Jump to content

το πρωτο μου ενυδρειοοοοοό


kristina

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!

Και εμενα μου αρεσει πολυ ο Μποπ ο σφουγγαρακης!

Αλλαθα το βγαλω κ θα προσπαθησω να κανω ενα πιο βιοτοπικο ενυδρειο!

Στη γλυφαδα στο πετ σοπ θα παω να παρω τα τεστ,

αν τα εχουνε και εκει τοσο ακριβα δεν ξερω τι θα κανω.

Βεβαια στη γειτονια μου υπαρχει ενα μαγαζι που λεγεται ωκεανος

κ εχει τα παντα απο ψαρια θα παω κ εκει να ρωτησω!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα τεστ οι τιμες ειναι περιπου στα 10 με 14 ευρω αναλογα την μαρκα και το καταστημα .Αλλα 20 ευρω ειναι πανακριβα .Αυτα για να μην σε πιανουν κοροιδο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για το θεμα το οποιο ζητησες τεστ αμμωνιας για να μετρας ενυδρειο το οποιο εστρωνες και οι ανθρωποι εκει παλιοι και νεοι σε κοιταγανε σαν UFO τι να πω μαλλον ειναι τοσο "παλιοι" που εχουν ξεχασει τα βασικα πραγματα ...

Στο πρωτο θεμα τωρα , πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας οτι αυτο που κανουμε ειναι να κραταμε ζωντανους οργανισμους στο ενυδρειο μας και να τους παρεχουμε οσο το δυνατον καλητερες συνθηκες διαβιωσης.Η καλητερες συνθηκε διαβιωσης λοιπον επιτυγχανονται μονο οταν περνουμε τις απαραιτητες μετρησεις και εχουμε διαμορφωση ενα ομορφο και λειτουργικο περιβαλλον για τα ψαρια μας κλπ . Κανεις δε μας εχει δωσει το δικαιωμα να στερουμε τη ζωη κανενος εμψυχου πλασματος στη γη . Λεγοντας αυτα θελω να καταληξω στο οτι το θεμα ειναι να ξερουμε τι γινετε στο ενυδρειο μας ετσι ωστε να προλαβουμε να μη γινει το κακο , και οχι οταν γινει (χαθει μια ζωουλα) τοτε να ενδιαφερθουμε για το τι ειναι αυτο που εφταιξε , γιατι ισως κανει κακο στη τσεπη μας ή στο εγχειριμα μας .

Παντα φιλικα ,

Dartman

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

hi!!!

μπορει καποιος να μου πει σε τι χρησιμευει αυτο?

Λεει....RE_MINERAL TROPIC

Minerals for water of reverse osmosis and for soft tap water.

Καταλαβα οτι ειναι καποια ιχνοστηχια αν δεν κανω λαθος αλλα δεν ξερω ποτε το βαζω στο ενυδρειο μου και ποση ποσοτητα βαζω.

Αν εχει καποιος το ιδιο ας μου πει.

Απο πισω λεει ενα κουταλακι για καθε 15λτ.

Το ενυδρειο μου ειναι 60λτ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

(Το κερδισα στην συναντηση που πηγα σημερα γιαυτο δεν ξερω τι ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα αν ακουσα καλα την ωρα της κληρωσης και δεν εγινε καποια αλλαγη μετα νομιζω οτι αυτο που κερδισες ειναι για ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ενυδρειο! Δες αν γραφει sea η marine η κατι τετοιο...αν ειναι για θαλασσινο μην το χρησιμοποιησεις ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

hi!!

Ναι το ξερω ειχα κερδισει για θαλασσινο νερο.

Αλλα μετα μου το αλλαξαν για γλυκο νερο αυτα ακριβως που εγραψα λεει πανω.

tropic marin γραφει το μπουκαλακι

Link to comment
Share on other sites

Τα test τα πηρες?Εκανες μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Aυριο μαλλον θα παω να τα παρω. ;)

Θα τα κανω αυριο κ θα σας πω.......

Link to comment
Share on other sites

hi.... :thumbup:

Eιλικρινα ειμαι πολυμπερδεμενη η ωρα παει 2 κ δεν μπορω να κοιμηθω!

Εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα σχετικα με το στρωσιμο του ενυδρειου για τα ψαρια για τα φυτα για ολα!!!!

Μου φαινονται τοσο δυσκολα... Νομιζω οτι δεν μπορω να συνεχισω αλλο....

