Jump to content

Μονομάχοι σε πλαστικό ποτήρι???


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία…

Πήγα χτες σε γνωστό Pet Shop στο Χαϊδάρι και παρατήρησα έκπληκτος να έχουν καμιά 40αριά Μονομάχους σε ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΤΗΡΙΑ, :thumbup: και έτοιμους προς πώληση…

Δε λέω, ανθεκτικό ψάρι ο μονομάχος…αλλά όχι και σε πλαστικό ποτήρι…

Τουλάχιστον ας έβαζαν μία μικρή γυάλα ή έστω μια κανάτα νερού…Τι κόστος να έχει…

Τέλος πάντων εγώ ξενέρωσα.. και την έκανα με ελαφρά από το κατάστημα… :thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα ενυδρειακα καταστηματα που εχω δει ειναι μεσα σε τετοια <<καταληματα>>.Μονο σε ενα ειδα οτι τα πραγματα ηταν καλητερα γιατι ειχε εξασφαλιστει τουλαχιστον ροη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σε σακουλάκια τόσο μικρά ώστε ίσα να χωράει το ψάρι και με τόσο "νερό" ώστε ίσα να ζει. Στο νερό χρησιμοποίησα " γιατί μάλλον υγρασία είναι αυτό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ακουγεταιειναι θαυμα που καταφερνουν να φτασουν σε εμασ.ΑΑληθεια γνωριζει κανεις ποσες απωλειες υπαρχουν στις μεταφορες τους?

Link to comment
Share on other sites

hello

και εγω πηγα χτεσ στο pet shop της γλυφαδας και ειδα τους μονομαχους να τους εχουν σε πλαστικα ποτηρια. Τα καημενα δεν μπορουσαν να κουνηθουν!

Εγω τους ρωτησα αν ειναι σωστο να τα εχουν στα ποτηρακια και μου ειπε με θρασος ενας υπαλληλος οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν μενουν πολυ εκει μεσα γιατι αγοραζονται συχνα!

Τι να πει κανεις.........

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια χαρα και οτι δεν μενουν πολυ εκει μεσα γιατι αγοραζονται συχνα!

Και τι πάει να πει αυτό.. 2 Εβδομάδες να μένουν εκεί άντε μετά να συνέλθουν...

Το αστείο είναι που έχουν και ταμπέλες που αναγράφουν "Μην χτυπάτε το τζάμι ενοχλούνται τα ψάρια..."

Αυτό τους πείραξε...

Έναν καρχαρία περίπου 70 εκατοστά τον είχαν σε μια γυάλα που ίσα ίσα χώραγε.. ;)

Ξενερώνεις γιατί όσο εμείς πάμε και αγοράζουμε από τα εν λόγω καταστήματα, τόσο αυτοί κάνουν νέες εισαγωγές, τόσο περισσότερα ψάρια ταλαιπορούνται κοκ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και στο pet shop που πηγαίνω εγώ, τα έχουν τα κακόμοιρα τα ψαράκια σε πλαστικά ποτήρια με δύο δάχτυλα νερό μέσα. :thumbup:

Όταν τους ρώτησα ,μου απάντησαν οτι δέν παθαίνουν τίποτα γιατί πωλούνται πάρα πολύ γρήγορα και έτσι δέν υπάρχει πρόβλημα..

Απο ότι κατάλαβα μάλλον μόλις αγοράστεί ένα ψαράκι ,και μετά απο την τόση καλοπέραση, πεθαίνει και έτσι αγοράζουν ξανα ενα άλλο καινούργιο κτλ κτλ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε σακουλάκια τόσο μικρά ώστε ίσα να χωράει το ψάρι και με τόσο "νερό" ώστε ίσα να ζει. Στο νερό χρησιμοποίησα " γιατί μάλλον υγρασία είναι αυτό... ;)

Ακριβώς οπως τα πες φίλε george hmmy

Η-μα-ρτ-ον

Link to comment
Share on other sites

Σε σακουλάκια τόσο μικρά ώστε ίσα να χωράει το ψάρι και με τόσο "νερό" ώστε ίσα να ζει. Στο νερό χρησιμοποίησα " γιατί μάλλον υγρασία είναι αυτό... ;)

Τι να πει κανεις. :thumbup::wacko:

Ολα για το κερδος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα σακουλάκια εκεί δεν ευθύνεται κανένα κατάστημα. Σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ λίγα αυτά που μπορεί να κάνει κάποιος μιας και ισχύουν οι κανόνες «Μεταφοράς και Αποθήκευσης».

Με γνώμονα το μεγαλύτερο κέρδος με το μικρότερο δυνατό κόστος, οι μονομάχοι δεν είναι τα μόνα ψάρια που πέφτουν θύματα αυτής της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σχεδον σε ολα τα πετ σοπ ετσι τους εχουν εκτος απ καποια που ξερω που τους βαζουν μεσα σε ενυδρεια με αλλα ψαρια. Και αυτο γιατι θεωρουν πως το ψαρι επειδη δεν ειναι ιδιαιτερα κινητικο και δραστηριο και ειναι και επιθετικο απεναντι στο ειδος του και φυσικα επειδη ειναι μπελλας να φτιαξουν συστημα ειδικα για μονομαχους η ποιο φτηνη λυση ειναι τα ποτηρακια. Δεν τους νοιαζει για το ποσο θα μπορεσουν να ζησουν ή σε τι κατασταση θα τον παρει ο πελατης αυτοι το μονο που θελουν ειναι να πουλησουν.

Τωρα για το πως ερχονται τα ψαρια ειναι τραγικο. Το σακουλακι ειναι οσο σχεδον ο μονομαχος ειναι λες και ειναι γραμματοσημο. Εχει τυχη να παρω μονομαχο που τον ειχαν σε ποτηρακι μονο και μονο γιατι το λυπηθηκα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...