Jump to content

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!


Recommended Posts

H ιστορία μου..

Πριν μια εβδομάδα μου έκανε μια φίλη μου δώρο μια γυάλα με έναν μονομάχο και ένα χρυσόψαρο. Ενθουσιάστηκα!!!! Ψάχνοντας είδα ότι η γυάλα δεν είναι ότι καλύτερο για τα ψαράκια μου!!!

Για να μην τα πολυλογώ, σήμερα απέκτησα το καινούργιο μου ενυδρείο!!! Είναι το Juwel Record 60 (54 λίτρων). Έβαλα το χαλικάκι. Αντιχλωρικό. Και πρόσθεσα (μετά από συμβουλή του ιδιοκτήτη του pet shop) και το bio nitrivec της sera. A! Και δυο φυτά (όχι αληθινά). Όπως επίσης έβαλα και λίγο αλάτι (κατάλληλο για ενυδρεία).

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως πρέπει να συνεχίσω?

Διαβάζοντας κατάλαβα ότι τα δυο ψάρια που έχω δεν είναι ότι καλύτερο να τα βάλω μαζί. ( τα έχω στη γυάλα ακόμα) .μου αρέσουν πολύ τα guppies…Αυτά!!

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας

Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτο βήμα είναι να αγοράσεις τεστ, για να παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου που εξελίσσεται μέσα στο ενυδρείο σου. Δηλαδή NH3/NH4 (αμμωνία), ΝΟ2 (νιτρώδη), και ΝΟ3 (νιτρικά).

Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για τον κύκλο του αζώτου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318.

Για να βοηθήσεις περισσότερο τη διαδικασία αυτή, αλλά και να έχεις και ένα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, μιας και έχεις και φως στο ενυδρείο σου, προτείνω να αγοράσεις, ή να βάλεις μια αγγελία στο forum για να πάρεις από συνχομπίστες, αληθινά φυτά, εύκολα για αρχή με χαμηλές απαιτήσεις.

Συνεχίζεις να ρίχνεις nitrivec, παρακολουθώντας παράλληλα τις τιμές του νερού σου και με τα test.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Επόμενη ερώτηση.. :thumbup: Πως τα ζητάω αυτά τα τεστ από το pet shop? Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές που πρέπει να επικρατούν για να καταλάβω ότι το ενυδρείο μου είναι έτοιμο να δεχτεί ψαράκια? Στη διαδικασία του στρωσίματος πρέπει να κάνω αλλαγές νερού? :D

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γνωμη και καλως ηρθες στην παρεα μας να βαλεις αγγελια για μπολι.

θα στρωθη το φιλτρο σου πολυ πιο γληγορα και θα ειναι ετοιμο να βαλεις μεσα τα ψαρια της αρεσκιας σου.με την παραπανω διαδικασια μηνα και βαλε θα σου παρη.εαν δεν βιαζεσαι και θελεις αυτων των τροπο τοτε ενταξη.αλλιως βαζεις μια αγγελια τωρα εδω σε καινουργιο θεμα σου και καποιος απο την περιοχη σου θα σου δωση και θα σου πει τι ειναι το μπολι και τι να κανεις μετα αφου θα γνωριζη για να σε βοηθισει.

τα τεστ νερου πρεπη να ειναι η αμωνια NH3/NH4 =0 μηδεν παντα

NO2 =0 μηδεν παντα

NO3 =εως 25 το πολυ.

μαρκες υπαρχουν πολλες συμφωνα με το οικονομικο βλεπεις και κρινης εσυ αναλογα.

