Jump to content

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ Κ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ


Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα σας παιδιά! Καινούργιος κ εγώ στο hobby αλλά μάλλον θέλω αρκετό διάβασμα κ υπομονή!

Λοιπόν.........

Αποφάσισα κ αγόρασα ενυδρείο 80lit ----- το πήρα από το carrefour 120 e με την βάση την οποία όμως πέταξα γιατί μου φάνηκε πολύ χαλαρή! Εχει λάμπα, θερμοστάτη της aqua, κ ένα φίλτρο εσωτερικό κ αγόαρασα κ εγώ μια αεραντλία για φυσαλιδες κ ενα 8ερμόμετρο!

Εδώ αρχίζει η περιπέτεια μου κ τον ψαριών μου.......

Πάω σε ένα petshop κ συμφωνα με ότι μου είπαν το έστησα --χαλίκια - πλαστικά φυτά το γέμισα με νερό --- έβαλα ESKLARIN & NITRIVEC κ μου είπαν να πάρω μετά απο 24 ώρες χρυσόψαρο!!!!!!!!!!!!

Τα έκανα ...... κ σιγά σιγά έβαλα κ έχω 7 χρυσόψαρα - 2 σκαλάρια- 2 καρχαριάκια κ 5 νεον!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το έχω 1 μήνα σχεδόν κ όλα πάνε καλά!!!!!!!!!

Ψάχνοντας μόνος στο net κατάλαβα ότι το στρωσιμο δεν γίνετε ετσι!!!!!!!!!!!!!!

Βρήκα άλλο petshop ειδικά για ψαράκια κ κάπως ηρέμησα αλλά όχι τελείως!

Τώρα..........................

Πήρα test ΝΟ2 κ μου δείχνει σήμερα 0,25 της API ενώ μέχρι πρίν 3 μέρες ήταν 0!!!!!!!!!!!!!

NITRIVEC εβαλα για 3 εβδ συνεχόμενα όπως μου είπε............... να σταματήσω?????????????

Αλλαγή νερού μου είπε να μην κάνω αν δεν πάει το NO2=5 Η αν δεν δω κάτι περίεργο στα ψάρια!!!!!!

Φαγητό δίνω 2 φορές από λίγο!!!!!!!!!!!

Χρειάζετε να κάνω κάτι άλλο άμεσα η έμεσσα???????????????

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σας παιδιά! Καινούργιος κ εγώ στο hobby αλλά μάλλον θέλω αρκετό διάβασμα κ υπομονή!

Λοιπόν.........

Αποφάσισα κ αγόρασα ενυδρείο 80lit ----- το πήρα από το carrefour 120 e με την βάση την οποία όμως πέταξα γιατί μου φάνηκε πολύ χαλαρή! Εχει λάμπα, θερμοστάτη της aqua, κ ένα φίλτρο εσωτερικό κ αγόαρασα κ εγώ μια αεραντλία για φυσαλιδες κ ενα 8ερμόμετρο!

Εδώ αρχίζει η περιπέτεια μου κ τον ψαριών μου.......

Πάω σε ένα petshop κ συμφωνα με ότι μου είπαν το έστησα --χαλίκια - φυτά το γέμισα με νερό --- έβαλα ESKLARIN & NITRIVEC κ μου είπαν να πάρω μετά απο 24 ώρες χρυσόψαρο!!!!!!!!!!!!Λαθοςεφοσον εισουνα αστρωτος Δεν θα επρεπε να μπει ψαρι μεσα :thumbup:

Τα έκανα ...... κ σιγά σιγά έβαλα κ έχω 7 χρυσόψαρα - 2 σκαλάρια- 2 καρχαριάκια κ 5 νεον!!!!!!!!!!!!!!!!!Λαθοςμεγαλος πληθυσμος ψαριων , ασυμβατα μεταξυ τους ψαρια , ψαρια που δεν ειναι για τα λιτρα σου .

Το έχω 1 μήνα σχεδόν κ όλα πάνε καλά!!!!!!!!! ΛαθοςΝομιζεις οτι ειναι ολα καλα , ομως δεν ειναι :hysterical:

Ψάχνοντας μόνος στο net κατάλαβα ότι το στρωσιμο δεν γίνετε ετσι!!!!!!!!!!!!!!Σωστα

Βρήκα άλλο petshop ειδικά για ψαράκια κ κάπως ηρέμησα αλλά όχι τελείως!

