Jump to content

Προβλημα με ενυδρειο λογο ταξιδιου 3ων μηνων...


akvariym

Recommended Posts

Πανω που ολα πηγαν καλα με το ενυδρειο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50652 και αντιμετοπιστηκε η αλγη,μου ετυχε ενα ταξιδι 3 μηνες και θα μεινει στο ελεος του!το μονο που μπορει να γινει απο καποιον αλλον ειναι το ταιζμα!ουτε αλλαγες νερου ουτε τπτ!!!

τι λυσεις μου προτινεται ετσι ωστε να μην γινει εργοστασιο αλγης?υπαρχουν τετοιες λυσεις???

Η αλλη σκεψη ειναι να το πουλισω και μολς γυρισω να παρω αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω που ολα πηγαν καλα με το ενυδρειο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50652 και αντιμετοπιστηκε η αλγη,μου ετυχε ενα ταξιδι 3 μηνες και θα μεινει στο ελεος του!το μονο που μπορει να γινει απο καποιον αλλον ειναι το ταιζμα!ουτε αλλαγες νερου ουτε τπτ!!!

τι λυσεις μου προτινεται ετσι ωστε να μην γινει εργοστασιο αλγης?υπαρχουν τετοιες λυσεις???

Η αλλη σκεψη ειναι να το πουλισω και μολς γυρισω να παρω αλλο!!

Εγώ θα πρόσθετα ακόμη ένα εξωτερικό φίλτρο καταρχήν ας πούμε ακόμη ένα 2217 (το οποίο θα έστρωνε μόνο του ή θα το μπόλιαζα από το άλλο). Θα έβαζα μέσα 50-50 μηχανική φίλτρανση (μακαρόνι μηχανικό) και βιολογικό υλικό.

Θα έδινα οδηγίες για πολύ λίγο τάισμα (μάλιστα θα έλεγα όχι παραπάνω από το πολύ 2-3 φορές την εβδομάδα). Αν έχεις πολλά φυτά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα η έλλειψη ή τέλος πάντων μειωμένη συχνότητα αλλαγών νερού. Πέρα από τις αλλαγές όμως είναι και η συμπλήρωση νερού. Αυτό φαντάζομαι έχει διασφαλιστεί. Ευτυχώς έχουμε χειμώνα (υποτίθεται). Προφανώς 3-4 μέρες πριν φύγεις θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού. Ταυτόχρονα θα έστηνα και το δεύτερο φίλτρο στο οποίο θα ξέπλενα μέσα τα υλικά του πρώτου και θα τα έβαζα μαζί να λειτουργήσουν. Επίσης αλλαγή στο ενυδρειακό βαμβάκι του υπάρχοντος φίλτρου.

Α ! και καλό ταξίδι ! ;)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν γεμίσεις με αλγης είναι ένα κακό το οποίο διορθώνεται σκοπός είναι να μην χάσης φυτά και ψάρια.

Κάνε ότι σου πρότεινε ο Ανδρέας (αν μπορείς) και ο θεός βοηθός, διότι σε 3 μήνες το τη μπορεί να συμβεί δεν μπορούμε να προβλέψουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν γεμίσεις με αλγης είναι ένα κακό το οποίο διορθώνεται σκοπός είναι να μην χάσης φυτά και ψάρια.

Κάνε ότι σου πρότεινε ο Ανδρέας (αν μπορείς) και ο θεός βοηθός, διότι σε 3 μήνες το τη μπορεί να συμβεί δεν μπορούμε να προβλέψουμε. ;)

Και όπως πολύ σωστά τονίζει ο Χρήστος είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια επίβλεψη έστω και περιοδικά, δηλαδή μην εγκαταλειφθεί το ενυδρείο στη μοίρα του. Ένα απλό τάισμα ίσως δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσθετα ακόμη ένα εξωτερικό φίλτρο καταρχήν ας πούμε ακόμη ένα 2217 (το οποίο θα έστρωνε μόνο του ή θα το μπόλιαζα από το άλλο). Θα έβαζα μέσα 50-50 μηχανική φίλτρανση (μακαρόνι μηχανικό) και βιολογικό υλικό.

Θα έδινα οδηγίες για πολύ λίγο τάισμα (μάλιστα θα έλεγα όχι παραπάνω από το πολύ 2-3 φορές την εβδομάδα). Αν έχεις πολλά φυτά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα η έλλειψη ή τέλος πάντων μειωμένη συχνότητα αλλαγών νερού. Πέρα από τις αλλαγές όμως είναι και η συμπλήρωση νερού. Αυτό φαντάζομαι έχει διασφαλιστεί. Ευτυχώς έχουμε χειμώνα (υποτίθεται). Προφανώς 3-4 μέρες πριν φύγεις θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού. Ταυτόχρονα θα έστηνα και το δεύτερο φίλτρο στο οποίο θα ξέπλενα μέσα τα υλικά του πρώτου και θα τα έβαζα μαζί να λειτουργήσουν. Επίσης αλλαγή στο ενυδρειακό βαμβάκι του υπάρχοντος φίλτρου.

