Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΟΟΟ!!!!!


Recommended Posts

επίστρεψε τον και πάρε Xiphophorus helleri ταιριάζει με τα άλλα.

:rasp:

;)

Mία άλλη ερωτησούλα...Πώς θα καταλάβω ότι έστρωσε το ενυδρείο μου , από τις μετρήσεις μόνο?? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

;)

Mία άλλη ερωτησούλα...Πώς θα καταλάβω ότι έστρωσε το ενυδρείο μου , από τις μετρήσεις μόνο?? :rasp:

το ενυδρείο θα στρώσει όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

αυτό διαρκεί 4 -6 εβδομάδες (όταν είναι ικανή η βιολογία σου να μετατρέπει την αμμωνία ΝΗ3 σε

νιτρώδες οξύ ΝΟ2 και στην συνέχεια σε νιτρικό άλας ΝΟ3 πού είναι λιγότερο τοξικό αλλά μπορούμε να το

θέσουμε σε έλεγχο με αλλαγές νερού ,φυτά )

οπότε όταν μετρήσεις ΝΗ3 =0

ΝΟ2 =0

ΝΟ3= μετρήσιμα +

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο θα στρώσει όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

αυτό διαρκεί 4 -6 εβδομάδες (όταν είναι ικανή η βιολογία σου να μετατρέπει την αμμωνία ΝΗ3 σε

νιτρώδες οξύ ΝΟ2 και στην συνέχεια σε νιτρικό άλας ΝΟ3 πού είναι λιγότερο τοξικό αλλά μπορούμε να το

θέσουμε σε έλεγχο με αλλαγές νερού ,φυτά )

οπότε όταν μετρήσεις ΝΗ3 =0

ΝΟ2 =0

ΝΟ3= μετρήσιμα +

:thumbup:

:thumbup:

και ποτε δεν προσθετουμε πολλα ψαρακια μαζι.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αν επιστρέψω τον πλέκο μου :bigemo_harabe_net-117: τι ψαράκι θα μου προτείνατε να βάλω????????????????

Δεν θα είχα πρόβλημα και για ανταλλαγή αλλά μένω Κρήτη!!!! :P

O πλεκούλης μου γύρισε πίσω, προς το παρόν δεν θα πάρω άλλο ψάρι, μέχρι να σιγουρευτώ ότι έχει στρώσει το ενυδρείο μου!!

Στην πορεία, neon μπορώ να βάλω? Ταιριάζει με τα δικά μου? ( guppies,platy,molly?)

Κάτι διάβασα για σαλιγκάρια...Γιατί τα βάζουν στα ενυδρεία? Πρέπει να βάλω και εγώ τώρα που έδωσα τον πλέκο?

Αν ναι, πόσα να βάλω? Μου είπαν ότι πολλαπλασιάζονται πολύ!

Και 1 τελευταία ερώτηση (sorry για το πρήξιμο) :P

Μου έμεινε αμανάτι η τροφή που πήρα για τον πλεκο (sera viformo ταμπλέτες) ...μπορώ να δίνω μια που και που στα άλλα ψαράκια, έτσι για αλλάγη? Ή θα τους κάνει κακό? Ευχαριστώ για την υπομονή σας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

O πλεκούλης μου γύρισε πίσω, προς το παρόν δεν θα πάρω άλλο ψάρι, μέχρι να σιγουρευτώ ότι έχει στρώσει το ενυδρείο μου!!

Στην πορεία, neon μπορώ να βάλω? Ταιριάζει με τα δικά μου? ( guppies,platy,molly?)

Κάτι διάβασα για σαλιγκάρια...Γιατί τα βάζουν στα ενυδρεία? Πρέπει να βάλω και εγώ τώρα που έδωσα τον πλέκο?

Αν ναι, πόσα να βάλω? Μου είπαν ότι πολλαπλασιάζονται πολύ!

Και 1 τελευταία ερώτηση (sorry για το πρήξιμο) :bigemo_harabe_net-117:

Μου έμεινε αμανάτι η τροφή που πήρα για τον πλεκο (sera viformo ταμπλέτες) ...μπορώ να δίνω μια που και που στα άλλα ψαράκια, έτσι για αλλάγη? Ή θα τους κάνει κακό? Ευχαριστώ για την υπομονή σας :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

O πλεκούλης μου γύρισε πίσω, προς το παρόν δεν θα πάρω άλλο ψάρι, μέχρι να σιγουρευτώ ότι έχει στρώσει το ενυδρείο μου!!

Στην πορεία, neon μπορώ να βάλω? Ταιριάζει με τα δικά μου? ( guppies,platy,molly?)

Κάτι διάβασα για σαλιγκάρια...Γιατί τα βάζουν στα ενυδρεία? Πρέπει να βάλω και εγώ τώρα που έδωσα τον πλέκο?

Αν ναι, πόσα να βάλω? Μου είπαν ότι πολλαπλασιάζονται πολύ!

Και 1 τελευταία ερώτηση (sorry για το πρήξιμο) :bigemo_harabe_net-117:

Μου έμεινε αμανάτι η τροφή που πήρα για τον πλεκο (sera viformo ταμπλέτες) ...μπορώ να δίνω μια που και που στα άλλα ψαράκια, έτσι για αλλάγη? Ή θα τους κάνει κακό? Ευχαριστώ για την υπομονή σας :thumbup:

μέχρι να στρώσει το ενυδρείο δεν βάζεις κανένα ψάρι επιπλέον (επιβαρύνεις το νερό)

μόλις στρώσει ,το συζητάμε πάλι.

