Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου με υγρό βιολογικό υλικό φίλτρου


chrisazre

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

έχω διαβάσει πολλά άρθρα περι στρωσίματος νέου ενυδρείου και ο καθένας έχει να προτείνει και έναν διαφορετικό τρόπο. Το δικό μου ενυδρείο είναι 22 λίτρα και πρόκειται να φιλοξενήσει έναν μονομάχο.

Ξεκίνησα όπως είδα στις σχετικές αναρτήσεις στρώνοντας το χαλίκι, αγόρασα ένα φυτό και συγκεκριμένα ένα Anubias barteri var. nana, έβαλα νερό με αντιχλώριο, ένα θερμοστάτη, το φίλτρο σε λειτουργία και έριξα περίπου 10 ml (1 καπάκι) από το προιόν Sera bio nitrivec. Από κει και πέρα θέλω να ρωτήσω τα μέλη που έχουν εμπειρία ή (και) που έχουν χρησιμοποιήσει το εν λόγω προιόν για τα επόμενα μου βήματα. Στη διάθεσή μου έχω και υγρά τεστ για έλεγχο της αμμωνίας. Επίσης μου έχουν γεννηθεί οι ακόλουθες απορίες:

Το φυτό μου δεν το έβγαλα από το γλαστράκι του, αλλά το έριξα όπως είναι μέσα στο ενυδρείο. Για να μην ανέβει στην επιφάνεια το "στρίμωξα" πάνω στο χαλίκι. Θα υπάρξει πρόβλημα; Επίσης τα φύλα του μου φαίνονται στις άκρες ξεραμένα και κιτρινισμένα όπως φαίνεται και στην φωτογραφία:

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι καλη αρχη με το στρωσιμο του ενυδρειου σου.αυτο το φυτο η anubia να ξερεις γενικα οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ειναι φυτεμενο πουθενα...ΜΟΝΟ δεμενο σε ξυλο η πετρα....ισχυει για ολα τα ειδη anubias

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι καλη αρχη με το στρωσιμο του ενυδρειου σου.αυτο το φυτο η anubia να ξερεις γενικα οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ειναι φυτεμενο πουθενα...ΜΟΝΟ δεμενο σε ξυλο η πετρα....ισχυει για ολα τα ειδη anubias

μπορει να φυτεψει μονο τα ριζιδια και ο κυριος κορμος του φυτου να ειναι εξω .

p-25253-Anubias-Barteri-Ro.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

απο το να το χαλασει το φυτακι,καλυτερα δεν θα ηταν να αποκτησει πρωτα την εμπειρια και μετα να το φυτεψει?

Link to comment
Share on other sites

απο το να το χαλασει το φυτακι,καλυτερα δεν θα ηταν να αποκτησει πρωτα την εμπειρια και μετα να το φυτεψει?

απο την στιγμη που το φυτο μπορει να διατηρηθει και να αναπτυχθει και φυτεμενο , μπορεις να μου πεις πως θα χαλασει ?

Η ανουμπια ειναι απο τα πλεον ευκολα φυτα με χαμηλες απαιτησεις σε λιπασμα και φως , δεν χρειαζεται να εισαι expert για να φυτεψεις μια ανουμπια ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

έχω διαβάσει πολλά άρθρα περι στρωσίματος νέου ενυδρείου και ο καθένας έχει να προτείνει και έναν διαφορετικό τρόπο. Το δικό μου ενυδρείο είναι 22 λίτρα και πρόκειται να φιλοξενήσει έναν μονομάχο.
Ξεκίνησα όπως είδα στις σχετικές αναρτήσεις στρώνοντας το χαλίκι, αγόρασα ένα φυτό και συγκεκριμένα ένα Anubias barteri var. nana, έβαλα νερό με αντιχλώριο, ένα θερμοστάτη, το φίλτρο σε λειτουργία και έριξα περίπου 10 ml (1 καπάκι) από το προιόν Sera bio nitrivec. Από κει και πέρα θέλω να ρωτήσω τα μέλη που έχουν εμπειρία ή (και) που έχουν χρησιμοποιήσει το εν λόγω προιόν για τα επόμενα μου βήματα. Στη διάθεσή μου έχω και υγρά τεστ για έλεγχο της αμμωνίας. Επίσης μου έχουν γεννηθεί οι ακόλουθες απορίες:

Το φυτό μου δεν το έβγαλα από το γλαστράκι του, αλλά το έριξα όπως είναι μέσα στο ενυδρείο. Για να μην ανέβει στην επιφάνεια το "στρίμωξα" πάνω στο χαλίκι. Θα υπάρξει πρόβλημα; Επίσης τα φύλα του μου φαίνονται στις άκρες ξεραμένα και κιτρινισμένα.