Τώρα..........................

Πήρα test ΝΟ2 κ μου δείχνει σήμερα 0,25 της API ενώ μέχρι πρίν 3 μέρες ήταν 0!!!!!!!!!!!!!Ισως δεν ειχε ξεκινησει ακομα ο κυκλος για αυτο εβλεπες μηδεν

NITRIVEC εβαλα για 3 εβδ συνεχόμενα όπως μου είπε............... να σταματήσω?????????????Κακο δεν κανει :hysterical:

Αλλαγή νερού μου είπε να μην κάνω αν δεν πάει το NO2=5 Η αν δεν δω κάτι περίεργο στα ψάρια!!!!!!ΛαθοςΤα ψαρια δεν τα περνουμε για να τα εχουμε για crash test Η για test Drive , σκοπος μας ειναι να κανουμε οτι μπορουμε για να ΜΗΝ δουμε κατι περιεργο στα ψαρια .

Φαγητό δίνω 2 φορές από λίγο!!!!!!!!!!!

Χρειάζετε να κάνω κάτι άλλο άμεσα η έμεσσα???????????????Αμεσα να αποχωριστης αρκετα απο τα ψαρια που εχεις και για ποιο γρηγορα αποτελεσματα να ψαξεις να βρεις μπολι απο καποιο χομπιστα

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :DΥπομονη , ορεξη, διαβασμα και ολα θα πανε καλα :hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!

Φιλε καλως ηρθες στη παρεα μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σας παιδιά! Καινούργιος κ εγώ στο hobby αλλά μάλλον θέλω αρκετό διάβασμα κ υπομονή!

Λοιπόν.........

Αποφάσισα κ αγόρασα ενυδρείο 80lit ----- το πήρα από το carrefour 120 e με την βάση την οποία όμως πέταξα γιατί μου φάνηκε πολύ χαλαρή! Εχει λάμπα, θερμοστάτη της aqua, κ ένα φίλτρο εσωτερικό κ αγόαρασα κ εγώ μια αεραντλία για φυσαλιδες κ ενα 8ερμόμετρο!

Εδώ αρχίζει η περιπέτεια μου κ τον ψαριών μου.......

Πάω σε ένα petshop κ συμφωνα με ότι μου είπαν το έστησα --χαλίκια - πλαστικά φυτά το γέμισα με νερό --- έβαλα ESKLARIN & NITRIVEC κ μου είπαν να πάρω μετά απο 24 ώρες χρυσόψαρο!!!!!!!!!!!!

Τα έκανα ...... κ σιγά σιγά έβαλα κ έχω 7 χρυσόψαρα - 2 σκαλάρια- 2 καρχαριάκια κ 5 νεον!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το έχω 1 μήνα σχεδόν κ όλα πάνε καλά!!!!!!!!!

Ψάχνοντας μόνος στο net κατάλαβα ότι το στρωσιμο δεν γίνετε ετσι!!!!!!!!!!!!!!

Βρήκα άλλο petshop ειδικά για ψαράκια κ κάπως ηρέμησα αλλά όχι τελείως!

Τώρα..........................

Πήρα test ΝΟ2 κ μου δείχνει σήμερα 0,25 της API ενώ μέχρι πρίν 3 μέρες ήταν 0!!!!!!!!!!!!!

NITRIVEC εβαλα για 3 εβδ συνεχόμενα όπως μου είπε............... να σταματήσω?????????????

Αλλαγή νερού μου είπε να μην κάνω αν δεν πάει το NO2=5 Η αν δεν δω κάτι περίεργο στα ψάρια!!!!!!

Φαγητό δίνω 2 φορές από λίγο!!!!!!!!!!!

Χρειάζετε να κάνω κάτι άλλο άμεσα η έμεσσα???????????????

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!