Α ! και καλό ταξίδι ! ;)

σε τι θα βοηθουσε το 2ο φιλτρο??και πως?

Κατα καιρους εχουν περασει ολες οι αλγες απο το ενυδρειο...οποτε δ θα δυσκολευτουν να επανελθουν με την πρωτη ευκαιρια....αν οταν γυρισω ειναι ολα γεματα απο μακριτριχες και καφε αλγες και bga πανω σε φυτα και ξυλα θα χρειαστει να τα βγαλω ολα και αντε να καθαρισουν τα ξυλα απο αυτες.

θα επιβλεπεται καθημερινα το ενυδρειο καθος και συμπληροση νερου θα γινεται.αλλαγες ομως οχι!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως η καλλίτερη λύση είναι να το επιβλέπει ο γνωστός σου και αν δει ότι παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα να μας το αναφέρει εδώ στο φόρουμ μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Τώρα για το δεύτερο φίλτρο έχεις αμέσως μεγαλύτερη επιφάνια αποικισμού για βακτήρια με αποτέλεσμα αν κάτι πάει στραβά και ανεβάσεις νιτρικά θα μπορέσει το ενυδρείο να αντεπεξέρθει ποιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα δικο σου ανθρωπο δεν εχεις? Οχι οτι και παλι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλα κανοντας αυτο που σου ειπαν τα παιδια μαζι με 2 ματια να επιβλεπουν τα βασικα που θα του εχεις πει νομιζω οτι κατι μπορει να γινει.....του σπανου τα γενια δεν γινονται....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...φιλε akvariym εγω λογω του επαγγελματος μου (ναυτικος) ελειπα 7 μηνες απο το σπιτι και ειχα αφησει τα σκαλαρια μονα τους με το πατερα μου.....του εμαθα λοιπον καποια στοιχειωδη απο πριν περι αλλαγων και επειδη ειναι καπως ηλικιωμενος και δε μπορουσε να κανει τις τακτικες αλλαγες, αλλα τουλαχιστον καμια 6αρια σε ολο αυτο το καιρο, καταφερε να το κρατησει μια χαρα δε παρουσιαστηκε κανενα προβλημα.....σε συναρτηση βεβαια και με ενα προσθετο 2215 φιλτρο.......αλλα τους ειχα επιστρατευσει ολους.....αδερφες, αρραβωνιαστικια...κτλ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...φιλε akvariym εγω λογω του επαγγελματος μου (ναυτικος) ελειπα 7 μηνες απο το σπιτι και ειχα αφησει τα σκαλαρια μονα τους με το πατερα μου.....του εμαθα λοιπον καποια στοιχειωδη απο πριν περι αλλαγων και επειδη ειναι καπως ηλικιωμενος και δε μπορουσε να κανει τις τακτικες αλλαγες, αλλα τουλαχιστον καμια 6αρια σε ολο αυτο το καιρο, καταφερε να το κρατησει μια χαρα δε παρουσιαστηκε κανενα προβλημα.....σε συναρτηση βεβαια και με ενα προσθετο 2215 φιλτρο.......αλλα τους ειχα επιστρατευσει ολους.....αδερφες, αρραβωνιαστικια...κτλ....

συναδελφος λοιπον ε?!!

Εχω προσπαθησει και εγω σε ενα μπαρκο μου να εκπαιδευσω την μανα μου για καποια πραγαματα αλλα δεν εκανε τπτ!!αλλος σχετικος με το χομπι δεν υπαρχει που μπορει να βοηθησει!!!

οποτε η μονη λυση ειναι προσθετο αλλο ενα 2215 και ταιζμα 3 φορες την ευδομαδα.αλλαγες νερου δεν θα γινονται!

δεν φοβαμαι για τα ψαρια,θα επιβιωσουν εκτος απροοπτου αλλα για τα φυτα πιο πολυ και την αλγη.το πολυ πολυ οταν γυρισω τα κλαδεβω,κραταω οσα μπορω και παιρνω αλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι τουλάχιστον όταν γυρίσεις θα έχεις κάτι να ασχολιέσαι αν γεμίσεις αλγες. ;):rasp:

Τουλάχιστον πες τον πατέρα σου αν εμφανιστούν αλγης να της αφαιρεί με το χέρι όσο μπορεί.

Το πρόβλημα είναι αν εμφανιστή κυανοβακτήριο για αυτό τον λόγο προμήθευσε τον ποτέρα σου με Ερυθρομηκήνη (Erythrocin) για την αντιμετώπιση του κυανοβακτήριου.

Για δόση κλτ δες αυτό το ποστ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πετάς μέσα και μπόλικο κερατόφυλλο να υπάρχει να τραβάει νιτρικά και φωσφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...