Φώτος:

Μαζί με την ανούμπια βρήκα και ένα σαλιγκάρι! Το έχω αναρτήσει κι αυτό στις φωτογραφίες. Μπορώ να το βάλω κι αυτό στο ενυδρείο ή θα τρέφεται από τα φύλα της ανούμπιας;

Link to comment
Share on other sites


Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

έχω διαβάσει πολλά άρθρα περι στρωσίματος νέου ενυδρείου και ο καθένας έχει να προτείνει και έναν διαφορετικό τρόπο. Το δικό μου ενυδρείο είναι 22 λίτρα και πρόκειται να φιλοξενήσει έναν μονομάχο.
Ξεκίνησα όπως είδα στις σχετικές αναρτήσεις στρώνοντας το χαλίκι, αγόρασα ένα φυτό και συγκεκριμένα ένα Anubias barteri var. nana, έβαλα νερό με αντιχλώριο, ένα θερμοστάτη, το φίλτρο σε λειτουργία και έριξα περίπου 10 ml (1 καπάκι) από το προιόν Sera bio nitrivec. Από κει και πέρα θέλω να ρωτήσω τα μέλη που έχουν εμπειρία ή (και) που έχουν χρησιμοποιήσει το εν λόγω προιόν για τα επόμενα μου βήματα. Στη διάθεσή μου έχω και υγρά τεστ για έλεγχο της αμμωνίας. Επίσης μου έχουν γεννηθεί οι ακόλουθες απορίες:

Το φυτό μου δεν το έβγαλα από το γλαστράκι του, αλλά το έριξα όπως είναι μέσα στο ενυδρείο. Για να μην ανέβει στην επιφάνεια το "στρίμωξα" πάνω στο χαλίκι. Θα υπάρξει πρόβλημα; Επίσης τα φύλα του μου φαίνονται στις άκρες ξεραμένα και κιτρινισμένα.

Φώτος:

Μαζί με την ανούμπια βρήκα και ένα σαλιγκάρι! Το έχω αναρτήσει κι αυτό στις φωτογραφίες. Μπορώ να το βάλω κι αυτό στο ενυδρείο ή θα τρέφεται από τα φύλα της ανούμπιας;

Για το σαλιγκαρι δεν γνωριζω να σου πω

Το φυτο πρεπει να το βγαλεις απο το γλαστρακι :thumbup:
Για να λες οτι το εχεις βαλει με το γλαστρακι πρεπει να το εχεις παρει τωρα προσφατα , οταν το πηρες το φυτο ηταν κιτρινισμενο ?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα φύλα του μου φαίνονται στις άκρες ξεραμένα και κιτρινισμένα

απο την στιγμη που το φυτο μπορει να διατηρηθει και να αναπτυχθει και φυτεμενο , μπορεις να μου πεις πως θα χαλασει ?

Η ανουμπια ειναι απο τα πλεον ευκολα φυτα με χαμηλες απαιτησεις σε λιπασμα και φως , δεν χρειαζεται να εισαι expert για να φυτεψεις μια ανουμπια ;)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για το σαλιγκαρι δεν γνωριζω να σου πω

Το φυτο πρεπει να το βγαλεις απο το γλαστρακι ;)

Για να λες οτι το εχεις βαλει με το γλαστρακι πρεπει να το εχεις παρει τωρα προσφατα , οταν το πηρες το φυτο ηταν κιτρινισμενο ?

Σήμερα το αγόρασα, ο υπάλληλος του pet shop μου σύστησε να το βάλω όπως είναι με το γλαστράκι. Διαφορετικά πως μπορώ να το φυτέψω; Για να πω την αλήθεια δεν είχα παρατηρήσει το φύλλωμα, μέχρι που άνοιξα την σακούλα

Link to comment
Share on other sites

ξερεις εαν το φυτο αγοραστηκε ''χαλασμενο'' Η αν ''χαλασε'' μεσα στο ενυδρειο ?

Και μαλλον δεν προσεξες οτι το φυτο ειναι μεσα στο ενυδρειο ακομα με το γλαστρακι ;)

Link to comment
Share on other sites

αφου εγραψε οτι το κιτρινισμα το ειδε αφου ηταν μεσα στο ενυδρειο...της εγραψα να το δεσει με την προυποθεση να το βγαλει απο το γλαστρακι

Link to comment
Share on other sites

αφου εγραψε οτι το κιτρινισμα το ειδε αφου ηταν μεσα στο ενυδρειο...της εγραψα να το δεσει με την προυποθεση να το βγαλει απο το γλαστρακι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=474418

Τα φυλλα δεν κιτρινιζουν απο τη μια στιγμη στην αλλη ;)

Link to comment
Share on other sites

αφου εγραψε οτι το κιτρινισμα το ειδε αφου ηταν μεσα στο ενυδρειο...της εγραψα να το δεσει με την προυποθεση να το βγαλει απο το γλαστρακι

Κατά λάθος ανάρτησα δύο φορές το ίδιο θέμα.

