Jump to content

το πρωτο μου ενυδρειοοοοοό


kristina

Recommended Posts

γεια και παλι!!!

ΕΔΩ ειναι μια πρωτη παρουσιαση του ενυδρειου μου....

Το ξερω θελω δουλεια ακομη αλλα μου αρεσει πολυ!!

ΔΕν θελω γελια.... ;)

post-1907-1158007197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εξεραίσουμε τον BOB το υπόλοιπο θέλει λίγη δουλειά... :thumbup:

Αν έχεις την διάθεση μπορούμε να το δούμε όλοι μαζί και να σε βοηθήσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

To background είναι όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Χμ αν σου αρεσει εσενα αυτο ειναι το σημαντικο ... :wacko:

Σκεψου ομως και τα ψαρακια σου που θα απορουνε τι ειναι ολα αυτα εκει μεσα τα καινουρια πραματα που βλεπουν ... :thumbup:

Παντως αν θες μπορουμε να το συζητησουμε και να φτιαξουμε κατι πιο βιοτοπικο ... :thumbup::hysterical:

Η επιλογη ειναι δικη σου ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω δει πολλά ενυδρεία με παρόμοιο διάκοσμο, όπως το δικό σου.

Αλλά το δικό σου είναι πράγματι κάτι το ξεχωριστό ή και μοναδικό στην κατηγορία του, που παραπέμπει άμεσα τον δημιουργό σε ψυχανάλυση.

Είμαι σίγουρος ότι, με την παραμονή σου στο forum, σύντομα θα αντιληφθείς , ότι η αναπαράσταση της φύσης μας βοηθάει κατά πολύ να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα, ιδίως αν είμαστε κατά κάποιο τρόπο εγκλωβισμένοι στα τσιμέντα μιας μεγαλούπολης.

Κάτι παρόμοιο ισχύει και με τα ζωντανά που φιλοξενούνται στο ενυδρείο. Έχουν και αυτά την ανάγκη, να νοιώθουν ότι ζουν σε ένα όμορφο περιβάλλον, που προσομοιάζει όσο το δυνατό περισσότερο με το φυσικό περιβάλλον από το οποίο προέρχονται.

Αυτό θα τους δώσει μια ηρεμία και ασφάλεια, την οποία με τη σειρά τους, μεταφέρουν στον παρατηρητή τους.

Καλή συνέχεια στην εξέλιξη του ενυδρείου σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Kristina , καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας ;)

Αρχισε να διαβάζεις...εδώ μέσα (aquazone) υπάρχει ένας θησαυρός πληροφοριών

για να κάνουμε την ζωή των μικρών φίλων μας όσο το δυνατόν καλύτερη!

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες kristina στο Aquazone!!!!

Πρέπει να πω ότι ο Bob είναι κορυφαίος, όπως επίσης και το background που δείχνει τον Bob και τον Patrik να κυνηγάνε τσούχτρες!!!!!!!!

Νομίζω όμως πως το υπόλοιπο θέλει λίγη δουλειά για να αισθάνονται τα ψαράκια σου λες και είναι πραγματικά στο σπίτι τους και όχι "αιχμαλωτισμένα" σε ένα ενυδρείο.

Καλή συνέχεια και καλό και πολύ διάβασμα!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοτυπο .ξευφεγει απο τα καθιερομενα αλλα κατα την γνωμη μου προτειμω τα ποιο φυσικα ενυδρεια.Ποσα ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν το είδε η κόρη μου :wacko::hysterical::hysterical:

Με κυνηγάει εδώ και καιρό να τις πάρω ένα τέτοιο ενυδρείο με πολλά χρώματα και αντιστέκομαι όσο μπορώ...

;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Και εγώ είμαι υπέρ ενός πιο βιοτοπικού (φυσικού) ενυδρείου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα το ξεκινημα σου ειναι κλασικο στο χωρο...συνηθως ετσι αρχισουν χομπιστες που δεν εχουν επαφη με αλλους απο το χωρο ωστε να συζητησουν και να κατανοησουν τι ακριβως σημαινει το φυσικο ενυδρειο! Ετσι τοποθετουν στο ενυδρειο καποια διακοσμητικα τα οποια ειναι εντελως αταιριαστα με την φυση...οπως νεκροκεφαλες, καστρα, Ακροπολη, δυτες ;) και διαφορα αλλα... Οπως μονη σου ειπες σε αλλο Post εντυπωσιαστηκες απο το ενυδρειο του nikoskon...αν προσεξεις θα δεις οτι προκειτε για ενα καθαρα φυσικο ενυδρειο και εκει νομιζω οτι πρεπει να στοχευσεις....!!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το Χριστινάκι σε κανένα χρόνο,με reef να ψάχνει να βρει τον Nemo! ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους!!

