Jump to content

το πρωτο μου ενυδρειοοοοοό


kristina

Recommended Posts

hello!!!!

Μια χαρά! Εσύ! ;)

Το λοιπόν...

1.Πρέπει να ρίξεις το pH σου κοντά στο 7.5.

2.Τα Νιτρικά(ΝΟ3) σου πρέπει να είναι κοντά στο 10.

Τί τεστ πήρες; Είναι σε υγρή μορφή ή είναι sticks;

Ποιάς εταιρείας είναι;

Την αεραντλία άνοιγε την για λίγο. 1-2 ωρίτσες κατ'εμέ.Αν και δε νομίζω πως την χρειάζεσαι.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

HI!

Λοιπον... ειναι sticks και ειναι της εταιριας JBL.

Δηλαδη πως να ριξω το pH?

και με τα νιτρικα τι να κανω? Στο κουτακι απεξω λεει οτι αν ειναι 0-20 ειναι καλα 40 -80 μετρια και 160-200 ειναι χαλια.

Και επισης στο πετ σοπ μου ειπανε να το εχω συνεχεια ανοιχτο αλλιως μερικα ψαρια ειναι ευαισθητα κ μπορει να πεθανουν!!!

Κ επειδη με τρομαξε το εχω συνεχεια

ΑΥΤΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ στικ δεν εχουν καλη ακριβεια,θα σου συνιστουσα να αγορασεις υγρα τεστ που εχουν πολυ καλυτερη ακριβεια στις μετρησεις.

Παρε τα τεστ και τα λεμε παλι.

Η αεραντλια δεν χρειαζεται,απλα για οξυγονωση βαλε την εξοδο του φιλτρου να χτυπα στην επιφανεια ετσι ωστε να αναταρασεται η επιφανεια.

Κανε αυτα για αρχη και τα ξαναλεμε.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

hello!!!!

Τι κανετε? καιρο εχουμε να μιλησουμε! ;)

Σημερα πηγα στο πετ σοπ για να παρω τα τεστ.

Τα εκανα πριν λιγο και ειδου τα αποτελέσματα...

ΝΟ3=0

ΝΟ2=0

GH=5

KH=7

pH=8,0

Αυτα μου δωσανε ειναι 5 σε 1... Για πειτε μου ειναι ολα ενταξει? νομιζω πως ναι.....

Το pH νομιζω οτι ειναι ετσι κ ετσι.....

Πρεπει να παρω κατι αλλο???

Κ πηρα επισης μια σκουπα βυθου και θα παω να παρω και μια ταιστρα...

Τα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :thumbup:

ΑΑΑΑ ξεχασα..

Να ρωτησωω το οξυγονο πρεπει να το εχω συνεχεια ανοιχτο????

Η μέτρησης της Αμμωνίας NH3/4 που είναι ;

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος ;

Γιατιί αμφιβάλω να έχεις Νιτρικά NO3 = 0

Link to comment
Share on other sites

hello!!! Μολις τωρα τα ξαναέκανα Ειναι 5 σε 1

NO3=Ο

NO2=Ο

GH=5

KH =7

pH=8,0

Δεν νομιζω να έκανα κατι λαθος ακριβως τα ιδια με χθες ειναι.

Ωραια λοιπον θα παω να ρωτησω κ για τα υγρα κ τα λεμε.....

Κ επισης

για ποιο λογο αμφιβαλλεις???

Μπορεις να μου εξηγησεις??

Link to comment
Share on other sites

Λοιποννν.. πηγα κ πηρα ενα υγρο για να κατεβασω το pH και θα ξανακανω το τεστ σε λιγο.

τα τεστ ΝΗ3 ΚΑΙ 4 θα τα αγορασω τη δευτερα.

Να ρωτησω.. τα χελια μπορουνε να φανε την τροφη που στεκεται στην επιφανεια η θελουν συγκεκριμενη τροφη?

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΧΕΛΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

χελια.... ψαρακια που μοιαζουν με χελι.....

Δεν ξερω ποια ειναι η ακριβης τους ονομασια αλλα μοιαζουν πολυ με χελι

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο τους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια φωτογραφια του και λεγεται Aethiomastace shivanus.