Το φυτό το έβαλα πριν λίγες ώρες μέσα στο ενυδρείο. Αύριο θα το βγάλω όμως και θα φυτέψω τις ριζούλες του όπως είδα στις φωτο.

Με το στρώσιμο έχει κάποιος καμία ιδέα; To Nitrivec λέει ότι μπορώ να ρίξω μέσα το ψάρι μετά από 24 ώρες. Άλλοι λένε μετά από μια εβδομάδα και μερικοί σε ένα μήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα το ψαρι μεσα παρα μονο μετα απο μετρησεις του νερου.

καλο ειναι να παρεις κ τεστ για τα νιτρωδη ΝΟ2.

τωρα στο ενυδρειο εχεις ριξει τα βακτηρια αλλα για να πιασουν αποικιες στο φιλτρο σου θα πρεπει να τους δωσεις κ φαγητο :rasp: ,δηλ μια μικρη τσιμπια τροφης (πχ μεσα σε ενα τουλι για να μην μενουν υπολειμματα τροφων) για να παραχθει αμμωνια κ ξεκινησει να ''στρωνει'' το συστημα.

μολις αρχισει να στρωνει το φιλτρο σου θα πιασει μια ικαναποιητικη αποικια βιολογιας με μηδενικη αμμωνια κ νιτρωδη κ τοτε θα ειναι ετοιμο να δεχτει το μονομαχο σου.

η υπομονη σε αυτο το hobby μας επιβραβευει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

έχω διαβάσει πολλά άρθρα περι στρωσίματος νέου ενυδρείου και ο καθένας έχει να προτείνει και έναν διαφορετικό τρόπο. Το δικό μου ενυδρείο είναι 22 λίτρα και πρόκειται να φιλοξενήσει έναν μονομάχο.

Ξεκίνησα όπως είδα στις σχετικές αναρτήσεις στρώνοντας το χαλίκι, αγόρασα ένα φυτό και συγκεκριμένα ένα Anubias barteri var. nana, έβαλα νερό με αντιχλώριο, ένα θερμοστάτη, το φίλτρο σε λειτουργία και έριξα περίπου 10 ml (1 καπάκι) από το προιόν Sera bio nitrivec. Από κει και πέρα θέλω να ρωτήσω τα μέλη που έχουν εμπειρία ή (και) που έχουν χρησιμοποιήσει το εν λόγω προιόν για τα επόμενα μου βήματα. Στη διάθεσή μου έχω και υγρά τεστ για έλεγχο της αμμωνίας.

Πότε έριξες το Nitrivec? Μέσα σε 24 ώρες πρέπει να βάλεις μέσα το ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαράκι σου είναι Anentome helena και τρέφεται σκοτώνοντας άλλους πιθανούς λαθρομετανάστες σαλιγκάρια.

Την ανούμπια νομίζω πως την βλέπω πλήρως φυτεμένη. Κανονικά πρέπει να την δέσεις πάνω σε καμία πέτρα ή σε κανένα κομμάτι ξύλο. Ο κύριος κορμός της ανούμπιας που αναπτύσσεται παράλληλα με τον βυθό, δεν πρέπει να είναι φυτεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαράκι σου είναι Anentome helena και τρέφεται σκοτώνοντας άλλους πιθανούς λαθρομετανάστες σαλιγκάρια.

Την ανούμπια νομίζω πως την βλέπω πλήρως φυτεμένη. Κανονικά πρέπει να την δέσεις πάνω σε καμία πέτρα ή σε κανένα κομμάτι ξύλο. Ο κύριος κορμός της ανούμπιας που αναπτύσσεται παράλληλα με τον βυθό, δεν πρέπει να είναι φυτεμένος.

Ευχαριστώ κατ' αρχήν όλους για τις συμβουλές. Stormtrooper το nitrivec το έριξα σήμερα. Θα είναι όμως ασφαλές να βάλω μέσα αύριο τον μονομάχο;; Με το σαλιγκάρι τι να κάνω; Θα το βάλω στο ενυδρείο και θα τρώει... ;;; ;)

Την ανούμπια θα την δέσω με πετονιά ... ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς να την καταστρέψω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ' αρχήν όλους για τις συμβουλές. Stormtrooper το nitrivec το έριξα σήμερα. Θα είναι όμως ασφαλές να βάλω μέσα αύριο τον μονομάχο;; Με το σαλιγκάρι τι να κάνω; Θα το βάλω στο ενυδρείο και θα τρώει... ;;; ;)

Την ανούμπια θα την δέσω με πετονιά ... ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς να την καταστρέψω!

