Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΟΟΟ!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι....

Λοιπόν πήγα ένα βήμα παρακάτω!!! Πήρα ψαράκια.. (για το juwel koral 60--54λίτρα)

5 αρσενικα guppies

1 αρσενικό molly

3 αρσενικα platy

(δεν ήθελα γέννες)

τέλος το παιδί στο pet shop μου είπε να πάρω και ένα "γλείφτη"

Σας παραθέτω τις φωτογραφίες ...μπορεί να μου πει κάποιος πιο ακριβώς ψάρι είναι αυτός ο γλείφτης?

Επίσης μου είπε επειδή το ph ήταν 8 να πάρω ένα ph minus να το ρίξω γύρω στο 7.

Για τροφή μου έδωσε για τα μικρά ψαράκια το jbl premium food me 10% krill (mini granulat)

Για τον γλείφτη το sera viformo. Mου είπε να βάζω 2 ταμπλέτες την ημέρα..πολλές δεν είναι για ένα ψάρι?

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το καινούργιο μου ενυδρειάκι...

(Μη με μαλώσετε είμαι αρχάρια..... ;) )

post-31845-1290877893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι....

Λοιπόν πήγα ένα βήμα παρακάτω!!! Πήρα ψαράκια.. (για το juwel koral 60--54λίτρα)

5 αρσενικα guppies

1 αρσενικό molly

3 αρσενικα platy

(δεν ήθελα γέννες)

τέλος το παιδί στο pet shop μου είπε να πάρω και ένα "γλείφτη"

Σας παραθέτω τις φωτογραφίες ...μπορεί να μου πει κάποιος πιο ακριβώς ψάρι είναι αυτός ο γλείφτης?

Επίσης μου είπε επειδή το ph ήταν 8 να πάρω ένα ph minus να το ρίξω γύρω στο 7.

Για τροφή μου έδωσε για τα μικρά ψαράκια το jbl premium food me 10% krill (mini granulat)

Για τον γλείφτη το sera viformo. Mου είπε να βάζω 2 ταμπλέτες την ημέρα..πολλές δεν είναι για ένα ψάρι?

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το καινούργιο μου ενυδρειάκι...

(Μη με μαλώσετε είμαι αρχάρια..... ;) )

post-31845-1290877893_thumb.jpg

καλόβρεχτο !

ο γλείφτης λέγετε pleco και μεγαλώνει αρκετά.(μία ταμπλέτα αρκεί )

οσο αφορά τα άλλα ψαράκια νομίζω οτι με ph 8 είναι μια χαρά. μπορεις να δεις το προφιλ τους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

για μενα μην χρησιμοποιείς χημικά για να ρίξεις το ph.

κάνε μετρήσεις στο νερό σου και πάρε ψάρια σύμφωνα με τις μετρήσεις που έχεις στο νερο της βρύσης σου.

και πάντα με αντιχλώριο οι αλλαγές.

ομορφο το στήσιμο που έχεις στο ενυδρείο σου. ( έχει στρώσει ? )

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.

Προσοχη αλλο πλεκο αλλο γλειφτης.Και τα δυο εχουν προβλημα.

ph 7.2

gh λιγοτερο απο 25

θερμ.περιπου 26

Καθε τοσο προσθετουμε μια μικρη ποσοτητα θαλασσινο αλατι η μαγειρικο αλλα να μην εχει ιωδιο.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολη ομορφο ενυδριο..!!!ωντος ο πλεκο θελει ποιο πολλα λιτρα γιρω στα 300......παντος και εγω εχω εναν μικρουλη....η γνωμη μου ειναι αμα σε αρεσει τοσο πολη μολις γινει 15-20 εκατοστα...παντος σε ενα πετ σοπ και ανταλαξετον με εναν μικροτερο.....η ανταλαξε με εναν χομπιστα απο εδωμεσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα.

Προσοχη αλλο πλεκο αλλο γλειφτης.Και τα δυο εχουν προβλημα.

ph 7.2

gh λιγοτερο απο 25

θερμ.περιπου 26

Καθε τοσο προσθετουμε μια μικρη ποσοτητα θαλασσινο αλατι η μαγειρικο αλλα να μην εχει ιωδιο.

πετρος ;)

Πέτρο το δικό μου είναι γλείφτης ή πλέκο? Στο pet shop μου το δώσανε σαν γλείφτη..θα μεγαλώσει πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πλεκο,παντως καλλιτερος απο γλειφτη!!

Γινεται μεγαλος .Εαν μενεις κοντα στο Περιστερι(εχω αγγελια)περνα να βαλεις Κερατοφυλλο (ειναι φυτο)κανει καλο στο ενυδρειο γιατι <τραβαει> τα νιτρικα!

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πλεκο,παντως καλλιτερος απο γλειφτη!!