Φιλε μου καλη αρχη κατ αρχην δινεις ολα τα ψαρακια εκτος τα νεον και βαζεις αλλα 5 απο αυτα συνολο 10 τα νεον ειναι κοπαδοψαρα και συμπεριφερονται πιο καλα οταν ειναι ομαδα το βασικο ειναι να βρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο εαν βαλεις αγγελια πολυ συνχομπιστες θα σε εξυπηρετησουν αμεσα τα σκαλαρια θελουν πολλα λιτρα οπως και τα χρυσοψαρα με την διαφορα ομως οτι τα χρυσοψαρα θελουν πολυ μικροτερες θερμοκρασιες απο τα αλλα ψαρια οταν εχουμε ιχθυοφορτιση τοτε ξεκινανε τα προβληματα και θα ειναι απογοητευτικο να κανεις τετοια αρχη γι αυτο κανε μικρα βηματα και σιγα σιγα ολα θα πανε καλα και παλι καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλως ηρθες! τα χρυσοψαρα σου ειναι παρα πολλα. 2 το πολυ παιρνει το ενυδρειο μονα τους με καποια σαλιγκαρια. τα αλλα ψαρακια δεν ταιριαζουν σε παραμετρους. γενικα κοιτα τα προφιλ τους εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36736

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!!!!! Και να φανταστήτε μου είπαν να βάλω 2 γλύφτες ακόμη κ 2 γατόψαρα!!!!!

Μάλλον θα αποχωριστώ μερικά ............. ή 8α πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο!!!!!!!!!!! :D

Το NH2=0,25 δείχνει κάτι?

Χρειάζετε αλλαγή νερού?

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!!!!! Και να φανταστήτε μου είπαν να βάλω 2 γλύφτες ακόμη κ 2 γατόψαρα!!!!!

Μάλλον θα αποχωριστώ μερικά ............. ή 8α πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο!!!!!!!!!!! :D

Το NH2=0,25 δείχνει κάτι?

Χρειάζετε αλλαγή νερού?

Δες εδώ. Σημαίνει ότι ακόμα δεν έχει στρώσει. Διάβασε προσεκτικά το άρθρο αυτό.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα.

έχεις καθόλου μετρήσεις σε NH4/3 , NO3 ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου..Λοιπον θα στα πω με απλα λογια χωρις να φτες παντα εχεις κανει εναν αχταρμα...κανονικα θα επρεπε να τοθ βαλεις το ενυδρειο στο κεφαλι αυτος που σου ειπε οτι ολα αυτα ειναι μια χαρα...Λοιπον..Το ενυδρειο ειναι στρωτο ..Εγω στην θεση σου θα ξεκιναγα απο την αρχη με τοσο ψαρια το νερο σου δεν ειναι και οτι το καλητερο να φιλοξενηση ψαρια..Για εμενα δωστα ολα και ξεκινα σωστα..Χωρις κανεναν πετσοπα..Οτι θελεις θα ρωτας εδω..Κατσε διαβασε δες τη γινετε και ξεκινα το στρωσημο...Καλη επιτιχια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! tasosgv οχι δεν εχω γιατί δεν μου είπε κανείς για τα τεστ αυτά, να φανταστείς το NO2 με το ζόρι το πήρα από το 2 petshop που πήγα γιατί δεν χρειάζεται μου είπαν! Εχω τρελαθει στο διαβασμα σήμερα! :D

Ζήτησα μπόλι οταν πήγα την 2 φορά κ μου ειπε καλύτερα με φαρμακα από την αρχή να το κάνω για να μην μεταφερθούν ασθένειες! Τι να πω..............................

Διαβάζοντας εδώ μέσα ---- κατάλαβα οτι ισως πρέπει να τα κάνω όλα ξανά κ μόνο με 2-3 χρυσόψαρα!

post-31770-1290278215_thumb.jpg

post-31770-1290278234_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - A_S_T_R_O
Link to comment
Share on other sites

Είναι της aqua νομίζω ------- οχι τίποτα ιδιαιτερο ------- μηχανικό μόνο ----- με εξωτερικά το σφουγκάρι κ μια παροχή αέρα για οξυγόνωση! Δεν έχει κατι ιδιαιτερο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι της aqua νομίζω ------- οχι τίποτα ιδιαιτερο ------- μηχανικό μόνο ----- με εξωτερικά το σφουγκάρι κ μια παροχή αέρα για οξυγόνωση! Δεν έχει κατι ιδιαιτερο!

βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις μεσα ? ( μακαρονι- siporax )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...