Διάβασες τις διάβασες του bio nitrivec? Αναφέρει πως βάζεις ψάρι στις 24 ώρες. Ο λόγος είναι ότι ρίχνεις βακτήρια τα οποία πρέπει να τραφούν. Η τροφή τους είναι η αμμωνία... Αν δεν τους δώσεις τροφή, τότε θα πεθάνουν και δεν κάνεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες για το bio-nitrivec:


Η κάτι έχει αλλάξει ή εγώ δεν θυμάμαι καλά...
Όταν έστρωσα το δικό μου η διαδικασία έλεγε ένα καπάκι κάθε μέρα για μια εβδομάδα και μετά μπαίνουν τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites


Οι οδηγίες για το bio-nitrivec:


Η κάτι έχει αλλάξει ή εγώ δεν θυμάμαι καλά...
Όταν έστρωσα το δικό μου η διαδικασία έλεγε ένα καπάκι κάθε μέρα για μια εβδομάδα και μετά μπαίνουν τα ψάρια....

Τα σκευάσματα αλλάζουν ανά καιρούς και πάντα τείνουν προς το καλύτερο. Απ'όσο ξέρω πολύ πρόσφατα η Sera έκανε αναβαθμίσεις.

Όπως βλέπεται και στις οδηγίες, με σαφήνεια αναφέρεται πως το ψάρι πρέπει να μπει μετά από μόνο 24 ώρες! Αν δεν ακολουθήσετε αυτή τη βασικότατη οδηγία, τσάμπα ο κόπος και το χρήμα για το σκεύασμα.

Φυσικά χρειάζονται καθημερινές μετρήσεις, περιορισμένη διατροφή (μία ανά 3 μέρες) και καλό είναι να υπάρχουν και μερικά εύκολα φυτάκια, όπως πχ το κερατόφυλλο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία αν και δεν είναι σχετικά με το θέμα αυτό αλλά γενικά με το στρώσιμο. Αφού λέμε ότι τα βακτήρια δεν μπορούν τα ζήσουν χωρίς να τραφούν και ότι θέλουν τροφή για να ζήσουν πως γίνεται να παραμένουν μέσα στο μπουκάλι που αγοράζουμε για τόσο καιρό? Είναι όντως βακτήρια η βοηθάνε στην γρήγορη ανάπτυξή τους;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία αν και δεν είναι σχετικά με το θέμα αυτό αλλά γενικά με το στρώσιμο. Αφού λέμε ότι τα βακτήρια δεν μπορούν τα ζήσουν χωρίς να τραφούν και ότι θέλουν τροφή για να ζήσουν πως γίνεται να παραμένουν μέσα στο μπουκάλι που αγοράζουμε για τόσο καιρό? Είναι όντως βακτήρια η βοηθάνε στην γρήγορη ανάπτυξή τους;

Εύλογη η απορία σου ;)

Μέσα στα μπουκάλια υπάρχουν υπάρχουν ενθυλακωμένα βακτήρια, δηλαδή βακτήρια που βρίσκονται σε μία κατάσταση "νάρκης". Αυτά τα βακτήρια βρίσκονται σε ένα περιβάλλον το οποίο τους επιτρέπει να "ζουν" σε κατάσταση ενθυλάκωσης, αλλά όχι ως ζωντανά, αφού δεν μπορούν να τραφούν.

Το κατάλληλο περιβάλλον για να βγουν από τον θύλακα που δημιουργούν, το συναντάνε μέσα σε ένα ενυδρείο, απ'όπου χρειάζονται ένα χρονικό διάστημα για να "ξυπνήσουν" και θα πρέπει εκείνη τη στιγμή να βρουν αμμωνία για να τραφούν.

Οπότε ρίχνουν τα ενθυλακωμένα βακτήρια, αυτά ζωντανεύουν εντός 24ώρου και βάζουμε τα ψάρια όπου θα τους δώσουν τροφή! Ποτέ φυσικά δεν κάνουμε πλήρη ιχθυοφόρτωση μονομιάς. Η πλήρη ιχθοφόρτωση ενός μέσου ενυδρείου, θα πρέπει να επιτευχθεί περίπου σε ένα 3μηνο με 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...