τι τρωει αυτο το ψαρι? flakes?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτην την ονομασια δεν την γνωριζω αν μπορεις στειλε φωτο του να δουμε.Παντως τα περισσοτερα ψαρια τρωνε flakes.Προσεχε την επιλογη των ψαριων να ειναι συμβατα μεταξυ τους.ΜΗΝ βαζεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο μεχρι να δουμε τι γινεται με το νερο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για μεταβολή των τιμών του νερού θα σου πρότεινα να δεις εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Δεν θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το υγρό που πήρες!

Καλύτερα να μετρήσεις και τις τιμές της βρύσης σου!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Τωρα πολυ αργααα το υγρο το εβαλα... Στο πετ σοπ μου ειπαν οτι επρεπε να το βαλω γιατι ηταν ανεβασμενο λιγο το pH.

Οι τιμες της βρυσης μου ειναι οι εξης...

NO3=O

NO2=O

GH=18

KH=17

pH=8,5

Εκανε δουλεια το αντιχλωριο κ οι βιολογικες καλλιεργιες ;)

post-1907-1158422702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αυτο το ειδος .Το εχεις αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

nai και ειναι πολυ ησυχο. Ολα μου τα ψαρακια ειναι ημιαγρια δεν τα εχω μπερδεψει.

τεσπα θα τρωει flakes μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανω μια ερωτηση ? Ποσα ψαρακια εχεις αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Kristina αν και αρχάριος ακόμη νομίζω ότι το ενυδρείο σου θέλει δουλεία, τουλάχιστον στην διακόσμηση. Νομίζω ότι δεν φταις εσύ αλλά ο έμπορος που στα πούλησε.

Προς dartman1980 και ΨΑΛΤΗ ΝΙΚΟ

Γιατί σας φαίνεται παράξενο που δεν ήθελαν να της πουλήσουν tests?

Εμένα στο 1ο μαγαζί που ζήτησα μου είπαν ακριβώς το ίδιο (αν ψοφήσει πάρε) και στο 2ο όταν τα ζήτησα απορούσε ο καταστηματάρχης μαζί με κάποιους “παλιούς” τι τα θέλω. Το γέλιο έπεσε όταν πήγα να ζητήσω test αμμωνίας για να στρώσω το μικρό ενυδρείο. Με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινος.

Συγνώμη που είμαι λίγο off-topic

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γεγονός της γενικότερης αναξιοπιστίας των sticks, που μπορεί να τα χρησιμοποιείς φυσικά αλλά κατά τη γνώμη μου μόνο για ένα γρήγορο έλεγχο και όχι για να βασίζεσαι σε αυτά, για το συγκεκριμένο stick έχω σοβαρές επιφυλάξεις ως προς και τη λίγη αξιοπιστία που θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο προϊόν.

Το συμπέρασμα μου αυτό προέκυψε από σύγκριση αποτελέσματος τριών διαφορετικών sticks με εκείνα που έδιναν τα υγρά test.

Ως προς ψαράκι μήπως είναι Acanthophtalmus kuhli kuhli (kuhli loach) ???

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Προς dartman1980 και ΨΑΛΤΗ ΝΙΚΟ

Γιατί σας φαίνεται παράξενο που δεν ήθελαν να της πουλήσουν tests?

Εμένα στο 1ο μαγαζί που ζήτησα μου είπαν ακριβώς το ίδιο (αν ψοφήσει πάρε) και στο 2ο όταν τα ζήτησα απορούσε ο καταστηματάρχης μαζί με κάποιους “παλιούς” τι τα θέλω. Το γέλιο έπεσε όταν πήγα να ζητήσω test αμμωνίας για να στρώσω το μικρό ενυδρείο. Με κοιτούσαν λες και ήμουν εξωγήινος.

Συγνώμη που είμαι λίγο off-topic

Καταρχας για το θεμα το οποιο ζητησες τεστ αμμωνιας για να μετρας ενυδρειο το οποιο εστρωνες και οι ανθρωποι εκει παλιοι και νεοι σε κοιταγανε σαν UFO τι να πω μαλλον ειναι τοσο "παλιοι" που εχουν ξεχασει τα βασικα πραγματα ...