Με βαση οτι διαβασα τα εχω κανει ολα λαθος στο ενυδρειο μου!@!@

Βλεπω τα ψαρακια μου κ νομιζω πως μερικα υποφερουν εκει μεσα.....

Εχω διαβασει σχεδον ολα απο αυτα που εχουν στειλει στους αρχαριους κ αλλου και βλεπω κατι πραγματικα ομορφα ενυδρεια..... Ενω εγω δεν μπορω να καταφερω τιποτα ;)

Θα σας πω τι εχω κανει απο την αρχη να μου πειτε τη εχω κανει λαθος η τη δεν εχω κανει....

Πηρα το ενυδρειο 60λτ το επλυνα πολυ καλα επλυνα πολυ καλα ολα τα αντικειμενα που εχω βαλει μεσα πηρα επισης θερμομετρο φιλτρο και οξυγονο μετα αμεσως

το γεμισα με νερο (ο πατερας μου εχει φιλτρο για να καθαριζει το νερο στο σπιτι κ το γεμισα απο εκει.)

Εριξα αντιχλωριο μετα και βιολογικες καλλιεργιες.

Και για καθε μερα για 10 μερες εβαζα 6ml βιολογικες καλλιεργιες στο ενυδρειο.

Μετα της δεκα μερες πηρα το πρωτο ψαρακι ενα molly ετσι νομιζω πως λεγονται πολυ ζωηρο εχει γινει το αγαπημενο μου κ το κρατησα για 5 μερες και αφου ολα ηταν καλα πηρα αλλα 5.

Ειναι ολα ενταξει μεχρι τωρα κανω τα stick τεστ καθε μερα αυριο θα παω να παρω τα υγρα τεστ για να ειμαστε σιγουρη.,

Μονο το pH ηταν λιγο ανεβασμενο 8,0 και εριξα φαρμακο κ επεσε στο 7,0.

Αυτα ειναι ολα που εχω κανει ουτε στρωσιμο με αμμωνιες δεν ξερω καν τι ειναι αυτα.....

Αυριο που θα παω στο πετ σοπ σκεφτομαι να παρω μια ριζα φυτου αλλα επειδη δεν εχω βαλει υποστρωμα ουτε λιπασμα ουτε τιποτα, αν υπαρχει φυτο που μπαινει πανω απο τα χαλικια

να φτιαξω τουλαχιστον το περιβαλλων των ψαριων μου ομορφο!

Και κατι τελευταιο χτες που κερδισα ιχνοστηχια (TROPIC MARIN re-mineral tropic) για το ενυδρειο μου κανεις δεν μου εξηγησε

ποτε να τα βαλω κ σε τι χρησιμευουν!

Δεν κανω παραπονα απλα το λεω, θα το ρωτησω στο πετ σοπ,δεν ειμαι εδω για να κρινω κανεναν εγω το μονο που θελω ειναι τα ψαρακια μου να ειναι ευτυχισμενα στο χωρο τους!

Εγω δεν ξερω αρχαρια ειμαι! ξερω ομως οτι μου αρεσει αυτο που κανω πολυ! K για να το σταματησω πρεπει ν εχω απογοητευει πληρως!

Λοιπον καληνυχτα σας και τα λεμε αυριο

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

hi.... :hysterical:

Eιλικρινα ειμαι πολυμπερδεμενη η ωρα παει 2 κ δεν μπορω να κοιμηθω!

Εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα σχετικα με το στρωσιμο του ενυδρειου για τα ψαρια για τα φυτα για ολα!!!!

Μου φαινονται τοσο δυσκολα... Νομιζω οτι δεν μπορω να συνεχισω αλλο....

Aκου Χριστινα ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε .... πολλα δε απο τα ατομα που ειναι εδω μεσα με πολλων χρονων πειρα στη πλατη τους τοτε δεν ειχαν ουτε καν ενα βιβλιο να διαβασουν ουτε καν εναν ανθρωπο να συμβουλευτουν ... και ομως τα καταφεραν , μπορει να εχαναν ψαρια , μπορει να εφαγαν τα μουτρα τους αλλα τελικα τα καταφεραν και ειναι εδω για να βοηθανε ολους τους νεους που θελουν να ασχοληθουν με το hobby για να μην περασουν και αυτοι τα ιδια ... Στις μερες μας πιστεψε με υπαρχει περισσοτερη γνωση και μπορεις να τη βρεις πολυ ευκολα ... Οποτε μην απογοητευεσε και να χασεις καποια ψαρια δε παει να πει οτι δεν εισαι καλος hobbistas ή δεν αγαπας τα ψαρακια ... ολα ειναι μεσα στο προγραμμα ... Και οπως λεει και ενα ρητο αν δε παθεις δε θα μαθεις .... (ετσι το λεει ? :hysterical: ) :hysterical:

Με βαση οτι διαβασα τα εχω κανει ολα λαθος στο ενυδρειο μου!@!@

Βλεπω τα ψαρακια μου κ νομιζω πως μερικα υποφερουν εκει μεσα.....

