitrate, Φωσφορικά, άλγες κτλ) αλλά εμένα πρώτη μου μέριμνα είναι τα ψάρια μου. Έτσι λοιπόν ταΐζω 2-3 φορές την ημέρα. Τα πρώτα γεύματα αποτελούνται από διάφορα flakes ώστε να καλύπτω όσες περισσότερες ανάγκες μπορώ ενώ το dinner τους το βράδυ αποτελείται από 2 ή και παραπάνω είδη κατεψυγμένων (prime reef, mysis, Artemia) και ίσως λίγα flakes τα οποία ενισχύονται με σκορδοζούμι και με τις βιταμίνες ZOE Marine της Kent. Κατά διαστήματα βάζω σε μανταλάκι την red algae της Ocean Nutrition ενώ όταν έχω ανάλογα ψάρια ταΐζω και κατεψυγμένες γαρίδες…

Περιμένω τις δικές σας συνταγές B)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ανήκω στην άλλη πλευρά, όπου ταΐζω ελάχιστα.

Τα ψάρια μου δεν μου δίνουν, καθόλου την εντύπωση του νηστικού σαφρακιασμένου. Αντίθετα είναι εύρωστα, με έντονα τα χρώματά τους και αναπτύσσονται με κανονικούς ρυθμούς. Αξίζει να σημειωθεί, ότι το νεαρότερο ψάρι, από θέμα παραμονής στο ενυδρείο μου, είναι 3 χρονών ενώ τα περισσότερα ξεπερνούν τα 5.

Η συχνότητα ταίσματος είναι μία φορά την ημέρα, ενώ της ημέρες που απουσιάζω από το σπίτι, πχ κάποια εκδρομή, μπορεί να μείνουν και πέντε μέρες χωρίς καθόλου τροφή.

Το είδος της τροφής που τους ρίχνω είναι flakes, συγκεκριμένα της tetra, που μπορεί καμιά φορά να αντικατασταθεί προσωρινά με κάποιας άλλης εταιρείας.

Σπανίως, κάθε δέκα ημέρες ή και περισσότερο μπορεί να τους ρίξω λίγα κατεψυγμένα αρτέμια ή κάποιο άλλο κατεψυγμένο κοκτέιλ για θαλασσινό.

Τα ψάρια που βόσκουν στο βράχο του ενυδρείου μου, όπως dwarf angels, tangs, gobbies, wrashes κλπ είναι αναμενόμενο να βρίσκουν επάρκεια τροφής στο σύστημά μου.

Πως είναι δυνατόν όμως να εμφανίζονται τετράπαχα και να γεννούν συνέχεια τα clown percula? Ομοίως και τα δύο damsel και η μοναδική pagagniela?

Θα ήθελα λοιπόν να θέσω και εγώ ένα σχετικό ερώτημα.

Είστε σίγουροι ότι τα ψάρια σας (στο reef εννοείται) έχουν ανάγκη όλης της ποσότητας της τροφής που τους παρέχετε? Ή αν κάνετε μια γενναιόδωρη μείωση στην ποσότητα της τροφής ή στον αριθμό των γευμάτων, είστε σίγουροι ότι θα κινδυνεύσουν τα ψάρια σας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και αφού από τα χέρια μου πέρασαν όλες σχεδόν οι ξηρές τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο έχω καταλήξει σε flake της ocean nutrition’s prime reef και formula one pellets 2 φορές την μέρα.

Κάθε δυο μέρες ρίχνω επίσης και την μεγάλη mysιs της ίδιας εταιρίας(κατεψυγμένη).

Στο ντουλάπι μου έχω όμως και της omega one τα flake με σκόρδο όπως επίσης και τα pellets της red sea.O λόγος είναι ότι με έχουν σώσει στο παρελθόν σε νεοφερμένα ψάρια που αρνιόντουσαν να φάνε οτιδήποτε. Ιδιαίτερα της redsea τα pellets θα βοηθήσουν ψάρια που προέρχονται από την περιοχή στο να ξεκινήσουν να φάνε.

Είστε σίγουροι ότι τα ψάρια σας (στο reef εννοείται) έχουν ανάγκη όλης της ποσότητας της τροφής που τους παρέχετε? Ή αν κάνετε μια γενναιόδωρη μείωση στην ποσότητα της τροφής ή στον αριθμό των γευμάτων, είστε σίγουροι ότι θα κινδυνεύσουν τα ψάρια σας.