ΥΣ: ο μονομαχος δεν ταιριαζει με το χρυσοψαρο.και βεβαια ουτε σε γυαλα. πραξε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Επόμενη ερώτηση.. :thumbup: Πως τα ζητάω αυτά τα τεστ από το pet shop? Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές που πρέπει να επικρατούν για να καταλάβω ότι το ενυδρείο μου είναι έτοιμο να δεχτεί ψαράκια? Στη διαδικασία του στρωσίματος πρέπει να κάνω αλλαγές νερού? :D

Υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Μιας και δεν έχεις και ψάρια βάζε και κάθε 2 μέρες πολύ λίγο φαγητό στο ενυδρείο. Σε ένα στρωμένο ενυδρείο η αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και τα νιτρώδη (ΝΟ2) πρέπει να είναι 0. Τα νιτρικά θα πρέπει να είναι πάνω από το 0 για να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος. Μέχρι τότε μην κάνεις αλλαγή. Μπορείς να κάνεις αν θες στις 2 εβδομάδες και αν δεν έχει στρώσει μέχρι τότε βάλε βακτήρια με την αλλαγή νερού. Αλλαγή κάνε 25% περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ αν θέλεις για το τι είναι μπόλι. Πρόσεχε όμως το ενυδρείο από το οποίο θα πάρεις να ελιναι υγιές.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πέρα από το φίλτρο που είχε το ενυδρείο μου, και τον θερμοστάτη, χρειάζομαι και κάτι άλλο? Κάτι διάβασα για οξυγόνωση του νερού...τι ακριβώς είναι αυτό ? :D

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αγοράσω αύριο τα υγρά τέστ για να κάνω τις πρώτες μου μετρήσεις, και θα σας ενημερώσω για τις τιμούλες. Διότι εδώ που μένω δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει ενυδρείο. Μόνο τα pet shop. Αν και από τις πληροφορίες που μου έχουν δώσει ανά διαστήματα , δεν τους βρίσκω και πολυ ενημερωμένους δυστυχως,,, :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πέρα από το φίλτρο που είχε το ενυδρείο μου, και τον θερμοστάτη, χρειάζομαι και κάτι άλλο? Κάτι διάβασα για οξυγόνωση του νερού...τι ακριβώς είναι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πέρα από το φίλτρο που είχε το ενυδρείο μου, και τον θερμοστάτη, χρειάζομαι και κάτι άλλο? Κάτι διάβασα για οξυγόνωση του νερού...τι ακριβώς είναι αυτό ?

Η οξυγονωση του νερου,μπορει να επιτευχθει με αναταραξη της επιφανειας του νερου του ενυδρειου

;)

Link to comment
Share on other sites

????? :rasp:

Όπως και εμείς, έτσι και τα ψάρια θέλουν οξυγόνο. Αν δεν υπάρχει επαρκές οξυγόνο στο νερό πάπαλα τα ψάρια. ;) Η οξυγόνωση μπορεί να γίνει και με μια αεραντλία που βγάζει φυσαλίδες μέσα στο νερό. Ή πολύ πιο απλά να υπάρχει ανατάραξη επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και εμείς, έτσι και τα ψάρια θέλουν οξυγόνο. Αν δεν υπάρχει επαρκές οξυγόνο στο νερό πάπαλα τα ψάρια. :rasp: Η οξυγόνωση μπορεί να γίνει και με μια αεραντλία που βγάζει φυσαλίδες μέσα στο νερό. Ή πολύ πιο απλά να υπάρχει ανατάραξη επιφάνειας του νερού από την έξοδο του φίλτρου σου.

Η ανατάραξη πως επιτυγχάνεται? Πρέπει να τοποθετήσω με συγκεκριμένο τρόπο το φίλτρο? Όταν κοιτάω την επιφάνεια του νερού βλέπω μια κινητικότητα..(σαν να κουνιέται το νερο :rasp: ) φτάνει αυτό? (Μπορεί να φαίνονται λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου...αλλά είμαι πολύ καινούργια στο hobby, μιας εβδομάδας μονο... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη πως επιτυγχάνεται? Πρέπει να τοποθετήσω με συγκεκριμένο τρόπο το φίλτρο? Όταν κοιτάω την επιφάνεια του νερού βλέπω μια κινητικότητα..(σαν να κουνιέται το νερο :rasp: ) φτάνει αυτό? (Μπορεί να φαίνονται λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου...αλλά είμαι πολύ καινούργια στο hobby, μιας εβδομάδας μονο... ;) )

Η έξοδος του φίλτρου πρέπει να είναι κοντά και προς την επιφάνεια. Δεν χρειάζεται να είναι και πολύ μεγάλη η ανατάραξη. Όχι απλά να κινείται αλλά να μην είναι επίπεδη.