Γινεται μεγαλος .Εαν μενεις κοντα στο Περιστερι(εχω αγγελια)περνα να βαλεις Κερατοφυλλο (ειναι φυτο)κανει καλο στο ενυδρειο γιατι <τραβαει> τα νιτρικα!

πετρος ;)

Δυστυχώς είμαι πολύ πολύ μακριά!!!Στην Κρήτη..Τhanls πάντως. Να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Αν του δίνω μια ταμπλέτα την ημέρα είναι οκ? Γιατί μου είπε για 2...

Τα άλλα μου ψαράκια θα έχουν πρόβλημα με τον πλέκο μου? Θα ψάξω κάπου εδώ να βρω κερατόφυλλο...

Link to comment
Share on other sites

καλόβρεχτο !

ο γλείφτης λέγετε pleco και μεγαλώνει αρκετά.(μία ταμπλέτα αρκεί )

οσο αφορά τα άλλα ψαράκια νομίζω οτι με ph 8 είναι μια χαρά. μπορεις να δεις το προφιλ τους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

για μενα μην χρησιμοποιείς χημικά για να ρίξεις το ph.

κάνε μετρήσεις στο νερό σου και πάρε ψάρια σύμφωνα με τις μετρήσεις που έχεις στο νερο της βρύσης σου.

και πάντα με αντιχλώριο οι αλλαγές.

ομορφο το στήσιμο που έχεις στο ενυδρείο σου. ( έχει στρώσει ? )

;) Λοιπόν, το έχω μιάμιση εβδομάδα...

Βάζω κάθε μερα nitrivec, και λίγη τροφούλα ανα 2 ημέρες. Μετράω ph που ειναι 8, gh=15. Τα νιτρικά κτλ. ,μέχρι να πάρω τέστ, πήγα δείγμα στο pet shop και μου είπε ότι είναι οκ. Και έτσι πήρα σήμερα τα ψαράκια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οταν φταχνεις σπανακοριζο θα παρεις σπανακι που εχει παρει βραση θα το βαλεις σ ενα μπολ και καταψυξη.Θα κοβεις ενα μικρο κομματι και θα του δινεις 2-3 φορες την βδομαδα το απογευμα.

Φυσικα χαπια για πλεκο 1 πρωι (θα μαθει να τον βλεπεις πρωι)και ενα το σουρουπο.Να κοβεις το χαπι στα 2 να το πετας αντιθετα το ενα κομματι απο το αλλο και ετσι το ενα θα το τρωει ο πλεκο το αλλο θα το τσιμπουν τ αλλα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν φταχνεις σπανακοριζο θα παρεις σπανακι που εχει παρει βραση θα το βαλεις σ ενα μπολ και καταψυξη.Θα κοβεις ενα μικρο κομματι και θα του δινεις 2-3 φορες την βδομαδα το απογευμα.

Φυσικα χαπια για πλεκο 1 πρωι (θα μαθει να τον βλεπεις πρωι)και ενα το σουρουπο.Να κοβεις το χαπι στα 2 να το πετας αντιθετα το ενα κομματι απο το αλλο και ετσι το ενα θα το τρωει ο πλεκο το αλλο θα το τσιμπουν τ αλλα ψαρακια!!!

Αγόρασα sera viformo για τον πλέκο και jbl premium fisch food( κάτι μικρές μικρές κουκκίδες για τα άλλα ψαράκια). Να δίνω σε όλα ταμπλέτες??

Αλάτι ενυδρείου κάθε πότε και πόσο να βάζω? Πια είναι η δουλεία του?

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

54 λιτρα και πλεκο, να ξερεις δεν ταιριαζει.

Οπως επισης ζωοτοκα με πλεκο. Εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου, ως προς την οξυτητα και τη σκληροτητα.

Γλυφτης απο οσο ξερω δεν υπαρχει. Καποιοι αλλοι τους λενε σκατοφαγους, σκουπιδοφαγους ή οπως αλλιως μπορεις να φανταστεις, εκτος απο πλεκοστομους. Αν καποιος μπορει να μου πει πιο ψαρι ειναι ο γλυφτης θα ημουν ευγνωμων. Τους μονους γλυφτες που ξερω ειναι τους πολιτικους (προεκλογικα) και τους ψηφοφορους (μετεκλογικα)!!!

Οι πλεκο μεγαλωνουν αρκετα και θελουν χωρο. Σκεψου οτι μπορει να γινει οσο ειναι το ξυλο που εχεις στο ενυδρειο σου!!!! Προτιμουν χαμηλο φωτισμο εως ελαφρυ σκοταδι, τους αρεσει να καθονται αναμεσα και πανω σε ξυλα και πετρες. Τρεφονται κυριως με πρασιναδα, πχ αλγη, σπιρουλινα. Αυτος ειναι και ο λογος που τους λενε γλυφτες, γιατι φαινεται σαν να γλυφουν τα παντα, καθαριζοντας τα απο την αλγη-πρασινιλα. Χρησιμευουν δηλαδη για να καθαριζουν τα τζαμια(λαθος για μενα).

