Jump to content

hemichromis lifalili ή Kribensis ?


blackghost

Recommended Posts

Καταρχην καλησπερα και απο μενα αφου αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ. Εχω στη διαθεση μου ενα ελευθερο και πληρως φυτεμενο ενυδρειο 120λ. Θελω να βαλω μια μικρη ομαδα (3-4) ατομων απο τις παραπανω κιχλιδες με αποτερο σκοπο κ την αναπαραγωγη τους. Το ερωτημα μου ειναι το εξης, επειδη μου αρεσουν τα φυτεμενα κ ειδικα το συγκεκριμενο δεν θα ηθελα για κανενα λογο να το δω ανω κατω η πολυ περισσοτερο να δω φαγωμενα τα φυτα. Ξερει καποιος λοιπον τις διατροφικες συνηθειες αυτων των ψαριων και ειδικοτερα του hemichromis lifalili που ειναι 1η μου επιλογη κ αδυναμια μου?! (Οποιος ξερει θα με βοηθουσε αφανταστα αλλα η υπενθυμιζω οτι πρωτη μου προτεραιοτητα ειναι τα φυτα!)

post-1194-1158017198_thumb.jpg

post-1194-1158017236_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Το ποιά θα διαλέξεις είναι δική σου επιλογή άν και εμένα μου αρέσουν ποιό πολύ τα λιφαλίλι.... ;)

Στην διατροφή τους είναι και τα δύο ώς επί το πλίστον κρεατοφάγα και στο ενυδρείο δέχονται τις περισσότερες τροφές του εμπορίου έχοντας σε καλύτερη εκτίμιση την κατεψυγμένη τροφή.

Με τα φυτά δέν ξέρω πώς τα πάνε μιάς και δεν είχα ποτέ.Από την άλλη το σίγουρο είναι ότι τα κριμπένσις δέν θα σου πειράξουν ποτέ τα φυτά....

Η επιλογή είναι δική σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ θα ηθελα ομως αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια με τα lifalili να μου πει αν ξερει πως τα πηγαινουν με τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το ακολουθο. Εχω βγαλει κοντινες φωτογραφιες για να δειτε τα ειδη των φυτων αφου δεν ξερω τις ονομασιες ολων.Μερικα απο αυτα ειναι vallisneria , cryptocoryne , echinodorus bleheri. Τα ψαρια εννοειται πως θα μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο που εχω διαθεσιμο εκτος ισως απο τον πλακοστομο. Το ερωτημα λοιπον ειναι οτι με τη παρουσα διακοσμηση και φυτα μπορει να φιλοξενηθει κυριως το lifalili ή αν οχι το kribensis ή θα τα παρω και μετα απο καιρο το ενυδρειο μου θα εχει "αλλη εικονα"?

αλλη μια...

...

κ μια γενικη...

post-1194-1158075146_thumb.jpg

post-1194-1158075444_thumb.jpg

post-1194-1158075866_thumb.jpg

post-1194-1158076000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω μόνο για τα kribs γιατι τα άλλα δεν τα ξέρω καθόλου.

Σίγουρα δεν θα σου πειράξουν κανένα φυτό. Και σίγουρα τους αρέσει πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.

Στα 120 λίτρα ένα ζευγάρι είναι ιδανικό και με την καλη συντήριση του ενυδρείου σου δεν θα αργήσουν να σου κάνουν απογόνους .

Το δικό μου ζευγάρι είναι λίγο φοβιτσιάρικό .Δηλαδή δεν πρόκητε να πλησιάσεις στο τζάμι και να έρθουν μπροστα να σε δούν . Θα κρυφτούν και θα σε κρυφοκοιτάζουν.

Πολυ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά έχουν όταν έχουν αβγά ή μωράκια. Εκει γίνονται και λίγο πιο επιθετικά.

Θα τα δείς να 'περιπολούν' την φωλειά τους .

Θα τα δεις να πηγαίνουν τα μικρά βόλτα και αν ξεφεύγει κανένα να πηγαίνουν και να το μαζεύουν με το στόμα. Και πολλά άλλα που μπορεί να μην τα έχω δει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Ετσι οπως το ειδες το ενυδρειο στημενο πιστευεις οτι ειναι ενταξει?
  • ο κορμος δεξια ειναι αρκετος για φωλια η πρεπει να βαλω κατι αλλο εξτρα?
  • Επισης τον πλακοστομο σκεφτομαι να τον αφησω λες να υπαρχει προβλημα?
  • κ μια τελευταια! τι προτινεις 1 ζευγαρι η μια ομαδα 3-5 ατομων?

sorry για τις πολλες ερωτησεις...!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Ετσι οπως το ειδες το ενυδρειο στημενο πιστευεις οτι ειναι ενταξει?
  • ο κορμος δεξια ειναι αρκετος για φωλια η πρεπει να βαλω κατι αλλο εξτρα?
  • Επισης τον πλακοστομο σκεφτομαι να τον αφησω λες να υπαρχει προβλημα?
  • κ μια τελευταια! τι προτινεις 1 ζευγαρι η μια ομαδα 3-5 ατομων?

sorry για τις πολλες ερωτησεις...!

;)

Για kribs πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα λίγο πιο πολλά φυτά

Για να κάνουν φωλια θα πρέπει να υπάρζει κουφάλα, τρύπα. Αν όχι μπορείς να βάλεις ένα κομάτι σωλήνα pvc 2-3 εκ. διάμετρο με 10 εκατοστά μήκος . Είναι οτι πρέπει για φωλιά .

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τον πλακόστομο

1 ζευγάρι γιατι μετά θα πέφτει ξύλο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Nrgman ηταν πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου.

Αν υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι και για τα lifalili πολυ ευχαριστως να ακουγα την προσωπικη του γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...