Μην αγχώνεσαι. Χαζή θα ήσουν αν είχες απορίες και δεν ρώταγες ποτέ. Όσο ρωτάμε μαθαίνουμε. :rasp:

Φιλικά πάντα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες και καλό διάβασμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει 2 ψεύτικα φυτά μέσα. Αρχίζω και σκέφτομαι να προσθέσω και κάποιο αλήθινο. Μπορώ τώρα? Έχω βάλει απλό χαλικάκι κάτω. Θα ήθελα κάτι πολύ απλό σε φυτό το οποίο δε θέλει πολύ φροντίδα.. Η πώληση φυτών γίνεται μόνο στα pet shop η και σε καταστήματα με φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει 2 ψεύτικα φυτά μέσα. Αρχίζω και σκέφτομαι να προσθέσω και κάποιο αλήθινο. Μπορώ τώρα? Έχω βάλει απλό χαλικάκι κάτω. Θα ήθελα κάτι πολύ απλό σε φυτό το οποίο δε θέλει πολύ φροντίδα.. Η πώληση φυτών γίνεται μόνο στα pet shop η και σε καταστήματα με φυτά?

Φυσικά και μπορείς. Το συνηθέστερο και πιο εύκολο για αρχή είναι η ανούμπια. Μόνο σε πετ σοπ. Για περισσότερο απαιτητικά φοιτά θες υγρό λίπασμα και υπόστρωμα. Αν βάλεις από τώρα υγρό θα βοηθήσει αλλά με το συγκεκριμένο φυτό δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Επίσης το συγκεκριμένο δεν κάνει να το φυτέψεις γιατί σαπίζει η κεντρική ρίζα του. Τη δένεις σε μια πέτρα ή ξύλο ή άμα την φυτέψεις πρέπει ο κεντρικός κορμός να μείνει έξω.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=66

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι πάλι...Λοιπόν σήμερα πήγα σε ένα pet shop που μου φάνηκε αρκετά ενημερωμένος ο ιδιοκτήτης. Έβαλα μια αντλία για την οξυγόνωση του νερού . Στο φίλτρο μου, κράτησα το 1/3 από το μπλε σφουγγάρι, έβαλα μακαρόνι και πάνω πάνω υαλοβάμβακα της sera. Πήρα ειδικό χαλικάκι για φυτά και φύτεψα μια ανούμπια. Πήρα τεστ υγρά της sera ph, gh, τα άλλα του είχαν τελειώσει και τα παρήγγειλε. Πήρα και ένα όμορφο διακοσμητικό ξύλο. Μου είπε να βάζω nitrivec για 8 μέρες.

Πως σας φαίνονται όλα αυτά??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι πάλι...Λοιπόν σήμερα πήγα σε ένα pet shop που μου φάνηκε αρκετά ενημερωμένος ο ιδιοκτήτης. Έβαλα μια αντλία για την οξυγόνωση του νερού . Στο φίλτρο μου, κράτησα το 1/3 από το μπλε σφουγγάρι, έβαλα μακαρόνι και πάνω πάνω υαλοβάμβακα της sera. Πήρα ειδικό χαλικάκι για φυτά και φύτεψα μια ανούμπια. Πήρα τεστ υγρά της sera ph, gh, τα άλλα του είχαν τελειώσει και τα παρήγγειλε. Πήρα και ένα όμορφο διακοσμητικό ξύλο. Μου είπε να βάζω nitrivec για 8 μέρες.