Εχω διαβασει σχεδον ολα απο αυτα που εχουν στειλει στους αρχαριους κ αλλου και βλεπω κατι πραγματικα ομορφα ενυδρεια..... Ενω εγω δεν μπορω να καταφερω τιποτα ;)

Αυτο νομιζα και εγω αλλα στο τελος τα καταφερα ... δεν ειναι και τιποτα το τρομερο δυσκολο να κανεις ενα ενυδρειο οπως αρεσει σε σενα ... ουτε τα φυτα ειναι τιποτα τρομερο αλλα ουτε και η διατηρηση των ψαριων σε ενα ενυδρειο που εχει βρει το "δρομο" του ... Το θεμα ειναι να βαλεις ολα αυτα που διαβασες σε μια σειρα και εχοντας αυτα κατα νου να πορευτεις ... ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΕ :hysterical:

Θα σας πω τι εχω κανει απο την αρχη να μου πειτε τη εχω κανει λαθος η τη δεν εχω κανει....

Πηρα το ενυδρειο 60λτ το επλυνα πολυ καλα επλυνα πολυ καλα ολα τα αντικειμενα που εχω βαλει μεσα πηρα επισης θερμομετρο φιλτρο και οξυγονο μετα αμεσως

το γεμισα με νερο (ο πατερας μου εχει φιλτρο για να καθαριζει το νερο στο σπιτι κ το γεμισα απο εκει.)

Εριξα αντιχλωριο μετα και βιολογικες καλλιεργιες.

Και για καθε μερα για 10 μερες εβαζα 6ml βιολογικες καλλιεργιες στο ενυδρειο.

Μετα της δεκα μερες πηρα το πρωτο ψαρακι ενα molly ετσι νομιζω πως λεγονται πολυ ζωηρο εχει γινει το αγαπημενο μου κ το κρατησα για 5 μερες και αφου ολα ηταν καλα πηρα αλλα 5.

Ειναι ολα ενταξει μεχρι τωρα κανω τα stick τεστ καθε μερα αυριο θα παω να παρω τα υγρα τεστ για να ειμαστε σιγουρη.,

Μονο το pH ηταν λιγο ανεβασμενο 8,0 και εριξα φαρμακο κ επεσε στο 7,0.

Αυτα ειναι ολα που εχω κανει ουτε στρωσιμο με αμμωνιες δεν ξερω καν τι ειναι αυτα.....

Οκ και θα συνεχισεις ετσι ... δε θα βαλεις ομως αλλο ψαρι μεχρι το ενυδρειο σου να κλεισει περιπου 45 μερες ... Μαυτο το τροπο που το εκανες και παλι θα στρωθει απλα αυτο με την αμμωνια που σου λεγαμε ειναι ενας αλλος τροπος στρωσιματος ενυδρειου πιο ευκολος και χωρις να ταλαιπωρειτε καποιο ψαρακι ...

Αυριο που θα παω στο πετ σοπ σκεφτομαι να παρω μια ριζα φυτου αλλα επειδη δεν εχω βαλει υποστρωμα ουτε λιπασμα ουτε τιποτα, αν υπαρχει φυτο που μπαινει πανω απο τα χαλικια

Θα παρεις ειτε ανουμπια , ειτε κρυπτοκορινα , ειτε κερατοφυλο , ειτε βαλισνερια , ειτε και ολα μαζι :thumbup::thumbup: θα τα ζητησεις ετσι οπως στα γραφω ... Μη σε απασχολει που δεν εχεις υποστρωμα υπαρχουν πολλα ομορφα ευκολα φυτα που το υποστρωμα δεν ειναι αναγκαιο ...

Τελος θα ηθελα να σου πω υπομονη , αγαπη σαυτο που κανεις που την εχεις ειναι φανερο αυτο και λιγο ξεθολωμα απο το διαβασμα ... Δε θα ξαναδιαβασεις τιποτα για 2 μερες να ηρεμησεις ... :hysterical::D

Εννοειτε πως εμεις εδω θα ειμαστε να βοηθησουμε οσο περισσοτερο μπορουμε ... :wacko:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι.