Να ξερεις οτι παραγουν πολλες ακαθαρσιες και θα σου κανει ενα βυθο χαλια.

Επισης, δεν τους προτινω για φυτεμενο ενυδρειο. Οπως ειπαμε και και πριν, γινεται μεγαλο ψαρι και ειναι πολυ ατσουμπαλο, ιδιαιτερα οταν προσπαθει να φτασει τη τροφη που επεσε αναμεσα στα φυτα. Το αποτελεσμα ειναι να στα ξεριζωσει.

Για το θεμα της τροφης και τιποτα να μην του ριχνεις δεν εχει ιδαιτερη αναγκη. Θα τρωει απο την τροφη που θα πετας για τα αλλα ψαρια. Για μενα, ριχνε μια ταμπλετα την ημερα και καλυτερα μην ψαχνεις το γιατι σου ειπε το μαγαζι να ριχνεις 2.

Το ΡΗ μη το αγγιζεις, ειδικα με υγρα. Υπαρχουν φυσικοι τροποι, αν χρειαστει. Καλυτερα να δωσεις το πλεκο και να βαλεις σαλιγκαρια στη θεση του. Μια σκουροχρωμη και μονοχρωμη αφισα στη πλατη και αληθινα φυτα θα ηταν οτι επρεπε. Τα ψευτικα διακοσμητικα αν και ειναι θεμα γουστου, εμενα δεν μου αρεσουν και καλο θα ειναι (για τα ψαρακια σου) να αντικατασταθουν με αληθινα φυτα, ξυλα, πετρες.

Παντως για αρχη, εχεις κανει πολυ καλη δουλεια! Συνεχισε ετσι!!!

Μπουγατσακι, καλως ηρθες στη παρεα γενικοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες.Οσο ο πλεκο θα τρωει το μισο τ αλλα θα τσιμπουν το αλλο μισο.ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ καποιες ουσιες.Μετα ο πλεκο αφου φαει το δικο του μισο θα φαει και το αλλο μισο!!Θα μαθεις σιγα σιγα τεχνασματα!

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης, ταιζε λιγο για κανενα μηνα γιατι βιαστηκες να βαλεις ψαρια μεσα. Το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο. Κανε τακτικα μετρησεις ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Αλατι δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου προτιναν. Συνηθως βαζουμε σε θεραπειες και οχι σε ολες τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, ταιζε λιγο για κανενα μηνα γιατι βιαστηκες να βαλεις ψαρια μεσα. Το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο. Κανε τακτικα μετρησεις ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3.

Αλατι δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου προτιναν. Συνηθως βαζουμε σε θεραπειες και οχι σε ολες τις περιπτωσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα σκεφτώ αυτά που μου είπες για τον πλέκο. Πώς θα καταλάβω ότι το ενυδρείο μου έχει στρώσει? Από τις σωστές τιμές στις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι πλεκο ηλθαν στην ΕΛΛΑΔΑ τα τελευταια 10- 15 χρονια.Πριν απο αυτους για τα τζαμια ειχαμε τους ΓΛΕΙΦΤΕΣ-GYRINOCHEILUS AYNOMIERI απο Ταιλανδη μηκος περιπου 15 ποντοι και οταν δεν ειχαν αλγη βεντουζαριζαν τα ψαρια.Ακομα υπαρχουν.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο παλιος ειναι αλλιως γραφω που και που ΜΙΚΡΗ ποσοτητα αλατιου!Καλο κανει κακο δεν κανει.

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι ενα αρθρο για το αλάτι στο ενυδρείο γλυκου νερού :

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.c...wnews&id=57

τα συμπεράσματα δικά σας.

;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ διαβασεις το Αθρο (με το οποιο συμφωνω) γραφει οτι η μικρη ποσοτητα αλατιου ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΒΙΩΣΗ ΤΩΝ ΖΩΟΤΟΚΩΝ ΨΑΡΙΩΝ.

Πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

;)

Αν επιστρέψω τον πλέκο μου :rasp: τι ψαράκι θα μου προτείνατε να βάλω????????????????

Δεν θα είχα πρόβλημα και για ανταλλαγή αλλά μένω Κρήτη!!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

;)

Αν επιστρέψω τον πλέκο μου :rasp: τι ψαράκι θα μου προτείνατε να βάλω????????????????

Δεν θα είχα πρόβλημα και για ανταλλαγή αλλά μένω Κρήτη!!!! :rasp:

επίστρεψε τον και πάρε Xiphophorus helleri ταιριάζει με τα άλλα.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...