Πως σας φαίνονται όλα αυτά??? ;)

Με καλή ανατάραξη επιφάνειας δεν θα είχες πρόβλημα αλλά δεν πειράζει, κακό δεν κάνει η αντλία.

Μια χαρά με το βιολογικό. Sera siporax έβαλες;

Το χαλικάκι που λες, λογικά είναι υπόστρωμα και μπαίνει κάτω από το δικό σου χαλίκι. Την ανούμπια αν τη φυτέψεις και δεν τη δέσεις πάνω σε ξύλο (είναι και το ιδανικό για να μην σαπίσουν οι ρίζες της) πρόσεξε να μην φυτευτεί το οριζόντιο κεντρικό ρίζωμα.

Καλά τα τεστάκια αλλά στη φάση στρωσίματος είναι απαραίτητο για NH3/4, NO2 και ΝΟ3. Κάνε τα τεστ από αυτά τα 2 που πήρες να δούμε που βρίσκεσαι.

Σε σχέση με το nitrivec ακολούθα τις οδηγίες που έχει. Δεν ξέρω τι διαδικασία θέλει το συγκεκριμένο.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το χαλικάκι έγραφε απ'εξω "ζωντανος βυθός" και το ανάμιξα με το το παλιό μου. Η αντλία η αλήθεια είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο...το μηχάνημα που είναι απ'εξω. Λές να έκανα κάτι λάθος? Αλλά μου αρέσει η οπτική των μπουρμπουλήθρων.. :rasp: . Χαίρομαι που το φίλτρο είναι κάλο. Μου είπε κάθε μήνα ν'αλλαζω με την αλλαγή νερού τον υαλοβάμβακα μόνο...Το siporax τι είναι??? Χίλια ευχαριστώ για τις απαντησεις... ;) Το φυτό σχεδόν το ακούμπησα πάνω στο χαλικάκι...δεν το εθαψα βαθια

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το χαλικάκι έγραφε απ'εξω "ζωντανος βυθός" και το ανάμιξα με το το παλιό μου. Η αντλία η αλήθεια είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο...το μηχάνημα που είναι απ'εξω. Λές να έκανα κάτι λάθος? Αλλά μου αρέσει η οπτική των μπουρμπουλήθρων.. :rasp: . Χαίρομαι που το φίλτρο είναι κάλο. Μου είπε κάθε μήνα ν'αλλαζω με την αλλαγή νερού τον υαλοβάμβακα μόνο...Το siporax τι είναι??? Χίλια ευχαριστώ για τις απαντησεις... ;) Το φυτό σχεδόν το ακούμπησα πάνω στο χαλικάκι...δεν το εθαψα βαθια

Λογικά έπρεπε να μπει μόνο του κάτω, και μετά απάνω να στρωθεί το χαλίκι. Περίμενε να σου πει και κανένας που χρησιμοποιεί υπόστρωμα. Καλό είναι να βάζεις και υγρό λίπασμα.

Οι αεραντλίες γενικά ακούγονται. Άλλες είναι πιο αθόρυβες άλλες όχι. Καλό είναι να βάλεις στο λάστιχο της αεραντλίας και μια βαλβιδούλα ανεπίστροφης ροής για να μην γυρίσει καμιά μέρα πίσω το νερό.

Καλά σου είπε για τον υαλοβάμβακα. Το siporax είναι ένα είδος από βιολογικό υλικό της εταιρίας sera.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις!! ;)

Gh 14

ph 8

τις υπόλοιπες θα τις κάνω αύριο που θα έχω τα τεστ...

Πώς σας φαίνεται το νερό???

Η συγκεκριμένη σκληρότητα είναι κατάλληλη για ζωοτόκα , πχ guppies???

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη σκληρότητα είναι κατάλληλη για ζωοτόκα , πχ guppies???

Ιδανική! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...