Νίκο προσωπικά είμαι της γνώμης ότι ένα reef ενυδρείο μπορεί να έχει περιορισμένα γεύματα προς τα ψάρια του αλλά βασικό λόγο έχει η ποσότητα βράχου στο σύστημα η παρουσία σωστού refigium καθώς και το μέγεθος του ενυδρείο αφού αυτά τα δυο δεδομένα(μέγεθος ενυδρείο-ποσότητα live rock) είναι τις περισσότερες φορές αλληλένδετα. Εννοείται και τα χαμηλό stock σε ψάρια. Εσύ φεριπιν έχεις αρκετά λίτρα καθώς και μεγάλη ποσότητα βράχου αλλά κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ δύσκολο σε ένα 200αρακι ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω πως και τι ταΐζω και εγώ …

.. σε ένα κουτάκι ανακατεύω flakes formula 2 με prime reef και ταΐζω μια-δυο φορές την μέρα .. μια φορά την εβδομάδα ρίχνω κατεψυγμένα της ocean nutrition .. ένα <<σφηνάκι>> με 1-2 κυβάκια ..

.. υπάρχει η άποψη που λέει ότι << το ενυδρείο προσαρμόζεται στην τροφή που πέφτει μέσα …>> αυτό σημαίνει ότι αν συνήθως ταΐζουμε λίγο και ξαφνικά αυξήσουμε την ποσότητα τροφής .. ίσος να έχουμε πρόβλημα .. μοιάζει λογικό…

… από την άλλη αν ταΐζουμε συνήθως πολύ και ξαφνικά αρχίσουμε τη δίαιτα … τι θα γίνει ? θα χαθεί η ικανότητα του ενυδρείου να αφομοιώνει το περίσσευμα και όταν θα ξαναρίξουνε πολύ .. θα δούμε αύξηση στην ανεπιθύμητη άλγη ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ταιζω λιγο και σε συγκεκριμενη ωρα flake και μια ταμπλετα βυθου.Δεν εχω σαν προτυπο μια συγκεκριμενη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθερά καθημερινά τάισμα 2 φορές την ημέρα με μικρή ποσότητα flakes με χρήση ταίστρας. 2 φορές την εβδομάδα τάισμα με κατεψυγμένη τροφή αρτέμια ή μικρό krill και 1 φορά την εβδομάδα τάισμα με κόκκινο πλακτον.

Link to comment
Share on other sites

Σταθερά καθημερινά τάισμα 2 φορές την ημέρα με μικρή ποσότητα flakes με χρήση ταίστρας. 2 φορές την εβδομάδα τάισμα με κατεψυγμένη τροφή αρτέμια ή μικρό krill και 1 φορά την εβδομάδα τάισμα με κόκκινο πλακτον.

καλοταισμενα μου ακουγονται καποια ιδεα θα παρω και εγω απο εσενα κυριως στο εμπλουτισμα της τροφης

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ταιζω λιγο και σε συγκεκριμενη ωρα flake και μια ταμπλετα βυθου.Δεν εχω σαν προτυπο μια συγκεκριμενη μαρκα.

Φίλε zapetros έχεις και θαλασσινό;

Και δεν μας το λές!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη ταιζουμε στο μεγαλο ενυδρειο

2-3 φορες την ημερα ocean nutricion formula 1-2 pellet

2-3 φορες την ημερα ocean nutricion formula 1-2 flake

2-3 φορες την εβδομαδα tropical spirulina flake

4 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη αναμικτα με αρτεμια,krill,formula 1-2,μυδια,musis

1 φορα την εβδομαδα πρασινη και κοκκινη αλγη ocean nutricion

και ακομα πεινανε

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη ταιζουμε στο μεγαλο ενυδρειο

2-3 φορες την ημερα ocean nutricion formula 1-2 pellet

2-3 φορες την ημερα ocean nutricion formula 1-2 flake

2-3 φορες την εβδομαδα tropical spirulina flake

4 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη αναμικτα με αρτεμια,krill,formula 1-2,μυδια,musis

1 φορα την εβδομαδα πρασινη και κοκκινη αλγη ocean nutricion

και ακομα πεινανε

:thumbup::thumbup: Το εχουμε ξαναπει...αυτα δεν ειναι ψαρια....ειναι γαργαντουες....ισως τα πιο χοντρα ψαρια που εχω δει ποτε μου...καιρος για λιγο γυμναστικη ;)

Link to comment
Share on other sites

έχετε δει ψάρι που σταμάτησε να τρώει επειδή χόρτασε ?… εγώ όχι..