Μεχρι να αρχισει η σχολη μου εχω αρκετο καιρο ωστε να ασχοληθω οσο πιο καλα μπορω με το ενυδρειο μου.

Θα προσπαθησω για οτι καλυτερο (αλλα το φοντο δεν το αλλαζω....) ;)

Ευχαριστω πολυ τα λεμε συντομα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

post-1907-1158066581_thumb.jpgpost-1907-1158066581_thumb.jpgΓεια κ παλι!!

Το ξερω θελω πολυ δρομο ακομη!!

Αλλα το ενυδρειακη μου το εχω αγαπησει και για να το κανω πιο φυσικο πρεπει να το αλλαξω ολο!

Ειναι το στυλ μου ετσι.. Δεν νομιζω τα ψαρακια που θα παρω να φοβουνται τη νεκροκεφαλη...

Τωρα για τα αληθινα φυτα πιστευω οτι τωρα δεν θα τα καταφερω... για αργοτερα δεν ξερω μπορει , αν θελετε μπορειτε να μου προτεινεται καποια φυτα χωρις ιδιαιτερη φροντιδα ανθεκτικα. Δηλαδη τα τεχνιτα κανουν κακο στα ψαρια?

Και κατι τελευταιο καποιος εδω μεσα ειπε κατι που πραγματικα με πειραξε. Ειπα λεει το πρωτο μου ψρακι πειραματοζωο, δεν το ειπα με κακια και ουτε ειναι η παρορμηση της στιγμης που πηρα το ενυδεριο.. Ειναι το ονειρο μου να ειχα ενυδρειο και γενικα οτι εχει σχεση με τη θαλασσα κ μολις χτες επεισα τους γονεις μου να με γραψουν σε σχολη καταδυσεων με μπουκαλες. Το ξερω δεν ειμα μεγαλη μολις πριν λιγο καιρο εγινα 20 εχω πολλα να μαθω απλα απογοητευομαι ευκολα... ;)

Οσο για το ψαρακι 1 εχω μεσα αυτο στη φοτο δεν ξερω αν φαινετε καλα.. Αν μπορειται να καταλαβεται τι ειδος ειναι...

Ευχαριστω που με ακουσατε κ παλι!

Υποσχομαι να προσπαθησω πολυ και να κανω οτι καλυτερο για το ενυδρειο μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εφοσον αγαπας το υγρο στοιχειο σιγουρα καταλαβαινεις οτι η εικονα του ενυδρειου σου δεν ειναι αυτη που θα ηθελες να βλεπεις οταν βουτας,

να εισαι σιγουρη οτι το ιδιο πιστευουν και τα ψαρια.Απλα αυτο ειπαν οι προηγουμενοι.Δες φωτογραφιες απο αλλα ενυδρεια πιο κοντα στο φυσικο και θα νοιωσεις την διαφορα

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει το ενυδρειο σου. ;)

Οντως θελει λιγη δουλεια ακομα, αλλα εσυ συνεχισε δυναμικα.

Το ψαρακι τι το ταιζεις?Καβουροπατη? :thumbup::thumbup::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο καποιος εδω μεσα ειπε κατι που πραγματικα με πειραξε. Ειπα λεει το πρωτο μου ψρακι πειραματοζωο, δεν το ειπα με κακια και ουτε ειναι η παρορμηση της στιγμης που πηρα το ενυδεριο.. Ειναι το ονειρο μου να ειχα ενυδρειο....

Υποσχομαι να προσπαθησω πολυ και να κανω οτι καλυτερο για το ενυδρειο μου :wacko:

Επειδή εγώ το έγραψα το παραπάνω, θέλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλω αλλά και εμένα η φράση "ρίξε μέσα ένα ψάρι και αν ζήσει είσαι ΟΚ" με ενοχλεί αφάνταστα και δίχνει κατά την γνώμη μου κάποιον κακό επαγγελματία, γιατί απότι κατάλαβα αυτό σου το είπαν στο μαγαζί που ψώνισες. Αυτό ήθελα να σου τονίσω, και να σου πω έμμεσα ότι οι τύποι εκεί δεν είναι να τους εμπιστέυεσαι.

