Jump to content

Θα ήθελα λίγη Βοήθεια !


Recommended Posts

λοιπόν παιδιά τελικά το πήρα !!! θα βάλω φωτογραφίες αργότερα !!

το έχω γεμίσει εδω και μερικές μέρες με νερό αφού έβαλα μέσα άμμο χαλίκι πέτρες και ένα ξύλο.

Αγόρασα το τεστ aquavital multitest 6in1 και οι μετρήσεις που πήρα είναι οι παρακάτω:

---------------------------------

NO2 = 0

NO3 = 0

dGH = >14 - <21

dKH = 10

PH = 7,2 - 7,6

CL2 = 0

--------------------------------

ειναι εντάξει ??

Θέλω να βάλω Platy & Guppy , και θέλω να μου προτείνετε και κάποια άλλα ψαράκια μεγαλύτερου μεγέθους αλλά που να ταιριάζουν !

ο μονομάχος μου είναι άρρωστος ?? έχει κάπως ξεθωριάσει η έτσι νομίζω !!post-28590-1290843939_thumb.jpg ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήρες το ενυδρείο... Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά μέσα? Το ενυδρείο σου είναι σίγουρα άστρωτο και πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιες διαδικασίες για να το στρώσουμε. Από διακόσμηση έχεις αποφασίσει τι θα βάλεις? Ο μονομάχος είναι στο ίδιο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Πήρες το ενυδρείο... Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά μέσα? Το ενυδρείο σου είναι σίγουρα άστρωτο και πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιες διαδικασίες για να το στρώσουμε. Από διακόσμηση έχεις αποφασίσει τι θα βάλεις? Ο μονομάχος είναι στο ίδιο ενυδρείο?

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση , λοιπόν το γέμισα με το νερό και τα διάφορα άλλα

post-28590-1290848259_thumb.jpgpost-28590-1290848231_thumb.jpg

και έριξα μέσα ένα μπουκαλάκι DAJANA BIOFILTR 100ml , ενα DAJANA CHLOR STOP .

Στο φίλτρο post-28590-1290847874_thumb.jpg

έχω βάλει μακαρόνι άνθρακα και γεωλυθους ( το έφτιαξε ο ίδιος από το petshop ) .

ο κυκλοφορητής είναι 25W(900L/H) ήταν μαζί με το ενυδρείο και νομίζω πως είναι και πολύ δυνατός μιας και δημιουργεί δυνατό ρεύμα μέσα.

τώρα από διακόσμηση όπως είπα και πιο πάνω έχω βάλει πέτρες και ένα ξύλο που μάζεψα εγώ αφού πρώτα τα έπλυνα καλά τα μούλιασα δυο μέρες και τα έβρασα μέχρι θανάτου !! αα!! άμμο και λίγο χαλίκι από το petshop.

την θερμοκρασία την είχα βάλει για τρεις μέρες στους 28 βαθμούς αλλά τώρα την κατέβασα στους 26 , έκανα καλά ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Μονομάχος post-28590-1290847700_thumb.jpg μαζί με δυο πλατύ ήταν σε μια γυάλα αλλά δυστυχώς λόγο ατυχήματος από σήμερα είναι στο ενυδρείο και ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εδω στην περιοχή μου δεν έχουν φυτά οπότε θα πρέπει να παραγγέλλω μέσω ιντερνέτ !!! η αυτή την εβδομάδα που θα ανέβω Αθήνα εάν στο κέντρο είναι κάποιο μαγαζί θα αγοράσω από εκεί ! αν ξέρετε πάντως μαγαζί την ομόνοια και εκεί γύρω με φυτά παρακαλώ να μου πείτε !!

ευχαριστώ και τα ξαναλέμε σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites

αυτή την εβδομάδα που θα ανέβω Αθήνα εάν στο κέντρο είναι κάποιο μαγαζί θα αγοράσω από εκεί ! αν ξέρετε πάντως μαγαζί την ομόνοια και εκεί γύρω με φυτά παρακαλώ να μου πείτε !!

Πριν πας, πάρε ένα τηλέφωνο.

ΑΒΥΣΣΟΣ

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση , λοιπόν το γέμισα με το νερό και τα διάφορα άλλα

post-28590-1290848259_thumb.jpgpost-28590-1290848231_thumb.jpg

και έριξα μέσα ένα μπουκαλάκι DAJANA BIOFILTR 100ml , ενα DAJANA CHLOR STOP .

Στο φίλτρο post-28590-1290847874_thumb.jpg

έχω βάλει μακαρόνι άνθρακα και γεωλυθους ( το έφτιαξε ο ίδιος από το petshop ) .

ο κυκλοφορητής είναι 25W(900L/H) ήταν μαζί με το ενυδρείο και νομίζω πως είναι και πολύ δυνατός μιας και δημιουργεί δυνατό ρεύμα μέσα.

τώρα από διακόσμηση όπως είπα και πιο πάνω έχω βάλει πέτρες και ένα ξύλο που μάζεψα εγώ αφού πρώτα τα έπλυνα καλά τα μούλιασα δυο μέρες και τα έβρασα μέχρι θανάτου !! αα!! άμμο και λίγο χαλίκι από το petshop.

την θερμοκρασία την είχα βάλει για τρεις μέρες στους 28 βαθμούς αλλά τώρα την κατέβασα στους 26 , έκανα καλά ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο Μονομάχος post-28590-1290847700_thumb.jpg μαζί με δυο πλατύ ήταν σε μια γυάλα αλλά δυστυχώς λόγο ατυχήματος από σήμερα είναι στο ενυδρείο και ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

εδω στην περιοχή μου δεν έχουν φυτά οπότε θα πρέπει να παραγγέλλω μέσω ιντερνέτ !!! η αυτή την εβδομάδα που θα ανέβω Αθήνα εάν στο κέντρο είναι κάποιο μαγαζί θα αγοράσω από εκεί ! αν ξέρετε πάντως μαγαζί την ομόνοια και εκεί γύρω με φυτά παρακαλώ να μου πείτε !!

ευχαριστώ και τα ξαναλέμε σίγουρα !

να σου πω απο πυργο εισαι????????

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον Πύργο είμαι !

αν 8ες μπορουμε να βρε8ουμε να σ πω διαφορα απο κοντα...εγω τωρα εκανα ενα νεο 80λτ κ 8α κανω παρουσιαση αυτες τσ μερες...

Link to comment
Share on other sites

αν 8ες μπορουμε να βρε8ουμε να σ πω διαφορα απο κοντα...εγω τωρα εκανα ενα νεο 80λτ κ 8α κανω παρουσιαση αυτες τσ μερες...

exeis pm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...