Κάθε αρχή και δύσκολη

Και να ξέρεις ότι ένα ενυδρείο δεν στείνεται σε ενα μήνα και σε δύο. Θελει χρόνο για να ωριμάσει και να στρώσει.

Το δικό μου κοντεύει ένα χρόνο, και μόλις τώρα έχει αρχίσει να δείχνει κάποια σημάδια βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα δεν πρεπει να απογοητευεσαι.Στην αρχη ολοι ετσι ξεκινησαμε.Εγω που σου μιλαω ειχα χασει απο την ασχετοσυνη μου 14 ψαρια σε ενα μηνα.Να ξερεις οτι εχεις κανει μια καλη αρχη μπαινοντας εδω.Κανενας δεν τα ηξερε ολα απο την αρχη .Θελει ΥΠΟΜΟΝΗ.Σιγα σιγα θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο χτες που κερδισα ιχνοστηχια (TROPIC MARIN re-mineral tropic) για το ενυδρειο μου κανεις δεν μου εξηγησε

ποτε να τα βαλω κ σε τι χρησιμευουν!

Αυτά τα ιχνοστοιχεία τα χρησιμοποιούμε για να δημιουργήσουμε εμείς το νερό που χρειαζόμαστε για τα ψάρια μας!

Δες τις λέει και η εταιρία:

http://www.tropic-marin.com/web/english/pr...te/re_min_t.htm

Με απλά λόγια όταν περάσεις το νερό από μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης αυτό βγαίνει υπερβολικά καθαρό και για να το φέρουμε στα μέτρα του ενυδρείου μας πρέπει να προσθέσουμε αυτό το σκεύασμα!

Επίσης, αν το νερό της περιοχής σου είναι πολύ μαλακό (χαμηλό gH)!

Απ’ ότι είδα το νερό σου είναι σε τιμές που δεν θα το χρειαστείς!

Θα το ξανασυζητήσουμε όμως όταν θα πάρεις υγρό τεστ και έχεις μια πιο σαφή εικόνα των χαρακτηριστικών του νερού της βρύσης!

Κατά συνέπεια, θα πρέπει να το αφήσεις για αργότερα που θα έχεις μια καλύτερη κατανόηση της χημείας του νερού και των απαιτήσεων των ειδών που φιλοξενείς!

Που ξέρεις μπορεί να πάρεις και Δίσκους στο μέλλον και να σου φανεί χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!! ;)

Σε ευχαριστω πολυ dartman σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες που μου δινεται!!

Μου αναπτερωσατε το ηθικο...!!

Ειλικρινα ημουν πολυ στεναχωρημενη οσοι ερχονταν κ εβλεπαν το ενυδρειο μου γελαγανε....

¨΄Τι ειναι αυτα τα ψευτικα φυτα που εχεις βαλει, τι ειναι αυτη η ασχημη νεκροκεφαλη, καλα που κολαει ο μπομ σφουγγαρακης.., τρομαζεις τα ψαρια με τις βλακειες που εχεις εκει μεσα¨ και αλλα τετοια... Ειχα απογοητευτει πολυ.... ημουν ετουμη να σας πω οποιος θελει να συναντηθουμε κ να του δωσω τα ψαρακια τουλαχιστον εκει θα ζουνε καλυτερα..

Αλλα τωρα θα προσπαθησω να κανω καλυτερο το χωρο τους.

Δεν θα παρω ετσι κιαλιος αλλα ψαρακια, νομιζω στο ενυδρειο μου μεχρι 5 η 6 ζουνε ανετα.

Τωρα σε σχεση με τα φυτα θα παρω μια ριζα ανουμπια για αρχη!

Θα τα πουμε συντομα thanks!

Παω να ταισω τα ψαρακιααα!!!

Βυε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφου βλεπεις οτι ολοι προσπαθουμε να σε βοηθησουμε γιατι αγχωνεσε και στεναχωριεσε ? ;)

Για κανε τις αλλαγες που λες και βγαλε μια Photo να δουμε πως παει και τι αλλο εχουμε να προτεινουμε :thumbup:

Καλυτερα ξεκινα νεο θεμα στο Αρχαριοι Γλυκου Νερου γιατι αυτο εχει μεγαλωσει πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

thanks zapetros αμα δω δυσκολια θα στειλω αλλα νομιζω πως θα τα καταφερω αυτη τη φορα καλυτερα.

Παω νακανω καινουργιο θεμα στους αρχαριους γιατι αυτο μεγαλωσε πολυ!

Τα λεμε εκει λοιπον!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...