Στο πρωτο θεμα τωρα , πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οτι αυτο που κανουμε ειναι να κραταμε ζωντανους οργανισμους στο ενυδρειο μας και να τους παρεχουμε οσο το δυνατον καλητερες συνθηκες διαβιωσης.Η καλητερες συνθηκε διαβιωσης λοιπον επιτυγχανονται μονο οταν περνουμε τις απαραιτητες μετρησεις και εχουμε διαμορφωση ενα ομορφο και λειτουργικο περιβαλλον για τα ψαρια μας κλπ . Κανεις δε μας εχει δωσει το δικαιωμα να στερουμε τη ζωη κανενος εμψυχου πλασματος στη γη . Λεγοντας αυτα θελω να καταληξω στο οτι το θεμα ειναι να ξερουμε τι γινετε στο ενυδρειο μας ετσι ωστε να προλαβουμε να μη γινει το κακο , και οχι οταν γινει (χαθει μια ζωουλα) τοτε να ενδιαφερθουμε για το τι ειναι αυτο που εφταιξε , γιατι ισως κανει κακο στη τσεπη μας ή στο εγχειριμα μας .

Παντα φιλικα ,

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα

Λοιπον στο ενυδρειο μου εχω 5 ψαρακια και ειναι ολα ενταξει μεχρι τωρα.

Ρωτησα να παρω τα τεστ υγρης μορφης και μου ειπαν 20 ε το ενα δηλαδη 80ε για ολα!

Δηλαδη ειναι τοσο απαραιτητο? Γιατι τα sticks τοτε γιατι μου τα εδωσαν αν δεν ειναι αναξιοπιστα??

Την διακοσμηση θατην αλλαξω αυριο κιολας θαπαω στο πετ σοπ κ θαρωτησω για φυτο αν γινεται να βαλω κανενα τωρα.

Θα βγαλω κ το BOB....... και τη νεκροκεφαλη.......... ;)

ΑΑΑ να ρωτησω θα παω να παρω και ταιστρα, περιπου τη ωρες ειναι καλο να τρωνε τα ψαρακια μου?

Κ ποσες φορες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα

Λοιπον στο ενυδρειο μου εχω 5 ψαρακια και ειναι ολα ενταξει μεχρι τωρα.

Ρωτησα να παρω τα τεστ υγρης μορφης και μου ειπαν 20 ε το ενα δηλαδη 80ε για ολα!

Δηλαδη ειναι τοσο απαραιτητο? Γιατι τα sticks τοτε γιατι μου τα εδωσαν αν δεν ειναι αναξιοπιστα??

Την διακοσμηση θατην αλλαξω αυριο κιολας θαπαω στο πετ σοπ κ θαρωτησω για φυτο αν γινεται να βαλω κανενα τωρα.

Θα βγαλω κ το BOB....... και τη νεκροκεφαλη.......... :thumbup:

ΑΑΑ να ρωτησω θα παω να παρω και ταιστρα, περιπου τη ωρες ειναι καλο να τρωνε τα ψαρακια μου?

Κ ποσες φορες?

Τα Sticks στα εδωσαν απλα και μονο γιατι τα εχουν ;) οποτε πρεπει να τα πουλησουν! Απο εκει και περα πραγματικα δεν ειναι αξιοπιστα :thumbup:

Οσο αφορα τη διακοσμηση την αποψη μου την ξερεις! Θα δεις ποσο θα σου αρεσει το ενυδρειο σου οταν θα μοιαζει πραγματικα με ενα φυσικο περιβαλλον.... Για τα φυτα τωρα....αν ερθεις στη συναντηση σημερα σιγουρα θα βρεις φυτα απο αλλα μελη!! Δωρεαν φυσικα...και καλες, σωστες συμβουλες!!! :wacko:

Η ταιστρα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητη αν δεν λειπεις διακοπες...καλυτερα να τα ταιζεις εσυ !!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω τοτε....θα παω να παρω τα υγρα τεστ.

ok τοτε θα προσπαθησω να ερθω.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΛΕΜΕΕΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα θα σου προτεινα να μην πας να παρεις τα τεστ απο το ιδιο μαγαζι γιατι 20 ευρω που σου ειπαν ετα δινουν ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ο ΣΦΟΥΓΚΑΡΑΚΗΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...