την ταμπλέτα μπορείς να την τρίβεις και να ταιζεις τα άλλα ψαράκια σου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα ξανα.

Το πρωτο που πρεπει να μαθουμε ειναι το ψαρι που θελω ναπαρω ταιριαζει ως προς την ποιοτητα του νερου με τα αλλα που εχω.

Σου εγραψαν να παρεις Ξιφοφορους που ταιριαζουν(ph 7.2+)kai oxi Νεον που θελει ph 6-6.5

Aφου καταλαβουμε το πρωτο επιπεδο που ειναι η ποιοτητα του νερου μετα βλεπουμε αν μεταξυ τους τα ψαρια ειναι συμβατα,δηλαδη δεν μπορω να βαλω ΟΣΚΑΡ με ΝΕΟΝ γιατι ........παροτι θελουν περιπου ιδια νερα(αναφερω ακραια πριπτωση )για να γινει κατανοητο απο αρχαριους.

Εντυπωση μου κανει οτι δεν διαβαζεις τα τοσα αθρα που υπαρχουν στο ΦΟΡΟΥΜ αυτο για αρχαριους.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ λοιπον και ολα τα αλλα θα ελθουν σιγα σιγα.

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα ξανα.

Το πρωτο που πρεπει να μαθουμε ειναι το ψαρι που θελω ναπαρω ταιριαζει ως προς την ποιοτητα του νερου με τα αλλα που εχω.

Σου εγραψαν να παρεις Ξιφοφορους που ταιριαζουν(ph 7.2+)kai oxi Νεον που θελει ph 6-6.5

Aφου καταλαβουμε το πρωτο επιπεδο που ειναι η ποιοτητα του νερου μετα βλεπουμε αν μεταξυ τους τα ψαρια ειναι συμβατα,δηλαδη δεν μπορω να βαλω ΟΣΚΑΡ με ΝΕΟΝ γιατι ........παροτι θελουν περιπου ιδια νερα(αναφερω ακραια πριπτωση )για να γινει κατανοητο απο αρχαριους.

Εντυπωση μου κανει οτι δεν διαβαζεις τα τοσα αθρα που υπαρχουν στο ΦΟΡΟΥΜ αυτο για αρχαριους.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ λοιπον και ολα τα αλλα θα ελθουν σιγα σιγα.

πετρος

Mε αδικείς Πέτρο μου! :thumbup: Δεν κάνω και τίποτε άλλο απο το να διαβάζω..Απλά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πάνω σε δικά μου θεματάκια...μάλλον σε κούρασα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ με κουρασες γιαυτο σου γραφω συνεχεια(εχεις παραπονο)?

Πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα

1.Ποιοτητα νερου .

Αφου καταλαβεις αυτο μονη σου ΔΕΝ θα κανεις την ερωτηση Καμπυ με Νεον

2.Τα ψαρια ειναι συμβατα

Οταν καταλαβεις και αυτο δεν θα ρωτας να βαλω Σκαλαρια με ΝΕΟΝ.

Τα πραγματα δεν ειναι απλα?Αλλα για να καταλαβεις αυτα πρεπει να διαβασεις τα αθρα στο ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΕΤΡΟΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ με κουρασες γιαυτο σου γραφω συνεχεια(εχεις παραπονο)?

Πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα

1.Ποιοτητα νερου .

Αφου καταλαβεις αυτο μονη σου ΔΕΝ θα κανεις την ερωτηση Καμπυ με Νεον

2.Τα ψαρια ειναι συμβατα

Οταν καταλαβεις και αυτο δεν θα ρωτας να βαλω Σκαλαρια με ΝΕΟΝ.

Τα πραγματα δεν ειναι απλα?Αλλα για να καταλαβεις αυτα πρεπει να διαβασεις τα αθρα στο ΦΟΡΟΥΜ.

ΠΕΤΡΟΣ :P

:thumbup: Δεν έχω παράπονο..

Απλά φαντάσου εμένα που ασχολούμαι ουτε 2 εβδομάδες με αυτο το φανταστικο hobby, και πηγαίνοντας στο pet shop να χαζέψω τα ψαράκια μου λέει o petshop'ας: με αυτα τα ψάρια που έχεις, να βάλεις και neon!

Τι να κάνω η γυναίκα, να μη ρωτήσω εσάς που εμπιστεύομαι??? :thumbup: (γιατί η αλήθεια είναι ότι ακολουθώ όλα όσα μου λετε..και η απόδειξη είναι ότι σήμερα πρωί πρωί γυρισα τον πλεκούλι μου :bigemo_harabe_net-117: )

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! :P

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Τα νεον δεν ταιριαζουν με τα ψαρια που εχεις .Μην βαζεις αλλα ψαρια σε λιγο καιρο θα εχεις

τοσες γεννες απο τα ψαρια σου που θα αρχισεις να χαριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον δεν ταιριαζουν με τα ψαρια που εχεις .Μην βαζεις αλλα ψαρια σε λιγο καιρο θα εχεις

τοσες γεννες απο τα ψαρια σου που θα αρχισεις να χαριζεις.

Έχω μόνο αρσενικά.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο αρσενικά.... :thumbup:

Κριμα για τα αρσενικα δεν τα λυπασαι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τα αρσενικα δεν τα λυπασαι; :thumbup:

Αν είναι καλά παιδιά θα το σκεφτώ να τους βάλω και κανένα κοριτσάκι... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΚΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...