.. υπάρχει και η άποψη ότι τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον δεν βρίσκουν πάντα φαγητό.. .. και όταν το βρουν πρέπει να μπορούν να φάνε όσο περισσότερο για να αντέξουν μέχρι την επόμενη.. … για κάποια είδη ψαριών μοιάζει λογικό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέρω μετά απο αρκετό ψάξιμο το συγκεκριμένο θέμα γιατί μόλις χθές βρέθηκα απέναντι σε κάτι περίεργο.

Μέχρι τώρα ταίζω τα ψάρια μου με flakes δύο φορές την ημέρα αλά σε μικρή ποσότητα.Απο χθές αποφάσησα να τους προσθέσω που και πού λίγο κατεψυγμένη τροφή και επέλεξα μιά ποικιλία γιά ψάρια reef.Ομως απο την στιγμή που έριξα αρχικά μιά μικρή ποσότητα γιά να δω τις αντιδράσεις ξαφνικά είδα ότι κανένα απο τα ψάρια δεν έδειχνε το παραμικρό ενδιαφέρον γιά αυτή!!!Στην συνέχεια και μόλις επέστρεψα στα γνωστά φυλλαράκια έγινε χαμός!!!

Δεν σας φαίνεται περίεργο αυτό;η μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον απο εσάς το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα ψάρια μας για μεγάλο χρονικό διάστημα έχουν συνηθίσει να τρώνε κάποιο συγκριμένο είδος τροφής, τότε θα δεχτούν με κάποια επιφύλαξη άλλο τύπο τροφής και αυτό σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα ψάρια μας για μεγάλο χρονικό διάστημα έχουν συνηθίσει να τρώνε κάποιο συγκριμένο είδος τροφής, τότε θα δεχτούν με κάποια επιφύλαξη άλλο τύπο τροφής και αυτό σταδιακά.

...αυτο καταλαβαίνω τελικά.Απλά νόμιζα μέχρι τώρα ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να ισχύσει στην πρόκληση κατεψυγμένης τροφής γιά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

εγω τους δινω 5 ευρω κ παραγγελνουν απ εξω.

:( Sushi ??? :hysterical:

Ενναλασομαι μερα παρα μερα με ON Formula 2 Pellets & Φυλλα αλγης και τις αλλες μερες κατεψυγμενο μειγμα απο mysid, super shrimp, cyclops & oyester eggs βουτιγμενα ολα σε σκορδο και βιταμινη C.

1 φορα την εβδομαδα δινω microplankton ή Phytofeast το βραδυ. Εχω σκοπο να το κανω καθε μερα με το καινουργιο skimmer. Ολοι τρωνε απο ολα δεν κανουν διακρισεις.

Link to comment
Share on other sites

:( Sushi ??? :hysterical:

Ενναλασομαι μερα παρα μερα με ON Formula 2 Pellets & Φυλλα αλγης και τις αλλες μερες κατεψυγμενο μειγμα απο mysid, super shrimp, cyclops & oyester eggs βουτιγμενα ολα σε σκορδο και βιταμινη C.

1 φορα την εβδομαδα δινω microplankton ή Phytofeast το βραδυ. Εχω σκοπο να το κανω καθε μερα με το καινουργιο skimmer. Ολοι τρωνε απο ολα δεν κανουν διακρισεις.

Η καλύτερη περίοδος ανάπτυξης στα κοράλλια μου ήταν όταν τάιζα ελάχιστα η και καθόλου , αλλά ήμουν υπερβολικός στο τάισμα των ψαριών

Link to comment
Share on other sites

Το καθε μερα ηταν για το μειγμα κατεψυγμενης οχι για το βραδινο ταϊσμα. Την μεγαλητερη διαφορα στα κοραλια μου την ειδα με την προσθηκη απο 4 σε 6 λαμπες Τ5 και πλεον εχω αρχισει και βλεπω ακομα καλυτερα αποτελεσματα με τις MH

Link to comment
Share on other sites

και πλεον εχω αρχισει και βλεπω ακομα καλυτερα αποτελεσματα με τις MH

Σε ανάπτυξη φαντάζαμε, και όχι τόσο σε χρώμα !

η και στα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καθε μερα 2 και 3 φορες flakes ocean nutrition (ειδα τον ΠΑΝΟ) και 1 με 2 φορές κατεψυγμένη αρτεμια της ιδιας εταιρείας!!!αυτα βέβαια το τελευταίο 2 μηνο που εβαλα skimmer δύναμη :closedeyes: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...