Jump to content

Acrylic DIY multi betta aquarium


Nrgman

Recommended Posts

Έχω στα σχαριά ένα ενυδρείο απο 3mm plexiglass.

Οι φώτο τα λένε όλα.

post-1917-1158077486_thumb.jpg

post-1917-1158077539_thumb.jpg

post-1917-1158077693_thumb.jpg

Στην παρακάτω φώτο φαίνεται ο χώρος του φίλτρο .Το νερό θα περνάει απο τις τρύπες στο χώρο 2(όπου μετα θα έχει σφουγκάρι και μακαρόνι και μέσω υπερχείλησης θα περνάει στον χώρο 3 και απο εκει με μια αντλία θα ξαναπέφτει απο πάνω αυτη την φορά με μπεκάκια (όσα είναι και οι τρύπες)

post-1917-1158077935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου και πρωτότυπος ο σχεδιασμός του φίλτρου!

Πως θα χωρίσεις τους θαλάμους μια και δεν μπορώ να το ξεχωρίσω καλά στις φωτογραφίες;

Περιμένουμε τις εξελίξεις και λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου και πρωτότυπος ο σχεδιασμός του φίλτρου!

Πως θα χωρίσεις τους θαλάμους μια και δεν μπορώ να το ξεχωρίσω καλά στις φωτογραφίες;

Περιμένουμε τις εξελίξεις και λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις!

Θα το χωρίσω με κομάτια μαύρου ή άσπρου πλέξι ώστε να μην βλέπονται το ένα διαμέρισμα με το άλλο.

δεν έχω κολήσει ακόμα τις υποδοχές τον χωρισμάτων.

θα χρησιμοποιήσω σφουγκαρι (που δεν έχω βρεί πουθένα έως τώρα) μακαρονάκι (κορονα ή ηλιος ,δεν έχω αποφασίσει ακομα ;) ) Ενα κυκλοφορητη και 5 μπεκ απο την gardena ρυθμιζόμενα με μεγιστο τα 20 λιτρα ανα ώρα. Το υπόλοιπο νερό που δεν θα περνάει απο τα μπεκ θα καταλήγει πάλι μεσα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή κατασκευή.

Μια ένσταση μόνο την οποία θα την εκφράσω σαν απορία (μήπως κα δεν κατάλαβα κάτι ;) )

Το κομμάτι που θα φιλοξενεί τα υλικά φιλτραρίμσατος (2) δεν θα έπρεπε να έχει τις διαστάσεις του 3ου και το ανάποδο ώστε να έχεις καλύτερη πρόσβαση σε αυτά; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή κατασκευή.

Μια ένσταση μόνο την οποία θα την εκφράσω σαν απορία (μήπως κα δεν κατάλαβα κάτι ;) )

Το κομμάτι που θα φιλοξενεί τα υλικά φιλτραρίμσατος (2) δεν θα έπρεπε να έχει τις διαστάσεις του 3ου και το ανάποδο ώστε να έχεις καλύτερη πρόσβαση σε αυτά; :thumbup:

Ο χώρος του φίλτρου (2) είναι 3 εκ χ 90 εκ χ 15 εκ = 4 λίτρα .Είναι νομίζω μια χαρά. Το 3 το άφησα πιο μεγάλο για να χωρέσει μέσα ο κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Η "απορία / ενσταση" δεν αφορούσε τα λίτρα που μπορεις να φιλτράρεις, αλλα αν χρειαστεί να επέμβεις στα υλικά φιλτραρίσματος, ειδικά στο μακαρόνι που θα βρήσκετε στο πάτο, το χέρι σου θα χωράει???

Ωστόσο μιλάμε για ένα είδη στημένο ενυδρείο κ επειδή εμένα τουλάχιστον το ράβε ξήλωνε δε μου αρέσει, να σου ευχηθώ κ εγώ καλά γεμίσματα κ ευχάριστη διαμονή στους νέους σου κατοίκους, μιας κ είναι είδος αρκετά αδικημένο θα έλεγα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η "απορία / ενσταση" δεν αφορούσε τα λίτρα που μπορεις να φιλτράρεις, αλλα αν χρειαστεί να επέμβεις στα υλικά φιλτραρίσματος, ειδικά στο μακαρόνι που θα βρήσκετε στο πάτο, το χέρι σου θα χωράει???

Ωστόσο μιλάμε για ένα είδη στημένο ενυδρείο κ επειδή εμένα τουλάχιστον το ράβε ξήλωνε δε μου αρέσει, να σου ευχηθώ κ εγώ καλά γεμίσματα κ ευχάριστη διαμονή στους νέους σου κατοίκους, μιας κ είναι είδος αρκετά αδικημένο θα έλεγα. ;)

Κάτω πρώτα θα μπει σφουγκαρι και μετα μακαρόνι ή κάτι άλλο για βιολογικό φιλτάρισμα. Οπότε δεν θα είναι στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ωραια η κατασκευη σου :thumbup::wacko:

Το σχεδιο στην 4 φωτο ειναι ολα τα λεφτα. ;):thumbup:

Καλη συνεχεια. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλη κατασκευη φαινεται.

Περιμενουμε φωτο και απο το τελικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...