Jump to content

Απο κρύου νερου σε τροπικό


Recommended Posts

Κατ'αρχήν καλησπέρα και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα.

Πιθανότατα ακολουθεί χαζή ερώτηση αλλά πρέπει να το ξεκαθαρίσω.Σε ένα απ'τα ενυδρεία μου (55lt) ζει ευτυχισμένο εδώ και 3 χρόνια ένα χρυσόψαρο που πιθανότατα να χρειαστεί να το παραχωρήσω μετά από κάποιο καιρό. Το ενυδρείο δεν έχει θερμοστάτη.Σε περίπτωση που θελήσω να αφήσω τα είδη κρύου νερού και να βάλω και σ'αυτό το ενυδρείο τροπικά ψάρια,θα φτάνει απλά η προσθήκη του θερμοστάτη; Ή πρέπει να γίνει απ'την αρχή στρώσιμο στο ενυδρείο;Με λίγα λόγια ρωτάω αν τα βακτήρια που χρησιμεύουν στον κύκλο της αμμωνίας επηρεάζονται απ'τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλως ήρθες στο Aquazone!!! ;)

Για την ερώτηση σου έχω να πώ ότι δέν θα χρειαστείς ξανά στρώσιμο του ενυδρείου απλα προσθήκη σιγά σιγά των νέων ψαριών (όχι όλα μαζί.καλύτερα σε διάστημα λίγων ημερών) και το συμαντικότερο που έχεις να προσέξεις είναι η συμβατότητα των ειδών μεταξύ τους! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ!

έχω άλλα δύο ήδη στρωμένα τροπικά ενυδρεία,νομίζω πως αν χρειαστεί να γίνει η μετατροπή, θα γίνει -ελπίζω- ικανοποιητικά

για κάποιο περίεργο λόγο το στρώσιμο του ενυδρείου είναι απ'τις αγαπημένες μου διαδικασίες παρά το χρόνο και την προσοχή που απαιτείται..

thanx και για το καλωσόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο περίεργο λόγο το στρώσιμο του ενυδρείου είναι απ'τις αγαπημένες μου διαδικασίες παρά το χρόνο και την προσοχή που απαιτείται..

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Χαίρομαι να ακούω τέτοιες απόψεις. :thumbup:

Είναι αρκετά ενθαρρυντικό να αποκτάει οπαδούς το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου. Είναι ευχάριστο τόσο σε εμάς τους χομπίστες όσο και στα άμοιρα τα ψάρια που αναλαμβάνουν, με την ζωή τους πολλές φορές, να στρώσουν ένα ενυδρείο και να ετοιμάσουν το έδαφος για να υποδεχθεί «λιγότερο αναλώσιμα» ψάρια…

Και πάλι καλώς ήρθες ;)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ!

έχω άλλα δύο ήδη στρωμένα τροπικά ενυδρεία,νομίζω πως αν χρειαστεί να γίνει η μετατροπή, θα γίνει -ελπίζω- ικανοποιητικά

για κάποιο περίεργο λόγο το στρώσιμο του ενυδρείου είναι απ'τις αγαπημένες μου διαδικασίες παρά το χρόνο και την προσοχή που απαιτείται..

thanx και για το καλωσόρισμα.

Και γω μαζί σου.

Όταν πρωτόστρωσα το πρώτο μου ενυδρείο το κατα ευχαριστήθηκα και ας μου πήρε κοντά 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...