Χαίρομαι που τελικά συμφωνούμε ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ το έγραψα το παραπάνω, θέλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλω αλλά και εμένα η φράση "ρίξε μέσα ένα ψάρι και αν ζήσει είσαι ΟΚ" με ενοχλεί αφάνταστα και δίχνει κατά την γνώμη μου κάποιον κακό επαγγελματία, γιατί απότι κατάλαβα αυτό σου το είπαν στο μαγαζί που ψώνισες. Αυτό ήθελα να σου τονίσω, και να σου πω έμμεσα ότι οι τύποι εκεί δεν είναι να τους εμπιστέυεσαι.

Χαίρομαι που τελικά συμφωνούμε :thumbup::thumbup::wacko:

Γεια σας! Στο pet shop μου ειπαν αυτο ακριβως: Δεκα μερες αφοτου βαλεις στο ενυδρειο το αντιχλωριο και τις βιολογικες καλλιεργειες, παρε ενα ψαρι ως πειραματοζωο και αν ζησει θα βαλεις και τα υπολοιπα. Και μαλιστα, αυτο μου το επαν σε δυο διαφορετικα μαγαζια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα αυτο που σου ειπανε στο καταστημα ισχυει αν ζησει αλλα δεν ειναι η προτεινομενη λυση.Γι αυτο το λογω πιστευω οτι καλο θα ητανε να ξεκινησεις μια περιγραφη του εξοπλισμου σου καθωςκαι μια αγορτα απο μια σειρα τεστ υγρης μορφης PH,KH,NO2,NO3,NH3,NH4.To καλυτερο στρωσιμο ενυδρειου ειναι αυτο με την χρηση αμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

HELLO!!!! Μολις γυρισα απο το πετ σοπ της γειτονιας μου. Ειχα παει να παρω καποια τεστ οπως ph,kh κτλ.

Ξερετε τι μου ειπαν??

Μου ειπαν πως δεν χρειαζεται να τα παρω τωρα αφου μου ζουν τα ψαρακια μου ειναι ενταξει, αν αρχιζουν να πεθαινουν ξαφνικα τοτε θα παρω να κανω τα τεστ να δουμε τι εγινε?? Κουλο ε?

Τι να πω.... θα παω μαλλον και το απογευμα στο πετ σοπ της γλυφαδας και δεν μπα να μου λενε οτι να ναι εγω θα τα παρω!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κανεις.Αυτοι μαλλον ειναι ασυνειδυτοι.Διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες των τεστσ ,κανε τα πρωτα τεστ και πες μας τιμες.Αν παλι εχεις αποριες για το πως γινονται αυτα τα τεστ ρωτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν πως δεν χρειαζεται να τα παρω τωρα αφου μου ζουν τα ψαρακια μου ειναι ενταξει, αν αρχιζουν να πεθαινουν ξαφνικα τοτε θα παρω να κανω τα τεστ να δουμε τι εγινε??

Τέλειο ανέκδοτο!!!

Τι άλλα θα δουν τα ωραία και μεγάλα μάτια μου, τι άλλο θα ακούσουν τα ωραία αυτιά μου, σε αυτόν τον κόσμο τον μάταιο!

Link to comment
Share on other sites

HELLO!!!! Μολις γυρισα απο το πετ σοπ της γειτονιας μου. Ειχα παει να παρω καποια τεστ οπως ph,kh κτλ.

Ξερετε τι μου ειπαν??

Μου ειπαν πως δεν χρειαζεται να τα παρω τωρα αφου μου ζουν τα ψαρακια μου ειναι ενταξει, αν αρχιζουν να πεθαινουν ξαφνικα τοτε θα παρω να κανω τα τεστ να δουμε τι εγινε?? Κουλο ε?

;):thumbup::thumbup::wacko::hysterical::hysterical::hysterical:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα παω αυριο να παρω τα τεστ αλλα επειδη δεν ξερω πως γινεται ελπιζω να με βοηθησετε!!

Λοιπον τα λεμε αυριο ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

hello!!!!

Τι κανετε? καιρο εχουμε να μιλησουμε! ;)

Σημερα πηγα στο πετ σοπ για να παρω τα τεστ.

Τα εκανα πριν λιγο και ειδου τα αποτελέσματα...

ΝΟ3=0

ΝΟ2=0

GH=5

KH=7

pH=8,0

Αυτα μου δωσανε ειναι 5 σε 1... Για πειτε μου ειναι ολα ενταξει? νομιζω πως ναι.....

Το pH νομιζω οτι ειναι ετσι κ ετσι.....

Πρεπει να παρω κατι αλλο???

Κ πηρα επισης μια σκουπα βυθου και θα παω να παρω και μια ταιστρα...

Τα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :thumbup:

ΑΑΑΑ ξεχασα..

Να ρωτησωω το οξυγονο πρεπει να το εχω συνεχεια ανοιχτο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...